آکادمی آی تی منآموزش ارز دیجیتال

بیت کوین، زیر تیغ نقد و بررسی: فناوری بلاک چین چیست و چه کمکی می کند؟- قسمت سوم

بلاک چین که یک فناوری نوظهور درکنار ارزهای دیجیتالی همچون بیت کوین است و نظرات زیادی را به خودش جلب کرده است. اما این فناوری چیست و چه کمکی به صنعت های مختلف می کند؟ در ادامه همراه با آی تی من باشید.

در قسمت های قبلی  آموزش بیت کوین به بررسی پول های رایج کشور ها پرداختیم و فهمیدیم که بیت کوین چرا به وجود آمده است. اگر قسمت های قبلی را به درستی مطالعه نکرده اید، از طریق تگ زیر حتما مطالب قبلی آموزش بیت کوین را دنبال کنید تا مباحث ارائه شده در این قسمت را به درستی درک کنید.


تگ آموزش : آموزش بیت کوین


بیت‌کوین در کنار شمار بسیار بالایی از پول‌های رمزنگاری شده در حال رقابت برای جلب کاربر بیشتر و بالا بردن ارزش خود هستند. اصلی‌ترین فناوری مورد استفاده در پول‌های رمزنگاری شده که نظر بسیاری از کارشناسان را به خود جلب کرده، استفاده از یک فناوری با عنوان بلاک‌چین یا زنجیره‌ی بلوک‌ها است.

در واقع بیت‌کوین با این هدف توسعه یافته تا یک سیستم مستقل باشد و بدون نیاز به یک واحد نظارتی بتواند به فعالیت خود ادامه دهد. این قابلیت به واسطه‌ی استفاده از فناوری بلاک‌چین میسر شده و از همین‌رو است که بلاک‌چین در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

بلاک‌چین هم از نظر عملکرد و هم از نظر امنیت به اندازه‌ای قابل اعتماد است که حتی شماری از مؤسسات مالی و بانک‌ها نیز به استفاده از آن تمایل نشان داده‌اند. البته استفاده از بلاک‌چین در حوزه‌ی مالی به این معنی نیست که این فناوری را فقط می‌توان در حوزه‌ی مالی و انتقال پول مورد استفاده قرار داد.؛ متخصصان در حوزه‌های مختلف کاربردهایی برای بلاک‌چین تعریف کرده‌اند به‌طوری‌که استفاده از بلاک‌چین حتی به حوزه‌ی اینترنت اشیاء نیز وارد شده است.

تاثیر بلاک‌چین در بانک‌داری و اعتبارات ارزی

همانطور که درقسمت های قبلی خواندید، بلاک‌چین را باید یک دیتابیس اشتراک گذاشته‌شده بین تمام گره‌های شبکه توصیف کرد. این پایگاه داده‌ی اشتراکی از سازوکاری برخوردار است که با ترکیب شدن رمزنگاری، انجام هرگونه تقلب را غیر ممکن می‌کند. همین قابلیت باعث شده است بانک‌ها فناوری بلاک‌چین را به‌عنوان جایگزینی خوب برای سیستم فعلی مورد استفاده به‌منظور جابجایی پول در گستره‌ی جهانی در نظر بگیرند.

جولیو فائورا، مدیر بخش تحقیق و توسعه و نوآوری‌های بانک سانتاندر، به این نکته اشاره کرده است که این بانک استفاده از بلاک‌چین را برای پیاده‌سازی در حوزه‌ی انتقال پول به‌عنوان یک گزینه‌ی ایده‌آل و مناسب در نظر دارد.سانتاندر را باید یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های فعال در سطح جهان خواند که مشتریان و کاربران آن در گوشه گوشه‌ی کره‌ی زمین قرار دارند؛ به‌طور حتم وجود راه‌ حلی بهینه و کم‌هزینه‌تر در مسیر انتقال پول می‌تواند بسیار مورد استقبال کاربران بانک قرار گیرد.

