ماهنامه دانش امروز شماره اول ؛ نویسندگی بخش جهان الکترونیک

2 91

ماهنامه دانش امروز مرتبط به گروه رسانه‌ای روزنامه اصفهان امروز است، این ماهنامه با خط و مشی تحلیلی، پژوهشی، فرهنگی و اطلاع رسانی و به صورت اختصاصی به موضوعات گوناگون در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌پردازد.

ماهنامه مذکور در سطح استان اصفهان و همچنین به صورت هوشمند و موردی در برخی از شهرها نظیر تهران، مشهد و شیراز پخش و توزیع می گردد.

ماهنامه دانش امروز

در شماره اول این ماهنامه، بخش جهان الکترونیکی که مربوط به تجارت الکترونیک است در رابطه با ” دولت الکترونیک و استفاده از فناوری های ارتباطی و اطلاعاتی ” صحبت کردم که در ادامه متن کامل را می خوانید: 

ماهنامه دانش امروز ؛ دولت الکترونیکی چیست؟

مفهوم دولت الکترونیک و فعالیت های آن + دولت الکترونیک و استفاده از فناوری های نوین جدید ارتباطی و اطلاعاتی

ماهنامه دانش امروز

این روزها و با ظهور فناوری، پررنگ تر شدن اینترنت و اهمیت آن بر هیچکس پوشیده نیست. اما دولت الکترونیک در این عصرفناوری چه کاربرد و جایگاهی دارد؟

ماهنامه دانش امروز ؛ تعریف دولت الکترونیک

دولت الکترونیکی شامل استفاده از فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی برای تحویل خدمات دولتی به شهروندان و بنگاه ها است. هدف از دولت الکترونیکی، در دسترس قراردادن بیشتر خدمات دولتی، متمرکز ساختن بیشتر این خدمات برای مصرف کننده، ارتباط بیشتر و بهتر آنها با شهروندان و همچنین پاسخگو ساختن سرویس ها نسبت به نیازها است.

فعالیت های دولت الکترونیک را می توان مربعی تشبیه کرد که چهار ضلع دارد:

ماهنامه دانش امروز ؛ ارتباط دولت با شهروند (G2C)

این نوع خدمت برروی (توانایی دولت و شهروند برای برقرار کردن ارتباط اطلاعاتی از راه الکترونیکی و کارا) تمرکز دارد. در این رابطه، شهروند سود بیشتری از ارتباطات دولت میبرد که از ساده ترین مثال های آن می توان به انتقال الکترونیکی فرم های پستی اشاره کرد.

ماهنامه دانش امروز ؛ دولت با بازار (G2B)

این نوع ارتباط، برروی (توانایی کاهش هزینه ها و جمع آوری بهتر اطلاعات) تمرکز دارد. این بعد به دولت اجازه می دهد که کالاهایی را بخرد، صورت حسابش را پرداخت کند و با روشی اثربخش تر از لحاظ هزینه، با بازار تجاری ارتباط بگیرد.

ماهنامه دانش امروز ؛ دولت با دولت (G2G)

این بخش تلاش دارد که کارایی تحویل خدماتی را زمانی که تبادل اطلاعات در خلال خود دولت یا با دیگر دولت ها است، بالا ببرد. این بخش به دولت این امکان را می دهد که به نحوی اثربخش، با حذف موانع و دوباره کاری ها، ارتباط بهتر و موثری را برقرار کند.

درون دولتی (IEE)

این ارتباطات بر روی سیستم های تحویل خدمات و اطلاعات که در میان سیستم دولت الکترونیکی قرار دارند، متمرکز است. این بخش به دولت امکان می دهد که به نحوی اثربخش زنجیره پشتیبانی خود را مدیریت نماید تا به این وسیله حداقل انبارها و حداقل قیمت ها را به دست آورد.

گرایش به سمت دولت الکترونیکی

تحولات اجتماعی، سازمانی و اداری از جمله دلایل حرکت به سوی دولت الکترونیکی است. رشد و گسترده شدن بخش های مختلف دولت، پیچیدگی در فرآیندهای دولتی، نیاز مردم برای دریافت خدمات بهتر و سریع تر، نیاز به نگهداری و سازماندهی اطلاعات با سرعت بیشتر و نیاز به توزیع اطلاعات، از عوامل تاثیرگذاری هستند که هریک می توانند به الکترونیکی شدن دولت بیانجامند.

با کمی تامل می توان دریافت که دولت الکترونیکی همانند اینترنت، یک عضو جدانشدنی از زندگی روزمره بشر محسوب و با نبود آن بخش زیادی از تعاملات دچار مشکل میشود، باتوجه به کمبود و کاستی های فراوان، امیدواریم این خدمت هرچه زودتر در ایران تکمیل و به ثمر بنشیند کما اینکه تا به الان تلاش های بسیاری در این راستا صورت گرفته و همچنین نتایج نسبتا قابل قبولی نیز دربر داشته است.

دانلود شماره یک ماهنامه جهان الکترونیک:

نسخه PDF ماهنامه دانش امروز

صفحه پوشش خبری را حتما بخوانید.

دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest
2 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x