مفید و کاربردی
لینک های مفید و کاربردی برای شما

۱۵ سوالی که قبل راه اندازی یک استارتاپ باید از خودم بپرسم !

بررسی سوالات کلیدی برای راه اندازی استارتاپ

36

استارتاپ، واژه ای که این روزها زیاد از حد می شنویم و دوست داریم یک کسب وکار نوپا برای خود داشته باشیم. اما تاچه حد با اصول راه اندازی آشنا هستیم ؟ آیا میدانیم قبل از راه اندازی یک استارتاپ چه کار هایی باید انجام بدهیم؟ در ادامه همراه با آی تی من ، جلال ترابی باشید.

پیشنهادی :

ممکن است شما هم به فکر راه‌اندازی کسب‌وکار خودتان افتاده باشید و حتی چند ایده‌ خوب هم از ذهن‌تان گذشته باشد، اما برخی موارد نگران کننده باعث این شده است که هرگز به سمت راه اندازی استارتاپ خودتان حرکت نکنید. قبل از هرچیز، پیشنهاد میکنم با واژه استارتاپ و مفاهیم آن که قبلا به آن در آی تی من ، پرداخته ام آشنا بشوید : 


استارتاپ چیست ؟ 

۲۰ کسب وکار کوچک که بدون نیاز به شریک می توانید راه اندازی کنید !

ایده هایی برای راه اندازی استارتاپ : از مشکلات شخصی خود نگذرید


 

اگر تصمیم شما برای راه اندازی یک کسب وکار نوپا جدی است، باید سوالاتی را قبل از شروع به کار از خود بپرسید. این سوالات را در ادامه برای شما شرح داده ام تا بتوانید بهتر تصمیم بگیرید.

راه اندازی استارتاپ
راه اندازی استارتاپ

۱. چرا استارتاپ ؟

اگر فقط به خاطر هیجان یا اینکه از کار خود متنفر هستید قصد شروع یک کسب‌وکار جدید را دارید باید کمی بیشتر فکر کنید چون این دلیل محکمی برای متقاعد کردن سرمایه‌گذاران نخواهد بود. باید یک برنامه مشخص و جواب مناسب برای این سوال داشته باشید.

۲. کسب کار من چه مشکلی را حل میکند؟

اگر بینش شما به این شکل است که با راه‌اندازی استارتاپ یک تیر در تاریکی می‌اندازید و ممکن است حسابی غوغا کند سخت در اشتباه هستید. باید کاملا بازار را بررسی کنید و پس از پیدا کردن مشکل و یا راه حلی که مشتریان به آن نیاز داشته باشند کار خود را شروع کنید.

۳. بازار هدف شناسایی شده است؟

نه یک محصول برای همه افراد کاربرد دارد و نه همه شرکت‌ها زمان و منابع لازم را برای دریافت همه خدمات و محصولات در اختیار دارند. بررسی و شناخت بازار هدفی که به محصول و خدمات شما نیاز دارد باعث می‌شود در تعیین استراتژی‌های بازاریابی و توسعه بازار سریع‌تر پیش بروید و این منجر به افزایش بازدهی سرمایه گذاری در بلندمدت می‌شود.

۴. چقدر بودجه برای شروع کسب وکار خود نیاز دارید؟

هر شرکتی برای شروع و رشد به بودجه و پول نیاز دارد. مهم است که بررسی کنید نیاز اولیه شما چقدر است و سعی کنید کاملا بهینه و ضروری هزینه کنید.

برای شروع می‌توانید از صندوق‌ها و افراد سرمایه‌گذار استفاده کنید. اما در ادامه در بلند مدت باید شرکت شما سودمند باشد و نمی‌توان مدام وابسته به منابع مالی خارج از شرکت باشید. استراتژی و بازار خود را بررسی کنید تا به سوددهی برسید.

