آی تی من
همراه با دنیای فناوری و رشد کسب و کارها

۱۰ سوال اساسی که با فیلترینگ تلگرام گره خورده است !

فیلترینگ تلگرام و 10 سوال مهم ( ارسالی کاربران ) - نویسنده : حمید کاتب

60

اینکه میگن میزان تولید محتوای وب فارسی کم نیست، گزافه نگفتند. این یادداشت قشنگ را آقای کاتب نوشتند که با اجازه و رضایت خودشون در آی تی من منتشر کردم. در ادامه همراه باشید تا یادداشت ایشون را باهم بخوانیم.

بزارید قبل از اینکه خاطر مطهر برخی دوستان مکدر شود موضع گیری خودم رو نسبت به فیلترینگ و از این دست اقدامات مشخص کنم، به عنوان شخصی که هم افتخار حضور در مجامع فرهنگی را داشته و هم در عرصه صنعت فعالیت کرده همیشه شاهد تاثیر سیاست چماق و هویج عرصه فرهنگی و عواقب سنگین آن در عرصه تجارت بوده ام.


هک تلگرام 

درسی که فیلترینگ تلگرام داد

از محدود شدن تلگرام تا ضرر مالی غیرقابل جبران برای کسب و کارها


به قول معروف کار فرهنگی نباید سرهنگی اجرا شود

چند روزی هست که بحث فیلتر شبکه های اجتماعی خارجی و در راس آنها تلگرام در رسانه ها نقل محفل شده است و اظهار نظراتی صورت میگیرد، جدای از درست یا غلط بودن این نظرات، یک طرفه بودن گفتارها باعث شده تا بعضی از ابعاد آن پنهان بماند در این نوشتار سعی دارم در حد بضاعت به برخی از آنها اشاره داشته باشم. پیشنهاد می کنم تا انتهای مطلب را مطالعه کنید و پس از آن قضاوت داشته باشید.

فیلترینگ تلگرام و عرصه امنیت ملی

در دیماه سال گذشته حوادثی رخداد که منجر به مسدود شدن شبکه های اجتماعی شد (شما بخوانید فیلتر تلگرام و اینستاگرام) علتی که صاحبان اختیار(مسئولین ذیربط) را بر آن داشت تا دست به کلید فیلترینگ بزنند مساله امنیت ملی عنوان شد در این خصوص چند سوال مهم بی پاسخ ماند که صاحبان قلم(فعالان رسانه ای) از آن غافل شدند.

مسدود کردن شبکه های اجتماعی تا چه حد باعث بازگشت آرامش به خیابان ها شد؟
تاثیر این فیلترینگ بر قشر خاکستری جامعه چه بود؟
آیا برای پسافیلترینگ نقشه ای مهیا شد؟

طبق نظریه رفتار شناسی مردم هر جامعه به سه گروه تقسیم می شوند:

قشر سفید : موافقین وضع موجود و مدافعان ارزش های حاکم

قشر سیاه : مخالفین وضع موجود و طرفداران تغییر

قشر خاکستری : پیچیده ترین قشر در رفتار شناسی هستند، چون به طروق مختلف تحت تاثیر قرار می گیرند به همین دلیل هم باید بسیار با احتیاط با آنها برخورد کرد (در کشاکش انتخابات برخی قشر معشیتی نیز نام گذاری کردند، متاسفانه).

با مسدود سازی شبکه های اجتماعی در دیماه چیزی از هجمه های طرف مقابل در شبکه های اجتماعی کم نشد فقط بهانه ای تازه در اختیار قشر سیاه قرار داد تا جسورانه تر بتازند، قشر سفید هم بخاطر برخی اعتقادات دست به وی پی ان نزدند و همین امر باعث خالی شدن میدان از موافقین یا قشر سفید شد که نتیجه آن تک صدایی یا سیاه نمایی بیش از حد بود.

به بیان ساده تر میشه این:

وقتی بحثی شکل میگیره تعدادی موافق و برخی مخالف هستند در تلگرام نیز کانال ها و گروه هایی برای مقابله با تک های طرف مقابل تهیه شده بود که به پاتک می پرداختند کانال هایی مانند شایعات و خارج بدون فیلتر یا مواردی از این دست، دوستانی که بخاطر معذوریت های اخلاقی از فیلتر شکن استفاده نمی کنن از دسترسی به تلگرام بازماندند و نتیجه این شد که تک صدایی حاکم شد.

اما قشر خاکستری زیاد به مباحث اخلاقی کاری ندارد به همین دلیل با توسل به ابزار دور زدن تحریم های داخلی (شما بخوانید آنتی فیلتر) وارد فضایی میشد که سیاه نمایی حاکم شده و هیچ کسی برای دفاع یا پاسخگویی نیست که خود باعث بالاتر رفتن حجم نارضایتی عمومی شد و این مصداق خالی کردن سنگر و تحویل دو دستی خاکریز به دشمن است.

خلاصه اینکه شاید در جنگ خیابانی برنده شده باشیم اما در جنگ افکار عمومی بسی تلفات دادیم.

10 سوال اساسی که با فیلترینگ تلگرام گره خورده است !

با اخباری که در روزهای اخیر به گوش میرسد میتوان فهمید که برای پسافیلترینگ هم نقشه ای تهیه نشده است و باید منتظر چماق و هویجی دیگر باشیم.

دوستان در پرده میگویم سخن: فیلم معروف آتش زدن پرچم ایران در خیابان بیش از رسانه های داخلی در شبکه های اجتماعی دست به دست شد و منجر به شکل گیری همگرایی و همراهی مردم برای برخورد با … شد و این نتیجه کار فرهنگی است بجای سرهنگی.

ندای وظیفه و سوزنی به خود

وقتی بحث به اینجا میرسد همه از نبود تفکر سیستمی حرف می زنند و جالب تر اینکه همیشه حاکم هندی و مارگیری و غیره را شاهد مثال میگیرند (شاید اون حاکم هندی بعد از اینکه فهمید برخی مشغول پرورش مار هستند با گذاشتن تاریخ انقضا برای خرید میتوانست جلوی این فاجعه رو بگیره، شاید)، در اینکه یک مدیر باید به ابزار تفکر سیستمی مجهز باشد شکی نیست اما انیشتین معتقد بود پرسیدن سوال درست نیمی از پاسخ است سوال درستی که در این موقعیت می توانیم بپرسیم چیزی شبیه این است:

خود ما فعالان حوزه های مختلف چقدر از تفکر سیستمی در فعالیت های خودمان استفاده کردیم؟

جدای از اختلافاتی که در آمارها مشاهده می کنید پیشنهاد میکنم حتما به منابع خبر سر بزنید و اصل خبر را نیز مطالعه کنید.

طبق اصول بازاریابی اینترنتی یا Digital Marketing شبکه های اجتماعی فارغ از داخلی یا خارجی بودن، وابسته یا مستقل بودن، مسنجر یا … همه و همه در کنار هم تنها یک ابزار در بازاریابی اینترنتی محسوب می شوند، با عنایت به این اصل چند نکته جلب توجه می کند.

چرا یک کسب و کار باید اینقدر غیر علمی بنا نهاده شده است که با از دست دادن یک ابزار کل فعالیت به خطر بیافتد؟
– آیا روشی برای به حداقل رساندن این ریسک با هزینه ای مقرون به صرفه وجود نداشت؟
– آیا تبدیل این اشتباه استراتژیک به یک هیاهوی رسانه ای کار درستی است؟

و بالاخره سوالی که باعث شد این نوشتار رو تهیه کنم : 

آیا ما فعالان رسانه ای (هم در حوزه دیجیتال مارکتینگ و هم در حوزه های مرتبط) به وظیفه خود برای آگاه سازی این کسب و کارها عمل کرده ایم؟

اگر پاسخ شما برای سوال آخر چیزی شبیه “به من چه هست” پیشنهاد می کنم داستان سه گاو را مطالعه بفرمایید. البته افراد فرهیخته و هوشیاری وجود دارند که به رسالت اجتماعی خود واقف بوده و در حد توان سعی کرده اند تا مخاطبین خود را از تهدیدات این استراتژی آگاه کنند به عنوان مثال می توان به آقای محمود بشاش (که عمرش دراز باد) اشاره کرد که با تهیه و اشتراک کلیپی کوتاه سعی در آگاه سازی اعضای کانال خود در تلگرام داشت، اگر شما نیز به این قبیل فعالیت ها برخورده اید در بخش کامنت های همین پست معرفی کنید تا به اطلاع بقیه برسانیم.

القصه وقتی داستان به اینجا میرسد مخاطبین مشخصا در دو جبهه صف آرایی می کنند، اولی کسانی هستند که مسئولیت های اجتماعی خود را می پذیرند و به دنبال راه حل می گردند و دیگری کسانی هستند که از خورشید سوزان تا انتخاب ترامپ و بن سلمان و… را مقصر می دانند اما خود را نه.

در جواب گروه دوم فقط می توان سکوت کرد، اما گروه اول راه را برای یافتن راه حل هموار می کنند، وقتی بحث از مسئولیت های اجتماعی پیش می آید همه یاد انتخابات می افتند اما در مراودات ساده اجتماعی این مسئولیت ها نمود بیشتری دارد بطور مثال همیشه حرف از بهشت شداد اروپا زبانزد خاص و عام جامعه بوده و هست اما کانال خارج بدون فیلتر با جمع آوری تجربیات ایرانیان خارج از کشور سعی در شفاف کردن واقعیات این کشورها دارد جالب است بدانید که این کانال توسط یکی از همین جوانان مستقر در خارج اداره می شود.

ممکن است مسئولیت اجتماعی در حوزه کاری حقیر نوشتن این سیاهه باشد یا در حوزه کاری شما رد یک شایعه یا خبر مهندسی شده باشد که افکار عمومی را تحت شعاع قرار داده یا اشتراک همین نوشتار با بقیه و … فقط کافی است کمی عمومی تر نگاه کنیم و منافع شخصی را در منافع جمعی قرار دهیم.

و در انتها پیشنهاد می کنم فیلم مناظره آقای خرم آبادی و آقای آذری جهرمی که در تیرماه سال ۹۶ پیرامون مدیریت فضای مجازی در شبکه خبر انجام شده را بطور کامل مشاهده کنید تا در جریان کل بحث باشید، مدتی است بخشی از این مناظره در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود، حین دیدن به دغدغه هایی که طرف مقابل ایراد می کند توجه بیشتری داشته باشید.

همانطور که در فیلم مشخص است آقای خرم آبادی مواردی را مطرح می کند که دغدغه بخش عظیمی از جامعه مسئولین (شما بخوانید طبقه حاکم) هست، درمورد مطالب پورن و مستجهن همه طرفین اتفاق نظر دارند اما در مواردی که مربوط به توهین به مقدسات و هتک حرمت و شایعه و دروغ پراکنی می شود مصادیق متفاوت و اختلافات بسیار است.

چه چیزی باعث می شود مسئولین نسبت به این موضوعات مواضع تندی داشته باشند؟
راه حل برون رفت از این اختلاف دیدگاه چیست؟
کوتاه سخن اینکه شمای خواننده به عنوان قشر متفکر یا تاثیرگذار چه راه حلی برای رفع این سوء تفاهم و جلوگیری از فیلترینگ هر چیزی پیشنهاد می کنید؟
خوشحالم که نظرات سازنده خودتون رو در پایین این پست با بقیه به اشتراک میزارید 


نظر شما درباره مطلب حمید کاتب چیست ؟ نظرات و پیشنهادات خودتان را درباره این مقاله از طریق همین پست باما درمیان بگذارید. درضمن می توانید به مطلب حمید رای هم بدهید ! پس فراموش نکنید.

منبع مقاله حمید کاتب
نوشته شده توسط جلال ترابی آی تی من
دیگه چه خبر ؟

60
دیدگاه بگذارید

avatar
30 فعالیت های نظردهی
30 واکنش به پاسخ دهی
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین نظر دیده شده
داغ ترین بخش نظرات
31 نویسندگان نظرات
جلال ترابیmohaامپراطورباباییمحمد بابایی آخرین نظرات ارسالی
  عضویت  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین بازدید
هشدار از طریق:
tech
شما
tech

مشکل اصلا و ابدا فیلتر تلگرام نیست مشکل ، اصل و ریشه و تفکر چندتا سرمایه دار هست (انگلیسی ، آمریکایی یا هرچیزی) که دارن ۸۰ میلیون را طبق خواسته ها و برنامه های خودشون دراین فضا نگه میدارن . این سیستم و تفکر پشتش عوض بشه ما هم میشم مث بقیه دنیا . یعنی میفرمایید اون همه عالم ! و دانشمند و روحانی که توی اون دوسه تا قوه و راس حکومت هستن نمیدونن ملت دردشون چیه ؟ میدونن اخوی ، هم درد و هم درمان پیش خودشونه ولی نمیخوان . نسخه ارتقاء یافته اینها ملک سلمان هست .… ادامه این نظر »

حمید کاتب
شما
حمید کاتب

اگر فقط به نمیشودها توجه کنیم نقاط قوتی که داریم رو نمی بینیم همونطور که درمورد بهشت شداد ژاپن این خطا رو مرتکب شدیم و فکر کردیم مدینه فاضله آسیا باید یه چیزی شبیه اون باشه درمورد جرم و جنایت اگر منظورت دوستان ژن خوب هست باید بگم از ماست که بر ماست، ان شاءالله روزی بیاد که بجای اینکه مبنای انتخاب هامون “تکرار میکنم” یا “رای من به رای فلانی نزدیک تره” باشه از روی عقلانیت انتخاب کنیم. اصل موضوع هم دقیقا در همین موارد جزئی هست اگر ما بلد نباشیم باهم از روی احترام و ادب گفتگو داشته… ادامه این نظر »

tech
شما
tech

من اصلا مدل حرف زدنم تند نیست و اگه از نوع نوشته ام اینطور برداشت میشه همینجا از همین تریبون شفاف سازی میکنم . به مسعله خوبی اشاره کردید : از روی عقلانیت انتخاب کنیم ! الف : کیو انتخاب کنیم ؟؟؟؟؟؟ سگ زرد برادر شغاله . ب : ملت را یک هفته ول کردن توی جاده های شمال (۸۰ درصدشون پایتخت نشین ها هستن حالا یه کم پایین بالاتر) و دیدیدم که مث هرسال با عرض معذرت ، گوه زدن به طبیعت . مشت نمونه خرواره ، این وضعیت ۸۰ میلیون ایرانیه . نگیم نه که واقعا اوضاعمون بیریخت… ادامه این نظر »

مهدی
شما
مهدی

این مسئله که تلگرام مسدود میشه یا نه اصلا نمیشه پیشبینی کرد. مسدود شدن یا نشدن تلگرام و دیگر شبکه های اجتماعی در گرو دعوای چندتا جناح هستش و بس. هرکی زورش بیشتر شد حرفش به کرسی میشینه. اما مسئله فرهنگ سازی که توی مطالب بالا و همچنین توی کامنت های دوست عزیزمون (استامینوفون) هم اشاره شد باید بگم که میشه از خودمون شروع کنیم. حالا که دولت کاری نمیکنه ما میتونیم از خودمون شروع کنیم. کما اینکه بارها هم توی شبکه های اجتماعی با راه اندازی کمپین های مختلف این مسله ثابت شده. خداروشکر مردم امروز ایران این به… ادامه این نظر »

نظری
شما
نظری

سلام
نکات ظریفی داشت این متن
تا حالا اینطوری به موضوع نگاه نکرده بودم

سعید
شما
سعید

خیلی جالب بود

صادق زاده
شما
صادق زاده

فعلا که بحث فیلترینگش خیلی مطرحه

آی تی بوی
شما
آی تی بوی

خیلی مسخره ست. فیلتر شدن تلگرام چیزی رو حل نمیکنه

وانا
شما
وانا

فیلتر کردن تلگرام هیچ کمکی به پیامرسان های داخلی نمی کنه. مشکلات بسیار فراوانی هست که مجال ذکرش نیست.

شاهین نصری
شما
شاهین نصری

ی روزی باید این اتفاق بیافته مثل خیلی از کشور ها ما هم پیام رسان حرفه ای خودمونو داشته باشیم و این باید از ی جایی شروع و مطمعنن اولش مثل غول های دنیا نمیشه اما باید اتفاق بیافته

کردی
شما
کردی

اتفاق خاصی نمی افته. بیفته هم فیلترشکن
الان مگه کسی یوتیوب و توییتر و… نمیره؟ اسپاتیفای و رادیوجوان مگه ملت گوش نمیدن؟ اینم روش

امیرگلاب
شما
امیرگلاب

آقا یه متن باحال دیدم در این رابطه گقتم به اشتراک بزارم : گویند ملانصرالدین به جنگ رفت و سپر بزرگی با خود برد. یکی از لشکر دشمن سنگی زد و سر ملا را شکست. ملا سپر بزرگش را نشان داد و گفت: نادان! سپر به این بزرگی را نمی‌بینی و سنگ بر سر من می‌زنی؟! ⁉️ اما ربطش به فیلترینگ و تلگرام چیه؟ مهمترین عامل فیلتر شدن تلگرام، کانالی بود که از نا آرامی‌ها حمایت می‌کرد. این کانال پیش از حذف، حدود ۱.۴ میلیون عضو داشت، وقتی به دلیل تخلف حذف شد، کانال جدیدی ساخت و در مدت کوتاهی… ادامه این نظر »

