جلوگیری از خالی شدن باتری با ۱۰ راه طلایی و ساده برای گوشی های هوشمند

332

جلوگیری از خالی شدن باتری چطور باید انجام شود؟ با پیشرفت گوشی های موبایل و همه کاره شدن این جعبه های جادویی، کمتر نیاز به کامپیوتر و یا وسایل دیگرارتباطی پیدا می کنیم . اما بزرگترین مشکل این جعبه های جادویی، سریع خالی شدن شارژ آنهاست . در ادامه این مقاله از دنیای فناوری همراه باشید.

در این مقاله قصد دارم تا با ۱۰ راهکار مهم برای افزایش طول عمر باتری گوشی های موبایلی صحبت کنم. گوشی های هوشمندی که اخیرا وارد بازارشده اند خصوصا اندرویدی ها از  مشخصات فنی خوبی برخوردارهستند اما نسبت به قیمت شان از باتری های ضعیفی برخوردار هستند و همین امر باعث می شود شارژ آنها به سرعت خالی شود.

در ۷ الی ۸ سال اخیر ، گوشی ها باریک و باریک تر شده اند و همین امر باعث شده تا شرکت های تولید کننده گوشی های هوشمند جای فیزیکی کافی برای باتری با گنجایش بیشتر تعبیه نکنند و البته بدون اغراق می توان گفت در ۱۰ سال گذشته به اندازه ۱۰ سال به قدرت پردازنده ها و رم گوشی ها افزوده شده است و نسبتا میتوان گفت که شرایط باتری ها تاحدودی بهتر از قبل شده است. 

10 راه طلایی و ساده برای فرار از خالی شدن باتری گوشی های هوشمند

گوشی هاییکه صفحه نمایش با رزولوشن بالاتر و پردازنده قوی تر هستند، از وضعیت باتری بدتری برخوردارند چراکه با هربار اجرای سیستم عامل اندروید ، برنامه هایی در پس زمینه گوشی فعالیت میکنند. جی پی اس ، شبکه ۳G و ۴G LTE  از سرویس هایی هستندکه به طور قابل ملاحظه ای عمر باتری را کم می کنند و درواقع می توان از آن ها به عنوان قاتل یادکرد.

آماده اید تا باهم بررسی کنیم ؟ 

۱ – جلوگیری از خالی شدن باتری با تنظیم روشنایی صفحه نمایش

10 راه طلایی و ساده برای فرار از خالی شدن باتری گوشی های هوشمند

 تاثیر گذار ترین روش برای ذخیره بیشتر شارژ باتری در هر گوشی هوشمند اینست که روشنایی صفحه نمایش خود را در پایین تر حد ممکن قرار دهید. اکثر مواقع ۴۰ درصد باتری گوشی ها به خاطر همین صفحه نمایش سریعا خالی می شود.  سعی کنید صفحه نمایش خود را برروی ۵۰ درصد روشنایی و یا حتی کمتر نگه دارید.

گزینه اتوماتیک برای تنظیم خودکار این روش خوبست ولی باید بدانید که گزینه اتوماتیک هنگامی که زیر آفتاب و نورخورشید بیرون از منزل هستید، خیلی سریع باتری شما را خالی می کند. برای تنظیم روشنایی صفحه نمایش به قسمت Settings > Display > Brightness level مراجعه کنید .

۲ – جلوگیری از خالی شدن باتری با برنامه های باتری خور را شناسایی کنید

10 راه طلایی و ساده برای فرار از خالی شدن باتری گوشی های هوشمند

بسیاری از برنامه ها به خاطر شرایط شان باتری زیادی مصرف می کنند وهمین امر باعث میشود باتری شما بیش از پیش صدمه ببینید و عمر آن کمتر بشود. برای اینکه از این کار جلوگیری کنید به پنل مانیتورینگ استفاده از باتری خود بروید و برنامه هاییکه مقدار ولتاژ بیشتری را مصرف کرده شناسایی کرده  وآنها را پاک کنید .

