مفید و کاربردی
لینک های مفید و کاربردی برای شما

آیا هنوز هم می توانیم دیجی کالا را یک استارتاپ بدانیم یانه ؟

بررسی اصولی استارتاپ دیجی کالا ( ارسالی کاربران ) - نویسنده : پیام مهاجری

54

پیام مهاجری ، مقاله درباره بررسی دیجی کالا و اینکه هنوز می توانیم آن را یک استارتاپ بنامیم منتشر کرده بود که با اجازه اش مقاله را به اسم خودش داخل وبسایتم منتشر کردم. در ادامه با آی تی من همراه باشید.

پیشنهادی :

سوالی که چند وقتی میشه دارم بهش فکر می‌کنم. اینکه یک شرکت تا چه زمانی به عنوان یک استارتاپ یا شرکت نوپا شناخته میشه؟ آیا هنوز به شرکت‌های بزرگی مثل دیجی‌کالا یا کافه‌بازار که سال‌ها از فعالیت اونها گذشته، درآمد و سود خوبی دارن، و همین‌طور ۱۰۰‌ها نفر رو استخدام کردن، میشه گفت نوپا؟!

برای اینکه بتونم به جوابی برسم، باید اول تعریف درستی از یک کسب‌و‌کار نوپا و همین‌طور خلاصه‌ای از روند رشد این نوع از شرکت‌ها پیدا می‌کردم.

تعریف درستی از یک کسب‌وکار نوپا؟ کار راحتی نیست! دیدگاه‌های متفاوتی نسبت به یک شرکت نوپا وجود داره. به نظر من خیلی از این دیدگاه‌‌ها وابسته به حوزه فعالیت شرکت یا صنعت مورد تمرکز اون هستن. تو کشور ما، استارتاپ بیشتر با صنعت فناوری اطلاعات گره خورده و ممکنه دیدگاه ما رو هم نسبت به یک شرکت نوپا تحت تاثیر قرار بده.

در حالی که شما عملا در هر صنعتی می‌تونید یک ایده برای ایجاد یک شرکت نوپا پیدا کنید. به طور مثال تو حوزه شکلات و شیرینی که بازار بزرگی داره ایده‌های خیلی زیادی زده شده و هنوز جا برای رشد هست. در این حوزه‌ها فناوری اطلاعات کمک می‌کنه تا کسب‌وکار به بازار بزرگتر و مشتریان بیشتری دسترسی پیدا کنه و زودتر رشد کنه.

آیا هنوز هم می توانیم دیجی کالا را یک استارتاپ بدانیم یانه ؟

در مورد تعریف شرکت نوپا، مقاله جالبی در سال ۲۰۱۳ میلادی نوشته شده. به نقل از این مقاله، یک شرکت بعد از گذشت حتی ۱۰ سال از فعالیتش هم می‌تونه هنوز یک شرکت نوپا محسوب بشه، این رو یکی از بنیان‌گذاران شتابدهنده معروف Y Combinator آقای پاول گراهام در ایمیلی گفته.

ویژگیِ مشترکِ دیدگاه‌های متفاوت نسبت به تعریف شرکت نوپا، رشد سریع و تغییر جهت زودهنگام اونهاست که به دلیل شناخت ( یا تغییرات ) بازار و همین‌طور رسیدن به بازار هدف شکل می‌گیره. همین ویژگی و قابلیت، شرکت‌های نوپا رو از سایر شرکت‌ها جدا می‌کنه.

شرکت‌های نوپا برای رشد سریع ساخته شدن. ولی این رشد سریع تا کی می‌تونه ادامه داشته باشه؟ بعضی‌ها سعی کردند شرکت نوپا را با اعداد و ارقام تعریف کنند. اعداد و ارقامی که مرتبط با تعداد پرسنل، میزان درآمد و سود هستند. به نظر من این اعداد و ارقام وابسته به شرایط اقتصادی کشور هم هستند و شرایط یک شرکت نوپا در ایران با آمریکا متفاوت خواهد بود.

با همه اینها خیلی‌ها تعریف شرکت نو‌پا رو محدود به اعداد و ارقام نمی‌دونن و اشاره به فرهنگ استارتاپی یک شرکت دارن. تا زمانی که یک شرکت توانایی مانور و قدرت رشد سریع داره، فرهنگ استارتاپی در اون زنده است و می‌تونه به عنوان یک شرکت نوپا شناخته بشه. شاید بهتر باشه نگاهی به فرآیند رشد یک شرکت نوپای معمولی بندازیم.

آیا هنوز هم می توانیم دیجی کالا را یک استارتاپ بدانیم یانه ؟
مراحل کلیدی رشد یک شرکت نوپا

به نظر من شکل بالا یک تصویر کلی از مراحل رشد یک شرکت نوپا رو به خوبی نشون میده. از شروع یک ایده و تعریف چشم‌انداز گرفته تا ایجاد یک نمونه اولیه، شناخت شاخص‌های کلیدی عملکرد ( KPI ) و شروع مرحله گسترش و رقابت برای گرفتن سهمی بیشتر از بازار هدف. نکته جالبی که در مرحله نهایی یعنی مرحله سوم بهش اشاره شده، بحث خروج است.

اینکه بنیان‌گذاران یا سرمایه‌گذارن شرکت تصمیم به خروج می‌گیرند یا ادامه می‌دهند. به نظرم باید بحث جالب و مرتبطی با موضوع این متن باشه. یک نگاهی بندازیم به چرخه مالی معمول در یک شرکت نوپا.

شکل زیر، چرخه مالی معمول یک شرکت نوپا رو به تصویر کشیده. مراحل مختلف سرمایه‌گذاری و همین‌طور حسی از میزان سرمایه‌گذاری به صورت کلی میده. مثلا مشخص شده که در شروع کار، با سرمایه‌گذاری‌های خصوصی و شخصی یک کسب‌وکار نوپا وارد دره مرگ میشه و ممکنه دیگه نتونه رشد کنه .

اینکه شتاب‌دهنده‌ها، سرمایه‌گذار‌های فرشته یا سرمایه‌گذاری‌های خرد در ابتدای راه می‌تونن کمک کنن، ولی در مراحل بعدی نیاز به سرمایه‌گذاری‌های خطر‌پذیر، سرمایه‌گذاری‌های جمعی، وام‌های جمعی یا قرارداد‌های استراتژیک وجود داره. نمونه‌ای از یک قرارداد استراتژیک رو می‌تونیم در قرارداد اخیر علی‌بابا و زورق ببینیم.

در نهایت این شرکت نوپا می‌تونه به عنوان مثال با عرضه اولیه سهام در بازارهای سهام ( IPO ) تغییر وضعیت بده و از چرخه سرمایه‌گذاری خارج بشه یا به مسیر قبلی خودش ادامه بده.

نمودار چرخه تامین مالی ( به صورت معمول ) برای یک شرکت نوپا 
نمودار چرخه تامین مالی ( به صورت معمول ) برای یک شرکت نوپا

همون‌طوری که گفته شد، یکی از راه‌های خروج از چرخه سرمایه‌گذاری عرضه سهام شرکت است. البته این تنها راه نیست، استراتژی‌های متنوعی برای خروج از این چرخه وجود داره. 

همین‌طور نوشته شده که شرکت‌هایی که کسب‌وکار و مدل درآمدی مناسب دارن می‌تونن با برگردوندن سرمایه‌یِ سرمایه‌گذارها، تبدیل شدن به یک شرکت مستقل و سرمایه‌گذاری مجدد در شرکت با سود بدست اومده، کسب‌وکار خودشون رو گسترش بدن. به نظر من دیجی‌کالا همین راه آخر رو انتخاب کرده و در حال گسترش کسب‌وکار شرکت با سود بدست اومده است.

به عنوان مثال دیجی‌کالا قصد داره تا فعالیت خودش رو به خارج از مرز‌های ایران گسترش بده و همین‌طور در کسب‌وکار‌های نوپایی مثل دیجی‌استایل و فیدیبو سرمایه‌گذاری کرده ( منبع ). در مرحله فعلی به نظر من دیجی‌کالا هنوز در چرخه سرمایه‌گذاری قرار داره ( البته در مراحل نهایی ) و به تازگی ۱۰۰ میلیون دلار سرمایه خارجی جذب کرده ( منبع ).

آیا هنوز هم می توانیم دیجی کالا را یک استارتاپ بدانیم یانه ؟

در گزارش یک‌صد روزه دولت دوازدهم هم که آذر ماه امسال منتشر شده، به این موضوع اشاره شده است. این موضوع برای کافه‌بازار هم صدق می‌کنه ( منبع ) و کافه‌بازار هم هنوز در چرخه سرمایه‌گذاری قرار داره.متاسفانه فضای کسب‌و‌کار‌های نوپای ایران فضای شفافی نیست و من نتونستم مرجعی ایرانی برای ارجاع و مطالعه پیدا کنم. بنابراین می‌تونیم از نظرات همدیگه استفاده کنیم :).

به نظر من، استارتاپِ ۱۲ ساله‌یِ برادران دوقلو، دیجی‌کالا، هنوز یک شرکت نوپا است، که بازار و مدل درآمد محکم، پایدار و گسترش‌پذیری داره. در حال حاضر در مرحله گسترش است و قدم‌های پایانی چرخه سرمایه‌گذاری رو طی می‌کنه. همون‌طوری که در مقالاتی که اشاره کردم نوشته شده، سال ۱۳۹۷ سال بزرگی برای این استارتاپ قدیمی ایرانی باید باشه. امیدوارم موفق باشن.

نظر شما چیه؟ به نظر شما دیجی‌کالا هنوز یک استارتاپ است؟ نظرات خود را با آی تی من درمیان بگذارید.

به مقاله پیام مهاجری امتیاز دهید !

77%
امتیاز

به مقاله پیام مهاجری رای بدهید

  • گیرایی
  • سلیس و روان بودن
  • رسایی مطلب
منبع پیام مهاجری
از طريق جلال ترابی
از اتفاقات جدید زودتر از همه باخبر شو !
از اتفاقات جدید زودتر از همه باخبر شو !
توی خبرنامه سایت ثبت نام کن و جدید ترین اخبار را توی ایمیلت دریافت کن !
شما هرزمانی که بخواهی میتوانی این خبرنامه را غیر فعال کنی !

54
دیدگاه بگذارید

avatar
26 فعالیت های نظردهی
28 واکنش به پاسخ دهی
1 دنبال کننده گان
 
بیشترین نظر دیده شده
داغ ترین بخش نظرات
28 نویسندگان نظرات
سيدمرتضي شهيدي پورپیام مهاجریجلال ترابیمهساضبیحی آخرین نظرات ارسالی
  عضویت  
جدید ترین قدیمی ترین بیشتری بازدید
هشدار به وسیله :
سلام
مهمان عزیز
سلام

” مطالبی که با این حساب کاربری می خوانید ، مطالبی هستند که با رضایت کاربران و دنبال کنندگان سایت منتشر شده اند . با این کار سعی دارم تا سطح علمی جامعه آی تی ، استارتاپ و وب ایران را بالاتر ببرم و از مطالب یکتا و خوب کاربران حمایت میکنم. ”

چه کار خوبی کردی آقای ترابی ، واقعا عالی هستی

جلال ترابی
مدیر

سپاس دوست عزیز ، لطف داری

محمد علی خادم الفقرا
مهمان عزیز
محمد علی خادم الفقرا

اول باید بگم متن خیلی خوب و مستندیه اما اینکه دیجی کالا هنوز یک شرکت نوپاست، جسارتا باید روش صحبت کرد. مساله اول از ترجمه استارت آپ به شرکت نوپا شروع میشه. اونچه در ذهن ما بعد از شنیدن عبارت شرکت نوپا به وجود میاد با اون چیزی که در ذهن یک آمریکایی یا حتی خود ما بعد از شنیدن واژه استارت آپ به ذهمنون میاد، دو مصداق متفاوته. اما حتی اگه بحث رو ببریم روی اینکه دیجی کالا هنوز یک استارت آپه؛ شاید از لحاظ تئوریک و فازبندی استارت آپی صحبت شما درست باشه. اما به نظرم دیجی کالا… ادامه نظر »

جلال ترابی
مدیر

سپاس از نظرتون . با احترام منتشر شد

پیام مهاجری
مهمان عزیز
پیام مهاجری

سلام، خیلی خیلی ممنونم برای اینکه وقت گذاشتین، مطلب رو خوندین و نظر خودتون رو اینجا به اشتراک گذاشتین. در مورد واژه شرکت نوپا با شما موافقم. شاید ترجمه مناسبی برای لغت استارتاپ نباشه. و شاید به همین دلیل هست که معمولا امروز در صحبت‌ها و مقالات از ترکیب هر دو واژه استفاده میشه تا موضوع واضح‌تر بیان بشه. در مورد اینکه آیا دیجی‌کالا نماینده اکوسیستم استارتاپی ایران هست یا نه، به نظر من بدنه یک اکوسیستم رو افراد جامعه مرتبط تشکیل میدن. شاید بهتر بود که از افراد فعال در اکوسیستم استارتاپی به عنوان نماینده نام برده میشد تا… ادامه نظر »

ایران
مهمان عزیز
ایران

خیلی عالی بود . درضمن کارت بیسته که به فکر ارتقا جامعه هستی

جلال ترابی
مدیر

سپاس دوست من

رضا
مهمان عزیز
رضا

مقاله خوبی بود .

جلال ترابی
مدیر

ممنونم

رضایی
مهمان عزیز
رضایی

بررسی جامع و درستی بود

جلال ترابی
مدیر

سپاس

علی عابدی
مهمان عزیز
علی عابدی

دیجی کالا دیگر یک استارتاپ به حساب نمی آید . الان ده ساله که یه شرکته !
تعریف استارتاپ رو اگر درست بدانیم به کسب وکار های نوپایی میگن که به دنبال یک مدل درآمدزایی مقیاس پذیر و تکرار پذیر هستند ! پس دیجی کالا جزو این دسته نیست !

جلال ترابی
مدیر

سپاس از نظر شما . با احترام منتشر شد

عادل
مهمان عزیز
عادل

مقاله رو دوست داشتم . ممنون از آقای مهاجری و انتشارش توسط آقای ترابی

جلال ترابی
مدیر

سپاس از شما

هلیا
مهمان عزیز
هلیا

مقاله خوبی بود . نهایت استفاده رو بردم

جلال ترابی
مدیر

خوشحالم مفید بوده براتون

zari
مهمان عزیز
zari

کار خوبی کردی آقای ترابی واقعا تبریک میگم

جلال ترابی
مدیر

ممنون از شما

نوری
مهمان عزیز
نوری

چرا همش از دیجی کالا اسم می برید ؟ خب استارتاپ های دیگه رو هم اسم ببرید.

جلال ترابی
مدیر

چشم دوست عزیز ، از استارتاپ های دیگر هم نامبرده می شود ×!

ali
مهمان عزیز
ali

مقاله خوبی بود. باتشکر از نویسنده و انتشارش توسط آقای ترابی

جلال ترابی
مدیر

سپاس از حسن نظر شما

نجمه نامی
مهمان عزیز
نجمه نامی

یه لیستی از شتابدهنده های ایران و جهان هم منتشر کنید ممنون

جلال ترابی
مدیر

حتما منتشر میشود

مسعود
مهمان عزیز
مسعود

پست خوب ، گیرا و پرمنبعی بود

جلال ترابی
مدیر

سپاس از همراهی شما

امیررضا
مهمان عزیز
امیررضا

بازم از این مقالات بگذارین

جلال ترابی
مدیر

بله حتما

پوررضایی
مهمان عزیز
پوررضایی

درمورد کافه بازار هم صدق میکنه ؟

جلال ترابی
مدیر

اگر درمورد استارتاپ بودنش میگید ، میشه اینطور هم گفت

sina
مهمان عزیز
sina

سلام . لطفا درباره شرکت های سرمایه گذاری و استارتاپ های موفق هم مقاله بگذارید

جلال ترابی
مدیر

پیشنهاد خوبی دادید . حتما نوشته میشه

حمید
مهمان عزیز
حمید

مقاله کارشناسی شده ای بود.

جلال ترابی
مدیر

سپاس از نظر شما

رحیم مرادی
مهمان عزیز
رحیم مرادی

لایک داشت

جلال ترابی
مدیر

🙂

یاسین
مهمان عزیز
یاسین

درباره لین استارتاپ هم مقاله بگذارین .ممنونم

جلال ترابی
مدیر

سلام . حتما دوست عزیز

سایه
مهمان عزیز
سایه

چه طوری مقاله هامون رو براتون ارسال کنیم ؟

جلال ترابی
مدیر

درود ، شما میتونید از طریق فرم تماس با من برایم ارسال کنید یا ایمیل hi [at] jalaltorabi [dot] com ارسال

چرمهین
مهمان عزیز
چرمهین

چه طوری مطالب مون رو به دستتون برسونیم ؟
یه پیشنهاد دارم : صفحه برای دریافت مقالات بگذارین

جلال ترابی
مدیر

بله حتما صفحه دریافت محتوا هم اماده میشه.
شما میتونید از طریق فرم تماس با من برایم ارسال کنید یا ایمیل hi [at] jalaltorabi [dot] com ارسال

ژوبین
مهمان عزیز
ژوبین

منم یه مقاله دارم . چه طوری برسونم ؟

جلال ترابی
مدیر

شما میتونید از طریق فرم تماس با من برایم ارسال کنید یا ایمیل hi [at] jalaltorabi [dot] com ارسال

مهدی
مهمان عزیز
مهدی

خوب توضیح داده شده

جلال ترابی
مدیر

خوشحالم مفید بوده براتون

ضبیحی
مهمان عزیز
ضبیحی

درباره لین استارتاپ و استارتاپ های موفق ایرانی و جهانی مطلب بگذارین

جلال ترابی
مدیر

درود دوست عزیز ، حتما میگذارم

جلال ترابی
مدیر

حتما گذاشته میشه

مهسا
مهمان عزیز
مهسا

مرسی آی تی من ، عالی بود

جلال ترابی
مدیر

لطف داری

سيدمرتضي شهيدي پور
مهمان عزیز
سيدمرتضي شهيدي پور

سلام
اياميشودنرم افزار ديجي كالارو رو گوشيهاي ايفونه هم نصب كنيم

جلال ترابی
مدیر

سلام دوست عزیز
از لینک روبرو دریافت کنید : اپ Ios دیجی کالا