۵. آیا از حمایت مالی و عاطفی خانواده و دوستان و افراد شخصی برخوردار هستید؟

همه‌ی ما تجربه روزهای خوب و بد را داریم. در کارآفرینی روزهای بد می‌تواند بسیار چالش برانگیز باشد و در این روز‌ها حمایت دوستان و خانواده از شما می‌تواند کمک کند تا شاد و خوشحال باشید و مشکلات را پشت سر بگذارید.

راه اندازی استارتاپ
راه اندازی استارتاپ

۶. آیا به مقیاس پذیری فکر کرده اید؟

برای کسب‌وکارها مقایس‌پذیری به معنای آمادگی برای رسیدگی به تعداد زیادی از مشتریان و فروشندگان است. استارتاپ شما برای موفقیت باید رشد کند و اگر نیاز به تغییری در مدل کسب‌وکارتان دارید باید حواستان به مقیاس‌پذیری آن نیز باشد.

۷. رقبای ما درحال حاضر چه کسانی هستند و چه کار می کنند؟

اول بودن همیشه شگفت‌انگیز است، اما گاهی اوقات دوم بودن نیز دارای مزایایی خاص است. هنگامی که یک استارتاپ برای اولین بار یک موضوع و راهکار جدید را ارایه می‌دهد نیاز است که رفتار مصرف کنندگان را نیز منطبق و به نفع خود تغییر دهد و این نیاز به سرمایه‌گذاری‌های زیادی مانند تخفیف‌ها و تبلیغات و گذر زمان است. برای مثال اوایل شروع بکار اسنپ یا سیستم‌های سفارش آنلاین غذا را به خاطر دارید؟

صرف نظر از اول یا دوم بودن، باید حواستان باشد استراتژی خود را مطابق با آنچه که مشتریان رفتار می‌کنند در نظر بگیرد و تغییرات مورد نظر را پیاده سازی کنید.

۸. چه محصول یا خدمتی را نسبت به رقبا داریم؟

اگر گروهی دیگر از رقبا در حال ارایه همان محصول و خدماتی هستند که شما مدنظر دارید و قصدتان این است که آن را با کیفیت بهتری عرضه کنید، مشکلی نیست و می‌تواند باعث برتری شما باشد. اما برای بلند مدت شما باید به فکر ایجاد یک ارزش منحصربفرد باشید تا مشتریان خود را علاقه‌مند نگه دارید. بنابراین ارزش منحصر‌بفرد شما چیست؟

۹. ایده من اعتبار سنجی شده است؟

تصور کنید که بعد از کلی تلاش و وقت گذاشتن و صرف منابع، ایده خود را به واقعیت تبدیل کرده‌اید و بعد از ارسال و معرفی آن به بازار متوجه می‌شوید که ایده شما زیاد مورد پسند مصرف‌کنندگان قرار نگرفته است! هیچکس آن را نمی‌خواهد و این سرانجام کار خواهد بود.

برای جلوگیری از این وضعیت باید مرحله تست ایده و تحقیقات بازار را با جدیت بررسی کنید. همچنین رویکردهای توسعه یافته نسل جدید مانند Lean و Sprint نیز به شما کمک خواهد کرد تا در سریعترین و بهینه‌ترین حالت ممکن ایده خود را تست کنید.

۱۰. آیا حاضرید زمان و سرمایه خود را برای استارتاپ هزینه کنید؟

شروع و راه‌اندازی کسب‌وکار جدید نیازمند صرف زمان، فداکاری و ریسک است. اکنون وقت این است که تمام قلب خود را در راه کسب‌وکارتان بگذارید. اگر بیش از ۸ ساعت در جای دیگری مشغول کار باشید ممکن است به شما اضافه حقوق پرداخت کنند، اما قدم اول همین است و نیاز است که از پس‌انداز خودتان استفاده کنید و حقوق و دستمزد ثابت ماهانه خبری نیست.

این فقط نوک کوه یخ است و باید برای همه چیز آماده باشید.

