پشت پرده اپ استور و داستان هاییکه مونوپلی بودن اونو نشون میده!

0

پشت پرده اپ استور چه واقعیت هایی وجود داره؟ آیا اپ استور یه مونوپلی بزرگ هست؟ تو این قسمت از دنیای وب میخوام این موضوع رو براتون بررسی کنم. پس در ادامه با رشد کسب و کار همراه باشین.

گوگل و اپل اخیرا در برابر کمیته آنتی‌ تراست مجلس سنای آمریکا شهادت دادن و میشه این بحث رو پیش کشید که اعضای کمیته به بهترین شکل ممکن شرایط رو پیش بردن و اپل، بزرگ‌ ترین بازنده این جلسه بود. موضوع مورد بحث، قوانین سخت گیرانه‌ ای بود که اپل در برابر توسعه‌ دهندگان اپلیکیشن قرار میده تا آنها رو از مزیت قرار دادن اپلیکیشن‌ هاشون در اپ استور برخوردار کنه.

پشت پرده اپ استور

فروشگاهی که اساسا تنها راه دسترسی یافتن توسعه‌ دهندگان به بازار جهانی و بسیار بزرگ کاربران آیفون به حساب میاد. گوگل در این بین کمتر تحت فشار هست چون به کاربران سیستم عامل اندروید اجازه میده که اپلیکیشن‌ ها رو از طریق مارکت‌ پلیس‌ ها و وب‌ سایت‌ های دیگه هم دریافت و نصب کنن.

اما هم اپل و هم گوگل بسیاری از توسعه‌ دهندگان حاضر در فروشگاه‌ هاشون رو مجبور به استفاده از سیستم‌ های پرداختی خاص خودشون میکنن و بابت اون، سهمی ۳۰ درصدی از مجموع درآمد توسعه‌ دهندگان رو هم برمیدارن. حالا این موضوع هم خشم نمایندگان دموکرات و هم جمهوری‌ خواه آمریکا رو برانگیخته و آنها این سوال رو با صدای بلند مطرح میکنن که چی میشه اگه دو اپ استور اصلی دنیای موبایل، شاهد رقبایی گسترده‌ تر و بیشتر باشن؟!

اعضای کمیته آنتی‌ تراست مجلس سنای آمریکا مشخصا پیش از آغاز جلسه با همدیگه هماهنگ بودن و انبوهی از اطلاعات مرتبط و آگاهانه رو بدون اینکه با همدیگه هم‌ پوشانی داشته باشن پیش روی اپل گذاشتن. این جلسه ضمنا از اون جهت شکلی آتشین به خود گرفت که برخی از برجسته‌ ترین توسعه‌ دهندگانی که با اپ استور به مشکل  خوردن مثل اسپاتیفای، Tile و شرکت March Group هم روی صندلی شاهدان نشسته بودن. برخی از بهترین بحث‌ ها راجع به قوانین ضد رقابتی اپل در اپ استور رو در ادامه میخوام بررسی کنم :

ناراحتی اسپاتیفای از اپ استور

پشت پرده اپ استوربذارین موضوع رو به شکلی ساده باز کنم براتون:

هوراسیو گوتیرز، وکیل ارشد اسپاتیفای به این موضوع اشاره کرد که نه‌ تنها کمپانی‌ اش مجبور به استفاده از سیستم پرداخت اپل (و همین طور پرداخت مالیات اپل) بوده، بلکه از هدایت کاربران اپلیکیشن رایگان خود روی iOS به سمت تبلیغات آنلاینی که روی اشتراک سه‌ ماهه اسپاتیفای پریمیوم به قیمت ۹۹ سنت تمرکز دارن هم منع شده بوده. گوتیرز این حرکت اپل رو فرمان خفقان نامید.

اسپاتیفای توانست همدردی امی کلوباکر، نماینده مینسوتا در کمیته آنتی‌ تراست مجلس سنا رو به دست بیاره. او در یکی از مصاحبه هاش گفته :

گفتن اینکه مردم میتونن به معامله‌ ای بهتر روی یه وب‌ سایت دست پیدا کنن…

وقتی کمپانی‌ های حاضر در اپ استور از چنین کاری منبع میشن، اتفاقی واقعا شنیع رخ داده…

نقطه نظر اسپایتفای به صورت خاص از این نظر جالب هست که باید به صورت مستقیم به رقابت با سرویس استریم موسیقی خود اپل هم بپردازه که طبیعتا بیشتر از اسپاتیفای در اپ استور دیده میشه. کلوباکر اسم این اتفاق رو “خود ارجحی” گذاشت.

