دعوای اپل و فیسبوک ؛ دوئلی که به شکل جدید از رقابت پایان پیدا میکنه

0 10,127

دعوای اپل و فیسبوک نشون میده که دور جدیدی از رقابت میان کمپانی و غول های بزرگ تکنولوژی در حال انجامه. آیا واقعا دعوای اپل و فیسبوک باعث میشه تا اتفاقات جدیدی توی دنیای فناوری بیوفته؟ تو این مقاله از رشد کسب و کار بیشتر این موضوع رو بررسی میکنم.

همین اواخر بود که مارک مورل، موسس شرکت Get Maine Lobster یi هدست واقعیت مجازی آکیلس خرید. این دستگاهی سرگرمی‌ محوره، اما مارک خیلی سریع به فکر کسب و کار افتاد. خودش میگه:

نمیتونم برای زمانیکه هرکسی یه هدست داشته باشه صبر کنم. ای کاش بتونم یه تبلیغ روی یکی از این دستگاه‌ ها داشته باشم…

کسب و کار او در حوزه دلیوری لابستر فعالیت میکنه و بسته هایی با میانگین ارزش ۱۹۰ دلار رو به خانه‌ های سراسر آمریکا میفرسته. در جهان واقعیت مجازی رویاییش، او مشتریان رو از طریق هدست روی کشتی‌ ها میبره تا شاهد روند صید لابستر باشن، یا به اونا درس آشپزی میده که همه اینها در حالیکه به شکلی ظریف، اونها رو به ثبت سفارش ترغیب میکنه.

یافتن مشتریان تازه

از زمانی که کسب و کار او در سال ۲۰۰۹ میلادی شروع به کار کرد، اصلی‌ ترین هدفش یافتن مشتریان تازه از طریق تبلیغات فیسبوکی بوده. و اینو میدونه که کمپانی آکیلس هم متعلق به فیسبوک هست.به عنوان یکی از بزرگ‌ ترین پلتفرم‌ های تبلیغ آنلاین در دنیای کنونی، فیسبوک با لایه‌ های پنهان جهان دیجیتال، درست مثل شکارچی لابستری که توپوگرافی سطح دریا رو میشناسه، آشنایی داره.

اما مارک زاکربرگ شخصا تمام قوانین رو در حوزه‌ هاییکه شرکتش به اونها سرک میکشه تعیین نمیکنه. سودده‌ ترین زمین‌ های شکار در اختیار اپل هستن، سازنده آیفون و شرکتی که کاربرانش طی سال گذشته میلادی به صورت میانگین، ۵ برابر بیشتر از کاربران اندروید، رقیب متعلق به گوگل سیستم عاملش، برای خرید محصولات آنلاین هزینه کردن.

اپل گفته که  iOS رو به گونه‌ ای به‌ روز رسانی میکنه شامل محدودیت‌ هایی سخت گیرانه‌ تر برای پلتفرم‌ های تبلیغاتی از نظر دسترسی به داده کاربران خواهد بود. برای مثال اپلیکیشن‌ ها برای پایش فعالیت‌ های کاربران در اپلیکیشن‌ ها و وب‌ سایت‌ های متعلق به شرکت‌ های دیگه، باید از کاربر اجازه بگیرن.

دعوای اپل و فیسبوکدعوای اپل و فیسبوک ؛ پایش فعالیت های کاربران آیفون

به این ترتیب شرکت‌ هایی که به پایش فعالیت‌ های کاربران آیفون میپردازن تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. سردمدار اونها هم که فیسبوک هست و چیزهای زیادی برای از دست دادن داره. اپل میگه این کار در راستای تعهد همیشگیش به حفاظت از حریم شخصی کاربران هست. فیسبوک هم میگه که به وکالت از میلیون‌ ها کسب و کار کوچیک و متوسطی که به الگوریتم‌ های شکار داده اش برای دستیابی به مشتریان بیشتر اتکا میکنن، در برابر این حرکت مقاومت خواهد کرد.

در ظاهر همه‌ چیز مثل یه جدال معمولی بر سر حریم شخصی در برابر دسترسی به نظر میرسه. اما فانتزی‌ های آقای مورل برای هدست واقعیت مجازی آکیلس نشون میده که چرا موضوع فراتر از این حرفاست.

غول‌ های تکنولوژی معمولا به گونه‌ ای کارهای خود رو پیش میبرن که بلند نظر و بشر دوست به نظر برسن و در واقع به نیازهای خود رسیدگی میکنن. اما هر دو طرف نکات درستی رو مطرح میکنن. مدیر اپل، تیم کوک، با حمله به فیسبوک به درستی میگه که این شرکت از دو قطبی‌ سازی و اطلاعات دروغین برای نگه داشتن کاربران پای نمایشگر استفاده میکنه و به این ترتیب قادر به دستیابی به داده‌ های هرچه بیشتر میشه.

