اهمیت کارت ویزیت کسب وکار ؛ چرا کارت ویزیت باید داشته باشم ؟

دلایل داشتن کارت ویزیت

10 15,681

کارت ویزیت یکی از مهم ترین بخش های هر بیزینس و معرفی آن به حساب می آید. زیرا از طریق همین کارت میتوان یک کانال ارتباطی مناسب میان مشتری و کسب وکار ایجاد کرد. این مقاله به تحلیل اهمیت کارت ویزیت کسب وکار اختصاص دارد. در ادامه همراه با آی تی من ، جلال ترابی باشید.

طبق آماری فروش از سال گذشته، فروش محصولات فیزیکی رشد بسیار بالایی داشته است. به طوریکه بعد از چندین سال سوت و کور بدون آمار فروش، بیش از ۱۸ میلیون کتاب در سال ۲۰۱۷ فروخته شده، همچنین در حوزه موسیقی و فروش آثار نیز همین گونه بوده است؛ صفحات گرامافون ۱۴ درصد از کل فروش آلبوم‌های فیزیکی فروخته شده در سال ۲۰۱۷ را تشکیل می‌دادند.

این سوال پیش می آید که چرا فروش محصولات فیزیکی از محصولات دیجیتالی بیشتر شده است؟

ارائه چنین آماری جای تعجب ندارد و دلیل فروش بالای محصولات فیزیکی نسبت به محصولات دیجیتالی، ایجاد یک رابطه عاطفی برای خرید است. همه کسانیکه صفحات گرامافون را خریدند، از طریق موبایل به موسیقی گوش میدهند اما قطعه هایی که واقعا برایشان اهمیت دارد، به مجموعه موسیقی فیزیکی شان اضافه میکنند. این اتفاق برای کتاب های فیزیکی و افراد مطالعه گر هم صدق میکند.

بیزینس

ارتباط فیزیکی و عاطفی با مشتری

ارتباط عاطفی تا حدود زیادی در دنیای بیزینس کارت ها یا همان کارت ویزیت ها وجود دارد. ناگفته نماند که تلاش های زیادی برای استفاده از کارت ویزیت های دیجیتالی نظیر بارکدهای QR شده، اما با این حساب؛ روزانه ۲۷ میلیون کارت ویزیت چاپ می‌شود.

قدمت کارت های ویزیت به قرن پانزدهم و کشور چین برمیگردد که با استفاده از این کارت ها به افراد محلی یک شهر درباره حضور یک شخص بزرگ اطلاع میدادند. در قرن هفدهم کشور فرانسه، افراد قشر عالی جامعه برای معرفی خود از کارت ویزیت استفاده میکردند. 

با رشد تکنولوژی و فناوری، استفاده از کارت ویزیت برای معرفی کسب وکار های آنلاین و مجازی بسیار راحت شد. به گونه ای که هر صاحب کسب وکار با داشتن کارت ویزیت می تواند در هر همایش یا رویدادی به معرفی بیزینس خود بپردازد. امروزه در ژاپن، همچنان استفاده از کارت‌های ویزیت نیاز به یک آداب معاشرت دقیق دارد که باید رعایت شود.

کارت ویزیت، خرج الکی یا مهم؟

امروزه، بازهم مقادیر زیادی برای چشمگیرتر بودن کارت ویزیت خرج میشود، که گران ترین کارت ویزیت به ازای هر کارت ۱۵۰۰ دلار برآورد شده است! پخش کردن کارت ها مانند تراکت ها هم به ندرت رخ میدهد؛ ولی زمانیکه به مخاطب یا مشتریمان یک کارت ویزیت میدهیم، دلیل بر یادآوری است و به همین دلیل که کارت‌های ویزیت نقشی اساسی در یک خاطره ذهنی درست از یک جلسه حضوری ایفا می‌کنند.

