لیست سایت های من
دسترسی به بهترین محتوای مفید

یادداشتی درباره سایت زدن و مدیریت سایت

کوتاه اما کاربری !

18

یکی از ویژگی های خوب ما انسان ها میل به بینهایت است که به یک چیز قانع نمی شویم و مایلیم اکثر چیزهایی که به ذهنمان میرسد را تست کنیم. اما این ویژگی در بسیاری از مواقع به ضرر ما می تواند تمام شود ! در ادامه همراه با آی تی من ، جلال ترابی باشید.

صبح از خواب بیدار می شویم ! ایده و اسم فلان چیز بدون هیچ دلیلی به ذهنمان می خورد. اولین کاری که میکنیم در مراکز ثبت دامین به دنبال اسم آن می گردیم تا اگر ثبت نشده، آن را به اسم خودمان ثبت کنیم. وقتی می پرسیم : چرا ثبت کردی؟

میگن :

ثبت کردم ، شاید یه روزی به درد خورد !

راه اندازی سایت

بیماری به اسم ثبت دامین !

بدون هیچ دلیل و ایده ای اسم فلان دامنه به ذهنمان می خورد، آن را ثبت میکنیم بلکه روزی به کارمان آید ! این فاجعه ایست که وب ایران دچار آن شده و مافیای ثبت دامنه های خوب به امید خریده شدن بلاییست که تا این لحظه کسی به داد آن نرسیده است.

این فاجعه بیشتر در ثبت دامنه های IR دیده میشود، دامنه هایی که با کمترین قیمت قابل ثبت هستند. شاید بپرسید چرا میگویم فاجعه ؟! و ازکلمه ای دیگر برای آن استفاده نمی کنم ؟ دلیل آن واضح است : 

اسم هایی که می توانند به یک ایده خوب کسب وکار یا وبسایت محتوایی عالی تبدیل شوند، به خاطر ثبت بیجا و قیمت های هنگفت در انتقال مالکیت به فراموشی سپرده میشوند.

ایده هایی که زودگذرند و به فراموشی سپرده می شوند

به ماهیت بعضی از سایت ها که فکر میکنیم، اولین چیزی که به آن میرسیم : 

هدف از راه اندازی آن چه بوده؟ 

انگیزه ایجاد چنین سایتی چی بوده؟

آیا تنها یک سایت است یا برنامه ای هم دارد؟

تمام سوالات بالا به علاوه یکسری سوالات دیگر نیز به وجود می آید، اما جوابی برای آن نداریم ! به راستی چرا ؟!

راه اندازی سایت
راه اندازی سایت

دست به سایت زدنت خوبه ؟ چند تا سایت مطرح و عالی داری؟

همه چیز تنها به سایت زدن یا همان راه اندازی سایت ختم نمی شود. مهم ترین مسئله در هرسایتی، داشتن هدف و موضوع برای جلو رفتن و ساختن یک مسیر درست است. بدون هدف در هیچ زمینه ای نمیتوان موفق شد. اگر هدف پشت یک وبسایت نباشد، بارها شاهد عوض شدن موضوع و استراتژی های سایت هستیم ولی هیچ کدام ثمر نمیدهند.

اگر دست به سایت زدنت خوبه : 

بگو چند تا سایت مطرح و عالی داری !

سایت زدن مهم نیست!

رزومه سازی الکی با ساختن چندین سایت

رزومه سازی قوی ، یک شبه و یک روزه به وجود نمی آید ! اکثر وبسایت هایی که مشاهده میکنیم، صرف داشتن یک رزومه به اصطلاح قوی برای یک نفر یا یک شرکت است اما غافل از اینکه تنها وجود یک وبسایت برای رزومه کافی نیست! بلکه :

  • بازار رقابت 
  • تعداد کاربران
  • میزان درآمد
  • میزان ترافیک سایت 

هم از عوامل مهم و تاثیر گذار در یک رزومه خوب سایت است.

راه اندازی سایت

به امید درآمد های میلیونی سایت میزنم !

همه چیز از رویاهای بزرگی مثل : درآمد های میلیونی، داشتن یک وبسایت عالی در حوزه کاری خودم، گسترش روز افزون تیم و سایت به وجود می آید ! اما همیشه یک اصل را فراموش میکنیم : 

بزرگ فکر کن اما کوچک شروع کن !

این جمله را بارها شنیده ایم اما برعکس آن را عمل میکنیم: بزرگ فکر میکنیم و بزرگ استارت میزنیم ! به فکر یک گوگل بوم هستیم، اما به اندازه گوگل فعلی برای سایت خود امکانات و فیچر در نظر میگیریم! اما روز های ابتدایی راه اندازی گوگل را یادمان نمی آید که چگونه و چطور شروع کردند.

همه جوانب یک سایت باید درست و اصولی باشد

همانطور که بالاتر هم گفتم، صرف داشتن یک سایت با ظاهر مناسب اصولی به نظر نمیرسد. توجه به سرعت سایت ، میزان مراجعات ، ترافیک ورودی سایت و دیگر عوامل دست به دست با کمک هم یک وبسایت موفق را می سازند. 

وب سایت می تواند یکی از ابزار خیلی خوب برای معرفی شما در جامعه و یا بازار کار باشد. اگر به خوبی مورد استفاده قرار گیرد می­تواند برای شما بسیار سودآور قرار گیرد. بهره برداری از وب سایت فقط این نیست که شما نظر مشتریان را جلب کنید و اقدام به فروش کنید. در این مقاله ما به شما چند گام اساسی برای ایجاد یک وب سایت موفق را معرفی می کنیم.

از کجا شروع کنم؟

بهترین نقطه برای شروع استفاده از سرویس های وبلاگ رایگان است. شاید احساس کنید که این کار زیاد جالب نیست و سطح کاری پایینی دارد؛ ولی شما می توانید بدون داشتن هیچ دانشی از اسکریپت، میزبانی وب و یا برنامه نویسی های آماده و رایگان استفاده کنید.

این کار باعث می شود که شما فکرتان درگیر محتوا و مطالب کنید و نه روش نگهداری از وبلاگ، که بهترین زمان برای کار بر روی نگارش و نویسندگی شما است. علاوه بر این شما لازم نیست در ابتدا هزینه­ای انجام دهید.
وقتی که ترافیک وبلاگ شما تا حد زیادی افزایش پیدا کرد و شما آماده ارتقاء به دامنه خود بودید از آن پس می توانید خیلی ساده با دادن یک پست در وبلاگ مخاطبین خود را از جابجایی خود مطلع کنید و وب سایت خود را راه اندازی کنید.

راه اندازی سایت

به روز رسانی مرتب

به روز رسانی وبلاگ یا وب سایت باید مرتب باشد و بازه زمانی به روز رسانی نباید خیلی طولانی باشد. برای مثال شما باید هر روز یا یک روز در میان وبلاگ خود را به روز کنید. اما دلیل این اجبار چیست؟ وقتی که شما وبلاگ خود را مرتب به روز می کنید علاوه بر این که مخاطبین شما از عملکرد شما راضی خواهند بوند و در صورت افزایش کیفیت مطالب باعث افزایش ترافیک سایت شما می­شود.

نتیجه مثبت دیگر این است که موتورهای جستجوگر بیشتر به شما لینک می­دهند و رتبه وب سایت شما افزایش پیدا می­کند ولی اگر به روز رسانی به صورت غیر متعارف باشد (یعنی اینکه شما علاوه بر روزهای تعطیل روز های دیگر هم به صورت منظم به روز رسانی نکنید.) باعث می شود رتبه وبلاگ شما کاهش پیدا کند و ترافیک بالای خود را از دست بدهید.

ترافیک

ترافیک وب سایت یکی از مهمترین مسائل وب سایت است. از موارد مهم بالا بردن ترافیک وب سایت بالا بردن کیفیت مطالب وب سایت است. اما باید قبول کنیم که مطالب بسیار خوب ولی بدون معرفی وب سایت زمان بسیار زیادی طول می­کشد تا ترافیک بالا رود. از این رو باید از برخی روش ها جهت معرفی وب سایت استفاده کنید. این روش ها عبارت اند از :

  • تبلیغات رایگان و پولی
  • بازاریابی ویروسی
  • بازاریابی موتورجستجو
  • استفاده از RSS
  • جذب مشترک جهت اطلاع رسانی از به روز رسانی وب سایت از طریق ایمیل

پیگیری وضعیت وب سایت

شما باید آمار بازدید کنندگان خود را به صورت دقیق و حرفه ای بررسی کنید. باید به کلمات کلیدی که باعث شده موتورهای جستجو به شما لینک داده اند را بررسی کنید و ببینید در چه بخشی قوی و چه بخشی ضعیف عمل کرده اید و اقدامات لازم جهت بالا بردن ترافیک انجام دهید. در تحلیل ترافیک وب سایت باید به کلمات کلید، ردیابی اطلاعات ارجاع، اطلاعات موتورهای جستجو، بک لینک ها و بازدیدکنندگان منحصر به فرد توجه کنید.

تعامل با بازدید کنندگان

یکی از موارد که کمک می کند ترافیک خود را از دست ندهید و کمک به بالا رفتن آن کنید؛ تعامل با بازدید کنندگان است. وقتی که بازدید کننده در وب سایتی سوال می­پرسد قطعا نویسنده جواب او را می دهد. علاوه بر این نکته­ شما باید به نظر بازدید کننده احترام بگذارید.

این مورد در خیلی از سایت ها مشاهده نمی­شود و وقتی که بازدید کننده از نویسنده تشکر می­کند نویسنده جواب این تشکر را نمی­دهد. در حالی که اگر شما جواب او را بدهید علاوه بر این که این کمک می­کند برای مشاهده پاسخ نظر خود دوباره به وبسایت شما مراجعه کند؛ باعث می­شود که فرد احساس کند نظر اون مورد توجه قرار گرفته است و همین موضوع برای فرد دلیلی می­شود که در زمان های بعدی به وب سایت شما سر بزند.

راه اندازی سایت

کسب درآمد

اهداف بیشتر وب سایت­ها کسب درآمد است اما زمان شروع آن چه وقت است؟ آیا در همان ابتدای کار پنل های تبلیغاتی مشخص کنیم و قیمت برای آن تعیین کنیم؟ وب سایت شما وقتی آمار بازدید آن افزایش پیدا کرد و سرعت رشد شما در حد خوبی بود شما می توانید کسب درآمد خود را با تبلیغات متنی شروع کنید. اما زمانی که وب سایت شما هنوز نوپا هست بهتر است که شما تمرکز خود را بر روی محتوا و نگهداری آن بگذارید تا اینکه به فکر کسب درآمد از آن باشید.

شما یک حرفه ای تمام عیار هستید ! حالا وقت سایت زدن است

زمانی که شما در زمینه وبلاگ نویس حرفه­ ای شدید وقت آن است که وب سایت خود را راه اندازی کنید. برای هدایت یک وب سایت بهتر است از دوستان وبلاگ نویس خود کمک بگیرید و وب سایت خود را به صورت گروهی هدایت کنید. نویسنده بیشتر به معنی تبلیغات بیشتر است.

زیرا که هر نویسنده به فکر منافع شخصی خود است و اینکه دوست دارد عملکرد فعالیت خود را به دیگران نشان دهد، باعث بالا رفتن ترافیک وب سایت می­شود. همچنین پیشنهاد می­کنیم که نویسندگان وب سایت در جلساتی تجربیات خود را به اشتراک بگذارند و سعی کنید دانش جمعی خود را با کمک یکدیگر بهبود بخشید.

در سطح بالاتر این موضوع می توایند با دیگر وب سایت ها جلسات مشترکی برگزار کنید و کمک به پیشرفت هر دو وب سایت کنید. دقت کنید که با این دید جلو نروید که دیگر وب سایت ها رقیب شما هستند. بلکه شما باید با هم فکری با دیگران کمک به پیشرفت خود و آنها کنید که این کار باعث بالا رفتن سطح کیفی وبلاگ نویسی در ایران می­شود.

به نظر شما راه اندازی یک وبسایت چقدر مهم و مفید می تواند باشد؟ آیا شما هم تجربه ای در راه اندازی وبسایت دارید؟ نظرات خود را بامن درمیان بگذارید.

منبع مقاله جلال ترابی آی تی من
دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest
18 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
18
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x