عقیده کوک و زاکربرگ

مدیر فیسبوک، مارک زاکربرک، هم به درستی عقیده کوک مبنی بر اینکه تبلیغات نیازی به شخصی‌ سازی نداره، چون برای چند دهه بدون شخصی‌ سازی به حیات خود ادامه داده رو زیر سوال میبره. سیستم سنتی تبلیغات به نفع شرکت‌ های بزرگی بود که میتونستن انبوهی پول بی زبون رو صرف تبلیغات کنن. توانایی شرکت‌ های کوچک‌ تر برای رسیدن به مشتریان بالقوه از طریق تبلیغات آنلاین ارزان، یکی از پدیده‌ های معرکه عصر دیجیتال به حساب میاد. برای مثال Get Maine Lobster رو در نظر بگیرین که به ازای هر مشتری‌ تازه‌ ای که به دست میاره ۴۵ دلار به فیسبوک میپردازه و دقیقا به همین خاطر رشدی انفجاری داشته.

حفاظت بیشتر از حریم شخصی به مدل تبلیغات شخصی‌ سازی شده آسیب میزنه، اما اونو کاملا نابود نمیکنه. برخی از کاربران اپل که تبلیغات هدفمند رو به تبلیغات اتفاقی ترجیح خواهند داد، اجازه پایش داده رو صادر خواهند کرد. در این بین گوگل که به اشتراک‌ گذاری درآمد به دست اومده از طریق غول تبلیغات آنلاین خودش پرداخته، ممکنه پلتفرم اندروید رو از نظر حریم شخصی سبک کنه. در این صورت شاهد یه وب دوگانه خواهیم بود: از یه طرف سیستم iOS متمرکز بر حریم شخصی رو داریم و در طرف دیگه، اندرویدی که برای همه هست.

هوش مصنوعی در شبکه های اجتماعی

سایت‌ های شبکه اجتماعی که با تبلیغات پشتیبانی میشن (از فیسبوک گرفته تا اسنپ‌ چت و تیک‌ تاک) هم شروع به توسعه تکنولوژی‌ های تازه مثل هوش مصنوعی خواهند کرد تا شخصی‌ سازی تبلیغات رو با حریم شخصی بیشتر در هم بکنن. در نهایت حتی ممکنه این شبکه‌ ها در ازای پایش داده، به مردم پول بدن (هرچند که قوانین کنونی اپل چنین کاری را ممنوع کرده).

Omdia، شرکتی که در حوزه مشاوره مدیا فعالیت داره میگه به‌ روز رسانی iOS باعث میشه درآمد حاصل از تبلیغات داخل اپلیکیشن امسال تا یک پنجم کاهش خواهد داشت. اما در عین حال انتظار میره که شرایط تا سال ۲۰۲۴ به حالت عادی بازگردد.

خودشیرینی فیسبوک درباره انگیزه‌ های تاریک پشت تصمیم اپل برای به روز رسانی iOS، احتمالا اغراق‌ آمیز باشه. با وجود اینکه سرویس‌ ها به منبعی برای رشد سریع درآمد اپل تبدیل شدن، تلاش برای دستکاری بازار به نفع اپ استور و استفاده از اون برای به دست آوردن داده‌ های تبلیغاتی بهتر، باعث میشه کمپین حفاظت از حریم شخصی کمپانی شدیدا تمسخر بشه.

دعوای اپل و فیسبوکدعوای اپل و فیسبوک و حذف تبلیغات

یه راه دیگه برای فیسبوک میتونه برداشتن گام در حوزه سخت‌ افزار و به زیر کشیدن آیفون باشه. آقای زاکربرگ پیشتر بارها به صحبت راجع به (رویای کودکی) خود پرداخته که ساخت یه پلتفرم پردازشی جدید هست. با دنبال کردن سنتی که با مین‌ فریم‌ها آغاز و بعد به کامپیوتر های شخصی، بعد پردازش مبتنی بر مرورگر و بعد تلفن‌ های موبایل منجر شد، او امیدوار به ساخت (پردازش درگیرکننده) در دنیای واقعیت مجازی و واقعیت افزوده است.

به نظر من آکیلس شروع راه هست، خصوصا برای گیمینگ! در آینده هم عینک‌ های واقعیت افزوده رو خواهیم داشت. امسال فیسبوک میخواد در همکاری با Luxottica که به تولید عینک‌ های ری‌ بن میپردازه، (عینک‌ هایی هوشمند) عرضه کنه. اگه این عینک‌ ها به سرنوشت ناگوار گوگل گلس دچار نشن، میتونه آغازگر رقابت در بازاری تازه باشن.

هر اتفاقی در آینده بیوفته، حتی فیسبوک هم به خوبی میدونه که حریم شخصی باید یکی از اجزای اصلی جهان تکنولوژی باقی بمونه. نظر شما در این باره چیه؟ به نظر شما چقدر شرکت های بزرگ به حریم خصوصی اهمیت میدن؟ نظراتتونو در بخش کامنت ها باهام به اشتراک بذارین.

دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x