آی تی من
همراه با دنیای فناوری و رشد کسب و کارها

با مفهوم پرسه زنی اینترنتی بیشتر آشنا شویم – معضل این روزهای فضای مجازی ایران

ولگردی یا وبگردی؟

41

با ورود به هزاره ی سوم در عصر اطلاعات کنونی، افراد و سازمان ها به طور فزاینده ای از تکنولوژی ها و شبکه ها استفاده میکنند. در ادامه همراه با آی تی من باشید.

در طول دهه های اخیر هم پیشرفت های تکنولوژیکی با سرعت زیادی درجهان را تحت سیطره ی خود درآورده است. یکی از واقعیت هایی که در دنیای امروز با آن مواجه هستیم رواج اینترنت است، به نحوی که استفاده از اینترنت بخش اجتناب پذیر در زندگی فردی و سازمانی شده است. از این رو سازمان ها به دنبال ابزاری برای شناسایی و مهارکردن اینترنت به عنوان برنامه ای جهت افزایش عملکرد کارکنانشان هستند.

گرچه رواج اینترنت مزایای بسیاری را برای جوامع فراهم کرده، ولی مشکلاتی مثل اتلاف وقت اینترنتی را هم ایجاد کرده است. این مساله در شرکت هایی که امکان دسترسی به اینترنت را برای کارمندانشان، فراهم می کنند هم وجود دارد. یعنی کارمندان ممکن است با استفاده از اینترنت شرکت به انجام امور شخصی شان بپردازند و از انجام وظایف و مسئولیت های سازمانی شان باز بمانند .

 رفتار هایی مثل: دانلود بازی، موسیقی، فیلم، چت با دوستان، بازی آنلاین، خواندن رویداد ها و اخبار از اینترنت، گشت و گذار در محیط اینترنت، ارسال و دریافت ایمیل و مواردی از این دست درصورتی که استفاده کارمندان از اینترنت شرکت برای مقاصد شخصی شدید باشد روی عملکرد شرکت تاثیر خواهد گذاشت.

پرسه زنی اینترنتی در منابع مختلف به عنوان معادل های دیگری برای ( سایبر لوفینگ cyber loafing ) نامبرده شده است. واژه هایی مثل: سایبر اسلکینگ یا سایبر بلدینگ که تماما به عنوان رفتاری در جهت ناکارآمدی کارکنان در محیط های کاری یاد شده است. بخش لوفینگ از واژه لوفر گرفته است که اصولا به شخصی گفته میشود که از وقت خود به درستی استفاده نمی کند و آن را هدر می دهد .

با مفهوم پرسه زنی اینترنتی بیشتر آشنا شویم - معضل این روزهای فضای مجازی ایران

علل پرسه زنی اینترنتی در میان کارکنان چیست ؟

هرچند پرسه زنی اینترنتی پیامد های منفی برای سازمان دارد، اما دلایل گرایش کارکنان به پرسه زنی اینترنتی بسیار مهم است و فهمیدن عوامل تشکیل دهنده ی این رفتار ها برای سازمان، به مدیریت موثر کارکنان جهت استفاده از اینترنت کمک می کند. دلایل پرسه زنی اینترنتی را می توان به سه بخش مهم فردی، سازمانی و عوامل محیطی طبقه بندی کرد .

عوامل فردی :

درعوامل فردی، نگرش ها، باور ها، ویژگی های شخصیتی، عادات یا اعتیاد به اینترنت تاثیر گذار هستند. کارکنانی که باور دارند اینترنت مفید است نسبت به افرادی که این باور را ندارند گرایش بیش تری به رفتار های غیر کاری و شخصی خواهند داشت. هم چنین افرادی که رفتار هایی مثل روحیه ی خجالتی، تنهایی، ایزوله بودن، کمبود عزت نفس و کمبود خود کنترلی دارند. در کار افرادی که اعتیاد به اینترنت دارند به احتمال بیشتر به پرسه زنی اینترنتی روی می آورند .

عوامل سازمانی :

درعوامل سازمانی، مواردی مثل محدودیت استفاده از اینترنت انواع وظایفی که به کارمندان محول می شود، بی عدالتی سازمانی، نگرش کارکنان نسبت به شغل شان، تعهد سازمانی، میزان رضایت مندی شغلی و ویژگی های شغلی تاثیر گذار خواهد بود. محدود کردن استفاده از اینترنت برای کارمندان، منجر به کاهش عملکرد خواهد شد. علاوه بر آن وظایفی که حالت روتین و تکراری دارند یا وظایفی که ماهیت استرس زا دارند احتمال گزایش کارکنان به پرسه زنی اینترنتی را افزایش خواهد داد.

هم چنین کارکنانی که احساس بی عدالتی نسبت به میزان حقوقی که دریافت می کنند دارند یا از سمت یا رتبه ای که درسازمان دارد راضی نیستند یا حتی احساس تبعیضی که در مقایسه با دیگر همکارانشان دارند ، گرایش بیشتری به پرسه زنی اینترنتی از خودشان نشان می دهند. در واقع با اینگونه رفتار ها به انتقام جویی با سازمان می پردازند .

عوامل محیطی :

تحقیقات نشان می دهد که فاصله فیزیکی (چیدمان میز ها) سرپرستان با کارکنان به صورت غیر مستقیم بر رفتار های غیر کاری تاثیر گذار است. هم چنین عدم دسترسی یکسان به تسهیلات رفاهی از جمله میزان ساعت استفاده از اینترنت، ساعت کاری، موقعیت اجتماعی و مواردی از این دست منجر به بروز رفتار های شخصی غیر کاری از جمله پرسه زنی اینترنتی خواهد شد .

نظر شما درباره پرسه زنی اینترنتی چیست ؟ چه عوامل دیگری در این زمینه می تواند دخیل باشد ؟ نظرات خود را با آی تی من درمیان بگذارید.

منبع مقاله جلال ترابی
دیگه چه خبر ؟

41
دیدگاه بگذارید

avatar
21 فعالیت های نظردهی
20 واکنش به پاسخ دهی
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین نظر دیده شده
داغ ترین بخش نظرات
21 نویسندگان نظرات
نادرمهسانجلال ترابیچاره سازدیزاینر آخرین نظرات ارسالی
  عضویت  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین بازدید
هشدار از طریق:
مجید شریف
شما
مجید شریف

مقاله خوبی بود به نکات ریز و البته درستی اشاره کردید

دکتر علیخانی
شما
دکتر علیخانی

متاسفانه این مشکل نه تنها در ایران بلکه در کشور های دیگر هم وجود دارد

پارسا
شما
پارسا

عالی بود

سجاد جلیلی
شما
سجاد جلیلی

مثل همیشه درست و منطقی بود

سجاد
شما
سجاد

لایک داشت این مقاله . خیلی دوست داشتم

محمد زمانی
شما
محمد زمانی

راه حل شما برای حل این مشکل چیه ؟

موانا
شما
موانا

راه حلت چیه آیتی من عزیز ؟!

موسوی
شما
موسوی

جناب ترابی راه حل شما برای حل این مشکل چیه ؟

وانوتی
شما
وانوتی

این مشکل تو ایران حل نمیشه

کاظمی
شما
کاظمی

آخه وقتی میدونی این مشکلا حل نمیشه چرا می نویسی؟

نظری
شما
نظری

خیلی بیخود بود .

دریا
شما
دریا

عالی بود آقای ترابی . راه حل بدید

بچه مثبت
شما
بچه مثبت

تو که این همه انتقاد میکنی مثل این کارشناسا و ادعات میشه ! یه راه حل درست و حسابی بده ببینم

آرش
شما
آرش

خیلی خوب و عالی بود ، ممنون از شما

صادق
شما
صادق

جناب ترابی عزیز راه حل بدید برای این مشکل

سبحانی نیا
شما
سبحانی نیا

آقای ترابی بنده مدیر یک شرکت کوچک هستم ، و دقیقا با کارمندانم همین مشکل را دارم . میشه راهنماییم کنید که کجا و چطوری این مشکل رو حل کنم ؟

محسن
شما
محسن

خوب بود آیتی من ! 🙂

دیزاینر
شما
دیزاینر

راه حل ارائه بدید

چاره ساز
شما
چاره ساز

آقا راه حل بده

مهسان
شما
مهسان

“در واقع با اینگونه رفتار ها به انتقام جویی با سازمان می پردازند .”
این تجربه شخصی من هم هست.

نادر
شما
نادر

دیگه از پرسه زنی رسیدیم به ولگردی کامل
فقط پول پشت پول میریزیم تو جیب دولت و شرکت های اینترنتی
اخرشم چیزی به دست نمیاریم