شناسایی فرصت های کسب و کار که مثل ابر درحال گذر هستند

42 2,453

شناسایی فرصت های کسب و کار چطور باید انجام شود؟ یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌ها و چالش‌های هر کارآفرین، این است که بهترین فرصت‌ها را برای گسترش همکاری با دیگران و رشد کسب و کار خود شناسایی کند. حال به نظر شما چگونه می توان این موضوع را محقق کرد ؟ در ادامه همراه با آی تی من باشید.

هر رهبر یا کارآفرینی دوست دارد با تمام وجود برای موفقیت کسب و کار خود تلاش کند و هر کار لازمی را انجام دهد. رویدادها و جلسات یکی از مهم‌ترین مکان‌ها برای آشنایی با افراد مرتبط با صنعت و شناختن فرصت‌های جدید هستند. اما همان‌طور که می‌دانید انجام این کار عملی نیست؛ زیرا رهبر کسب و کار یک نفر است و نمی‌تواند به طور همزمان در تمامی جلسات، کنفرانس‌های مرتبط با رهبری و رویدادها شرکت کند.

شناسایی فرصت های کسب و کار

درنتیجه باید بهترین و مهم‌ترین رویدادها را از میان آن‌ها انتخاب کند. حضور پیدا کردن تنها در رویدادهای خاص بسیار منطقی به نظر می‌رسد اما شاید از نظر یک کارآفرین قابل قبول نباشد. یک کارآفرین عادت کرده است همیشه در کنفرانس‌ها و جلسات مرتبط حضور داشته باشد و با عدم شرکت در یکی از آن‌ها احساس می‌کند فرصت بسیار بزرگی را از دست داده است.

کارآفرینان افرادی هستند که از شرکت در رویدادها لذت می‌برند و از این طریق با افراد جدید آشنا می‌شوند. مخصوصا اگر استارتاپی را به تازگی راه‌اندازی کرده باشند باید با شبکه‌سازی درست و مناسب از مهارت این افراد در آینده استفاده کرده یا بهترین اعضا را برای تیم خود انتخاب کنند. درنتیجه دائم نگران این موضوع هستند که با عدم شرکت در یک رویداد فرصت رشد کسب و کار خود را از دست بدهند.

واقعیت این است که رویدادها و کنفرانس‌های کاری هیچ موقع تمام نمی‌شوند و حضور در تمام آن‌ها برای یک کسب و کار مناسب نیست. مطمئنا زمانی که کسب و کار رشد پیدا می‌کند، نه شما و نه هیچ یک از اعضای تیم زمان و منابع کافی برای حضور در رویدادها را نخواهید داشت.

بنابراین بهترین و موثرترین راه این است که از میان دعوت‌نامه‌های بی‌شمار مناسب‌ترین آن‌ها را شناسایی کنید. تشخیص مناسب‌ترین رویدادها چالش دیگری است که رهبر تیم باید با بررسی دقیق پشت سر بگذارد. 

آیا مخاطب و اهداف شما یکسان است؟

شاید این سوال ساده و واضح به نظر برسد اما پاسخ آن بسیار مهم است. تیم‌های بسیاری وجود دارند که زمان خود را برای پروژه‌های غیر مفید صرف می‌کنند. پروژه‌هایی که در بلند مدت هیچ فایده‌ای برایشان ندارد و تنها منابع و انرژی اعضای تیم را هدر داده است. بنابراین پیش از هر کاری، هدف اصلی شرکت در رویداد یا جلسه باید مورد توجه قرار بگیرد.

تصور کنید به رویداد یا جلسه‌ای دعوت شده‌اید که هیچ وجه اشتراکی میان اهداف شما و آن‌ها وجود ندارد. این همکاری چگونه می‌تواند به رشد شما یا سایر شرکت کننده‌ها کمک کند؟ این موضوع در مورد فرصت‌های بازاریابی مشترک برندها نیز صادق است. امروزه شاهد برگزاری کمپین‌های تبلیغاتی مشترک بسیاری میان برندهای ایرانی و خارجی هستیم.