در حال حاضر بانک‌هایی نظیر سانتاندر برای انتقال پول فرایندی سنتی را مورد استفاده قرار می‌دهند که دخیل شدن بانک در انجام تراکنش را می‌طلبد و از این‌رو هزینه‌ی یک انتقال بسیار افزایش می‌یابد؛ پس استفاده از فناوری نظیر بلاک‌چین که قادر است تراکنش‌ها را مستقل از حضور بانک کنترل کند و به صحت به سرانجام برساند، بسیار کاربردی است.

تاثیر بلاک چین در نقل و انتقالات اطلاعات

بانک سانتاندر یکی دیگر از کاربردهای بلاک‌چین را در استفاده از این فناوری در بازار سرمایه برشمرده است. البته باید به این نکته اشاره کرد که استفاده از فناوری بلاک‌چین در بازار سرمایه کمی پیچیده‌تر از کاربرد این فناوری در انتقال پول است؛ از این‌رو جا افتادن و استفاده از بلاک‌چین در بازار سرمایه به زمان بیشتری نیاز خواهد داشت.

کردیت سوئیس را باید از جمله‌ی کمپانی‌هایی خواند که در حال کار روی فناوری بلاک‌چین برای استفاده در بازار سرمایه است. استارتاپی با نام Axioni در حال توسعه‌ی سیستمی مبتنی بر بلاک‌چین برای بازار‌های سرمایه است که در دسامبر سال ۲۰۱۶ موفق به جذب سرمایه از سوی جی‌پی مورگان شده است.

داد و ستد ها در زنجیره بلوک یا بلاک چین چگونه است؟

بارکلی را باید اولین مؤسسه‌ی مالی و اعتباری خواند که استفاده از یک سیستم تجاری مبتنی بر بلاک‌چین را با همکاری یک استارتاپ فین‌تک با نام Wave در دستور کار قرار داده است. هر تراکنش در سیستم مبتنی بر بلاک‌چین بارکلی شامل یک اِل‌سی (Letter of Credit) است که با استفاده از آن خریدار و فروشنده اطمینان حاصل می‌کنند معامله بدون نقض حقوق طرفین انجام خواهد شد.

با استفاده از این سند، فروشنده اطمینان حاصل می‌کند که مبلغ اجناس خریداری‌شده را دریافت خواهد کرد و خریدار نیز مطمئن است که تا زمان دریافت کالا‌ها، پرداخت نهایی نخواهد شد.درخواست برای صدور اِل‌سی یک فرایند بسیار وقت‌گیر است؛ حال آنکه با استفاده از سیستم جدید مبتنی بر بلاک‌چین بارکلی می‌توان فرایند دریافت ال‌سی را تنها در چهار ساعت طی کرد.

تسریع انجام معاملات فرامرزی از طریق سرعت بخشیدن به فرایند صدور اِل‌سی با استفاده از بلاک‌چین بسیار کارگشا است. بر اساس اطلاعات ارائه‌شده، ظرفیت معاملاتی که سالانه با استفاده از اِل‌سی در سطح جهان انجام می‌شود، بیش از ۱۰ تریلیون دلار است. روش‌های ستنی برای داد و ستد کالا را باید پاشنه‌ی آشیلی برای بالا بردن ظرفیت‌ها و راحت‌ کردن تجارت عنوان کرد.

تاثیر بلاک‌چین در تجارت و کسب و کارهای امروزی

بخش بهداشت

اطلاعات بهداشتی هر فرد را می‌توان با استفاده از بلاک‌چین در یک بلوک ثبت کرد و به آن از طریق کلید خصوصی دسترسی داشت. مالک اطلاعات می‌تواند دیتای بلوک خود را با همان ساختار در اختیار هر گره عضو شبکه‌ی بلاک چین قرار دهد. همچنین می‌توان نسخه‌های تجویزشده توسط پزشکان را به‌عنوان بلوکی در شبکه‌ی بلاک‌چین ثبت کرد و آن را به‌عنوان گواهی بر صدور و تحویل به بیمار بر اساس پرونده‌ی پزشکی وی که بلوکی در شبکه است، برای بیمه ارسال کرد.

بخش رسانه

رسانه‌ها استفاده از بلاک‌چین را برای ایجاد یک شبکه‌ی توزیع محتوا آغاز کرده‌اند. در ماه جولای پلتفرمی با عنوان Decent رونمایی شد که در واقع یک شبکه‌ی توزیع محتوا مبتنی بر بلاک‌چین است. با استفاده از این شبکه که توسط Publiq توسعه یافته و وارد فاز اجرایی شده است، تولیدکنندگان محتوا می‌توانند محصول خود را در شبکه‌ی بلاک‌چین قرار دهند و حق الزحمه یا پول خود را به‌صورت آنی از سوی خریداران دریافت کنند. همچنین باید به کام‌کست اشاره کرد که با استفاده از شبکه‌ای مبتنی بر بلاک‌چین، امکان رزرو آگهی در شبکه‌های تلویزیونی و سایر محتوای خود را در اختیار به‌صورت قرار داده است.

بخش انرژی

شبکه‌ی بلاک‌چین این قابلیت را در اختیار دارد که به‌عنوان یک زیرساخت برای مدیریت مصرف انرژی مورد استفاده قرار گیرد. با استفاده از بلاک‌چین می‌توان منابع انرژی را تعریف کرد و سپس برای هر کاربری اقدام به اندازه‌گیری و صدور فاکتور در کنار کنترل مصرف کرد. در کنار رویکرد نظارتی بر مصرف انرژی با استفاده از بلاک‌چین، کاربردهای دیگری نیز می‌توان تعریف کرد که شامل تعریف مالکیت، انتقال به استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در کنار موارد دیگر است.

بلاک‌چین در امور دولتی چه جایگاهی دارد؟

رأی‌گیری

پیتر مارتین، مدیرعامل پلتفرم رأی‌گیری Votem در خصوص استفاده از فناوری بلاک‌چین برای رأی‌گیری چنین اظهار نظر کرده است:

فناوری بلاک‌چین دارای تمام قابلیت‌ها و ویژگی‌هایی است که یک جامعه‌ی دموکرات برای رأی‌گیری به آن احتیاج دارد. در صورت استفاده از بلاک‌چین در رأی‌گیری، این سیستم کاملا در برابر خطاها مقاوم است، نمی‌توان سابقه‌ی تراکنش‌ها را تغییر داد، نمی‌توان خللی در آنچه روی می‌دهد ایجاد کرد و حتی نمی‌توان دسترسی به سیستم را تغییر داد.

ضمنا با استفاده از بلاک‌چین، هویت رأی‌دهندگان نیز غیر قابل دستیابی است، حال آنکه رأی‌ها قابل پیگیری هستند. با استفاده از این سیستم، رأی‌دهنده قادر است تا نهایی شدن ثبت رأی خود را پیگیری کند؛ به‌طوری‌که در صورت ایجاد اختلال در رأی یا هر گونه مشکلی که منجر به ثبت نشدن رأی شود، کاربر می‌تواند قبل از پایان رأی‌گیری از آن مطلع شود.

بخش ثبت احوال

تمام کشور‌ها از وجود سیستم ثبت احوالی بهره می‌برند که در آن اطلاعاتی نظیر تاریخ تولد، فوت، وضعیت تأهل و شماره‌ی شناسایی نگهداری می‌شود. هر روز به تعداد رکوردهای ثبت‌شده در این حوزه اضافه می‌شود و از این‌رو مدیریت اطلاعات روز به روز چالش برانگیزتر از گذشته می‌شود و دقت بیشتری می‌طلبد.

همانطور که می‌دانید، هنوز شماری از این اطلاعات در قالب اطلاعات ثبت‌شده روی کاغذ نگهداری می‌شود. با استفاده از بلاک‌چین می‌توان علاوه بر افزایش امنیت در نگهداری اطلاعات، سازمان‌دهی بهتری داشت و همچنین درصد خطا در سیستم را به حداقل ممکن رساند.

