راز موفقیت آمازون ؛ فروشگاه آمازون چگونه موفق شد؟

0 110,134

راز موفقیت آمازون چی بود؟ فروشگاه آمازون چگونه موفق شد؟ تو این مقاله از رشد کسب و کار قصد دارم تا شما رو با عوامل موفقیت آمازون آشنا کنم. پس با من همراه باش.

جف بزوس در اواخر بهمن‌ ماه ۱۳۹۹ تونست با دارایی ۱۹۰ میلیارد دلاری خود به ثروتمند ترین فرد جهان تبدیل بشه و صدرنشینی رو از ایلان ماسک گرفت. (عجب جنگ و جدالی بود بین ایلان و جف ! یه مدت علم بر بزرگترین فروشنده آنلاین برنده شد اما آخر فروش بر علم غلبه کرد!!!) جف بزوس در یادداشتی در مورد موفقیت‌ های خودش میگه:

نوآوری ریشه موفقیت‌ ما هست. کارهای خلاقانه و متفاوتی انجام دادیم که بعدها بسیار عادی به نظر رسیدن و بقیه شرکت‌‌ ها و سازمان‌ ها همون مسیر رو طی کردن. اکنون پرایم دی، کیندل، الکسا، سامانه‌ های ابری و بسیاری فناوری‌ های جدید به موضوعی عادی تبدیل شدن، ولی روز اول چنین ایده‌ هایی متفاوت و خلاقانه بودن و کسی از اونها خبری نداشت.

(رام چاران) در آخرین کتاب خودش تحت عنوان (سیستم مدیریت آمازون) به واکاوی دلایل اصلی موفقیت جف بزوس پرداخته تا سایر سازمان‌ ها بتونن از رازهای موفقیت آمازون در عصر جدید مطلع بشن.

نویسنده کتاب معتقده صاحبان کسب و کار و استارتاپ‌ ها مستونن با الگو برداری از شرکت‌ های بزرگ و موفق، روزهای موفقیت آمیزی رو برای خود رقم بزنن. رام چاران علت موفقیت جف بزوس زو در شش محور اصلی طبقه بندی کرده:

اولین راز موفقیت آمازون ؛ مدل تجاری برپایه ی مشتری مداری

آمازون همواره به توسعه مدل‌ های تجاری کسب و کار خود اهمیت میده و با استراتژی‌ های جدیدی کار رو پیش میبره. به جای پیروی از روش‌ های سنتی، این روش‌ های قدیمی رو جایگزین اکوسیستم‌ های جدید میکنه تا به بازدهی بیشتری دست پیدا کنه.

مدل تجاری مشتری مداری از موضوعات مهمی هست که آمازون به اون توجه ویژه‌ ای نشان داده و میشه به این مدل تجاری به عنوان یکی از عوامل اصلی موفقیت آمازون اشاره کرد.

راز موفقیت آمازون

دومین راز موفقیت آمازون ؛ نوآوری و خلاقیت بالا

آمازون با استفاده از داده‌ های مشتریان و رفتارسنجی دقیق، استراتژی‌ های خلاقلانه‌ ای رو در کار پیش میبره و با چنین رویکردهایی تونسته فضاهای جدیدی رو در بازار برای خود خلق کنه.

سومین راز موفقیت آمازون ؛ تصمیم گیری با سرعت بسیار بالا

یکی از ویژگی‌ های خوب آمازون اینه که در برخورد با مسائل مختلف شیوه تصمیم گیری استراتژیک و سریع رو در پیش میگیره. این شرکت نه تنها سرعت عمل در تصمیم گیری رو مورد توجه قرار میده، بلکه در تصمیم گیری عملکرد خوبی داره و بهترین گزینه‌ ها رو انتخاب میکنه. در واقع افزایش سرعت باعث افت کیفیت در کارها نمیشه.

سازمان‌ ها باید بتونن بهترین و درست‌ ترین تصمیم رو در سریع‌ ترین زمان بگیرن تا به موفقیت‌ های خوبی دست پیدا کنن.

فراموش نکردن انگیزه و اهداف روز اول

معمولا سازمان‌ ها و شرکت‌ ها روز اول با انرژی، اهداف و انگیزه خاصی وارد بازار میشن، اما به مرور زمان ممکنه انگیزه‌ های خود رو از دست بدن. اما آمازون با وجود توسعه و تبدیل شدن به شرکتی بزرگ، هنوز انگیزه‌ های روز اول رو در خود زنده نگه داشته و حتی سعی کرده اهداف بزرگ‌ تر و بلند پروازانه‌ تری رو نیز دنبال کنه. گذشت زمان باعث نشده که آمازون از استراتژی‌ های خود عقب نشینی کنه، بلکه با سرعت بیشتر و با انگیزه‌ های تقویت‌ شده به مسیر ادامه داده.

جذب بهترین استعدادها

یکی از نقاط قوت آمازون اینه که تونسته در کنار نوآوری و خلاقیت، فضایی برای جذب بهترین استعدادها رو فراهم کنه. این شرکت در جذب استعدادها و روش‌ های پرورش استعدادهای جدید مکانیزم دقیق و مستندسازی شده‌ای داره و همواره برای نوآوری و خلاقیت بیشتر روی جذب چنین استعدادهایی سرمایه گذاری کرده و میکنه.

راز موفقیت آمازونسیستم جمع آوری و تحلیل داده مبتنی بر هوش مصنوعی

سیستم داده‌ های آمازون بسیار دقیق طراحی شده. داده‌ های با فناوری‌ های مبتنی بر هوش مصنوعی پردازش میشن تا تحلیل درست و دقیقی از وضعیت بازار، میزان فروش و … ارائه بدن. این داده‌ ها برای اتخاذ تصمیم‌ های درست و منطقی بعدی کاربرد بسیاری داره. جمع آوری داده‌ های واقعی و تحلیل درست یکی دیگه از عوامل موفقیت آمازون محسوب میشه.

فکر درست مدیران سطح بالای آمازون

اما به نظر من مهم ترین راز موفقیت آمازون اینه که مدیران سطح بالای اون از فکر درست برخوردار هستن. فکر درست ، داشتن استراتژی مشخص و اکتفا نکردن به جایگاه فعلی شرکت از جمله فکرهای درست جف بزوس و هیئت مدیره ی آمازون هست. وقتی که استارتاپ به کسب و کار تبدیل میشه، پتانسیل خیلی بالایی برای رشد و حتی زمین خوردن داره و همین پتانسیل باعث میشه تا اتفاقات متعددی بیوفته.

زمانیکه کسب و کار به یه درآمد نسبی (منظورم از نسبی به پول خودمون ۱ میلیارد به بالا!) میرسه ممکنه مدیران وسوسه بشن برای فروش سهام و رفتن به کار های دیگه ( از این شاخه به اون شاخه پریدن) که این همون شکست کسب و کار هست. اما وقتی که به جای طمع، هدف گذاری های بزرگتری گذاشته بشه باعث میشه تا رشد چشمگیری در سطح آمازون و غول های تکنولوژی دیگه رخ بده.

به نظر شما راز موفقیت آمازون چیه؟ فروشگاه آمازون چگونه موفق شد؟ اگه جای جف بزوس بودی، تصمیم بعدی که میگرفتی چی بود؟ نظراتتو برام کامنت کن.

دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x