بهترین عکس های نجومی خیره کننده از مسابقه عکاسی نجوم ۲۰۱۹

0

بهترین عکس های نجومی رو این دفعه میخوام باهم مرور کنیم، عکس هاییکه هوش از سر آدم میبره و خلاصه آدمو سر به هوا میکنه. در ادامه این یادداشت از رشد کسب و کار همراهم باشین.

قبلا توی پست تصاویر دلنشین از حیوانات کوچک عکس هایی رو از حیوانات کوچیک در دل طبیعت براتون گذاشتم که واقعا زیبایی خاصی داشت. تصمیم گرفتم هرچند وقت یه بار پست های متفرقه و خارج از حیطه کسب و کار و فناوری براتون منتشر کنم تا کمی از این فضا فاصله بگیریم و به چیزهای دیگه هم فکر کنیم که این بار رفتم سراغ عکس های نجومی.

من به نجوم خیلی خیلی علاقه دارم و شاید اگه وارد دنیای وب و دنیای فناوری نشده بودم حتما سراغ نجوم میرفتم چراکه اصن محو شدن توی فضا رو خیلی دوست دارم و آدم به هیچ بودنش تو این جهان هستی پی میبره و از غرورش خیلی کم میشه. میفهمم که برای چه چیزهایی دارم تلاش میکنم و آیا تلاشم بیهوده ست یا جهت دار! بگذریم و بریم سراغ عکس ها…رصدخانه سلطنتی گرینویچ برندگان مسابقه سالانه عکاس نجوم ۲۰۱۹ رو معرفی کرد. تصاویر ارسالی نگاهی نو دارن و کیفیت آن‌ ها واقعا بی نظیره.

عکاسی نجومی (Astrophotography) احتمالا یکی از سخت‌ ترین و تخصصی‌ ترین انواع تصویر برداری ها به حساب میاد؛ اما اگه بتونین به مرور زمان مهارت‌ های لازم برای ثبت چنین تصاویری رو به دست بیارین، نتیجه‌ی اون آثاری حیرت‌ انگیز میشه که شاید تاکنون هیچ‌ وقت دیده نشدن. این دوره شامل ۴۶۰۲ عکس از ۹۰ کشور مختلف در سراسر جهان بود که جهان را به شیوه‌ ای جدید نشون میدن و برای جایزه بهترین عکس با یک دیگر رقابت میکردن.

فهرست مطالب

بخش شفق قطبی

بهترین عکس های نجومی

شفق قطبی یک پرنده است (Aurora Is A Bird) اثر الکساندر استپاننکو

عکاس مجارستانی فرانسیسکز لازلو (László Francsics) به‌ عنوان برنده کلی Insight Investment Year of the Year 2019 انتخاب شد. تصویر جذاب او با نام “به سوی سایه”، ۳۵ مرحله از ماه‌ گرفتگی کامل رو که در ۲۱ ژانویه ۲۰۱۹ اتفاق افتاده، به تصویر کشیده.

لازلو به Bored Panda گفت:

من در سال ۲۰۰۳ و در سن ۱۹ سالگی شروع به گرفتن عکس‌ های نجومی کردم. چندین سال بود که مشغول عکاسی بودم و یکی از دوستانم مرا به سمت نجوم آماتور کشاند و من بلافاصله این دو مورد رو کنار هم قرار دادم.

برای این عکس ماه‌ گرفتگی نیازی به مسافرت به جایی نبودم، من این عکس رو از پشت‌ بام خانه‌ ام گرفتم؛ اما برای ثبت تصاویر سحابی و کهکشان باید به مکان‌ های بسیار تاریک و دور از شهرک بریم. مجارستان در واقع مکان مناسبی در اروپا برای عکس‌ برداریست؛ چون آلودگی نوری در مناطق خاص بسیار کم هست.

لازلو به کسب این جایزه معتبر بسیار افتخار میکنه؛ اما توضیح میده که این اتفاق برای او امری غیر منتظره نبوده. او میگه همسرش میدونست که این جایزه براش هست… اون میگه :

وقتی که پس از بی‌ خوابی‌ های فرآیند ثبت این عکس شروع به پردازش آن در سیستم خود کردم، همسرم تصویر نیمه‌ آماده را روی صفحه کامپیوترم دید و با اطمینان به من گفت این اثر برنده کلی مسابقه خواهد شد. با اینکه طی ۷ سال گذشته تونستم ۵ جایزه در مسابقه‌ های عکاسی دریافت کنم، قبلاً هرگز همسرم چنین چیزی به من نگفته بود.

این سبک عکاسی تکنیکی و دشوار تلقی میشه؛ اما از آنچه تصور میکنین در دسترس‌ تر هست. لازلو میگه بعضی از مردم با تلفن‌ های همراه خود اقدام به ثبت تصاویر نجومی میکنن؛ در صحرای آتاکاما نیازی به تلسکوپ عکاسی رباتیک صد هزار دلاری ندارین! اون گفت:

در مجارستان جامعه قوی برای عکاسان نجوم داریم. ما نمایشگاه‌ های سالانه و رویداد های مکرر باشگاهی ترتیب میدیم و بیشتر از همه با هم بیرون میریم تا در زیر آسمان پرستاره عکس بگیریم. چالش بزرگ اخیر ما برای ایجاد یک وب‌ سایت رصد عکس نجومی برای خودمون در مجارستان هست.

بهترین عکس های نجومی : بخش ستاره‌ ها و سحابی‌ ها

عمیق در قلب موردور (Deep In The Heart Of Mordor) اثر اندرو کمپبل

بهترین عکس های نجومی

برنده افتخاری بخش خورشید ما

یک آتش بازی کوچک (A Little Fireworks) اثر آلن فریدمن

بهترین عکس های نجومیاوانا ساندو، مسئول استراتژی ارتباطات در رصدخانه جنوب اروپا (ESO) درباره‌ی این اثر گفت:

این تصویر منظره‌ای از خورشید هست که به‌ ندرت دیده  میشه. این صحنه مرا به یاد تصاویری میندازه که از طریق میکروسکوپ مشاهده میشن. عکس گرفتن از چیزی به بزرگی ستاره ما، آنهم با این جزئیات دقیق که گویی توسط میکروسکوپ ثبت شده، تنها از یه عکاس ماهر برمیاد.

آلن اسپارو، رئیس انجمن صنفی ویرایشگران عکس انگلستان و مدیر جوایز صنفی ویراستاران تصاویر انگلستان، نیز درباره “یک آتش‌ بازی کوچک” نظر داد:

استفاده از پالت رنگی که با انتظاراتمون تفاوت داره، راهی جدید برای تفکر درباره خورشید به ما ارائه میده.

بهترین عکس های نجومی : برنده بخش انسان و فضا

بن، فلوید و هسته (Ben, Floyd & The Core) اثر بن بوش

بهترین عکس های نجومی

جون کالشاو، کمدین، تقلید کننده و مهمان ثابت برنامه The Sky at Night، درباره اثر بوش چنین گفت:

وجود ابر همیشه باعث دیده نشدن ستارگان نمیشه. همونطور که در این تصویر مشاهده میشه، وجود ابر گاهی میتونه احساس خوف و عظمت رو ایجاد کنه.

ربکا راث، هماهنگ‌ کننده تصویر و متخصص رسانه‌ های اجتماعی در مرکز پرواز فضایی Goddard ناسا،گفت:

این اثر درباره‌ی یه لحظه سرنوشت‌ ساز صحبت میکنه! بسیار بزرگ اما صمیمی، نفس‌ گیر و زیبا؛ همه‌ی این ویژگی‌ ها در یه تصویر در کنار یک دیگر جمع شدن.

آلن اسپارو، رئیس انجمن صنفی ویرایشگران عکس انگلستان و مدیر جوایز صنفی ویراستاران تصاویر انگلستان، نظر خودشو درباره این تصویر گفت:

من عاشق این داستان هستم که چگونه سگ فلوید ترغیب شد بخشی از این تصویر خارق‌العاده باشد.

بهترین عکس های نجومی : برنده افتخاری بخش نمای آسمان

قدرت گل (Flower Power) اثر براندون یوشیزاوا

بهترین عکس های نجومی

استیو مارش، سردبیر هنری BBC Sky at Magazine Night، عکس رو اینگونه توصیف میکنه:

زمان‌ب ندی همه چیزست. نمونه‌ ای بهتر از این تصویر وجود نداره؛ اما حتی بهترین زمان‌ بندی نیز نیازمند یه چشم متخصص هست که بتونه بهترین نتیجه رو ثبت کنه. مراحل ثبت و ویرایش این عکس به قدری فوق‌ا لعاده انجام شده که انسان احساس میکنه گویی روی اون زمین ایستاده و شاهد این اتفاق باور نکردنیست.

ادوارد بلومر، ستاره‌ شناس سیاره‌ ای در رصدخانه سلطنتی گرینویچ، گفت:

این تصویر که بیشتر شبیه جلوه‌ های ویژه برخی از فضاپیما های داستان‌ های علمی تخیلی به نظر میرسه، در واقع اگزوز گرم موشک پرتاب‌ کننده رو نشون میده که هوای سردتر رو لمس کرده.

بهترین عکس های نجومی : بخش ستاره ها و سحابی‌ ها

پارچه ابریشمی آبی (Ngc 6164, The Blue Doily) اثر جوزپ درودیس

بهترین عکس های نجومی

برنده‌ افتخاری بخش کهکشان‌ ها

کهکشان آندرومدا (Andromeda Galaxy) اثر رائول ویلاورده فریل

بهترین عکس های نجومی

استیو مارش، سردبیر هنری BBC Sky at Magazine Night درباره این تصویر گفت:

این سوژه یکی از اهداف محبوب در مبحث آسمان عمیق تلقی میشه و در این تصویر با جزئیات زیاد به تصویر کشیده است. هاله روشن اطراف M31 در اینجا واقعا میدرخشه. امکان ثبت این تصویر، به‌ راحتی و بدون سفید کردن جزئیات در بخش‌ های روشن‌ تر کهکشان اصلی، وجود نداره. عکاس این تصویر موفق شدست مسیر های ریزگرد رو به‌ صورت مارپیچ به سمت یک هسته کهکشانی نشون بده.

بخش شفق قطبی

به سوی شفق قطبی پرنده (To The Flying Aurora) اثر ژیجون یان

بهترین عکس های نجومی

بخش ستاره ها و سحابی‌ ها

عمق و ارتفاع، مجتمع سحابی سر شیطان (Depth And Height, Ngc 7822 Devil’s Head Nebulae Complex) اثر لازلو باگی

 

بهترین عکس های نجومی

بخش محدوده دید رباتیک

سر دلفین (Sh2-308 Dolphin Head) اثر تیان لی

بهترین عکس های نجومی

برنده بخش نمای آسمان

آن سوی آسمان تاریخ (Across The Sky Of History) اثر وانگ ژنگ

بهترین عکس های نجومیمندی بیلی، دبیر نجوم انجمن نجوم سلطنتی، درباره‌ی اثر “آن سوی آسمان تاریخ” گفت:

من بلافاصله تحت تأثیر کیفیت سورئالیستی این تصویر قرار گرفتم. در این صحنه آرامش خاصی وجود داره؛ اما در شکل پیچ‌ خورده درختِ مرده که به سمت راه شیری و شهاب خم شده، قدرت زیادی دیده میشه و توسط اون یک اتصال قدرتمند بین زمین، آسمان نزدیک و آسمان عمیق ایجاد میشه. کیفیت و دامنه تونال بر جزئیات تصویر تأکید داره و این ویژگی‌ ها باعث میشه من بسیار مجذوب این اثر هنری بشم.