گوتیرز گفت که اسپاتیفای بعد از پیگیری قضایی این ماجرا، از سوی اپل تهدید به تلافی‌ جویی شده. او مدعی شد اپل به اسپاتیفای گفته که از پروموت اپلیکیشن‌ اش دست کشیده و این شرکت رو مجبور به صبر چند ماهه برای به دست آوردن جوازهای لازم خواهد کرد…!

پشت پرده اپ استور از دوستی‌ ها تا سفرها

پشت پرده اپ استوراپل از تمام تولید کنندگان اپلیکیشن نمیخواد که در ازای استفاده از سیستم پرداخت داخلی‌ اش، ۱۵ الی ۳۰ درصد از درآمد خود رو کارمزد بدن، صرفا اون دسته از توسعه‌ دهندگانی که محصولاتشون در قلمروی دیجیتال ارائه میشه، مثل سرویس‌ های استریم موسیقی. اما مرز میان این دو دسته‌ بندی خیلی گنگ به نظر میرسه!ً این رو مایک لی، نماینده جمهوری‌ خواه یوتا میگه.

او این سوال رو طرح کرد که چرا اپلیکیشن دوست‌ یابی Tinder باید از سیستم پرداخت اپل استفاده کنه(و کارمزد ۳۰ درصدی بپردازه) اما اوبر اجازه داره که پرداخت‌ ها را روی سیستم خودش مدیریت کنه (و کارمزدی نده).

کایل آندیر، سخنگوی اپل نتوانست به خوبی توضیح بده که چرا نتیجه نهایی کار اوبر با نتیجه نهایی کار تیندر (که هر دو قرار است دو شخص رو به همدیگه وصل کنن) متفاوت هست. این مکالمه کوتاه به خوبی نشون میده که اپل رویکردی سلیقه‌ ای در تعیین قوانین اپ استور خودش داره و این قانون‌ گذاری‌ های جانب‌ دارانه گاهی میتونه بهایی سنگین برای تولید کنندگان اپلیکیشن به همراه بیاره.

دست‌ بالای AirTag نسبت به Tile

پشت پرده اپ استوراپل از دستگاه پایشگر اشیای شخصی خود به نام AirTags رونمایی کرد. کاربران میتونن اشیای با ارزش یا مهم خودشونو به AirTag متصل کنن و بعد از طریق شبکه “Find My” روی دیوایس‌ های آیپد و آیفون میتونن آنها رو پیدا کنن.

این خبری بد برای شرکت Tile هست که در دسته‌ بندی دیوایس‌ های پایش لوازم شخصی پیشرو بوده. به گفته کریستین دارو، مشاور عمومی Tile، اپل در دورانی نه‌ چندان دور دیوایس‌ های Tile رو در استور خود میفروخت اما وقتی مشخص شد که اپل میخواد به ارائه دیوایس‌ های مشابه و مخصوص خود بپردازه، رابطه میان دو کمپانی خیلی زود از بین رفت.

دارو گفت که AirTag ها مزایایی بزرگ نسبت به Tile برای کاربران آیفون خواهند داشت، چون AirTag ها اساسا با سیستم عامل iOS ادغام شدن و راحت‌ تر از هر محصولی که Tile ساخته با آیفون همگام‌ سازی میشن. از سوی دیگه، به خاطر استفاده از ارتباطات فوق پهن‌ باند، آیفون‌ ها با دقت بسیار بالاتری قادر به یافتن ایرتگ‌ ها خواهند بود. در این بین، Tile اجازه دسترسی به امواج فوق پهن باند رادیویی را روی آیفون نداره!

نظر بن تامپسون درباره پشت پرده اپ استور

بن تامپسون، تحلیلگر سرشناس حوزه تکنولوژی اخیرا در خبرنامه اشتراکی خود نوشت که نمیشه اپل رو به خاطر ایجاد این یکپارچگی میان نرم‌ افزار و سخت‌ افزار سرزنش کرد.

حقیقت امر اینه که AirTag ها و شبکه Find My بار دیگه نشان‌ دهنده “ادغام سخت‌ افزار، نرم‌ افزار و سرویس‌ ها” هست که اپل همواره به خاطر اون به خود بالیده. و اگه این شکل از نوآوری باعث برتری میشه، اپل حقیقتا این برتری رو با تلاش به دست آورده.

