معذب بودن در جمع و خجالت کشیدن از نظر دادن !

0 12,702

معذب بودن در جمع حالتی هست که خیلی از افراد دارن و از نظر دادن خجالت میکشن. تو این یادداشت میخوام درباره همین موضوع صحبت کنم.

اگه نظر شما برای فرد دیگه ای مفید باشه، در واقع این سخاوت شما رو میرسونه. ولی اکراه از نظر دادن، یه جور خودخواهی به حساب میاد! چون نه‌ تنها گروه رو از دریافت نظراتتون محروم میکنین، بلکه همزمان عدم مشارکت رو هم برای بقیه افراد عادی جلوه میدین! و این یعنی خیانت! اگه نظرتون رو واضح و شفاف و توام با ادب بیان کنین قطعا بقیه هم دست به کار میشن.

معذب بودن در جمع

وقتی که این یادداشت رو مینویسم، خودم زمان هاییکه در جمع ها حضور پیدا میکردم خیلی به ندرت پیش میمومد که قلبم تند نزنه و دست هام عرق نکنه! و حرفامو بریده بریده و بدون مکث بگم! البته به نظر من این حالت برای خیلی ها عادی هست و اونم به خاطر اینه که عادت به صحبت کردن توی جمع نداشتن و این قضیه با تمرین های مکدر قابل حل شدن هست.

یه دیدگاهی که به نظر خودم خیلی درست میاد اینه که باید به نظرات بقیه احترام گذاشت حتی اگه اشتباه باشه تا به نظرات و شخصیت ما هم احترام گذاشته بشه. وقتی به بقیه نظر خودمون رو تحمیل میکنیم یا به سمت توهین کردن میریم، این یعنی به بقیه هم اجازه دادیم تا به ما توهین و تحمیل خودشون رو انجام بدن…

در ترس از سخنرانی چیست؟ بیشتر درباره ترسیدن از صحبت کردن در جمع صحبت کردم.

شاید تحمیل زور در لحظه احساس خیلی خوب و حتی قدرت توی جمع به ما بده ولی درواقع داریم نفرت پراکنی نسبت به خودمون رو بیشتر میکنیم. در لحظه شاید کسی چیزی نگوید اما مطمئن باشین در جمع های بعدی جایی برای شما وجود نداره و همه از شما گریزان خواهند بود!

انتقاد صحیح از بقیه

نقد کردن از بقیه (فرقی نمیکنه که شخص باشه یا سیستم یا سازمان) خیلی راحت به نظر میرسه. چون تنها کاری که باید بکنیم اینه که عینک نقادانه خودمون رو به صورت بگذاریم و شروع کنیم نکته های منفی رو ببینیم و دربارش صحبت کنیم بدون اینکه نقاط مثبت رو در نظر بگیریم یا اصن دربارش حرفی به میان بیاریم.

انتقاد صحیح شامل تحسین + نقد درباره یه تفکر یا اشتباه هست. یعنی هم باید تحسین کنی هم نقدت رو وارد کنی… اون موقعست که نقد صحیح به مرحله جدیدی از خودش وارد میشه و جامه عمل میپوشونه.

نظرت درباره معذب بودن در جمع چیه؟

دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x