محمدرضا
شما
محمدرضا

آی تی من جان خبر قطع دسترسی به تلگرام واقعیت داره ؟ این خبرو من دیدم : خداحافظی با «تلگرام» تا پایان فروردین ماه خبرگزاری مهر: رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: تلگرام جای خود را به یک سامانه مشابه ملی خواهد داد و فکر می کنم این اتفاق حداکثر تا پایان ماه جاری بیافتد. علاء الدین بروجردی با اشاره به موضوع از مدار خارج شدن «تلگرام» اظهار داشت: این تصمیمی است که در بالاترین سطح اتخاذ شده و تلگرام جای خود را به یک سامانه مشابه ملی خواهد داد. وی تصریح کرد: این موضوع به لحاظ… ادامه این نظر »

مرادی
شما
مرادی

هیچ کشوری پیامرسان “ملی” و “داخلی” و این عناوین چرت نداره. همه در سطح جهانی درست میکنن و رقابت میکنن. مثلا لاین که ژاپنیه، ساختنش و در سطح جهان عرضه کرده اند. تو ایران زورچپونی میخوان پسوند ملی و داخلی بچسبونن به همه چی و همه هم موضع میگیرن مقابلش (و باید هم بگیرن)

محسن
شما
محسن

این با پیام رسان های داخلی دیگه فرق داره سیستم پیچیده تر سرور های قوی تر و بستر گسترده تر از پیام رسان های داخلی ای که دیده شده.
مطمئنا خیلی ها مقاومت کنن و هیچ وقت به شبکه ها داخلی روی نیارن اما این هیچ کمکی به پیشرفت هیچ کسی نمیکنه ی روز باید این اتفاق بیافته حالا کی و چجوری و با چه میزان خسارت ی روزی این اتفاق میافته

sosan
شما
sosan

ترجیح میدم دیگه در فضای مجازی فعالیت نداشته باشم یا تلگرام یا هیچ

برادر
شما
برادر

ببین برادر مساله ما صرفا کلاه برداری در فضای مجازی نیست چراکه مردم ما در واقعیت هم به راحتی و بدون تحقیق به اشخاص حقیقی و حقوقی فاقد صلاحیت قانونی اعتماد میکنن و پولها و سرمایه های بسیار کلانی رو از دست میدن آیا حکومت برای این مشکلات و کلاه برداریها هم فکری کرده؟ یا اینکه آیا وقتی که شخصی از یک صنفی اقدام به کلاه برداری کرده حکومت اقدام به تعطیلی کل اون صنف کرده؟ و یا فقط با اون شخص برخورد کرده؟ مطمئنا دولت و پلیس انقدر توانایی دارن که بتونن اگه تو تلگرام کسی کلاه برداری میکنه… ادامه این نظر »

ghandi
شما
ghandi

پیامرسانی هم که سرورش داخل ایران باشه شما یه جوک توش بفرستی فرداش احضاریه دم در خونته

ریحانه
شما
ریحانه

مردم باید اطلاعاتشون رو بالا ببرن که سرشون کلاه نره راه حلش فیلتر شبکه های اجتماعی نیست

میلاد
شما
میلاد

طبق خبر موثقی که بنده دریافت کردم، فیلتر تلگرام قبل از عید تصویب شده و قرار بر این شده که در سال ۹۷ اجرایی بشه اما زمانش رو کسی نمیدونه

محلاتی
شما
محلاتی

نمیدونم آیا تا به حال با یک مورد فیلترینگ جواب خوب گرفتند یا نه؟
سال ۸۸ فارکس که بزرگترین بازار مالی دنیاست رو فقط ایران تحریم کرد آیا موفق شدند؟
بهتره بگم نه اون زمان نهایتا ۴ بروکر به ایرانیا خدمات میداد ولی الان بیش از ۲۰ بروکره و این یعنی مردم بیشتر روی آوردند.
یه زمانی خرید و فروش دلار جرم بود امروزه بیش از ۲۰ بیلیون دلار خانگی داریم.
باید جور دیگر اندیشید

محمود
شما
محمود

همه این بحث ها به کنار
ما بستر و ظرفیت لازم رو برای انتقال نداریم
از طرفی چقدر تضمین میکنیم که اطلاعات ما دست نخورده باقی بمونه و بدون اجازه دراختیار سایر نهاد ها قرار نگیره ؟

ghasem
شما
ghasem

بله موافقم دوس دارن یک شبه تمام سوشال مدیا ها را دست بگیرن ولی نمیشه بزارین واضح تر بگم زمانی که تلگرام اومد شعارش این بود که اولین رسانه ی کریپتو گرافه سپس با بردن در بستر بلاکچین مزایایی را داد که در دیگر سوشال مدیا ها کمتر میبینیم مثل امنیت شفافیت غیر متمرکز بودن و… حالا هم تلگرام بزرگترینICO تاریخ رو با ۱.۷ بیلیون دلار سرمایه گذاری ساخته مهم نیست فیلتر کنیم مهم اینه بعدش چی؟ فیلتر کردن از ضعفه نه قدرت باید اعتماد رو بوجود بیارن نه اعمال قدرت وگرنه نتیجه عکس خواهند گرفت سال ۸۸ یادمه فارکس… ادامه این نظر »

شعبانی
شما
شعبانی

شما چقدر مطئمنی که اطلاعات خصوصیت در اختیار سایر نهاد ها قرار نگیره ؟

هرشبکه پیامرسانی که کاربر داره قطعا اطلاعات زیادی رو از کاربراش جمع میکنه و همین ممکنه موجب سواستفاده بشه
مثل رسوایی که فیس بوک به بار اورد

و از طرفی فک نکنید با اومدن پیامرسان های داخلی فساد در فضای مجازی کمتر میشه
نه اتفقا خیلی بیشتر میشه …
و هیچ فرقی نمیکنه …
خر همون خره پالونش تغییر کرده …

سجاد
شما
سجاد

حالا یه مورد دیگه ای که مطرحه
مگه نمیگن فیلترینگ هوشمند پس کو ؟؟؟؟
پس چرا میخوان کل یه چیزو فیلتر کنن؟
چرا فقط اون صفحاتیکه مشکل داره فیلترن نمیشه ؟

صادقی
شما
صادقی

من از وقتی اندروید رو در دست گرفتم فهمیدم اطلاعاتم دست هرجایی میتونه بره
وقتی گوگل کروم رو نصب و وریفای کردم بیشتر متوجه این شدم

حریم خصوصی مساله قابل تاملیه
دیتای هر کسی به تنهایی خیلی ارزش نداره و بیگ دیتای عده ای با ویژگی های مشابه ارزشمنده

اینه ک کسی در گوگل هم به اطلاعات تک تک کاربرا کاری نداره و ب کلی ها داره

مساله اینه ک شیفت ب پیامرسان داخلی رو برای کی مضر میبینیم

محمد بابایی
شما
محمد بابایی

سلام
سال نو و میلاد امام علی مبارک
چرا کل تلگرام باید فیلتر بشه،باید اون کانال هایی که باعث نگرانی مسئولان نظام شده فیلتر بشه نه اینکه همه تلگرام فیلتر بشود.

بابایی
شما
بابایی

این بسیار دردناک و بده
خیلی مسیر فیلترینگ غلطه

این مسیر کاری کرده و گندی زده ک تلگرام انحصارا فضای مجازی رو در دست بگیره در ایران
شما چرا اینو میگی
تلگرام الان مرجع محتوای فارسیه،فیلترنگش از علم و سواد و محتوای فارسی رو ک در این سالها تولید و دیجیتالی شده بود به فنا میده

امپراطور
شما
امپراطور

فیلتر کردن یا نکردن ‎تلگرام یه حساب کتاب دودوتاچهارتای سادست.

وایبر فیلتر شد، ملت اومدن سمت تلگرام؛ تلگرام فیلتر بشه باز ملت می‌رن سمت یه پیام‌رسان دیگه.

بعدشم به لطف فیلترینگ روزانه مردم بیشتری با فیلترشکن آشنا می‌شن.

خلاصه که صورت سوال رو پاک نکنین دوستان.

سخت است فهماندن حرف به کسانی که سودشان در نفهمی است!

moha
شما
moha

خیلی مقاله جالب و درستی بود