۱۱. آیا توانایی های مدیریتی لازم را دارم ؟

باید از خودتان بپرسید که آیا قادر به اجرای موارد عملیاتی شرکت هستید یا خیر. مهارت‌های مدیریتی و سازمانی و کارآفرینی لازم را باید دارا باشید و اگر این چنین نیست با شرکت در کلاس آموزشی و همایش و سمینارهای مرتبط، آگاهی خود را در این موارد افزایش دهید.

راه اندازی استارتاپ
راه اندازی استارتاپ

۱۲. اهداف کوتاه مدت و بلند مدت چیست ؟ چقدر معین است؟

اهداف شخصی و مالی تاثیر زیادی در استراتژی مالی و عملیاتی شرکت شما خواهد داشت. منابع درآمدی و نقشه راه محصول و تیم‌ و تعداد کارمندان با توجه به این اهداف تعیین خواهد شد. باید بررسی کنید که شرکت خود را در ۵ تا ۱۰ سال آینده کجا خواهید دید؟

۱۳. آیا هم بنیانگذار نیاز دارم؟

همه افراد در همه چیز خوب نیستند! ممکن است شما یک فرد عالی در مباحث فنی و مهندسی باشید اما هنوز تجربه لازم برای مهارت بازاریابی و دانش مالی را نداشته باشید. هسته اولیه راه‌اندازی استارتاپ باید تمام مهارت‌های ضروری را داشته باشد و همین دلیل می‌تواند کافی باشد که به فکر یک هم‌بنیانگذار نیز باشید.

هم‌بنیانگذار شما باید تکمیل کننده مهارت‌ها و پوشش نیازمندی‌های دیگر باشد و از لحاظ شخصیتی نیز هم عقیده باشید و حتی شور و اشتیاق بالاتری را داشته باشد. انتخاب هم‌بنیانگذار می‌تواند یکی از سخت‌ترین و مهم‌ترین مراحل راه‌اندازی یک استارتاپ باشد.

۱۴. ساختار حقوقی شرکت را چگونه باید تنظیم کنم؟

یکی از مهم‌ترین تصمیمات در هنگان راه‌اندازی استارتاپ همین مورد است. این انتخاب به مسایل مالیاتی و میزان ریسک شما بستگی دارد. آیا می‌خواهید شرکت شما انفرادی، تضامنی، مسئولیت محدود یا شراکتی باشد؟

۱۵ – برای جلسات زیاد آماده هستید؟ = تبریک میگویم ! شما آماده راه اندازی یک استارتاپ هستید

شما باید آماده شرکت در تعداد زیادی از جلسات و ملاقت‌های مربوط به سرمایه‌گذاری و تبلیغات باشید. از طرفی سمینارها و همایش‌ها و کارگاه‌های زیادی را برای یادگیری و شبکه‌سازی خواهید داشت که باید با انرژی و روی باز در آنها حضور پیدا کنید.

گاهی باید برای ارایه ایده خود به تعدادی از سرمایه‌گذار حاضر شوید و گاهی باید شنونده تجربه و دیدگاه دیگر کارآفرینان باشید.

ممکن است در طول روز با ده‌ها آدم سروکله بزنید و باید به راحتی ارتباط برقرار کنید. بنابراین اگر کم‌رو و یا خجالتی هستید یا حوصله گروه‌ها و جمع را ندارید باید به این مورد توجه کنید و یک راه‌حل اساسی را داشته باشید.

چقدر این سوالات می تواند در راه اندازی یک استارتاپ کمک کند؟ چه سوالات دیگری باید قبل از راه اندازی یک استارتاپ پرسیده شود؟ منتظر نظرات شما هستم.

منبع جلال ترابی آی تی من

36
دیدگاه بگذارید

avatar
18 فعالیت های نظردهی
18 واکنش به پاسخ دهی
0 دنبال کننده گان
 
بیشترین نظر دیده شده
داغ ترین بخش نظرات
19 نویسندگان نظرات
جلال ترابیمیترامجیدطیبیحامد آخرین نظرات ارسالی
  عضویت  
جدید ترین قدیمی ترین بیشتری بازدید
هشدار به وسیله :
پروانه
مهمان عزیز
پروانه

سلام باتشکر از سایت خوبتون …
راستش منم مثل خیلی از خوانندگانتون از مطالبتون لذت بردم
اما دقیقا متوجه نشدم از کجا باید شروع کنم …

جاوید
مهمان عزیز
جاوید

عالی بود مثل همیشه

جوانی
مهمان عزیز
جوانی

مقالات تون عالین

نارسیس
مهمان عزیز
نارسیس

بیشتر درمورداستارتاپ ها مقاله بگذارین

سوسن
مهمان عزیز
سوسن

سایتتون از لحاظ محتوا و ساختار خیلی عالیه

جزایری
مهمان عزیز
جزایری

با سلام و خسته نباشید.
مقاله درباره ارزش گذاری استارتاپ معرفی کنید.
ممنون

جعفری
مهمان عزیز
جعفری

سلام جناب ترابی
مطالبتون بسیار جالب و آموزنده بود .
چرا محتوای صوتی و تصویری کار نمیکنید؟

رویا
مهمان عزیز
رویا

من دوست دارم که توی کارهای یک مجموعه استارت آپی باشم و از نزدیک یاد بگیرم که چطور باید شروع کرد
در واقع میخوام یک استارت آپی بشم ولی نمی دونم از کجا باید شروع کنم
میشه راهنمایی بفرمایید

حمید
مهمان عزیز
حمید

خیلی عالی بود ممنونم

شاپوری
مهمان عزیز
شاپوری

سلام.به نظر شما برای تشکیل تیم استارتاپی با ویژگی که باید داشته باشند باید چگونه عمل کرد و تیم خود را با چه توجیهی یافت.در صورتی که ابتدای کار درامدی نیست
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

میلاد
مهمان عزیز
میلاد

ممنون از مطالب خوبتون

جواهری
مهمان عزیز
جواهری

ایران طی چند سال آینده در این زمینه پیشرو خواهد بود
ممنون از مطلبتون

عاطفه
مهمان عزیز
عاطفه

خود شما چه فرد مفیدی هستید. باعث افتخارین

جوهری نژاد
مهمان عزیز
جوهری نژاد

سلام وخسه نباشید.

من تفاوت استارت آپ رو در کار آفرینی اینطور میتونم برای خودم معنی کنم که ریسک پذیری لازمه کار میباشد وخلق یک کسب و کار جدید با ایده هایی که میشه از سایر مشاغل گرفت و با نیاز روز جامعه و دنیای روبروی ما متولد خواهد شد و در صورتی کسب وکار موفق هست که نیاز مصرف کننده ویا اصلاح الگوی مصرف وتسهیل در آن در نظر گرفته شود.

حامد
مهمان عزیز
حامد

مطلب خیلی خوب و کاربردی است
ولی بنظرم هنوز شرایط در کشور ما طوری نیست که بشود سایت هایی همانند facebook و آمازون و … ساخت و اگر هم بشود با سرعتی که اونها رشد کردند، رشد نخواهد کرد
در غیر اینصورت بجای تلگرام مردم یک نرم افزار ایرانی را استفاده می کردند
البته بنده هم امیدوارم شرایطی فراهم شود که مد نظر است

طیبی
مهمان عزیز
طیبی

مرسی، مرسی، مرسی
واقعااااااا عالی توضیح داده شده و بسیار مفید بووووود

مجید
مهمان عزیز
مجید

استارت اپ ها به ادم جرات شروع کردن می دهندچون از کمال گرایی و هدف گزاری غیر قابل انعطاف خبری نیست. یه جوری شد شد نشد نشد است که اغلب هم می شه چون از اضطراب موسسین کم می کنه.

میترا
مهمان عزیز
میترا

خيلي جالب بود . اما قبلاً هم اين مقهوم استفاده مي شده و چيز جديدي نيست پس چرا الان خيلي سر زبون افتاده ؟ نمونه هاش زياده ، از مرغ كنتاكي بگير تا …