برنامه تلویزیونی ۱۸۰ درجه ؛ استارتاپ ها پروژه نفوذ یا پروژه پیشرفت ؟

40

برنامه تلویزیونی ۱۸۰ درجه و نقدی بر آن ! برنامه از زمانیکه آغاز شد جهت گیری اش کاملا واضح بود ، آمده بودند تا پروژه نفوذ را تشریح کنند. در ادامه همراه با آی تی من باشید. 

نبردی نابرابر درعین حال دیدنی بود، عده ای آمده بودند تا پروژه نفوذ را با استارتاپ ها باهم گره بزنند و از چیزهایی بگویند که باورشان برای مردم سخت باشد. از اینکه استارتاپ یک تازه ورود آن ورآبیست تا اینکه یک استارتاپ میتواند پروژه نفوذ دشمن به داخل کشور باشد!

حرف هایی که در این برنامه زده شد همه به گونه ای برنامه ریزی شده بود تا جاسوسی و اتفاقاتی از قبیل دزدی اطلاعات را به گردن استارتاپها بیدازند و طوری وانمود کنند که بلده داستانیم!

برنامه تلویزیونی ۱۸۰ درجه

درمیان کارشناسان فنی و دقیق برنامه که نگاهی می انداختی متوجه میشیدی که اکبرهاشمی و رضا الفت نسب تنها دفاع می کردند ، یعنی تنها کاریکه می توانستند همین بود! چراکه حرف های دیگر کارشناسان غیرفنی را تصحیح میکردند. شاید دراین جمع وجود افراد کهنه کار عرصه استارتاپ ها یعنی شایان شلیه خالی بود.

تنها کارشناس برنامه که با مدرک دیپلمش می توانست جوابگوی سوالات وحرف های بی سروته بقیه مهمانان برنامه باشد. شاید با وجود شایان بازی این برنامه کمی عوض میشد.

استارتاپ ها پروژه نفوذ یا پروژه پیشرفت ؟ - 180 درجه چرخش به کدام سمت؟

اما از همه اینها که بگذریم ، گلایه اکبر هاشمی از دو موضوع حذف شدن چهل دقیقه ای برنامه وپخش شدن این برنامه بعد از هفت ماه هم در نوع خودش شنیدنیست.

برنامه تلویزیونی ۱۸۰ درجه و حذف شدن چهل دقیقه از برنامه بدون دلیل قبلی

اکبر هاشمی مدیرمسئول هفته نامه شنبه در نامه ای سرگشاده به مدیر شبکه تلویزیونی افق از سانسور بخش قابل توجهی از صحبت هایش در برنامه صدو هشتاد درجه انتقاد و همچینن از تلویزیون به خاطر این فرصت کوتاه تقدیر کرد!

از زبان اکبر هاشمی : 

با سلام

من نیز همچون شما یک رسانه دار هستم. برهمین اساس اقتضاعات و نگرانی های شما را درک می کنم. در ۲۳ سال فعالیت مطبوعاتی چه در جایگاه خبرنگار و چه سردبیری و مدیر مسئولی همیشه اولویت امنیت و پایداری رسانه و امنیت شغلی همکارانم ملاک بوده است.

از طرفی همواره در شرایط خاص به حذف و اصلاح موارد تا اندازه ای که به آزادی بیان مصرح در قانون اساسی آسیب نزند، تن داده و همواره سعی کرده ایم عدالت رعایت شود.

در مورد برنامه صدو هشتاد درجه که به موضوع استارتاپ ها پرداخت، ۷ ماه پیش هم که حاضر به حضور در این برنامه شدم، می دانستم بخش هایی از سخنانم که برای صدا و سیما شاید مشکل ساز باشد،حذف خواهد شد. بخصوص بخش هایی که اسم برندهای استارتاپی ایرانی را برده و از انها دفاع کردم.

حذف ناجوانمردانه

بخش های مهم و طولانی از صحبت های بنده که ناظر بر اگاهی بخشی و دفاع از اکوسیستم استارتاپی ایران بود، به صورت ناجوانمردانه حذف شد. می گویم ناجوانمردانه چرا که حذف سخنان بنده توهین به منتقدینی بود که روبروی ما نشسته بودند. شما با پخش یک طرفه سخنانشان، دفاع ناشیانه ای از آنان کرده و آن ها را متهم به ضعف در گفتار، منطق و بینش کردید.
اما اینکه ۳۰ تا ۴۰ دقیقه از حرف های های مهم بنده که پاسخی بود به شبهات منتقدان و مخالفان حذف شود، موجب شگفتی است. شگفتی من از آن جهت است که در بخش دوم به منافع دلالان و مافیای اقتصاد سنتی که خواهان شفافیت نیستند، پرداخته بودم. نمی دانم پخش این سخنان چه آسیبی به صداوسیما می زد!