بخش مالیات

بلاک‌چین ظرفیت و کارایی لازم را برای استفاده به‌عنوان زیرساختی برای محاسبه‌ی مالیات در اختیار دارد. با استفاده از فناوری بلاک‌چین می‌توان امور محاسبه‌ی مالیات را از طریق این فناوری انجام داد که یک فرایند سنگین است. همچنین استفاده از بلاک‌چین خطای انسانی را بسیار کاهش می‌دهد. از جمله‌ی مزایای دیگر استفاده از بلاک‌چین، بهره‌وری از نظر مصرف انرژی است و همچنین فضای ذخیره‌سازی برای اطلاعات بسیار بهبود پیدا می‌کند.

نقش بلاک چین در نقل و انتقالات اطلاعات و فناوری چیست؟

بخش امنیت سایبری

بزرگ‌ترین مزیتی که بلاک‌چین معرفی کرده، امنیت سایبری است؛ پس چه بهتر که از این فناوری در تأمین امنیت سایبری استفاده شود و از این‌رو خطاهای نقطه‌ای که کل سیستم را به خطر می‌اندازند نیز بسیار کاهش پیدا می‌کنند. بلاک‌چین همچنین قادر است از رمزگذاری موسوم به End-to-End پشتیبانی کند و حریم خصوصی را به بهترین شکل ممکت تأمین کند.

بخش کلان داده

اشتراکی بودن بلاک‌چین و این ویژگی آن که قابلیت تغییر و بروزرسانی اطلاعات را در اختیار تمام گره‌های شبکه می‌گذارد، باعث می‌شود بلاک‌چین به گزینه‌ای ایده‌آل برای ذخیره‌ی اطلاعات تبدیل شود. در واقع علاوه بر ذخیره‌ی اطلاعات توسط تمام گره‌های شبکه، امکان هویت‌سنجی و بررسی صحت اطلاعات باعث می‌شود بلاک‌چین به بهترین ابزار برای کلان‌داده و مدیریت آن بدل شود.

بخش اینترنت اشیاء

بلاک‌چین ظرفیت‌های لازم برای تغییر شماری از راهکارها در حوزه‌ی اینترنت اشیاء را در اختیار دارد که در ادامه به شماری از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

زنجیره‌ی تأمین محصول: نظارت بر محل قرار گرفتن محصولات عرضه‌شده و اطمینان از این نکته که این محصولات در شرایط ایده‌آل از نظر نگهداری به سر می‌برند، باعث شده است بلاک‌چین به یک فناوری ایده‌آل برای استفاده در این حوزه تبدیل شود. اطلاعات دریافت‌شده از سوی سنسور‌ها برای ذخیره‌سازی و دسترسی توسط گره‌های مختلف شبکه از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند.

بر اساس اطلاعات ارائه‌شده، پیش‌بینی می‌شود که تعداد سنسور‌های مورد استفاده مبتنی بر فناوری‌ها و پروتکل‌های اینترنت اشیاء طی سال ۲۰۲۲ به بیش از یک تریلیون و تا سال ۲۰۳۰ به بیش از ۱۰ تریلیون برسد؛ از این‌رو ذخیره‌سازی، نگهداری، مدیریت و ارسال اطلاعات به یک چالش بزرگ تبدیل خواهد شد.

خانه‌های هوشمند: خانه‌های هوشمند را باید یکی از اصلی‌ترین کاربردهای اینترنت اشیاء عنوان کرد. با استفاده از این مفهوم کاربران می‌توانند از طریق ارتباط با انواع لوازم خانگی مورد استفاده از وضعیت آن‌ها به‌صورت آنی آگاه شوند. برای مثال در صورتی که لباسشویی کار خود را به پایان رسانده باشد، کاربر از طریق اعلان‌ها از این موضوع آگاه می‌شود و در نتیجه بهره‌وری در سیستم افزایش پیدا می‌کند. اما ذخیره کردن اطلاعات، ارسال و حفظ حریم خصوصی و امنیت چالش بزرگی است که می‌توان با استفاده از بلاک‌چین این مشکل را به خوبی حل کرد.


تگ آموزش : آموزش بیت کوین


به پایان بخش سوم رسیدیم. امیدوارم این قیمت هم همانند قسمت های قبل مورد توجه شما قرار بگیرد. نظر شما در مورد بلاک‌چین و کاربردهای آن در حوزه‌هایی که به آن‌ها اشاره کردم، چیست؟ با توجه به ویژگی‌ها و قابلیت‌های شبکه‌ی بلاک‌چین، آیا کاربردهای دیگری نیز برای بهره‌گیری از ظرفیت فناوری بلاک‌چین می‌توان تعریف کرد یا خیر؟

بهت پیشنهاد می کنم

48
دیدگاه بگذارید

avatar
22 فعالیت های نظردهی
26 واکنش به پاسخ دهی
0 دنبال کننده گان
 
بیشترین نظر دیده شده
داغ ترین بخش نظرات
22 نویسندگان نظرات
میم سینجلال ترابیمهنازنادارشقایق آخرین نظرات ارسالی
  عضویت  
جدید ترین قدیمی ترین بیشتری بازدید
هشدار به وسیله :
زاده
مهمان عزیز
زاده

مقاله خوبی بود
منتظر قسمت بعدیش هستم

احمدی
مهمان عزیز
احمدی

خیلی چیز ها برام روشن شد

زمانی
مهمان عزیز
زمانی

عالیه

گلناز
مهمان عزیز
گلناز

عالی بود
درباره زنجیره بلوک خیلی چیزا یاد گرفتم

بهنام
مهمان عزیز
بهنام

سلام، خیلی ممنون از مطالبتون خیلی عالی بود فقط نکته اینجاست که هر کاربر یا گره، چه حجمی از اطلاعاتو روی سیستم خودش می تونه ذخیره کنه؟ تعداد زیادی کاربر حجم زیادی اسناد مشابه رو در سیستم خودشون ذخیره می کنن. اما این حجم مثل حجم سرورهای قدرمتند نیست و سریع پر میشه. تا کی باید اسناد و تراکنش ها روی سیستم یک فرد یا همون گره ذخیره بشه و بمونه؟ بالاخره در بهترین حالت کم کم حافظه ها پر میشه و یا سیستم ها قدیمی میشه و نیاز به تغییر دارن. آیا میشه این اطلاعاتو در حافظه ابری ذخیره… ادامه نظر »

ساسان
مهمان عزیز
ساسان

با سلام و خسته نباشید
من میخواستم بدونم این بلاک چین به چه درد میخوره مثلا اومدیم و یه مقدار بیت کوین جمع کردیم
آیا میشه از طریق بلاک چین یا هر حساب بانکی مجازی دیگری نسبت به تبدیل این بیت کوین ها به تومان اقدام کرد کرد؟

کامران
مهمان عزیز
کامران

سلام
ممنون از سایت و مطالب خوبتون
خیلی جالب بود و متوجه شدم که در مورد چگونگی ماینینگ کلا اشتباه فکر می‌کردم.
فقط الان یه سوال برام پیش اومد.
از اونجایی که ظرفیت بیت کوین ۲۱ میلیون سکه است، بعد از اینکه این ظرفیت پر شد چه اتفاقی برای ماینینگ میوفته ؟
پاداش ماینینگ چطوری اعطا میشه؟

danial
مهمان عزیز
danial

با سلام و احترام
درود بر شما جناب آقای ترابی. مطالب بسیار ارزنده هستند و انتخاب شما در موضوعات شایسته تحسین و تقدیر می باشد

زورو
مهمان عزیز
زورو

سخت بود فهمش تا حدودی ولی عالی بود

فاطمه
مهمان عزیز
فاطمه

سلام
مطالب جالبی بود
تازه آشنا شده ام و در حال مطالعه هستم. خیلی برام جالب هست
ممنونم از مطالب مفیدتون

سامان
مهمان عزیز
سامان

سلام ممنون از مطالب خوبتون من داخل سایت بلاکچین مقداری بیت کوین دارم اما زیاد وارد نیستم از خرید وفروشش به نظرتون راهی برای تبدیلش به پرفکت مانی هست

مژگان
مهمان عزیز
مژگان

سلام
ضمن سپاس از ارائه مطلب به نظرم با مثال های ملموس تر میشه مطلب رو به کاربر منتقل کرد.
برداشت من اینه که این یک سیستم با کنترل توزیع شده هست. اما به هر صورت می بایست درون شبکه ادمین هایی باشند که تبادل دیتا رو بر عهده داشته باشن درسته که ممکنه یک رشته توسط چند ماینر پروسس بشه ولی در نهایت به جهت رعایت امنیت اون هم در یک شبکه غیر متمرکز اعتبار رشته ها می بایست حتما تایید بشه.
لطفا اگه اشتباه برداشت کردم توضیح بفرمایید

بابک
مهمان عزیز
بابک

به نظرمن در حال حاضر ارزهایی که اولا براساس بلاکچین باشند و قابل استخراج باشند وغیرمتمرکز ارزهای محبوبی هستند واینده خوبی خواهند داشت
کسی میدونه به غیراز بیت کوین.زدکش.مونرو.اتریم.واینا چه ارزهایی بااین خصوصیت پیدامیشه که البته هنوز خیلی از عرضه انها نگذشته باشه من گشتم ولی نمیفهمم کدوماشون این خاصیت رودارن

دانشمند
مهمان عزیز
دانشمند

سلام
قبلا توی دیتابیس‌های مبتنی بر سرور مرکزی یه حجم مشخصی وجود داشت و می‌تونستیم مقدار مشخصی از فایل‌ها رو روی اون ذخیره کنیم
حالا سوال من اینجاست که توی پایگاه‌های داده بلاک چین روی هر کامپیوتر عضو شبکه چه مقدار از اطلاعات ذخیره می‌شه و اگر اون کامپیوتر حذف بشه یا آفلاین باشه این اطلاعات چطور قابل دسترسی؟
البته نمی‌دونم سوالم درست مطرح شد یا نه ولی اگه توضیح بفرمایید ممنون میشم؟

ریحانه معتمدی
مهمان عزیز
ریحانه معتمدی

سلام اقای ترابی از هلند هستم. و اگر امکان تماس مستقیم در رابطه مطالب های شما صحبتی داشته باشم.
باتشکر از شما و ارزوی موفقیت شما جوان نیک اندیش.

ناصر سلجوقی
مهمان عزیز
ناصر سلجوقی

چه کسانی یا چه کسی روی بیت کوین نظارت دارید:
یا نرخ بیت کوین توسط چه کسانی تعیین می شود.
ممنون اگر کامل پاسخ بدید

میلاد نمازی
مهمان عزیز
میلاد نمازی

سلام
وقت بخیر
با توجه به ساختار زنجیره ای bitcoin چگونه می توان آدرس مورد نظر را از طریق پویش آدرس های موجود یافت:
ممنون اگر کامل جواب بدید

جلیل
مهمان عزیز
جلیل

عالی بود

شقایق
مهمان عزیز
شقایق

بسیار زیبا و کاربردی بود

نادار
مهمان عزیز
نادار

عالی نوشتی دوست داشتم

مهناز
مهمان عزیز
مهناز

خیلی خوب بود آی تی من جان

میم سین
مهمان عزیز
میم سین

سلام من خیلی در مورد بلاکچین تحقیق کردم به نظرم بیشتر این کاربردها اصلا هیچ ربطی به بلاکچین نداره و قبلا هم بوده
ارزش بلاکچین شاید فقط در سیستم رای گیری باشه بقیه سیستم ها الکی خودشون رو به بلاکچین چسبوندن و بدون بلاکچین هم قبلا اون کاربری ها بوده و اصلا نیاز خاصی به بلاکچین نداره

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن