مفید و کاربردی
لینک های مفید و کاربردی برای شما

5 سَم مهلک که تصمیم گیری اشتباه را به دنبال خود می آورد

شناسایی علائم تصمیم گیری اشتباه !

5 سم مهلک که تصمیم گیری اشتباه را به دنبال خود می آورد
7

دنیای کارآفرینی و کلاف پرپیچ و خم آن، گاهی اوقات باعث میشود تا تصمیم هایی را دراین مسیر بگیریم که انتهایی اشتباه دارد . در این مقاله قصد دارم تا 5 سم مهلک که منجر به تصمیم گیری اشتباه میشود را باهم بررسی کنیم . 

پیشنهادی :

افرادیکه جرائت راه اندازی کسب و کار خود را داشته اند ، یعنی علاقه زیادی به روی پا ایستادن خودشان دارند و همین موضوع گویای اینست که فرد، سکوی اول اتفاقات و فراز و نشیب های موفقیت است . 

کسب درآمد، پرداختن به موقع قبض‌ها و راضی نگه داشتن مشتری از چالش‌های بزرگ روبرو هستند! تمام تلاش های یک موسس کسب وکار یا استارتاپ ، اینست که بتواند با کمترین هزینه و وقت ، بیشترین بازدهی را به همراه داشته باشد . پس برایش تصمیم گیری درست و مهم بسیار ضروریست . 

5 سم مهلک که تصمیم گیری اشتباه را به دنبال خود می آورد

گلن لوپیس، رئیس شرکت Glenn Llopis Group در باره تصمیم گیری اینگونه میگوید : 

استراتژی در تصمیم گیری های مهم ، بسیار ضروریست و کارآفرینی دنیایی ساده و سرگرم کننده نیست ! و تبدیل شدن از یک کارمند معمولی به یک کارآفرین ، یک طرز فکر جدید است، [ مثل تبدیل شدن یک مرد معمولی به سوپرمن ! ] دنیای کارآفرینی ، داشتن درآمد ثابت ماهیانه و تفریح و خوش‌گذرانی نیست و سفر هرشخص به دنیای کارآفرینی با دیگر افراد متفاوت است . 

آرام بودن در شرایط بحرانی سخت و گرفتن تصمیم‌های درست ، نقطه مشترک سفر کارآفرینان است .پس یک تصمیم نادرست، میتواند نتایج نامطلوب و بدی را به همراه داشته باشد و همین، دلیل اصلی شکست خوردن ۵۰ درصد کسب‌و‌کارها در پنج سال اولیه تاسیس شان بوده و شکست ۷۰ درصدی آن‌ها در طی ۱۰ سال بعد از تاسیس است.

پس همانطور که دربالا گفتیم و به گفته خود گلن لوپیس ، یک تصمیم درست یا غلط تعیین کننده حیات آینده یک کسب و کار را رقم میزند . حال ببینیم چه سَم هایی ، تصمیم های ما را به سمت تصمیم گیری غلط هدایت می کنند ؟ 

سَم اول : میل به کمال گرایی یا کامل بودن

دقت کنید ! چیزی به اسم کمال یا کامل بودن وجود ندارد پس راه های بیشتر و بهتری هم میتواند وجود داشته باشد . توجه بیش از حد انسان ها به کمال گرایی یا کامل بودن در هرچیزی باعث میشود خلاقیت ازبین برود و هیچ کاری به درستی انجام نشود . 

پس اگر میخواهید در کسب وکار خود موفق ظاهر شوید ، سَم کمال گرایی را کنار بگذارید و به مسائل موجود واقع بین باشید  .تغییر مداوم در کسب و کار خود داشته باشید و بهترین خدمات را به مشتریان خود ارائه کنید . 

سَم دوم : به تعویق انداختن

گرفتن تصمیم های اشتباه در کسب وکار زمانی اتفاق می افتد که شما به عنوان رهبر کسب وکار ، اقدامات ضروری برای تغییر در کسب  وکار را جدی نگیرید ! ویا به آن به اندازه کافی توجهی نکنید . هرچه قدر راه های ساده تری را برای حل مشکلات خود انتخاب کنید ، درواقع یک قدم به گرفتن تصمیمات اشتباه نزدیک میشوید .  اگر می‌خواهید عاقلانه رفتار کنید و تصمیم‌های هوشمندانه بگیرید باید مسئولیت‌پذیر باشید و اعتماد دیگران را جلب کنید.

سَم سوم : حریص نبودن برای رشد و پیشرفت

اگر باخود عهد میکنیدکه رهبر یک کسب و کار هستید و برچسب کارآفرین بودن به خود میزنید ، پس باید بدانید که تفکر رشدپذیر باید داشته باشید . 

دقیقا همان طرز تفکری که به شما می‌گوید چیزی به اسم کافی بودن در این دنیا وجود ندارد! اگر متفاوت فکر میکنید پس باید همیشه، تشنه‌ی امتحان فرصت‌های نو وچالش های جدید باشید؛ شاید بپرسید چرا ؟ دلیل آن بسیار واضح و ساده است : چون شما به اندازه کافی نمی‌دانید که کدام‌یک از این فرصت و راه ها باعث رشد کسب‌و‌کار خواهند شد.

حریص بودن یعنی ایجاد تأثیرگذاری و پیدا کردن راه‌هایی برای حرکت داشتن به صورت مداوم. روزی که به این چیزها اهمیت ندهید، زمانی است که انگیزه‌ی خود را برای رقابت از دست خواهید داد و تصمیم‌های بد خواهید گرفت.

5 سم مهلک که تصمیم گیری اشتباه را به دنبال خود می آورد

سَم چهارم : به جزئیات توجه کافی نمی کنید

آن دسته از کارآفرینانی که به جزئیات و روش انجام درست کارها توجه ویژه ندارند، درواقع کسانی هستند که یاد نمی‌گیرند چندین کار را به صورت همزمان انجام دهند و تصمیم‌های مهم را بگیرند.

دروازه توجه به جزئیات و ریز شدن به نکات ، نیازمند پرسیدن سوال‌ های زیادی است. جواب سوال هایی که نمیدانید را حدس نزنید ! مانند یک دانش آموزش شاگراول و خودش جوش ! سوال بپرسید تا یاد بگیرید و جواب های درست دریافت کنید . 

سَم پنجم : برای تفکر انتقادی وقت زیادی نمیگذارید

وقتی به دنیای کارآفرینی وارد می شوید ، زمان به سرعت برای شما درحال گذر است خصوصا زمانیکه برای بقای کسب وکار خود درحال تلاش و چانه زدن هستید !

پس اجازه ندهید تا دنیای کارآفرینی شما را محدود به چیزی بکند. همیشه چند گام به عقب بازگردید و در مورد مسئولیت‌ها و فشارها به طور انتقادی به تفکر بپردازید. زمانی که خودتان را برای داشتن طرز تفکر انتقادآمیز پرورش می‌دهید، نه تنها از تکرار اشتباهات قبلی اجتناب می‌کنید بلکه در آینده تصمیم‌های بهتری خواهید گرفت.

5 سم مهلک که تصمیم گیری اشتباه را به دنبال خود می آورد

کارآفرینان ، جادوگران کسب و کارو متحول کننده گان غیرقابل پیش بینی هستند ! این دسته آدم های بی شاخ و دُم و به ظاهر عادی از هیچ تلاشی برای زنده ماندن کسب و کارشان و پیشرفت دریغ نمی کنند و همواره آینده را همچون دروازه ای باز به سوی موفقیت می بینند .

شما درمورد کارآفرینی چطور فکر می کنید ؟ آیا کارآفرینی سخت است ؟ چه سَم های دیگری را میشناسید که کمک به گرفتن تصمیمات اشتباه در کسب وکار میشود ؟ منتظر نظرات شما در این زمینه هستم .

منبع ENTREPRENEUR مدرسه استارتاپ پیشرفت شخصی
از طريق جلال ترابی
از اتفاقات جدید زودتر از همه باخبر شو !
از اتفاقات جدید زودتر از همه باخبر شو !
توی خبرنامه سایت ثبت نام کن و جدید ترین اخبار را توی ایمیلت دریافت کن !
شما هرزمانی که بخواهی میتوانی این خبرنامه را غیر فعال کنی !

7
دیدگاه بگذارید

avatar
4 فعالیت های نظردهی
3 واکنش به پاسخ دهی
0 دنبال کننده گان
 
بیشترین نظر دیده شده
داغ ترین بخش نظرات
5 نویسندگان نظرات
محمدیاسرا قائدیجلال ترابیسارینا گل محمدیمحمد مختاری آخرین نظرات ارسالی
  عضویت  
جدید ترین قدیمی ترین بیشتری بازدید
هشدار به وسیله :
محمد مختاری
مهمان عزیز
محمد مختاری

چقدر عالی و جذاب بود
مثل همیشه استفاده کردم
منتظر مطلب های بعدیتون هستم

سارینا گل محمدی
مهمان عزیز
سارینا گل محمدی

این متن خیلی کمکم کرد و دیدمو به تصمیم گیری بیشتر باز کرد .
بازم از این متن ها بگذارین .

اسرا قائدی
مهمان عزیز
اسرا قائدی

عجب مقاله خوبی بود . مهندس عالی عین همیشه

محمدی
مهمان عزیز
محمدی

به نکاتی اشاره کردید که اکثر ما توی زندگیمون رعایت نمی کنیم . خصوصا برای راه اندازی یک کسب و کار که میتونه آینده زندگی مارو رقم بزنه ….