۳ – جلوگیری از خالی شدن باتری با سرویس مکان یاب خود را خاموش کنید

10 راه طلایی و ساده برای فرار از خالی شدن باتری گوشی های هوشمند

فکر میکنید روشن بودن جی پی اس گوشی همیشه لازم است؟ در اکثر مواقع جواب شما منفی است! پس دلیلی برای روشن بودن همیشگی آن وجود ندارد. باید بدانید که روشن بودن جی پی اس باعث می شود که گوگل و سرویس هایی از قبیل توییتر و فیسبوک از مکان شما برای نمایش دادن تبلیغات مرتبط با مکان استفاده میکنند. روشن بودن جی پی اس سومین دلیلی است که میتواند قاتل عمر و شارژ باتری شما باشد . همین الان به پنل مدیریت گوشی خود بروید و جی پی اس خود را خاموش کنید.

۴ – جلوگیری از خالی شدن باتری با خاموش کردن وای فای، بلوتوث و سرویس NFC

10 راه طلایی و ساده برای فرار از خالی شدن باتری گوشی های هوشمند

روشن بودن وای فای، بلوتوث و سرویس NFC هم یکی دیگر از مواردی ست که می تواند قاتل شارژ گوشی شما باشد .این سه سرویس را همیشه چک کنید که خاموش باشند و درصورت نیاز آنها را روشن کرده و استفاده کنید. خاموش بودن همین سرویس ها کمک زیادی به باتری برای نگه داشتن شارژبیشتر  می کند.

۵ – غیرفعال کردن حرکات و ویژگی های فعال صدا

10 راه طلایی و ساده برای فرار از خالی شدن باتری گوشی های هوشمند

امکاناتی مثل سرویس دنبال کردن چشم ها(برای بالاوپایین شدن خودکار صفحه گوشی با استفاده از حرکات چشم)، ویژگی های فعال صدا ( مانند دستیار صوتی گوگل) از دیگر مواردی ست که شارژ گوشی را خالی می کند. ما به شما پیشنهاد می کنیم که این برنامه ها را غیر فعال کنید ودرصورت نیاز به استفاده از آن ها ، روشن شود.برای غیرفعال کردن آنها می توانید از منوی تنظیمات اقد ام کنید.

۶ – ویجت های غیرضروری را حذف کنید

10 راه طلایی و ساده برای فرار از خالی شدن باتری گوشی های هوشمند

وجود ویجت های غیر ضروری روی صفحه نمایش شما علاوه براینکه شلوغی را به همراه دارد و البته یکی دیگر از عوامل خالی شدن سریع باتری گوشی هوشمند شماست. برای اینکه بتوانید شارژ بیشتری را ذخیره کنید، ویجت های غیر ضروری را از روی صفحه خود را حذف کنید و نهایتا دو ویجت پراستفاده را روی صفحه نمایش خود نگه دارید.

۷ – ویبره گوشی را قطع کنید

10 راه طلایی و ساده برای فرار از خالی شدن باتری گوشی های هوشمند

زمانی که تایپ می کنید یا گوشی شما زنگ می خورد به طور خودکار ویبره گوشی شما هم فعال می شود! به این موضوع دقت کردید ؟باید به جرائت بگویم که ویبره گوشی هفتمین قاتل شارژ گوشی شماست ! پس هرچه سریعتر آن را غیر فعال کنید . برای این کار به مسیر زیر بروید .

Settings > Sound & notification > Other sounds

۸ – همگام ساز اتوماتیک مخاطبین برای برنامه شبکه های اجتماعی را ببنیدید

10 راه طلایی و ساده برای فرار از خالی شدن باتری گوشی های هوشمند

اپ هایی مثل فیس بوک ، توییتر ، جیمیل و حتی تلگرام هنگام اتصال وای فای اطلاعات مخاطبین گوشی را با سرور برنامه همگام سازی می کنند و همین امر باعث می شود که شارژ اضافه از گوشی مصرف شود .برای غیر فعال کردن این گزینه هم میتوانید به منوی تنظیمات گوشی رفته و در قسمت برنامه ها برروی هر اپلیکیشن کلیک کرده و تیک sync را بردارید.

۹ – از پس زمینه های تیره وکم حجم برای گوشی خود استفاده کنید

10 راه طلایی و ساده برای فرار از خالی شدن باتری گوشی های هوشمند

تکنولوژی صفحه های نمایش گوشی های هوشمند به دونوع LCD و AMOLED تقسیم می شوند. هردونوع صفحه با استفاده از پس زمینه های تیره و البته کم حجم ( زیر یک مگابایت) ، باتری گوشی را مجبور به استفاده از شارژ و منبع برق کمتر میکند .

۱۰ – استفاده از حالت ذخیره کننده باتری

10 راه طلایی و ساده برای فرار از خالی شدن باتری گوشی های هوشمند

اکثر گوشی های اندرویدی برنامه ای به اسم محافظ گوشی دارند . درواقع کار اصلی این اپلیکیشن محافظت نرم افزاری و سخت افزاری از منابع دردسترس گوشی است. یکی از امکانات این محافظ گوشی برای باتری، power save mode است . این گزینه به گوشی اجازه می دهد شارژ بیشتری را ذخیره کند و ساعت بیشتری کار کند.البته باید بدانید که در این حالت منابع سخت افزاری محدود تری از جمله CPU , GPU و RAM گوشی میتوانید استفاده کنید.

آموزش کالیبره کردن گوشی

سیستم عامل اندروید دارای قابلیتی است به نام Battery Stats یا وضعیت باتری است که ظرفیت باتری را کنترل می کند که چه زمانی کامل شارژ است و چه زمانی خالی.

اما گاهی اوقات این قابلیت دچار مشکل می شود و میزان باقی مانده باتری را به درستی نشان نمی دهد و قبل از اینکه باتری گوشی کاملا خالی شود و به ۰ درصد برسد، گوشی خاموش می شود. کالیبره کردن باتری در اندروید یعنی تنظیم مجدد سیستم عامل اندروید تا اطلاعات صحیح را به نمایش بگذارد.

باتری های یونی لیتیومی دارای حافظه نیستند. مشکل در چگونگی خواندن اطلاعات باتری توسط سیستم عامل اندروید است. همچنین در بعضی از نوشته ها، بیان شده است که پاک کردن فایل batterystats.bin باتری را مجدد کالیبره می کند.

این فایل در بیشتر گوشی ها اطلاعاتی از قبیل اینکه چه برنامه هایی زمانی که گوشی در شارژ نیست از باتری استفاده می کنند را جمع آوری می کند. همچنین این فایل زمانی که گوشی بیشتر از ۸۰% شارژ شود، Reset می شود.

طبق مراحل زیر عمل کنید:

 1. باتری گوشی را شارژ نکنید تا زمانی که خالی شود و گوشی شما خاموش شود.
 2. مجدد گوشی را روشن کنید و اجازه دهید که باز خاموش شود
 3. گوشی خود را بدون روشن کردن به شارژر وصل کنید و منتظر بمانید که کامل و به طور ۱۰۰ درصد شارژ شود
 4. گوشی را از شارژر جدا کنید
 5. گوشی را روشن کنید. نمایش دهنده باتری گوشی، احتمالا عددی کمتر از ۱۰۰ درصد را نشان می دهد، پس دوباره
 6. گوشی را بزنید به شارژ و صبر کنید تا به صورت ۱۰۰ درصد شارژ شود.
 7. گوشی را از شارژ جدا کنید و آن را Restart کنید. اگر نشان دهنده باتری بازهم عددی غیر از ۱۰۰ را نشان داد، مجددا
 8. شروع به شارژ کردن آن کنید تا به ۱۰۰ درصد برسد.
 9.  این چرخه را ادامه دهید تا نشان دهنده باتری عدد ۱۰۰ درصد را نمایش دهد.
 10.  حالا صبر کنید تا باتری گوشی شما برای بار دیگر خالی شود و گوشی خاموش شود.
 11.  گوشی خود را کامل بدون قطع و وصل کردن برق، شارژ کنید