اما آنطور که دارو به موضوع اشاره میکرد، اپل به داده‌ های مربوط به دانلودها و متادیتای Tile روی اپ استور دسترسی داشته و از این داده برای تصمیم‌ گیری راجع به ورود به بازار پایشگرهای لوازم شخصی و چگونگی طراحی محصول جدید خود استفاده کرده. به عبارت دیگه، کمپانی از جایگاه منحصر به فرد و برتر خود در بازار برای تضعیف یه رقیب استفاده کرده !!!!

صرفا جهت دوشیدن

پشت پرده اپ استوراپل سهم ۱۵ الی ۳۰ درصدی خودش از درآمد توسعه‌ دهندگان رو توجیه کرده و میگه که از این پول، برای بیرون کشیدن تمام اپلیکیشن‌ هاییکه طراحی ضعیف دارن، مشکوک به نظر میرسن یا امن نیستن از اپ استور استفاده میکنه. و توسعه‌ دهندگان هم موافق هستن که اپ استور حقیقتا مارکت‌ پلیسی خوش بر و رو با مدیریت درست محتواست.

اما امی کلوباکر و جاش هاولی نماینده جمهوری‌ خواه، هر دو این ایده رو مطرح میکنن که اپل هنگام صحبت راجع به کارهای امنیتی‌ اش در اپ استور دست به اغراق میزنه. کلوباکر به گزارش اخیر کمیته آنتی‌ تراست مجلس نمایندگان آمریکا اشاره کرده و میگه اپل سالانه درآمدی بین ۱۵ الی ۱۸ میلیارد دلار از اپ استور داره. در جایی از همین گزارش و به نقل از مدیران اجرایی اپل اومده که این کمپانی سالانه تنها ۱۰۰ میلیون دلار صرف گرداندن اپ استور میکنه.

این یعنی حاشیه سود به شکلی باور نکردنی بالاست و سرمایه‌ گذاران اپل هم عاشق همین شدن. وقتی چند سال (سال ۲۰۱۶) پیش مشخص شد که فروش جهانی موبایل‌ های هوشمند و فروش آیفون‌ ها در حال کاهش هست، اپل به وال استریت اطمینان خاطر داد که تجارت سرویس‌ هاش به سرعت رشد کرده و سود از دست رفته رو جبران میکنه.

البته که همین اتفاق هم افتاد و درآمد حاصل از اپ استور، بیشترین سهم رو از مجموع درآمد سالانه اپل داره. بنابراین کاهش فروش موبایل‌ های هوشمند احتمالا باعث شده بود که اپل برای کسب درآمد بیشتر، توسعه‌ دهندگان رو تحت فشار قرار بده. هاولی از آندیر پرسید که آیا اپل متعهد به کاهش کارمزد دریافتی‌ اش میشه تا صرفا هزینه‌ های تامین امنیت پوشش داده بشه و با پاسخ منفی آندیر مواجه شد.

مونوپلی‌های جدید و قدیم

پشت پرده اپ استورجرد سین، وکیل Match Group چندین بار در جریان ملاقات با کمیته آنتی‌ تراست به اپل پرید، اما به یاد ماندنی لحظه در بخش پایانی نطق ابتدایی او بود:

به نظر میرسه که بیانیه سین راجع به امنیت و حریم‌ شخصی اپل، نتایج بسیار خوبی در این ملاقات به همراه داشت. پاسخ‌ های آندیر، وکیل اپل، همواره به نتیجه‌ ای یکسان ختم میشدن راجع به اینکه اپل سخت مشغول به کارست و اپ استور هم برای توسعه‌ دهندگان و هم برای جامعه، مزایای فراوان به ارمغان میاره. اما هنگام پاسخ به موضوعات مربوط به Tile و Spotify، پاسخ اپل رو میشد در یک جمله خلاصه کرد : چون میتونیم!

نوشتن قانونی تازه که دست اپ استورها رو خواهد بست و آنها رو از رویکردهای ضد رقابتی منع بکنه کاری دشوار به نظر میرسه. بزرگ‌ ترین نگرانی راجع به نتایج ناخواسته‌ی تصویب چنین قوانینیست. اما ملاقات اخیر اپل با مجلس سنا، زمین رو برای انبوهی از فعالیت‌ های دو حزبی در آمریکا آماده کرده و شرایط به زودی از این هم جالبتر میشه.


نظر شما درباره پشت پرده اپ استور چیه؟ آیا اپ استور و اپل به نفع کاربران هستن یا دنبال انحضار طلبی خودشون هستن؟ نظرتونو برام کامنت کنین.

دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest

0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments