گوگل یا بینگ : کدامیک راه را اشتباه رفته اند ؟

بررسی دو موتور جستجو محبوب و بررسی نحوه جستجو در آنها

22 7,409

امروزه، جستجو هرچیزی در اینترنت به گوشه ای از زندگی دیجیتال ما تبدیل شده است. در این میان موتورهای جستجو نقش حیاتی و مهمی را در این جستجو و پیدا کردن بازی میکنند. بینگ، رقیب اصلی گوگل است که سهم قابل توجهی را در استفاده کاربران دارد اما جدیدا دچار یکسری افت ها شده است که قصد دارم به آن بپردازم. در ادامه همراه با آی تی من ، جلال ترابی باشید.

در بخش جستجوی خبری، موتور جستجو بینگ بسیار قوی عمل کرده بود؛ اما این روزها و در بررسی های جدید با افت کیفیت های چشمگیری روبه رو شده است.

سال ۲۰۱۵ برای بینگ یک دوران طلایی بود، چراکه به دستاورد بی‌سابقه‌ای دست پیدا کرد و اون چیزی نبود جز:

ارتباط قوی

سایت comScore گفته :

بینگ با داشتن سهم ۲۰ درصدی از جستجوی ایالات‌متحده با گوگل به رقابت پرداخت؛ برندی که از نام آن به‌عنوان مترادفی برای جستجو استفاده می‌شد.

سال ۲۰۱۸، بینگ دوباره تصمیم گرفت موفقیت‌های سابق خود را تکرار کند و دلیل آن هم از بین رفتن کیفیت کارش بود. اگر از بینگ استفاده کرده باشید، چهار دلیل قانع کننده برای استفاده از بینگ به‌جای گوگل داشتید.

  1. جستجو اخبار
  2. جستجوی پست‌های شبکه‌های اجتماعی در توییتر
  3. پژوهش‌ها
  4. سفر‌نامه‌ها

اما به مرور زمان ، بینگ فعلی ماهیت خودش را ازدست داد و دیگر مثل قبل نشد ! البته به‌عقیده‌ی مدیران مایکروسافت، بینگ دچار افت کیفیت نشده است؛ اما این افت کیفیت را با چند دلیل که در ادامه میگویم، می‌توان اثبات کرد.

گوگل یا بینگ ؟ حذف قابلیت جستجوی اخبار

فرض کنید یک کلمه‌ی یکسان را در بینگ و گوگل جست‌وجو کنید: ThinkPad، سری نمادین نوت‌بوک لنوو

در هر دو موتور جستجو، تب news امکان مشاهده‌ی اخبار مرتبط را فراهم می‌کند. این دو تب با عناوین Google News و Bing News در دو موتور جست‌وجو مشخص شده‌اند. تفاوت‌های عمده‌ای بین نمایش اخبار بینگ و گوگل وجود دارد. برای مثال گوگل اخبار جدید در یک دسته قرار می‌دهد.

گوگل یا بینگ

مرور بینهایت در بینگ

طراحی صفحات وب در بینگ به صورت مرور بی‌نهایت است یعنی نیاز به کلیک‌های اضافه را از بین می‌بردو این درنوع خود بینظیر و عالیست؛ اما سه لینک پائین صفحه‌ در بخش trending on Bing در مورد اخبار جهان و سیاست هستند و هیچ مطلب مرتبطی در مورد ThinkPad را نمایش نمی‌دهند.

اما برای رفتن به صفحه‌ی بعدی در Google News تنها یک کلیک لازم است و تمام اخبار مرتبط در این صفحه ظاهر می‌شوند. بینگ در این مثال برای جستجوی Thinkpad، مطلبی غیرمرتبط را در مورد جرائم آتلانتا نمایش می‌دهد! که جای تعجب دارد.

نکته بعدی که به آن میرسیم اینست که جستجوهای عمومی عناوین خبری هم بین این دو موتور جستجو بسیار متفاوت هستند. برای مثال من در جستجوی اخبار قدیمی مثل hachman snapdragon 850 pcworld نتیجه‌ی موردنظر خودم را در گوگل پیدا کردم؛ اما همان نتیجه‌ی دلخواه را در صفحه‌ی اول بینگ نتوانستم پیدا کنم که این مشکل چند ماه پیش در بینگ دیده نمی‌شد.

گوگل یا بینگ

بر اساس شواهدی که به دست آمده، بینگ سعی دارد تا منابع یا نظرات مختلفی را برای اثبات گزارش‌ها ارائه کند؛ اما از طرفی در اهداف اولیه خودش مثل نمایش لینک‌های مرتبط شکست خورده واقعی است ! جوردی ریباس معاون سازمانی بینگ و محصولات AI مایکروسافت در این مورد می‌گوید:

دلیل ناموفق بودن سرچ درباره snapdragon، نقص فنی برق بود که در یکی از مراکز داده‌ای شرکت رخ داده بود و این نقص فنی عامل اصلی خطا در ادغام فهرست اسناد بود. حالا Microsoft این نقص را برطرف کرده و جستجو به روال عادی خود برگشته و نتایج قابل‌انتظار را نمایش می‌دهد.

پاسخ مایکروسافت: داوران، موفقیت بینگ را تأیید می‌کنند

همانطور که خواندید، واکنش ریباس به ادعای افت کیفیت بینگ منفی بود. به عقیده‌ی او، مایکروسافت در بخشی از فرآیند تست داخلی، میلیون‌ها دلار را برای شرکت‌هایی موسوم به داورهای مستقل هزینه کرده است؛ داورهای مستقل، سازمان‌های تست و پژوهشی هستند که در ازای بررسی نتایج جستجوی بدون‌ نام، پول دریافت می‌کنند. به‌گفته‌ی ریباس، هر ماه بیش از ۱۰٬۰۰۰ نتیجه که به‌صورت تصادفی از گزارش‌های جستجو انتخاب‌شده‌اند، بررسی می‌شوند.

گوگل یا بینگ ؟ چرا جستجوی شبکه‌های اجتماعی از کار افتاده است؟

بینگ با ارائه‌ی نوار جانبی و ابزارهای متعدد اتصال به شبکه‌های اجتماعی به ایستگاهی برای جستجوی شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده بود؛ اما این روزها در رقابت با گوگل به مشکل برخورده است. برای مثال جستجوی تصویر ذیل را در نظر بگیرید؛ هدف این جستجو، یافتن گوینده‌ی افسانه‌ای رادیو دان کریکویی (با وارد کردن عبارت Twitter Don Criqui) است.

گوگل یا بینگ
بینگ نتایج غیردقیق را نمایش می‌دهد و به‌طورکلی جست‌وجوی توییتر را نادیده می‌گیرد. گوگل در این زمینه عملکرد بهتری دارد.

گوگل یا بینگ ؟ جستجوی تصاویرش گاها درست و دقیق است !

یکی از خوبی های بینگ نسبت به دیگر موتورهای جستجو، قابلیت‌ جستجوی تصویر آن است. برای مثال به‌راحتی می‌توان تصاویری از نیکول کیدمن را با عباراتی مثل نیکول کیدمن در سن ۲۳ سالگی جستجو کرد. هرچند  گوگل حتی تصاویری از سنین کمتر را نمایش دهد؛ اما گوگل و بینگ امروزه بر سر هوش موتورهای جستجوی خود به رقابت می‌پردازند.

اینکه موتورها تا چه اندازه می‌توانند دقیق و خاص باشند میتوان با یک مثال این موضوع را بیشتر روشن کرد:

برای مثال من در جستجوی دو عبارت دریاچه‌ی برفی در شب و کلاهی در مزرعه، بینگ و گوگل را در هر دو در عبارت سنجیدم و عملکرد خوبی دارند؛ اما بینگ در جستجوی عبارت دوم ضعیف عمل می‌کند.

گوگل یا بینگ
در این نمونه، جستجوی تصویر بینگ هوشمند نیست

به سراغ یک نمونه دیگر رفتم. این دفعه عباراتی که قبلا وجود آن‌ها اثبات شده بود، در دو موتور جستجو وارد شدند:

مرلین مونرو و گروچو مارکس، یا به‌طورکلی افراد مشهور مثل DMX and Puppy؛ اما باز هم در این نمونه جستجوی تصاویر گوگل بر اساس هوش‌مصنوعی (به‌جای متادیتا) بهتر از جستجوی بینگ است؛ برای مثال چند سوژه‌ی تصادفی را ترکیب کنید: مثل توپ بیس‌بال در درخت (basball in tree).

گوگل یا بینگ
در اینجا مشکلی در جست‌وی گوگل یا بینگ دیده نمی‌شود، اما برای افرادی که به دنبال جستجوی دقیق هستند این ضعف مشکل‌ساز خواهد بود.

به صحبت های ریباس برمی گردیم .او با چند مثال ساده و سریع دیگر هم ثابت می‌کند که بینگ در جستجوی ترکیبی و تصادفی اشیا از جمله سگ‌ها و گربه‌ها عملکرد خوبی دارد. بینگ امکان جستجوی داخل عکس را هم فراهم می‌کند؛ برای مثال می‌توانید با مشخص کردن یک شیء داخل تصویر (مثلا گلدان) به جستجوی آن بپردازید.

گوگل یا بینگ ؟ اطلاعات پرواز (Flight data) به‌خاطر تبلیغات زیاد در بینگ غیر فعال اند !

بینگ اخیرا با جمع‌آوری داده‌های شخص ثالث، خدمات جامعی را برای بهبود رزرو هتل اجرا کرده است؛ اما قابلیت جستجوی سفر هنوز هم ضعف‌هایی دارد. برای مثال عبارت flights to Hawaii (پروازها به مقصد هاوایی) را در نظر بگیرید.

گوگل یا بینگ

می‌توانید یک عبارت ساده، برای مثال پرواز به فرودگاه اصلی هاوایی در هونولولو را جستجو کنید. بینگ و گوگل هر دو فرودگاه مبدأ را از طریق موقعیت مکانی شما نمایش می‌دهند، تا اینجا همه چیز درست است؛ اما بینگ دو اشتباه دارد: یک، برای بررسی اطلاعات پرواز و هزینه‌ها باید روی دکمه‌‌ی جستجو کلیک کنید؛ دو، فهرست آبشاری فرودگاه‌ Google.com/flights را نمایش نمی‌دهد. تنها مزیت بینگ امکان انتخاب تعداد مسافرها است.

نکته‌ی مهمی که بینگ هنوز متوجه نشده است، رقابت با سایت‌های تخصصی جستجوی سفر مثل kayak.com است؛ اما وب‌سایت گوگل، به اهمیت این موضوع پی برده است و مجموعه‌ای غنی از داده‌ها را نمایش می‌دهد. از سوی دیگر، بینگ بهترین پرواز‌ها را بر اساس یک مجموعه‌ی مشخص از معیارها نمایش می‌دهند؛ برای مثال جستجوی پروازها برای نیویورک را در نظر بگیرید.

گوگل یا بینگ

جستجو در بینگ یا صفحه‌ی Google flights این نتیجه را می‌بینید. هر دو موتور جستجو، بهترین پروازها را نمایش می‌دهند اگرچه گوگل، گزینه‌های سفارشی بیشتری را نمایش می‌دهد.

سفارشی سازی ها در بینگ

یکی از نکات جالب در مورد جستجوی عبارت ThinkPad در بخش Bing News این بود که نتایج بالاتر، صرف‌نظر از ورود به حساب بینگ، ثابت بودند. معمولا نتایج سفارشی همیشه هم مفید نیستند. برای شفاف شدن این موضوع این مثال را در نظر بگیرید:

  • در جستجوی کلمه‌ی apple، هدف، پیدا کردن یک سیب خوشمزه و قرمز است یا شرکت کامپیوتری؟
  • اگر به بینگ یا گوگل اجازه دهید از اطلاعات شما استفاده کند، بهتر به نتیجه نمی‌رسید؟

امکان جدید بینگ برای جستجوی تصویری با دوربین گوشی

به‌نظر می‌رسد گوگل هنگام جستجوی Apple (صرف‌نظر از اینکه کاربر به حساب گوگل خود وارد شده باشد یا به‌صورت بی‌نام جستجو را انجام داده باشد)، نتایج مشابهی را نمایش می‌دهد؛ اما در اینجا یک اختلاف وجود دارد:

کاربر پس از ورود به حساب‌کاربری بینگ و جستجوی کلمه‌ی Apple تنها تصاویر مختلفی از میوه‌ی سیب را در تب image مشاهده می‌کند؛ اما گوگل حدس می‌زند منظور جستجو، شرکت اپل است و لوگوی آن شرکت را نمایش می‌دهد. هر دو موتور جستجو در شناسایی فروشگاه‌های اپل مجاور، یکسان عمل می‌کنند.

گوگل یا بینگ

هدف چیست؟

البته هدف از طرح این پرسش‌ها، رقابت بینگ و گوگل نیست؛ بلکه هدف، پاسخ به این سؤال است که کاربر در ازای مبادله‌ی حریم خصوصی (ورود به حساب کاربری با مشخصات کامل) چه دستاوردی خواهد داشت. داده‌های شخصی‌شده یا سفارشی معمولا برای تبلیغات درنظر گرفته می‌شوند، نه نتایج جستجو؛ اما زمان آن رسیده است که کاربر، حداکثر سود را از این جستجو ببرد.

گوگل یا بینگ

بینگ تنها در یک بخش از گوگل سبقت می‌گیرد. برای مثال وقتی یک سؤال ساده (مثل ارتفاع برج ایفل چقدر است؟ یا لینکلن چند سال داشت؟) را بپرسید، عملکرد بینگ بیشتر مثل یک دایره المعارف خواهد بود تا موتور جستجو!

حقایق مرتبط در بینگ

بینگ به این سؤال پاسخ می‌دهد و با نمایش مطالب و حقایق مرتبط بیننده را به بررسی‌های بیشتر تشویق می‌کند. گوگل هم عملکرد خوبی در این زمینه دارد. بخشی از این موفقیت به نوار جانبی سمت راست نتایج جستجوی اصلی وابسته است که اطلاعات بیشتری را نمایش می‌دهد.

گوگل یا بینگ

حتی برای جستجوی یک عبارت عمومی‌تر (مثل berlin)، بینگ حقایق، تصاویر و اخبار را نمایش می‌دهد. گوگل هم به همین ترتیب عمل می‌کند و برای مثال برنامه‌ی سفر را پیشنهاد می‌دهد. با اینکه در این ویژگی، بینگ عملکرد بهتری نسبت به گوگل دارد؛ اما به‌طورکلی گوگل در ارائه‌ی یک تجربه‌ی کاربرپسند موفق‌تر عمل می‌کند.

گوگل یا بینگ

ریباس بر تلاش‌های مایکروسافت از جمله ارائه‌ی دستورالعمل‌ها و خلاصه‌سازی نتایج ورزشی برای متمایزساختن بینگ از دیگر موتورهای جستجو تأکید می‌کند. مدیریت مایکروسافت معتقد است موفقیت آینده‌ی بینگ به جستجوی عبارت‌های متداول وابسته است، نه جستجوهای دقیق و جزئی.

 Bing it شاید هرگز به یک فعل متداول تبدیل نشود (برخلاف Google که به کلمه‌ و فعلی برای جستجو تبدیل شده است، به‌طوری‌که افراد از عبارت Google it برای جستجوی یک موضوع استفاده می‌کنند). از طرفی روزبه‌روز به تعداد طرفداران گوگل اضافه می‌شود و افراد بیشتری گوگل را به موتور جستجوی پیش‌فرض خود تبدیل می‌کنند.


به پایان این بررسی رسیدیم. به نظر شما گوگل مناسب است یا بینگ؟ برای استفاده از هرکدام چه دلایلی دارید ؟ منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستم.

نوشته شده توسط جلال ترابی آی تی من
دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest
22 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
22
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x