لطفا در نظر داشته باشید که این روش برای کالیبره کردن همیشه توصیه نمی شود.حتی زمانی که باتری گوشی شما کاملا خالی است و گوشی شما روشن نمی شود، باتری گوشی باز هم میزانی شارژ دارد که از صدمه دیدن گوشی جلو گیری کند. از این روش در هر ۳ ماه، فقط یک بار استفاده کنید. این روش زمانی که مشکلات باتری واقعا جدی هستند، استفاده می شود.

نکته: کاملا تخلیه کردن یک باتری و تلاش برای شارژ بیشتر از حد اصلا کار درستی نیست. خبر خوب این است که زمانی که باتری های لیتیومی در حال شارژ هستند، بعد از شارژ شدن تا حد مورد نیاز، به صورت خود کار جریان برق قطع می شود و همچنین حتی زمانی که گوشی شما روشن نمی شود، باز هم کمی باتری رزرو دارد. اما باز هم تکرار می کنیم که اینکار را فقط زمانی که واقعا نیاز است استفاده کنید، زیرا دارای عوارضی برای باتری است.

چطور با روت کردن، باتری گوشی را کالیبره کنیم؟

اگرچه بعضی ها بر این باور هستند که پاک کردن فایل batterystats.bin تاثیر چندانی بر وضعیت نمایش باتری گوشی ندارد. پس برای ادامه کار احتیاج به روت کردن گوشی داریم. توجه داشته باشید که با روت کردن گوشی، گارانتی آن از بین می رود. این روش شباهت زیادی به روش قبل دارد اما در جزییات کمی تفاوت دارد.

 1. اجازه دهید باتری گوشی کاملا خالی شود و گوشی خاموش شود.
 2.  گوشی را روشن کنید و بگذارید گوشی مجدد خاموش شود.
 3.  بدون قطع برق، گوشی را به شارژ بزنید و صبر کنید تا ۱۰۰ درصد کامل شود.
 4.  از شارژ جدا کنید.
 5.  گوشی را روشن کنید. اگر باتری شما کمتر از ۱۰۰ درصد بود، بدون خاموش کردن گوشی، ان را به برق بزنید و صبر کنید تا کامل شارژ شود.
 6.  گوشی را از برق بکشید و آن را Restart کنید. اگر باز هم ۱۰۰ درصد نبود، گوشی را دوباره به شارژ بزنید تا کامل ۱۰۰ درصد گوشی شارژ شود.
 7.  این چرخه را تا زمانی که نمایشگر باتری بعد از روشن شدن گوشی، باتری را ۱۰۰ درصد نمایش دهد، تکرار کنید. زمانی که گوشی را روشن می کنید، دقت کنید به برق نباشد.
 8.  حالا برنامه کالیبره کردن باتری را نصب کنید و بدون اجرا کردن، مطمئن شوید که باتری ۱۰۰ درصد شارژ است و گوشی را Restart کنید.
 9.  بعد از روشن شدن مجدد گوشی، فورا برنامه را اجرا کنید.
 10. زمانی که باتری را کالیبره کردید، بگذارید مجدد تا ۰ درصد خالی شود و گوشی خاموش شود.
 11. بار دیگر کامل گوشی را شارژ کنید و دقت کنید که جریان قطع و وصل نشود.
  تمام!!

تا اینجا با ۱۰ مورد مهم برای افزایش طول عمر شارژ باتری و آموزش کالیبره کردن گوشی باشما صحبت کردم. با رعایت نکات بالا می توانید تعویض باتری خود را به طرز معجزه آسایی عقب بیاندازید.به نظر شما چه موارد دیگری را می توانیم رعایت کنیم تا عمر باتری گوشی اندرویدی خود را افزایش دهیم ؟ نظرات خود را با من درمیان بگذارید.

منبع مقاله جلال ترابی
دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest

332 نظر
Inline Feedbacks
View all comments