مخاطبی که در تلفن همراه هوشمند شما است احتمالا از نزدیکان یا افرادیست که از طریق شبکه های اجتماعی با آنها ارتباط گرفته اید. اما زمانیکه از کسی کارت ویزیت دارید، یعنی احتمالا آن نفر را به صورت حضوری ملاقات کرده است و این کارت در ذهن شما بیشتر به خاطر می ماند. البته رعایت اِلِمان های صحیح در طراحی یک کارت ویزیت هم بسیار مهم به نظر میرسد. لوگو، رنگ و فونت است که کار اصلی را انجام ‌می‌دهد.

مخاطبان در گوشی شما به‌وسیله خود گوشی استایل‌دهی می‌شوند تا اینکه انعکاسی از شخصیت هر فرد باشند.

بیزینس

جالب است بدانید که حتی وضعیت نگه داری کارت ویزیت ها هم حقایق جالبی را نشان میدهد. مثلا اگر کارت ویزیت یک کسب وکار یا شخص خاصی را مدتها قبل گرفته باشید و درجایی از آن نگه داری میکنید حتما جزو مخاطبانی هستند که مداوم به آنها برمیگردید. منظور از برگشتن، رجوع به آنهاست. 

در دنیای دیجیتالی، کارت ویزیت ها جایگاه بسیار مهمی دارند به این صورت که برای معرفی یک بیزینس دیجیتالی از کارت ویزیت دارای کد QR برای اسکن و رجوع راحت تر به وبسایت یا ذخیره اطلاعات مهم کسب وکار در تلفن همراه استفاده میشود. 

اهمیت کارت ویزیت کسب وکار و تصوری که کارت ویزیت ایجاد میکند ….

تصوری که کارت ویزیت ایجاد میکند از اطلاعات روی آن هم بسیار مهم تر است. اگرتنها نام و عنوان شغلی خود را بر روی کارت چاپ کنید احتمالا با یک جستجو اطلاعات شما را پیدا می کنند. کارت ویزیت باید چیزی فراتر را ایجاد کند اما طوری باشد که از حدود خارج نشود. مثلا:

  • آیا کسی هست که به فکس شرکت شما نیاز پیدا کند؟
  • آن‌ها ممکن است حتی آدرس پستی شما را هم نیاز نداشته باشند؟!

اضافه کردن آیدی شبکه های اجتماعی، یک کد QR برای دسترسی راحت تر به آدرس سایت یا دانلود اپلیکیشن کسب وکار، می تواند یک ذهنیت مثبت را ایجاد کند اما موقعیت مناسب قرار گیری این عناصر در کارت ویزیت را هم در نظر داشته باشید. 

از شبکه های اجتماعی استفاده کنید که اکثر مخاطبان و مشتریان شما در آنها حضور داشته باشند. وجود ایمیل ارتباطی برای مشتریان، شروع یک تجربه خوب برای کسب وکار شما می تواند باشد.

شبکه سازی صحیح

تجربه های منحصر به فرد در داشتن کارت ویزیت می تواند صاحبان کسب وکار ها را به مدت طولانی تری در ذهن مخاطبانشان نگه دارد. با پیشرفت صنعت گرافیک در کنار تکنولوژی، اجازه انعطاف پذیری بیشتری را برای طراحی کارت ویزیت با طراحی و رنگ به‌ خصوص را داده است. 

کسب‌و‌کارها همیشه با ایجاد روابط درست و شبکه سازی همراه است. پایه تمام این روابط بر تماس فردی و ارتباط عاطفی است که در این مورد می توان گفت که اشیا فیزیکی بهتر از دیجیتالی منعکس کننده‌ی آن‌ها هستند. به همین دلیل همیشه فضایی برای چند کتاب و نوار در قفسه‌هایمان و چند کارت ویزیت در کشوهایمان وجود خواهد داشت.

در آکادمی آی تی من ، آموزش کسب و کار را به صورت رایگان برای شما قرارداده ام. نظر شما درباره کارت ویزیت چیست؟ چقدر به آن اهمیت میدهید؟ اگر صاحب کسب وکار هستید از تجربه های طراحی کارت ویزیت برای کسب وکار خود برایم بنویسید. 

دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest
10 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x