استیو مارش، سردبیر هنری BBC Sky at Magazine Night، درباره عکس مذکور چنین نوشت:

از حرکت درختان تا رد عبور شهاب‌ سنگ، تقارن و درامی در این عکس وجود داره که گویی همیشه آنجا بوده. گرفتن رنگ‌ ها از این تصویر، به اون احساسی القا میکنه که گویی عمر معینی نداره.

بهترین عکس های نجومی : بخش نمای آسمان

ددولئی (Deadvlei) اثر استفان لیبرمن

بهترین عکس های نجومیبخش شفق قطبی

شفق قطبی مانند ققنوس (Aurora Like Phoenix) اثر وانگ ژنگ

 

بهترین عکس های نجومی

جایزه سِر پاتریک مور برای بهترین عکاس تازه‌وارد

از خون زاده‌شده (Bloodborne) اثر کیجو لایتالا

بهترین عکس های نجومی

بخش ماه ما

ماه معدنی – چهارضلعی آریستارخوس (Mineral Moon – Aristarchus Quadrangle) اثر آلن پائیلو

بهترین عکس های نجومی

بخش شفق قطبی

شفق قطبی خارج از غار کوچک (Aurora Outside The Tiny Cave) اثر سوتی یانگ

بهترین عکس های نجومی

مقام دوم بخش انسان و فضا

بالای برج (Above The Tower) اثر سام کینگ

بهترین عکس های نجومیملانی واندنبروک، متصدی هنر در موزه‌ سلطنتی گرینویچ، پس از دیدن این اثر گفت:

مه شبانه، ویرانه‌های باستانی، نور سماوی و بیان آرام حضور انسان، همه این صحنه‌ ها مرا وادار میکنن که به یاد مناظر عاشقانه نقاش آلمانی کاسپار داوید فریدریش بیفتم.

بخش ماه ما

نور خورشید در برابر درخشش زمین (Sunlight Versus Earthshine) اثر لازلو فرانسیسیکز

بهترین عکس های نجومی

مقام دوم بخش ستاره ها و سحابی‌ ها

کنار رفتن پرده‌ از یک کله‌‌اسبی (A Horsehead Curtain Call) اثر باب فرانک

بهترین عکس های نجومیاستیو مارش، سردبیر هنری BBC Sky at Magazine Night، درباره این اثر گفت:

برای ارائه تصاویر تک‌رنگ از چنین اشیای رنگارنگی مانند سوژه‌ ای که در این عکس وجود داره، به مهارت لازم هست. همچنین تولید یک تصویر کاملاً پردازش‌ شده از شیء که تصویربر داری از اون بسیار دشوار و به همین دلیل بدنام هست، به مهارت زیادی نیاز داره.

مقام دوم بخش نمای آسمان

فانوس دریایی کهکشانی (Galactic Lighthouse) اثر روسلان مرکلیاکوف

بهترین عکس های نجومیتام کرس، ستاره‌شناس در رصدخانه سلطنتی گرینویچ، پس از دیدن این اثر گفت:

در ابتدا دامنه، بالانس و قاب‌ بندی این ترکیب باور نکردنیست،؛ اما بعضی ویژگی‌ های غیر مشهود این تصویر رو به ارتفاعات گیج‌ کننده زیبایی سورئال میرسونه. ذات اکتشاف، از ساحل زمینی تا ساحل کیهانی، با چراغ‌ های نوری که هم زمینی و هم آسمانی هستن، کاملاً مسحور کنندست.

بخش نمای آسمان

ووریمی (Worimi) اثر جی ایوانز

بهترین عکس های نجومی

برنده بخش ستاره ها و سحابی‌ ها

سحابی مجسمه آزادی (Statue Of Liberty Nebula) اثر ایگناسیو دیاز بوبیلو

بهترین عکس های نجومیملانی واندنبروک، متصدی هنر در موزه‌ سلطنتی گرینویچ، گفت:

این اثر فوق‌ العادست. من عاشق آکوامارین پاستلی و رنگ‌ های گلگون، رد ظریف گاز و گرد و غبار و به‌ طور کلی ویژگی‌ های منحصر به‌ فرد این سحابی‌ هستم.

تام کرس، مسئول بخش نجوم عمومی در رصدخانه سلطنتی گرینویچ، پس از مشاهده این تصویر درباره اون چنین نوشت:

انتخاب پالت و توجه به تعادل رنگ، کیفیتی افسانه‌ ای به این تصویر میبخشه. استخر های نور کاملاً متعادل هستن و چشم رو به کشف زیبایی مجسمه‌ ای انتزاعی از جنس سحابی دعوت میکنن. هنرمند تونسته یک نتیجه عالی ثبت کنه.

برنده افتخاری بخش ستاره ها و سحابی‌ ها

خرطوم زیبای فیل (The Elegant Elephant’s Trunk) اثر لوئیس رومرو ونتورا

بهترین عکس های نجومیجون کالشاو، کمدین، تقلید کننده و مهمان ثابت برنامه The Sky at Night پس از دیدن این اثر گفت:

تصویری از راه باریک جهان که در حال ساخت هست و فضایی زیبا زو در فاصله بسیار دور نشون میده؛ البته این احساس منتقل‌ شده با فاجعه‌ ها و “بمباران‌ های سنگین دیر هنگام” که احتمالاً در قلب اون اتفاق میوفته در تضاد هست.

برنده افتخاری بخش خورشید ما

خورشید – جزئیات جوی (The Sun – Atmospheric Detail) اثر جیسون گوانسل

بهترین عکس های نجومیاد رابینسون، عکاس برنده جایزه، مدیر خلاقیت، مشاور بصری و بنیانگذار ارتباطات تصویری OneRedEye، زیبایی‌ های این تصویر رو اینگونه توصیف کرد:

من از انتخاب‌ه ای خلاقانه و هنری انجام‌ شده توسط عکاس در پالت رنگ و برجسته‌ سازی بعضی نقاط با یه لایه جوی تقویت‌ شده بسیار خشنود و قدردان زحمات هنرمنداون هستم. حقیقتا تصویر نهایی دیدنیست…

جایزه سِر پاتریک مور برای بهترین عکاس تازه‌وارد

شهاب سنگ پرزید ۲۰۱۸ (The Perseid Fireball 2018) اثر ژنگی تنگ

بهترین عکس های نجومیبخش ستاره ها و سحابی‌ ها

سحابی خرچنگ آتشین (Fiery Lobster Nebula) اثر سووی لیپینسکی

بهترین عکس های نجومی

بهترین عکس های نجومی : بخش ستاره ها و سحابی‌ ها

سحابی مرد دونده (The Running Man Nebula) اثر استیون مور

بهترین عکس های نجومی

بهترین عکس های نجومی : مقام دوم بخش سیاره‌ها

مجسمه‌ های هیدروژنی در ابر بزرگ ماژلانی (Hydrogen Sculptures In The Large Magellanic Cloud) اثر ایگناسیو دیاز بوبیلو

بهترین عکس های نجومیجون کالشاو، درباره‌ی اثر “مجسمه‌ های هیدروژنی در ابر بزرگ ماژلانی” گفت:

این تصویر دارای بافت و الگو های غیر معمول هست و مانند حلقه‌ های دود با نور پس‌ زمینه بی‌ پایان در گوشه یه کافه جاز آسمانی به نظر میرسه.

بهترین عکس های نجومی : مقام دوم بخش خورشید ما

منطقه فعال Ar12714 (The Active Area Ar12714) اثر گابریل کوربان

بهترین عکس های نجومیتام کرس، مسئول بخش نجوم عمومی در رصدخانه سلطنتی گرینویچ، درباره این عکس گفت:

این تصویری باورنکردنی از خشم غیر قابل تسخیر خورشید هست. پیچ و خم پلاسمای زیبا که به‌ ندرت هنگامی که در حال استراحت زیر پرتور های گرم خورشید هستیم، به اون توجه میکنیم.

برنده افتخاری بخش سیارات، دنباله‌ دارها و سیارک‌ ها

کیوان سیاه (Black Saturn) اثر مارتین لوئیس

بهترین عکس های نجومیمندی بیلی، دبیر نجوم انجمن نجوم سلطنتی، درباره‌ی اثر “کیوان سیاه” گفت:

من در مسابقات امسال تصاویر مونو کروم رو دوست داشتم و این اثر که از زحل ثبت شده، از این قاعده مستثنی نیست. گرفتن تصویر با استفاده از فیلتر متان برای آشکار کردن این نوع جزئیات از نظر فنی چالش ‌‎برانگیز هست. این دیدگاه کاملا متفاوتی از زحل به ما میده و به نظرم کشف اینکه چه چیزی باعث ایجاد متان در چنین گروه‌ هایی شده است، باید جالب باشه.

بهترین عکس های نجومی : جایزه سِر پاتریک مور برای بهترین عکاس تازه‌وارد

سحابی کل ه‌اسبی (The Horsehead Nebula) اثر راب موگفورد

بهترین عکس های نجومی

بهترین عکس های نجومی : بخش ماه ما

تلسکوپ فضایی هابل بین ماه از Lunar X و Lunar V عبور میکنه (Hubble Space Telescope Transits Across The Moon Between Lunar X And Lunar V) اثر مایکل مارستون

بهترین عکس های نجومی

بهترین عکس های نجومی : بخش ستاره ها و سحابی‌ ها

Ngc 2070 – سحابی رتیل (Ngc 2070 – The Tarantula Nebula) اثر توماس کلمر

بهترین عکس های نجومی

بهترین عکس های نجومی : برنده بخش شفق قطبی

بیننده (The Watcher) اثر نیکلای بروگر

بهترین عکس های نجومیآلن اسپارو، رئیس انجمن صنفی ویرایشگران عکس انگلستان و مدیر جوایز صنفی ویراستاران تصاویر انگلستان، درباره “بیننده” گفت:

من عاشق جزئیات پیش‌ زمینه این اثر هستم. وجود المان‌ هایی که در جلوی تصویر هستن شفق قطبی رو در حالت پرسپکتیو قرار میدن و به این پدیده عمق می بخشن.

اوانا ساندو، مسئول استراتژی ارتباطات در رصدخانه جنوب اروپا، پس از مشاهده این اثر گفت:

اگه یه تصویر ارزشی برابر هزار کلمه داشته باشه، این عکس قطعاً این ویژگی رو داره. تعداد المان‌ هایی که در این تصویر میتونن مورد کاوش قرار بگیرن چشمگیر هست. حتی جالب‌ تر از اون نحوه کنار هم قرار داده شدن عناصر مختلف در یک ترکیب متعادل هست، طاق راه شیری در بالا با شفق قطبی تلاقی میکنه و حضور انسان در زمین پایین حس میشه. من بین همه‌ی ویژگی‌ های جذاب این عکس، از مشاهده ردپاهای روی برف لذت بردم.

بهترین عکس های نجومی : بخش نمای آسمان

مریخ بالاتر از لیزرهای کک (Mars Above The Keck Lasers) اثر شان گوبل

بهترین عکس های نجومی


تو این پست متفاوت سعی کردم تا بهترین عکس های نجومی رو باهم ببینیم و شما رو به فضا ببرم و کمی با زیبای اون آشنا کنم. کدوم عکس قشنگ تر بود؟ برام تو کامنت ها بنویسین.

دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest

0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments