پول مجازی چیست ؛ از پول دیجیتال تا کریپتوکارنسی و ارزهایی که به چشم نمی بینیم

44 413

پول مجازی چیست و چرا اینقدر اهمیت دارد؟ دنیای دیجیتال، بستری مناسب برای تبادلات ارزی باکمترین هزینه و صرفه جویی دروقت است. پول دیجیتال و ارزهای رمزپایه یاهمان کریپتوکارنسی ها واژه هایی هستند که بارها و بارها به گوشمان خورده اما نمی دانیم چه هستند؟ درادامه همراه باشید.

اول از همه قصد دارم تا شمارا با پول مجازی آشنا کنم. و اصلا ببنیم این پول چیست و به چه دردی می خورد؟

پول مجازی ( Virtual Money ) درواقع به هر پولی گفته می شود که بتوان آن را از طریق بستر اینترنت جابه جا کرد. پس به پی پال، وبمانی، بیت کوین و … می توان پول مجازی گفت.

پول های مجازی دو دسته هستند :

  • پول متمرکز : پول های مجازی متمرکز که زیر نظر یک شرکت یا موسسه خاص فعالیت دارند مثل پی پال
  • پول غیرمتمرکز : ارزهای رمزپایه یا ارزهای دیجیتال (Cryptocurrency)

پول مجازی چیست ؛ چه تفاوتی میان ارز مجازی متمرکز و ارز مجازی غیرمتمرکز وجود دارد؟

تراکنش ها در حوزه پول های مجازی غیرمتمرکز توسط یک دیتابیس (پایگاه داده توزیع شده) به نام بلاک چین(blockchain) انجام می شوند که البته شرکت خاصی مالک آن ها نیست.کاربران بدون نیاز به ثبت نام و بادریافت کیف پول مجازی خود به صورت همتا به همتا انجام می دهند.

اما در پول های مجازی متمرکز، ارز توسط ارزهای سنتی پشتیبانی می شود . به عنوان مثلا می توان گفت که پشتوانه پی پال دلار است و به نوعی نمی توان گفت که پی پال یک ارز بلکه یک سامانه انتقال ارز است.برای مثال با شارژ ۵۰۰ دلار، کیف پول شما درپی پال نیز به اندازه ۵۰۰ پی پال شارژ می شود وبه هنگام فروش نیز باتوجه به تبدیلات دلار دریافت می کنید.

از پول دیجیتال تا کریپتوکارنسی - ارزهایی که به چشم نمی بینیم

ارز رمز پایه یا کریپتوکارنسی چیست ؟

تا اینجا با مفهوم پول متمرکز و غیر متمرکز و نحوه کارآنها تا حدودی آشنا شدیم. اما اصطلاح دیگری به غیر از پول مجازی نیز وجود درد که به آن ارز دیجیتال یا Cryptocurrency می گویند که یک فرم از پول الکترونیکی است و البته بیشتر ارزهای دیجیتال به منظور امنیت بیشتر، حذف واسطه ها و ناشناس بودن طراحی شده اند.ارزهای دیجیتال از پروتکل های رمز نگاری برای انتقال پول استفاده می کنند که هدف از این کار عدم هک و عدم پیگیری هست.

اولین ارز دیجیتال که انقلاب بزرگی در صنعت پول مجازی به وجود آورد، بیت کوین بود که ابتدا در سال ۲۰۰۹ ایجادوساخته شد که در چند سال گذشته ارزهای دیجیتال زیادی معرفی و عرضه شده اند و باوجود به برآوردی که شده بیش از ۱۱۰۰ ارز رمزنگاری درسراسردنیا درحال فعالیت هستند.

ارزهای رمزپایه چگونه کار می کنند ؟ آیا واقعا پول هستند؟

کریپتوکارنسی ها یاهمان ارزهای دیجیتال از فناوری غیرمتمرکز استفاده می کنند و امکان پرداخت امن و ذخیره پول را بدون واسطه برای کاربران فراهم می کنند.

یعنی برای استفاده از این نوع ارزها نیازی به بانک، دولت یا شخص خاصی نیست و  اکثر ارزهای دیجیتال روی پایگاه داده توزیع شده ای به نام بلاک چین اجرا می شوند. بیشتر واحد های اصلی ارز دیجیتال توسط یک فرآیند به نام استخراج یا ماین تولید می شوند.

از پول دیجیتال تا کریپتوکارنسی - ارزهایی که به چشم نمی بینیم

پول مجازی چیست ؛ ارزهای رمز پایه رایج را بشناسید

  • بیت کوین: اولین و محبوب ترین ارز رایج رمزپایه است که  توسط فردی (یا افرادی) ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۰۹ عرضه شد.
  • اتریوم: این ارز در سال ۲۰۱۵ توسعه یافته وبلاک چین مخصوص به خود را دارد که به آن بلاک چین دوم نیز میگویند.
  • ریپل:  در سال ۲۰۱۲ با هدف ایجاد ظرفیت تراکنش های بالا به وجود آمد.
  • لایت کوین:انجام سریع تر تراکنش ها و استخراج راحت تر از ماموریت های این ارز رمزنگاری شده است.

در دنیای فناوری به بررسی اتفاقات جالب و گوناگون این فضا پرداختم که میتوانید بخوانید. نظر شما درباره پول مجازی چیست ؟ نظرات خود را برایم کامنت کنید.

منبع مقاله جلال ترابی
دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest
44 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
44
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x