آگاهی بخشی

بخش های مهم و طولانی از صحبت های بنده که ناظر بر اگاهی بخشی و دفاع از اکوسیستم استارتاپی ایران بود، به صورت ناجوانمردانه حذف شد. می گویم ناجوانمردانه چرا که حذف سخنان بنده توهین به منتقدینی بود که روبروی ما نشسته بودند. شما با پخش یک طرفه سخنانشان، دفاع ناشیانه ای از آنان کرده و آن ها را متهم به ضعف در گفتار، منطق و بینش کردید.

با همه ابهاماتی که در مورد زمان پخش برنامه بعد از ۷ ماه دارم و با همه ناعدالتی و سانسور بی رحمانه ای و قلع و قمی که انجام شده بود. از جنابعالی و همکاران محترمتان بخاطر همین مقدار فرصتی که به ما دادید، تا در مورد استارتاپ ها صحبت کنیم، سپاسگزارم و امیدوارم این مناظره،باب گفتمان و حل مشکلات از طریق گفتگو را باز کند. در پایان برای حضرتعالی ارزوی موفقیت و سعه ی صدر می کنم.

ضمنا چنانچه معتقدید حرف های بنده صحت ندارد. نسخه اصلی مناظره طولانی و چالشی را منتشر کنید.

با احترام  – اکبر هاشمی

برنامه تلویزیونی ۱۸۰ درجه و تاخیر هفت ماهه در پخش برنامه

اکبر هاشمی درباره تاخیر هفت ماهه پخش برنامه و مناظره درباره استارتاپها این چنین گفته است :

اینکه چرا برنامه‌ای ضبط و بعد از هفت ماه در این مقطع پخش می‌شود، جای سوال دارد. از طرفی به عنوان کسی که در این برنامه طولانی حضور داشتم، از زمان پخش مطلع نبودم و اطلاعی هم از کیفیت ( میزان دخل و تصرف یا سانسور احتمالی) این مناظره ندارم.
هقت ماه پیش به دعوت صداو سیمای جمهوری اسلامی ایران به شبکه افق رفتیم. (عصرروز جمعه ۵ مرداد ) براساس دعوت و چت های تلگرامی موجود، برنامه سازان در پی این بودند در طیف مخالفان و منتقدان اکوسیستم استارتاپی اقایان مهدی کرباسی کارگردان شب نامه، سید عباس سید صالحی مدیر فن اوا ،خانم زهرا طباخی سرمقاله نویس وطن امروز حضور یابند و در طیف موافقان رضا الفت نسب دبیر انجمن کسب و کارهای اینترنتی،مهدی غلامی فعال حوزه کارافرینی و بنده به عنوان مدیر مسئول هفته نامه شنبه کنار هم قرار بگیریم. ترکیبی که چندین بار تغییر کرده بود.

تاخیر در پخش

بعد از ضبط، پخش برنامه به تاخیر افتاد و بعد از مدتی دوستان تلویزیونی با ابراز شگفتی گفتند در امری بی سابقه این برنامه پخش نمی شود.

اما بعد از گذشت هفت ماه دیروز به یکباره اعلام شد این مناظره روز جمعه یعنی امروز پخش خواهد شد.

در مکالمات چند ماه پیش به تهیه کننده محترم برنامه هم عرض کردم. به دلیل پویایی اکوسیستم ؛تاخیر زیاد در پخش باعث می شود، با گذر زمان، مباحث مطرح شده در ان بره زمانی موضوعیت خود را ازدست بدهد. یا اینکه کم اثر شود و اولویت اکوسیستم نباشد.

نامهربانی به اکوسیستم

از این رو اگرچه نامهربانی دوستان به اکوسیستم همچنان ادامه دار و مباحث مطرح شده (چالش‌های پیش روی استارتاپ‌ها) همچنان پا برجاست. و بر مواضع مطرح‌شده در دفاع از اکوسیستم استارتاپی ایستاده‌ام، اما موضوعات و مباحث مطرح‌شده، امار وارقام اعلامی و حال و هوای مناظره مربوط به آن مقطع زمانی یعنی هفت‌ماه پیش است. به قول فلاسفه در یک رودخانه دوبار نمی‌شود شنا کرد.

اینکه چرا برنامه‌ای ضبط و بعد از هفت ماه در این مقطع پخش می‌شود، جای سوال دارد. از طرفی به عنوان کسی که در این برنامه طولانی حضور داشتم، از زمان پخش مطلع نبودم و اطلاعی هم از کیفیت ( میزان دخل و تصرف یا سانسور احتمالی) این مناظره ندارم.

امیدوارم سازندگان برنامه که قرابت بیشتری با دوستان منتقد استارتاپ‌ها دارند، رعایت امانت و انصاف را به جا بیاورند.

حال با این توصیف هاباید ببنیم پروژه نفوذ یک استارتاپ می تواند باشد یا یک برنامه مناظره یک طرفه با حذف حدود ۴۰ دقیقه از برنامه ؟ نظر شما درباره این برنامه چیست ؟ نظرات خود را با آی تی من درمیان بگذارید.

دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest

40 نظر
Inline Feedbacks
View all comments