سندروم صفحه سفید چیست؟ چرا صفحه سفید ترسناک به نظر میرسه؟

0

سندروم صفحه سفید چیست؟ چرا برای تولیدمحتوا، صفحه ی سفید سایت (صفحه ای که باید داخلش بنویسین) ترسناک به نظر میرسه؟ تو این آموزش تولید محتوا از رشد کسب و کار میخوام درباره سندروم جالب صفحه سفید باهاتون صحبت کنم.

شاید تا حالا با این حالت رو به رو شدین که وقتی میخواین درباره ی یه موضوع توی سایتتون شروع به نوشتن کنین، نمیدونین از چی بگین و چطوری شروعش کنین. مثلا قراره که درباره ” اهمیت تولید محتوا برای سایت املاک ” شروع به نوشتن کنین، کاغذ سفید برمیدارین (منظورم از کاغذ سفید میتونه کاغذ فیزیکی یا ادیتور سایت برای منتشر کردن مطلب باشه)

تو ذهنت غوغای ستارگان برپا میشه، جمله های مختلفی سر و صدا میکنن و باید بالاخره از یه جا شروع کنین…با خودت که فک میکنی میبینی که میتونی مفهوم رو برسونی و کلمه ای دیگه از راه میرسه و باهات مخالفت میکنه، تصمیمت عوض میشه، میگی باید دست به کیبور بشم اما این همه سروصدای زیاد یهویی به سکوت عجیبی تو ذهنت تبدیل میشه.

دیگه خبری از جمله‌ ها و کلمات نیست، چیزی هم برای شروع تو داوطلب نمیشه… به خودت میای و میبینی که یه ساعته نشستی و صفحه هنوزم سفید باقی مونده. حس آشنایی نیست‌؟ معمولا در این زمان‌ ها اگه پشت لپ‌ تاپ نشسته باشیم صفحه جدیدی باز کرده و مشغول چک کردن ایمیل‌ ها یا سر زدن به سایت‌ های مختلف میشیم.

سندروم صفحه سفید چیست؟

فرقی نمیکنه که سایت باشه یا کاغذ، وقتی سفید بمونه ترسناک به نظر میرسه! منظورم همون صفحه ای هست که در نهایت باید پربشه و نمیشه! به این حس و حس های مشابهی که باعث میشن تا صفحه سفید همچنان سفید بمونن سندروم صفحه سفید یا Blank Page Syndrome میگن.

سندروم صفحه سفید یه احساس طاقت‌ فرساست که به خاطر کمبود ایده‌‌ ها و الهامات در برابر صفحه سفید (خالی) ظاهر شده و باعث میشه شخص شروع نکرده و چیزی ننویسه!

سندروم صفحه سفیدعلائم قابل مشاهده

برای اینکه به علائم این سندروم رایج بین تولیدکنندگان محتوا و نویسنده ها پی ببریم باید به این نکته ها توجه کنیم :

  • گفت‌و گوی درونی منفی: این گفت و گو به صورت سرزنش ظاهر میشه و گاهی به شکل وعده ای تو آینده مثل: شاید من برای این‌ کار ساخته نشدم، نوشتن از اول برام سخت بود، چرا قبول کردم؟، سریع‌ تر بنویسم تموم بشه، یه صفحه نوشتن نباید چند ساعت وقتم رو بگیره…
  • فرار از نوشتن: دنبال نفر دومی میگردیم که کار رو بهش بسپاریم و از شرش خلاص بشیم!
  • خیره به صفحه سفید: حس میکنیم حرف زیادی برای نوشتن داریم اما نمیدونیم از کجا شروع کنیم، تو این حالت معمولا یه مدت طولانی به صفحه خیره میمونیم و منتظر جمله یا ساختار مناسبی برای شروعش میشیم.
  • نوشتن و خط زدن: این مورد رو ممکنه بارها و بارها تجربه کارده باشیم که یه چیزو مینویسم و خط میزنیم، چند جمله تایپ میکنیم و بعد سریعا پاک میکنیم، دوباره مینویسیم و این چرخه همین طور ادامه پیدا میکنه…
  • عقب‌ انداختن نوشتن: وقتی به کاغذ یا صفحه سفید میرسیم، احساس میکنیم که الان وقت مناسبی نیست و مثلا عصر باید بیایم و بنویسیم… صفحه رو میبندیم و تصمیم میگیریم که بریم توی اینستاگرام و چرخ بزنیم… به هر دلیل و بهونه ای میخوایم عقبش بندازیم!!!!!

راه حل عبور از این مرحله چیه؟

برای عبور از این مرحله چند تا راه وجود داره و این بستگی به موقعیت و تیپ شخصیتی شما داره که با کدومش میتونین راحت تر کنار بیاین و ازش استفاده کنین. برای این کار :

  • هرچیزی به ذهنت میخوره بنویس / تایپ کن : این تکنیک به نظرم سریع ترین و بهترین راه برای عبور از سندروم هست، وقتی که فیلترهای منفی ذهنی زیاد میشن به وسواس میرسیم… برای اینکه بتونیم از وسواس عبور کنیم باید خیلی سریع کنارش بذاریم! چطوری؟ هرچیزی که به ذهنت میاد درباره موضوعی که داری مینویسی رو نوشته و منتشر کن (دیگه هم بهش فکر نکن)
  • از بقیه ایده بگیر : اینترنت پر از ایده هایی هست که میشه ازش گرفت و توکار استفاده کرد. اگه موضوعی که به ذهنت خورده رو نمیدونی از کجا شروع کنی، بهترین کار اینه که از سایر همکارات و کساییکه اون مطلب رو نوشتن ایده بگیری و بعد شروع کنی.
  • سریع اقدام کن : اگه ذهنت شروع کرد به منفی بافی کردن یا میخواست ازت وقت بخره که بعدا بنویس… همون موقع باید شروع کنی به نوشتن و اصن نباید لفتش بدی

توی آموزش تولید محتوا درباره نحوه، روش و تکنیک های تولید محتوا خیلی چیزا نوشتم که میتونی بخونی و استفاده کنی.

پایان دادن به سندروم صفحه سفید با ایجاد جایی برای نوشتن

اگه نویسنده هستی ( فرقی نمیکنه که الکترونیکی داری مینویسی برای سایت یا شبکه های اجتماعی و یا فیزیکی داری کار میکنی) تو اولین فرصت نوشته های خودت رو توی جایی برای دیده شدن منتشر کن. یه بلاگ یا سایت شخصی ایجاد کن و نوشته هات رو اونجا آرشیو کن. این کار باعث میشه تا ترس از ارائه کم کم ریخته بشه و با بازدید گرفتن سایت یا بلاگت اعتماد به نفس بیشتری بگیری و ادامه بدی.

تا حالا تو این سندروم گیر کردی؟ چه راه حلی برای رهایی ازش پیدا کردی؟ برام کامنت کن.

دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest

0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments