آی تی من
همراه با دنیای فناوری و رشد کسب و کارها

واکاوی یک رمز و راز : چرا اپل در شبکه های اجتماعی فعال نیست ؟

بررسی عدم حضور فعال اپل در شبکه های اجتماعی نسبت به برند های دیگر

32

اپل ، یکی از ابرغول های تکنولوژی در آمریکا و جهان حضور کمرنگ تری نسبت به کمپانی های دیگر درشبکه های اجتماعی دارد. اما این موضوع دلیل خاصی دارد که در ادامه به آن میپردازم. در ادامه همراه با آی تی من ، جلال ترابی باشید.

اپل نامی است که همواره در رسانه‌های دنیای فناوری و همچنین تجارت و کسب‌وکار، با خیل عظیمی از اخبار، شایعه‌ها و اتفاقات گوناگون همراه بوده. باارزش‌ترین برند جهان همیشه بخش اعظمی از محتوای تولیدشده در رسانه‌ها را به خود اختصاص داده و توجه مشتریان وفادار و حتی رقبای سرسخت و منتقدان آن، همیشه به سمت این شرکت معطوف بوده است.

نکته‌ی قابل توجه و تأمل در مورد این برند آن است که اپل، فعالیتی جدی در شبکه‌های اجتماعی ندارد. کافی است جستجویی ساده در شبکه‌های اجتماعی همچون فیسبوک و توییتر داشته باشید تا با صفحه‌های سوت و کور این برند مواجه شوید. شاید در قدم اول این اتفاق را اشتباهی در سیستم جستجوی شبکه‌ها بدانید؛ اما حقیقت همین است. حتی در وبسایت رسمی این شرکت نیز لینکی به صفحات شبکه‌های اجتماعی این شرکت وجود ندارد.

از طرفی تمامی کارشناسان بازاریابی معتقدند که آینده‌ی این علم در شبکه‌های اجتماعی و حضور در آن‌ها رقم می‌خورد. در این میان باارزش‌ترین برند جهان با فعالیت ناچیز در این رسانه‌ها، تاحدودی نظر کارشناسان را نقض می‌کند. همان‌طور که گفته شد، اپل فعالیتی جدی در فیسبوک و توییتر ندارد و اکانت توییتر این شرکت حتی یک توییت منتشر نکرده است.

از طرفی اکانت یوتیوب اپل، ویدیوهای گاه‌به‌گاهی منتشر می‌کند که البته با مسدودسازی نظرات در این ویدیوها، عملا آن‌ها را به تبلیغاتی ساده تبدیل و ماهیت اجتماعی یوتیوب را نقض می‌کند.

نکته‌ی جالب اینکه این شرکت تلاشی هم برای در دست گرفتن اکانت‌هایی با نام‌های اختصاصی محصولاتش انجام نمی‌دهد و این حساب‌های کاربری به اشخاصی عادی تعلق دارند. تنها حساب کاربری تقریبا فعال اپل در شبکه‌های اجتماعی مربوط به اینستاگرام است. البته این حساب نیز تنها به انتشار عکس‌های ثبت‌شده با آیفون می‌پردازد و به‌عنوان یک رسانه‌ی اجتماعی قابل قبول نیست.

برخی از محصولات دیجیتال اپل مانند اپ‌استور یا اپل موزیک، حساب‌های کاربری فعالی در شبکه‌های اجتماعی دارند و کم و بیش ارتباطات مناسبی با مخاطبان برقرار می‌کنند. در مورد افراد مهم و مدیران اپل نیز تنها تعداد محدودی از آن‌ها از جمله تیم کوک، حساب‌های کاربری فعالی در شبکه‌های اجتماعی دارند.

البته این حساب‌ها نیز کمترین محتوا را در مورد شرکت یا محصولات آن منتشر می‌کنند و عموما به انتشار محتوای الهام‌بخش یا آموزشی می‌پردازند. در مورد اکانت لینکدین نیز اپل تنها به انتشار موقعیت‌های شغلی بسنده می‌کند. به بیان دیگر این حساب‌ها تنها برای ایجاد ظاهری انسانی برای یک شرکت عظیم هستند.

اکانت‌های خالی از محتوای اپل چند میلیون دنبال‌کننده دارند

نکته‌ی جالب اینکه باوجود فعالیت بسیار ضعیف اپل در شبکه‌های اجتماعی، حساب‌های کاربری این شرکت دنبال‌کنندگان بسیار زیادی دارند. ۱۱ میلیون دنبال‌کننده در فیسبوک، پنج میلیون دنبال‌کننده در اینستاگرام و به‌ ترتیب ۴ میلیون و یک میلیون دنبال‌کننده در حساب‌های لینکدین و توییتر که هیچ محتوایی در آن‌ها وجود ندارد. این آمارها نشان می‌دهد که کاربران به اپل علاقه دارند و قطعا به‌ دنبال دریافت اخبار و اطلاعات در شبکه‌های اجتماعی این برند هستند.

در مقابل شرکت‌های بزرگ دیگر در دنیای فناوری، فعالیتی جدی در شبکه‌های اجتماعی دارند. سامسونگ، مایکروسافت، آمازون و گوگل همگی فعالیت‌هایی همه‌جانبه در فضای شبکه‌های اجتماعی دارند. در اینجا سؤال اصلی مطرح می‌شود که چرا اپل دنباله‌رو حرکت رقبای خود نیست؟ برای بررسی این موضوع باید موارد مختلفی را مد نظر قرار دهیم.

برند اپل پایداری خود را دارد

طبق اعلام وبسایت آماری اینتربرند، اپل در حال حاضر با ارزشی حدود ۱۸۴ میلیارد دلار، باارزش‌ترین برند جهان است. فراموش نکنید که این ارزش تنها به برند اپل تعلق دارد، نه شرکت آن. هیچ برندی در جهان به‌ اندازه‌ی اپل ثبات ندارد. این برند طرفداران دوآتشه و همچنین منتقدان جدی دارد اما همیشه ثبات خود را حفظ کرده است.

یکی از فاکتورهای اساسی اپل برای حفظ ثبات، کنترل است. همه می‌دانیم که اپل عاشق کنترل کردن است و این اقدام را در جزئی‌ترین بخش‌های برند خود انجام می‌دهد. آن‌ها از تجربه‌ی کاربران وبسایت، تا بازدیدکنندگان فروشگاه‌های فیزیکی، زمان انتشار آگهی‌های تلویزیونی، زمان نصب بنرهای خیابانی، بسته‌بندی محصولات و حتی نحوه‌ی چینش اپلیکیشن‌ها در گوشی‌های هوشمند و تبلت‌های خود را تحت کنترل دارند. در این میان، شبکه‌های اجتماعی در مقابل کنترل کردن قرار گرفته‌اند و مانند غرب وحشی هستند.

افسارگسیختگی شبکه‌های اجتماعی اپل را از موقعیت کترل تجربه‌ی مشتری دور می‌کند

با نگاهی کلی به حساب‌های کاربری برندهای بزرگ در شبکه‌های اجتماعی، متوجه افسارگسیختگی موجود در آن‌ها می‌شویم. نظرات انتقادی، توهین‌آمیز و بعضا خرابکارانه‌ی کاربران در تمامی این صفحات وجود دارند. برخی از این نظرات انتقاد به خدمات مشتری است، برخی علاقه‌ای به تبلیغات ندارند و برخی دیگر به‌طور کلی از یک برند متنفر هستند.

حال تصور کنید اپل با منتقدان دوآتشه‌ی خود در چنین فضایی قرار بگیرد که قطعا تجربه‌ی خوشاندی نخواهد بود. در تعریف ساده اپل دوست دارد تمامی بخش‌های ارتباط با مشتری را تحت کنترل داشته باشد و در نهایت، پیامی که به مخاطب می‌رسد از فیلترهای دقیق بازاریابی‌اش عبور کرده باشند. قطعا فعالیت در شبکه‌های اجتماعی نقطه‌ی مقابل این سیاست است.

اپل نیازی به شبکه های اجتماعی ندارد

با تمام مشکلات ذکرشده، شبکه‌های اجتماعی فواید متعددی برای برندها دارند. امکان دریافت نظر و بازخورد از مشتریان یکی از این فواید است. مورد دیگر، امکان افزایش فروش با اتصال شبکه‌های به مجاری فروش شرکت و همچنین ارتباط مستقیم با خریداران بالقوه است. از همه مهم‌تر، شبکه‌ی اجتماعی می‌تو‌اند به‌عنوان ابزاری برای شروع موج‌های تبلیغاتی استفاده شود و اصطلاحا محصول شرکت را هایپ کند. اما به نظر می‌رسد اپل به هیچ‌یک از این فواید شبکه‌های اجتماعی نیاز ندارد.

اپل علاقه‌ای به دریافت نظرات مستقیم مشتریان ندارد

در مورد دریافت بازخورد از مشتریان، اپل سیاستی متفاوت با شرکت‌های دیگر دارد. در قدم اول به‌ نظر می رسد این شرکت عقیده‌ای به نظرات مستقیم مشتریان ندارد. همان‌طور که معمار برند اپل یعنی استیو جابز در یکی از سخنرانی‌های خود گفته بود: «مردم عموما نمی‌دانند به چه چیزی نیاز دارند.

آن‌ها منتظرند شما نیازشان را به نمایش بگذارید.» علاوه بر آن اکثر نوآوری‌های اپل در داخل این شرکت رخ می‌دهند و آن‌ها اعتقادی به ارتباط با دنیای خارج برای دریافت ایده ندارند. فرهنگ کلی این شرکت نیز کاملا سرّی و محرمانه است. در نهایت اگر این برند روزی به نظرات مستقیم کاربران احتیاج پیدا کند، (به‌خاطر محبوبیت و نفوذ بالا) با جستجویی ساده در اینترنت می‌تواند بحث‌های پیرامون محصولاتش را مطالعه کند و نیازی به ارتباط مستقیم در شبکه‌های اجتماعی ندارد.

در بخش تبلیغات برای فروش، همان‌طور که می‌دانید شبکه‌های اجتماعی برای تبلیغ برندهای خاص و لاکچری مناسب نیستند. این شبکه‌ها عموما برای تبلیغ تخفیف، فروش ویژه یا جوایز استفاده می‌شوند که اپل فعالیتی در آن زمینه ندارد. در عوض آن‌ها ترجیح می‌دهند آگهی‌های لوکس خود را در تلویزیون و برندهای خیابانی به نمایش بگذارند و انتخاب را با وقاری خاص به مشتری واگذار کنند.

در ارتباط با ایجاد هایپ برای خرید محصولات نیز اپل در مقابل شرکت‌هایی همچون وان‌پلاس قرار می‌گیرد. فرهنگ سازمانی این شرکت مرموز و بر پایه‌ی محرمانگی اطلاعات است. اپل پیش از عرضه‌ی محصول هیچ اطلاعاتی در مورد آن منتشر نمی‌کند.

این شرکت محصول خود را با کنفرانسی عظیم معرفی می‌کند، سپس از خبرنگاران مشهور برای پوشش کنفرانس خود دعوت می‌کند و در نهایت میلیاردها دلار برای تبلیغ حرفه‌ای محصولاتش هزینه می‌کند. قدم مشخص آخر، عرضه‌ی عالی محصول در فروشگاه‌های انحصاری اپل است.

اپل می تواند شبکه های اجتماعی خود را نادیده بگیرد

کارشناسان معتقدند اپل تنها برند جهان است که توانایی نادیده گرفتن شبکه‌های اجتماعی و دوری از آن‌ها را دارد. به بیان دیگر این شرکت با سیستم کنترلی به‌ کار گرفته شده و همچنین ساختن برندی پایدار، می‌تواند با هزینه کردن روی تبلیغات سنتی، باز هم نام خود را بر زبان‌ها بیندازد.

اپل ترجیح می‌دهد هزینه‌ی بیشتری برای تبلیغات انجام دهد اما روی کنترل کردن مجراهای ارتباط با مشتری متمرکز شود. در نهایت محصول این شرکت عرضه می‌شود و به خاطر همان پایداری برند، افراد در شبکه‌های اجتماعی در مورد آن صحبت می‌کنند و در این میان، خود شرکت نیازی به فعالیت جدی نخواهد داشت.

تنها چنین برند پایداری توانایی نادیده گرفتن شبکه‌های اجتماعی را دارد

نکته‌ی قابل توجه اینکه اپل در سال‌های گذشته تلاش‌هایی برای توسعه‌ی شبکه‌ی اجتماعی اختصاصی خود نیز داشته است. آن‌ها سرویس Ping را در سال ۲۰۱۰ معرفی کردند. این شبکه‌ی اجتماعی در دل آیتونز فعال بود و محیطی را برای تبادل نظر در مورد موسیقی‌ها و هنرمندان فراهم می‌کرد. سیستم انحصاری اپل در این شبکه‌ی اجتماعی و همکاری نکردن با دیگر شبکه‌ها باعث شکست آن شد و در سال ۲۰۱۲ این سرویس تعطیل شد.

اپل فرهنگ محرمانه دارد

فضای کاری در اپل به‌گونه‌ای است که حتی بسیاری از کارمندان، تا پیش از رونمایی از محصولات اطلاعات کاملی در مورد آن‌ها ندارند. افراد تنها به اطلاعاتی مربوط به زمینه‌ی کاری و وظایف خود دسترسی دارند. تیم‌های خلاق طراحی این شرکت نیز در محیط‌هایی ایزوله و بدون مزاحمت‌های خارجی فعالیت می‌کنند. ارتباطات داخلی شرکت کاملا کنترل‌شده هستند و نیاز به برقراری ارتباط در کمترین میزان خود حس می‌شود.

قطعا شرکتی با چنین فرهنگی توانایی حضور در شبکه‌های اجتماعی ندارد. شبکه‌های اجتماعی مرکز انتشار اخبار، شفاف‌سازی، ارتباط متقابل و استراتژی‌های مشابه هستند. در نتیجه طبیعی است که اپل علاوه بر کمبود علاقه، توانایی حضور در این فضاها را نیز نداشته باشد.

نظر شما درباره اپل چیست؟ آیا دلیل دیگری برای حضور کمرنگ درشبکه های اجتماعی دارد؟ نظرات خود را با آی تی من درمیان بگذارید.

نوشته شده توسط جلال ترابی آی تی من
دیگه چه خبر ؟

32
دیدگاه بگذارید

avatar
16 فعالیت های نظردهی
16 واکنش به پاسخ دهی
0 دنبال کننده گان
 
بیشترین نظر دیده شده
داغ ترین بخش نظرات
17 نویسندگان نظرات
جلال ترابیریحانهریحانهزهرامانا آخرین نظرات ارسالی
  عضویت  
جدید ترین قدیمی ترین بیشتری بازدید
هشدار به وسیله :
ایرانی
مهمان عزیز
ایرانی

عالی نوشته بودی

nami
مهمان عزیز
nami

لایک داشت

صرامی
مهمان عزیز
صرامی

واقعا از اپل خوشم میاد

ساسان
مهمان عزیز
ساسان

البته ارزشمندترین برند جهان در حال حاضر آمازونه

شایان
مهمان عزیز
شایان

بهتره به آمار سال جدید توجه کنید.
آمازون اول،
اپل دوم،
گوگل سوم.

سامانی
مهمان عزیز
سامانی

ارزشمندترین برند شرکت لایکهید مارتین سازنده F22 و F35 هستش جان من پردازنده ها و صفحه نمایش این جنگنده ها قابل قیاس با آیفون نیستن

عبدالله
مهمان عزیز
عبدالله

۱.بی‌نیازی به شبکه‌های اجتماعی . یاد اون حرف استاد دانشگاه سبزوار افتادم که میگفت
چیزی که خوب و پرطرفدار باشه اصن نیازی به تبلیغ گسترده و این طور کارار نداره!

حالا میفهمم اره واقعیت داره

۲.(به‌خاطر محبوبیت و نفوذ بالا) با جستجویی ساده در اینترنت می‌تواند بحث‌های پیرامون محصولاتش را مطالعه کند و نیازی به ارتباط مستقیم در شبکه‌های اجتماعی ندارد

دکتر
مهمان عزیز
دکتر

“اپل علاقه‌ای به دریافت نظرات مستقیم مشتریان ندارد” همه میدونن از لحاظ ساپورت از مشتری اپل با اختلاف زیاد از همه ی برند ها بالاتره (از آپدیت گرفته تا گارانتی و تعویض باتری و و…) پس اتفاقا بیشتر از همه به مشتریا اهمیت میده بخش های ساپورت اپل هم جزو فعال ترین ها هستن و هر مشکلی داشته باشین براتون حل میکنن پس جمله جمله درستی نیست (در طرف دیگه حتی برند هایی که فعال هستن کامنت های پست های اینستاگرام و اینا اهمیتی براشون نداره و حتی به احتمال زیاد حتی ۵ درصدشون هم خونده نمیشه) علت عدم فعالیت… ادامه نظر »

ehsan
مهمان عزیز
ehsan

به این میگن اصالت…..

رحمانی
مهمان عزیز
رحمانی

از عواملی که اپل در شبکه های اجتماعی فعالیت چندانی ندارد
۱- هواداران متعصبی داره که قطعا چرخ اقتصادیش رو میگردونن حالا اپل هرچقدر هم محصول بد تولید کنه اینا پابرجان پس نیازی به این حضور حس نمیکنه
۲- دریافت موج بازخورد های منفی از طرف علاقه مندان به IT هست نسبت به سیاست های اپل که حساب های کاربری اپل قطعا براشون یه محل دورهمی بحساب میاد

امیر
مهمان عزیز
امیر

ولی بر عکس در هالییود خیلی فعاله میشه گفت اسپانسر اکثر فیلم و سریالاست همه یا گوشی ایفون دستشونه یا ایپد ! به بیننده تلقین میشه که اکثرا تو دنیا دارن از ایفون استفاده میکنن

سروش
مهمان عزیز
سروش

با سلام مقاله ای بسیار حرفه ای،دقیق و همینطور قانع کننده بود برای من که طرفدار برند اندروید،گوگل و سامسونگ هستم.!!اگر بخوام خیلی متعصبانه به این موضوع نگاه کنم؛مثل بسیاری از انتظاراتی که طرفداران و همینطور مشترکان این برند،از این شرکت دارند،تو ناتوانی شرکت محسوب میشه!که البته این دیدگاه درست نیست…اما با بخشی از این مقاله کاااملا مخالفم!!!دقیقا امروزه برای همان برند های لاکچری و کالا های خاص،شبکه های اجتماعی مختلف نقش بسیاررر بسیاااار مهمی دارند،تا اون برند قدرت خودش رو به رخ بکشه،به طور مثال سامسونگ ایران در ۲ ۳ سال اخیر که فعالیت فوق العااااده تاثیر گذار خودش… ادامه نظر »

مانا
مهمان عزیز
مانا

بر گرفته از رویلد رویزس کسانی که توانایی خرید اپل را دارند وقت حضور در شبکه های اجتماعی را ندارند 😆

زهرا
مهمان عزیز
زهرا

من اپل رو خیلی دوست دارم ولی همون طور که اپل گفت شرکت چیزی و که من نیاز دارم ارائه میکنه
در مورد من هم این اتفاق با گلکسی نوت افتاد
آگه روزی اپل گوشی با قلم داخلی ارائه کنه و با رابط و کارایی مشابه اس پن
خودم بدم گردم سمت اپل

ریحانه
مهمان عزیز
ریحانه

حال نداره فعال باشه. درکش کنین اپلو. این کوالا هستش خستس. حتی برای گوشیاش هم حال طراحی نداره و کپی میکنه دیگه چه برسه شبکه های اجتماعی.

ریحانه
مهمان عزیز
ریحانه

خیلی دوست داشتم