آیا این کمپین برای هر یک از برندها به یک اندازه مهم است؟ آیا حوزه‌ی کاری برند و مخاطبان آن با موضوع کمپین، سمینار یا پروژه‌ی تحقیقاتی در ارتباط است؟شاید همکاری کردن در چنین شرایطی جالب و وسوسه‌کننده به نظر برسد اما تا زمانی که برندها مخاطبان و اهداف یکسانی نداشته باشند، حضور در چنین جلسات یا مراسمی تنها هدر دادن وقت و انرژی است.

شناسایی فرصت های کسب و کار و درنظر گرفتن اهداف و موقعیت های آینده

گاهی اوقات مشترک نبودن اهداف و مخاطبان دلایل کافی برای نپذیرفتن فرصت همکاری نیستند. انجام یک کار شاید در حال حاضر ایده‌ی خوبی نباشد یا مفید به نظر نرسد اما ممکن است در آینده مفید واقع شود. از همه مهم‌تر اینکه وقت و انرژی زیادی از شما و سایر اعضای تیم نمی‌گیرد اما موقعیت خوبی را برای طرف مقابل ایجاد می‌کند.

این مدل از همکاری‌ها در بلند مدت جواب می‌دهد. به این صورت که کسب و کار مورد نظر با پیشنهاد فرصت‌های جالب اقدام به جبران لطف شما می‌کند.

به‌عنوان مثال فرض کنید شرکتی یک پلت فرم خبری راه‌اندازی کرده است و از شما می‌خواهد مطلبی برایش بنویسید. استراتژی محتوای شما با آن سایت خبری همخوانی ندارد اما به انجام این کار علاقه‌مند هستید. همچنین نوشتن یک مطلب کوتاه زمان زیادی از شما نمی‌گیرد، پس پیشنهاد را قبول می‌کنید.

بعد از گذشت چند ماه کسب و کار آن پلت‌فرم خبری رونق می‌گیرد و بخش مرتبط با کسب و کار شما نیز در آن راه‌اندازی می‌شود. درنتیجه به واسطه‌ی رابطه‌ی خوب خود با مدیر آن کسب و کار می‌توانید مطالب خود را در سایت به چاپ برسانید. از آنجایی که سایت پرطرفدار است شانس بزرگی برای رشد کسب و کار شما فراهم می‌شود.

شناسایی فرصت های کسب و کار و فرصت های دیگه

«نه» گفتن در برخی شرایط به هیچ عنوان ساده نیست مخصوصا زمانی که شخصی درخواست کمک کرده باشد. یکی از بهترین کارها در این شرایط پیشنهاد راه حل جایگزین و معرفی او به یک فرد یا کسب و کار مرتبط است. این روزها همه‌ی کارآفرینان و همه‌ی شرکت‌ها درگیر مسائل خود هستند و شاید فرصتی برای رفع مشکل طرف مقابل پیدا نکنند.

بهترین کار در چنین شرایطی این است که شخص مورد نظر را به فرد دیگری معرفی کنید. گاهی‌اوقات معرفی کردن فرد یا کسب و کار حتی نتیجه‌ی بهتری خواهد داشت. رد یک فرصت به هیچ عنوان بد نیست اما خوب است که با پیشنهاد بهتری همراه باشد.

یک کارآفرین هر روز در حال یاد گرفتن موضوعات جدید است و همیشه بهترین معلم، تجربه است. رهبر یک کسب و کار به مرور زمان یاد می‌گیرد انجام چه کارهایی و برقراری ارتباط با چه کسانی به پیشرفت کسب و کارش کمک خواهد کرد.

آیا راه های دیگری برای شناسایی فرصت های کسب وکاری می شناسید؟ نظرات و پیشنهادات خود را با آی تی من درمیان بگذارید.

نوشته شده توسط آی تی من جلال ترابی
دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest
42 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
42
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x