لیست پسوند دامنه ها + آشنایی انواع دامنه ها و کاربردشان

0

لیست پسوند دامنه ها رو تو این مطلب به همراه پسوند دامنه های اینترنتی کشورها براتون گذاشتم و کاربرد هرکدوم رو براتون توضیح دادم. تو آموزش دیجیتال مارکتینگ از رشد کسب و کار باهام همراه باشین.

وقتی صحبت از خرید دامنه میشه، نمیدونیم که کدوم پسوند به درد کار ما میخوره؟ آیا توی حیطه کار ما باید Com استفاده بشه یا IR هم کافیه؟ تو این مطلب میخوام درباره ی این موضوع بیشتر باهاتون صحبت کنم و کاربرد هرکدوم رو کمی دقیق تر باهم بررسی کنیم.

قبل از اینکه بخوام برم سر لیست پسوند دامنه ها، لازمه تا با مفهوم دامنه بیشتر آشنا بشین :

دامنه چیست؟

وقتی که میخوان با یه نفر تماس بگیرین چیکار میکنین؟ گوشی خودتونو برمیدارین، شماره طرفو وارد میکنین و درنهایت روی دکمه Dial میزنین… حالا اگه شماره شخص رو ذخیره داشته باشین چی میشه؟ میرید داخل مخاطبین گوشی، اسم شخص مورد نظر رو سرچ میزنین و بعد از پیدا شدنش روی دکمه Dial با شماره همراه شخص کلیک میکنین.

دامنه (Domain) یا دامین هم مثل شماره همراه میمونه. دامنه ها یه آدرس اختصاصی یکتا و منحصر به فرد هست که با پرداخت هزینه میتونه به مالکیت شما دربیاد و فرقش با شماره همراه اینه که شما هرسال برای تحت مالکیت داشتن دامنه خودتون باید هزینه دامنه رو برای یکسال یا بیشتر پرداخت کنین.

دامنه ها عموما از دو بخش تشکیل شدن :

پسوند دامنه . اسم برند

مثل :

jalaltorabi.com

jalaltorabi.ir

اینجا jalaltorabi اسم برند یا همون اسمی هست که برای دامنه خودمون انتخاب میکنیم و Com و Ir میشن پسوند دامنه. سوالی که پیش میاد اینه که : آیا کسی میتونه دامنه ای مشابه من ثبت کنه؟

جواب :

اگه دامنه ای که میخواد رزرو کنه با پسوند شما همخوانی داشته باشه مثل IR و Com

که شما قبل تر اونا رو رزرو کرده باشین، رجیسترار (محل ثبت و نگه داری دامنه) اجازه ثبت نمیده

اما اگه بخواد از لیست پسوند دامنه ها مثل net ، org ، pro ، info ثبت کنه و قبلا شما ثبت نکرده باشین،

میتونه انجام بده

ویژگی های مناسب برای دامنه

دامنه ای که انتخاب میکنین از بین لیست پسوند دامنه ها باید چند ویژگی داشته باشه :

 1. اسم دامنه باید با حوزه کسب و کار یا حوزه ای که داخلش فعالیت میکنین همخوانی داشته باشه
 2. باید ساده / کوتاه (کمتر از ۱۲ کاراکتر) و بدون پیچیدگی خاصی مثل عدد یا تکرار حروف داشته باشه
 3. باید به شکلی انتخاب بشه که توی ذهن بسیاری از کاربران بمونه و راحت بتونن بهش دسترسی داشته باشن
 4. از پسوندهای رایج مثل ir com org net info استفاده کنین چراکه این پسوند ها راحت تر تو ذهن مخاطب میمونن

دسته بندی دامنه ها

پسوند دامنه ها دارای دسته بندی های مختلفی هست :

 • gTLDs به معنی Generic Top Level Domains مثل Com، Net، Org و…
 • ccTLDs به معنی Country code Top Level Domains مثل Ae، Ir، Fr و…
 • CentralNic TLDs به معنی Central Nic Top Level Domains مثل Co.Com، Ae.Org، Uk.Com و…
 • Latest TLDs به معنی Latest Top Level Domains مثل Radio.Am، Radio.FM، My و…
 • NewTLDs به معنی New Top Level Domains مثل Gallery، App، Club و…

شرایط ثبت دامنه

برای اینکه بتونین دامنه ثبت کنین (ملی و بین المللی) باید شرایط زیر رو بدونین :

 • تعداد کاراکتر های مجاز دامنه‌ ها با پسوند های gTLDs مینیمم ۳ و ماکسیمم ۶۳ کاراکتر بوده که در پسوند PRO این حداقل کاراکتر در نام دامنه ۴ حرف و در Asia یه حرف تعریف شده‌.

 • امکان استفاده از عدد، حروف انگلیسی و خط تیره (-) در نام دامنه مجاز هست

 • این دامنه‌ ها از حداقل یک تا حداکثر ده سال قابل ثبت هستن

 • اغلب این دامنه‌ ها پس از ۳۰ الی ۸۰ روز منقضی میشن، که در صورت پرداخت هزینه تمدید توسط مالک دامنه طی این دوره امکان فعال‌ سازی مجدد اون مقدور هست

لیست پسوند دامنه هاچرخه حیات در دامنه های بین المللی

همه ی دامنه ها دارای چرخه حیات هستن، منظور از چرخه حیات فاصله زمانی میان مرحله ثبت انواع دامنه سایت ها تا مرگ یه دامنه هست که این چرخه در اکثر دامنه های بین المللی با پسوند های مختلف یکسان هست. پس صرف ثبت دامنه و شروع سایت کافی نیست و باید از مدت زمانیکه دامنه رو ثبت کردین باخبر باشین چون اگه از چرخه حیات بگذره دامنه از دسترس خارج میشه! در ادامه ۵ چرخه مهم یه دامنه بین المللی رو براتون میگم :

۱. دوره آزاد (available)

وقتی میخواین دامنه ای رو ثبت کنین، اگه از قبل ثبت شده باشه دیگه نمیتونین ثبت کنین اما ثبت دامنه های دیگه که قبلا کسی رزرو نکرده امکان پذیر هست. به دوره ثبت دامنه ” دوره آزاد ” میگن که وقتی دامنه ی مورد نظرتون رو انتخاب کردین که از قبل کسی انتخاب نکرده میتونین با پرداخت هزینه اونو تحت مالکیت خودتون در بیارین.

۲. دوره فعال دامنه (active)

بعد از اینکه پرداخت انجام شد، دامنه برای شما باتوجه به بازه ثبت ( ۱ سال ، ۲ سال ، ۳ سال ، ۵ سال و ۱۰ سال) تحت مالکیت شماست. اصولا دامنه ها سالیانه تمدید میشن اما اگه به کسب و کار و کاری که دارین انجام میدید مطمئن هستین و برنامه ی قوی دارین میتونین ۱۰ ساله هم دامنه خودتونو تمدید کنین!

۳. مرحله منقضی دامین (expired)

اگه در زمانیکه دامنه ی شما فعال بوده، به فکر تمدید اون نیوفتاده باشین وارد دوره انقضای دامنه میشین. تو این حالت دامنه غیر فعال میشه و تنها با پرداخت هزینه تمدید در دسترس شما قرار میگیره. مرحله منقضی دامنه ۴۵ روزه هست که تو این مدت دامنه تحت مالکیت شماست اما درصورت تمدید در دسترس قرار میگیره.

توصیه میکنم که قبل از رسیدن به مرحله انقضای دامنه ( یک هفته الی یک ماه قبل از انقضا) به فکر تمدید باشین تا دردسرهای تمدید نکردن باعث نشه تا زحماتی که تو این کشیدین از بین بره.

۴. دوره بازخرید نام دامنه (redemption period)

اگه توی دوره انقضای دامنه اقدامی نکنین، دامنه شما به مدت ۳۰ روز قفل میشه. تو این مرحله هم مثل مرحله ی قبل دامنه با پرداخت هزینه در دسترس قرار میگیره ولی در نظر داشته باشین که وقتی وارد این مرحله ی حساس شدین، تنها مالک نام دامنه میتونه برای تمدید اون دامنه اقدام کنه. این یعنی شخص دیگه نمیتونه این کار رو از جانب خودش انجام بده.

تو این مرحله هزینه تمدید دامنه تقریبا ۱۰ برابر حالت عادی میشه. در اصل این مرحله در واقع مالک دامین جریمه عدم تمدید به موقع دامنه خودشو داره پرداخت میکنه!

۵. دوره حذف دامین (pending deletion)

اگه مالک توی دوره بازخرید دامنه هیچ اقدامی نکنه، وارد دوره حذف دامنه میشه و اینجا ۵ روز مهلت داره و اگه اقدامی نشه به هیچ عنوان دامنه بازگردانی نمیشه. بعد از گذشت این ۵ روز هم اگه اقدامی صورت نگیره دامنه به حالت آزاد درمیاد و هرکس دیگه ای میتونه اونو ثبت کنه.

اگه یه حساب سرانگشتی بکنیم :

 • ۴۵ روز انقضای دامنه
 • ۳۰ روز دوره بازخرید دامنه
 • ۵ روز دوره حذف دامنه

جمعا ۸۰ روز بعد منقضی شدن دامنه فرصت داریم تا دامنه خودمونو تمدید کنیم وگرنه از دست میره که این زمان خیلی مناسبیه!

لیست پسوند دامنه ها و چرخه حیات در دامنه های ملی

دامنه ملی ایران با پسوند ir شناخته میشه که چرخه حیات این دامنه هم مثل تمام دامنه های دیگه هست. و چرخه حیات این دامنه ها کمی با دامنه های بین المللی فرق داره :

 • آزاد (Available): در این دوره دامین برای ثبت آزاد هست و میشه با پرداخت هزینه ثبت دامین اونو به مالکیت خودتون دربیارین.
 • فعال (Active): تو این دوره دامین فعال بوده و مالک اون میتونه در هر زمانی اونو تمدید کنه. مدت تمدید به انتهای مدت اعتبار دامین اضافه میشه و همچنین مدت اعتبار دامین نمیتونه بیش از ۵ سال از تاریخ جاری باشه.
 • منقضی (Expired): در صورتی که در دوره Active دامین تمدید نشه، در این دوره ۳۰ روزه دامین غیر فعال میشه البته در طول این دوره ۳۰ روزه مالک دامین میتونه با پرداخت هزینه تمدید، دامین رو مجددا تمدید کرده و به حالت Active برگرده.
 • دوره قفل (Lock): تو این دوره ۳۰ روزه مالک دامین میتونه با پرداخت جریمه که عموما دوبرابر هزینه ثبت دامنه هست، دامنه رو تمدید کنه و پس از اتمام این دوره دامنه برای ثبت مجدد توسط همه آزاد میشه و به حالت Available درمیاد.
در دامنه های ملی مدت زمان برای برگرداندن دامنه به حالت فعال فقط ۶۰ روز هست که نسبت به دامنه های بین المللی ۲۰ روز کمتره!

لیست پسوند دامنه ها

همونطور که متوجه شدین، دامنه ها به دو دسته دامنه های ملی و بین المللی تقسیم میشن و هرکدوم از اونها برای موضوعی خاص استفاده میشه

لیست پسوند دامنه ها برای ایران به ترتیب اهمیت

پسوند

کاربرد

ir

رایج ترین پسوند برای ثبت توی ایران هست که مهم ترین ویژگی آن اینست که حتما باید مقیم ایران یا ایرانی باشید تا بتوانید آن را ثبت کنین. یکی از ویژگی های بسیار خوب دامنه های ملی اینست که دامنه به طور کامل تحت مالکیت شما و به اسم شما ثبت میشه.

gov.ir

از این پسوند برای مراکز دولتی و سایر ارگان های نظام مثل وزارت خانه ها، قوه مقننه یا قوه قضاییه استفاده میشه. درخواست کتبی در سربرگ موسسه متقاضی باید ارائه بشه و ثبت توسط افراد عام امکان پذیر نیست.

co.ir

اگه شرکت دارین و در حال فعالیت هستین، این پسوند خیلی کارآمد هست و به درد شما میخوره. پسوند co مخفف company به معنی شرکت یا موسسه هست. برای ثبت این دامنه حتما باید مجوز ثبت و آگهی روزنامه رسمی خودتون رو داشته باشین.

ac.ir

ac مخفف academy هست که بیشتر برای موسسات آموزشی استفاده میشه و برای ثبت اون باید مجوز کتبی ثبت موسسه رو داشته باشین.

sch.ir

استفاده ازاین پسوند برای نام دامنه موسسات آموزشی دارای مجوز های لازم از وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران بسیار مناسب هست. ارائه کپی مجوز دریافت شده و همچنین درخواست کتبی در سربرگ موسسه ضروری هست.

org.ir

org مخفف کلمه organization هست و معمولا مراکز علمی یا موسسات آموزشی ثبت شده از این پسوند برای ثبت دامنه خودشون استفاده میکنن. موسساتی میتونن از این پسوند استفاده کنن که دولت ایران رو به عنوان یکی از اعضای خودشون داشته باشن و متقاضیان باید کپی روزنامه رسمی موسسه خودشونو هم ارائه کنن.

net.ir

از این پسوند برای ساخت دامنه شرکت هایی که خدمات شبکه یا ISP ارائه میدن، استفاده میشه که داشتن مجوز ISP برای کار با پسوند net.ir. ضروری به حساب میاد.

id.ir

اشخاص حقیقی که تابعیت ایران رو دارن، میتونن با ارائه تصویر شناسنامه خودشون برای ثبت دامنه خود با پسوند id.ir. اقدام کنن. (این گزینه برای فریلنسرها و کساییکه میخوان سایت شخصی داشته باشن گزینه خیلی خوبیه)

ایران

این دامنه هم برای ثبت عمومی آزاد هست که خوبی این دامنه نسبت به سایر دامنه ها اینه که به صورت فارسی قابل تایپ هست مثلا ” بورس.ایران ” ولی از لحاظ سئویی زیاد توصیه نمیشه.

لیست پسوند دامنه ها که در بین الملل رایج هستن

پسوند

کاربرد

com

قدیمی ترین و معروف ترین پسوند دامنه در دنیاست که اکثر شرکت ها و موسسات بزرگ از این پسوند استفاده میکنن. البته به خاطر همه گیر بودن سایت با موضوعات مختلف (حتی سایت شخصی منم com هست!) از این دامنه استفاده میکنن و یکی از پر ثبت ترین پسوندها در جهان به حساب میاد. کام مخفف commercial به معنی تجاری هست.

int

این پسوند مخفف کلمه international به معنی بین المللی هست که از int. برای ساخت دامنه سازمان های بین المللی استفاده میشه. پلیس اینترپل و سازمان های به این شکل، کاربران اصلی اون هستن.

net

این پسوند مخفف network به معنای شبکه هس که عموما برای شرکت هایی که در زمینه ارائه خدمات اینترنتی مثل هاست، فروش دامنه و غیره فعالیت میکنن، مناسب هست. البته محدودیتی برای ثبت برای موضوعات دیگه نداره.

gov

پسوند gov. مخفف کلمه government به معنی دولت هست که در نتیجه از این پسوند برای ساخت دامنه وب سایت های دولتی استفاده میشه و عموم مردم نمیتونن اونو ثبت کنن.

info

این پسوند مخفف کلمه Information به معنای اطلاعات هست و معمولا سایت هایی که در زمینه اطلاع رسانی حوزه های مختلف فعالیت دارن از این پسوند برای دامنه خودشون استفاده میکنن.

org

پسوند org. یکی دیگه از پسوند های رایج در دامنه های بین المللی هست که مخفف کلمه Organization به معنای سازمان هست. معمولا از این پسوند برای دامنه سازمان های خصوصی که فعالیت های اون تجاری نیست، استفاده میشه. معروف ترین سایتی که میشه مثال زد Sanjesh.org هست که فعالیت کاملا غیرتجاری و آموزشی داره. البته این دامنه محدودیت خاصی برای گرفتن نداره و برای موضوعات دیگه هم میشه استفاده ش کرد.

name

این پسوند رو میشه اولین پسوند شخصی در اینترنت دانست. کسی که میخواد سایت شخصی به اسم خودش بزنه میتونه از این دامنه استفاده کنه.

edu

این پسوند مخفف education به معنای کسب دانش هست. به همین دلیل هم برای ایجاد سایت هایی که محتوای آموزشی دارن استفاده میشه البته این مورد رو باید در نظر داشت که موسسات معتبر میتونن ثبت کنن.

mobi

این کلمه مخفف mobile هست و برای شرکت هایی که خدمات مربوط به گوشی های تلفن همراه را ارائه می دهند گزینه بسیار مناسبی است.

biz

biz مخفف business به معنی تجارت هست و از این پسوند برای ساخت دامنه سایت های تجاری استفاده میشه که محدودیت خاصی برای ثبت نداره.

travel

travel. به معنای سفر هست و برای شرکت هایی که در زمینه خدمات مسافرتی گردشگری فعالیت دارن انتخاب مناسبی به حساب میاد.

ws

این پسوند مثل ir. دامنه ملی یه کشور دیگه هست اما از اونجاییکه مخفف کلمه website به معنی وب سایت نیز شباهت داره، گاها از اون برای ایجاد سایت های مختلف هم استفاده میشه

tv

این پسوند مخفف Television به معنی تلویزیون هست و بیشتر برای کساییکه تو کار سینما، تلویزیون یا رسانه های برخط آنلاین هستن به درد میخوره.

ac

مخفف Academy هست و برای موسسات آموزشی مناسب هست.

co

این دامنه مربوط به کشور کلمبیا (colombia) هست اما چون مخفف کلمه company هم میتونه باشه برای شرکت ها هم مناسب هست.

سایر لیست پسوند دامنه ها که جدید هستن

 

پسوند

معنی

کاربردی برای

cafe

کافه

کافه / کافه رستوران / خدمات مرتبط با کافه و کافئین

cash

پول نقد

بازارهای مالی / فروشگاه اینترنتی / رهن و اجاره ملک یا محصول

click

کلیک

سایت های فناور محور / آژانس های دیجیتال مارکتینگ / سایت های خدماتی

email

ایمیل

سایت ارائه دهنده خدمات ایمیل

life

زندگی

سایت محتوایی در زمینه لایف استایل / خدمات زیبایی / سیک زندگی

link

لینک

برای تجمیع لینک های یک شخص یا سازمان در یک سایت / دایرکتوری ثبت لینک

live

زنده

پلتفرم های ارائه دهنده خدمات لایو / رسانه های مولتی مدیای برخط

media

رسانه

رسانه های مولتی مدیای برخط

news

خبر

خبرگزاری

photos

عکس

گارلری تصاویر / گالری عکاسی / گالری هنری / سایت محتوایی مرتبط با عکس

pro

حرفه ای

مناسب برای شرکت / موسسات و افرادیکه خدمات حرفه ای ارائه میدن

run

اجرا

شرکت های خدماتی و اجرایی

today

امروز

سایت شخصی / خبرگزاری / سایت محتوایی

world

جهان

خبرگزاری / گردشگری

academy

آکادمی

آموزش آنلاین / موسسات و تیم های آموزشی

accountant

حسابداری

شرکت و افراد حسابدار

accountants

حسابداری

شرکت و افراد حسابدار

actor

بازیگر

بازیگر / کارگردان / شخصیت هنری

aero

هوافضا

شرکت های هوا و فضا

agency

آژانس

آژانس های هواپیمایی / تاکسی / دیجیتال مارکتینگ

ai

هوش مصنوعی

محصولات و خدمات مرتبط با هوش مصنوعی

airforce

نیروی هوایی

محصولات و خدمات مرتبط با نیروی هوایی

apartments

آپارتمان

محصولات و خدمات مرتبط با ساختمان / فروشگاه های لوازم و تجهیزات ساختمانی

app

اپلیکیشن

خدمات مرتبط با اپلیکیشن / پلتفرم اپلیکیشن ساز آنلاین

fail

شکست

نمیدونم 🙁

fans

هواداران

کلوپ هواداری آنلاین برای اشخاص و شرکت های معروف

farm

مزرعه

محصولات و خدمات کشاورزی / خرید و فروش دستگاه و خدمات مرتبط با ماینینگ

fashion

مد

محصولات و خدمات مرتبط با مد و فشن و زیبایی / سالن آرایش زیبایی / شوی لباس

film

فیلم

دانلود فیلم / اشتراک فیلم / سایت اشتراک گذاری فیلم

finance

سرمایه گذاری

خدمات و محصولات مرتبط با بازار سرمایه / بورس / فارکس / ارز دیجیتال

financial

مالی

خدمات و محصولات مرتبط با بازار سرمایه / بورس / فارکس / ارز دیجیتال

fish

ماهی

محصولات خدمات مربوط به کسب و کارهای شبلات / ماهی و میگو

fishing

ماهیگیری

محصولات خدمات مربوط به کسب و کارهای شبلات / ماهی و میگو

black

سیاه

برندهایی که  از رنگ سیاه استفاده کردن یا یه جورایی مرتبط میشن با این رنگ

blog

بلاگ

بلاگ شخصی / سایت شخصی / روزمره نویسی / بلاگر

blue

آبی

برندهایی که  از رنگ آبی استفاده کردن یا یه جورایی مرتبط میشن با این رنگ

boutique

بوتیک

فروشگاه لباس ، کیف و کفش / شوی لباس

build

ساختن

هرچیزی که بشه ساخت ! مثل ساختمان / استارتاپ و…

builders

سازنده

سازنده ساختمان / پیمانکار / بنا و افرادیکه سازنده هستن

business

کسب و کار

مخصوص کسب و کار و استارتاپ ها

buzz

وزوز

مناسب شبکه اجتماعی و انجمن های اینترنتی

bz

کسب و کار

مخصوص کسب و کار و استارتاپ ها

cab

تاکسی

تاکسی اینترنتی و رزرو آنلاین تاکسی

camera

دوربین

فروشگاه دوربین عکساسی و فیلمبرداری و ادورات آن

camp

کمپ

کمپ های ترک اعتیاد / ایجاد یک کمپین تاثیرگذار در فضای آنلاین

capital

سرمایه

مخصوص شرکت های سرمایه گذاری بزرگ و خطر پذیر

car

ماشین

خدمات و محصولات مرتبط با اتومبیل

care

نگه داری

خدمات و محصولات مربوط به نگه داری مثل سالمندان / خدمات ساختمان / تمیزکاری و نگه داری

careers

مشاغل

بانک مشاغل

cars

ماشین ها

خدمات و محصولات مرتبط با اتومبیل

cat

گربه

فروشگاخ خدمات و محصولات مرتبط با گربه !

catering

کترینگ

خدمات و محصولات مرتبط با کترینگ غذا و پذیرایی

center

مرکز

مراکز خرید/ پزشکی / نگه داری / درمان / بانک

ceo

مدیرعامل

سایت شخصی برای مدیرعامل شرکت ها

chat

گفتگو

مناسب برای پیامرسان / انجمن های اینترنتی

cheap

ارزان

فروشگاه آنلاین محصولات و لوازم ارزان

christmas

کریسمس

خدمات و محصولات مروبط به کریسمس

church

کلیسا

کلیسا و مراکز مذهبی ادیان

city

شهر

معرفی شهر ها / تجمیع خدمات  در یک سایت و…

claims

ادعا

اینم نمیدونم 🙁

cleaning

تمیز کردن

خدمات تمیز کاری

clinic

کلینیک

کلینکی های درمان

clothing

تن پوش

فروشگاه آنلاین کیف و کفش و لباس

cloud

ابر

خدمات ابری هاستینگ و سرور

club

باشگاه

باشگاه مشتریان / سایت تفریحی / پیامرسان

coach

کوچ

خدمات و محصولات مرتبط با کوچینگ فردی و سازمانی

codes

کد

خدمات و محصولات مرتبط با کدنویسی و برنامه نویسی

coffee

کافی

خدمات و محصولات مرتبط با کافی و محصولات دمنوش

college

کالج

مناسب برای دانشگاه و دبیرستان ها

community

جامعه

پیامرسان / شبکه اجتماعی / سایت های جامعه محور

company

شرکت

شرکت / موسسات / تیم ها

computer

رایانه

خدمات و محصولات مرتبط با رایانه

cooking

پخت و پز

خدمات و محصولات مرتبط با پخت و پز مثل شیرنی پزی  و غذا

cool

سرد

خدمات و محصولات مرتبط با نوشیدنی های سرد

coupons

کوپن

ارائه کوپن خرید

courses

درس

آموز مجازی آنلاین / درس دادن

credit

کارت اعتباری

خدمات و محصولات مرتبط با کارت اعتباری و پرداخت آنلاین

date

تاریخ

سایت محتوایی مرتبط با تاریخ / فروشگاه آنلاین خرما

deals

معامله

خدمات و محصولات مرتبط با بازار معامله

delivery

پیک

خدمات و محصولات مرتبط با پیک موتوری و ماشینی

dental

دندان

دندانپزشک / کلینیک دندانپزشکی

dentist

دندانپزشک

دندانپزشک / کلینیک دندانپزشکی

design

طراحی

خدمات و محصولات مرتبط با حوزه طراحی

dev

توسعه

خدمات و محصولات مرتبط با توسعه

diamonds

الماس

خلاقانه 🙂

digital

دیجیتال

خدمات و محصولات دیجیتالی / فروشگاه محصولات دیجیتالی

direct

مستقیم

فروشگاه فروش یا عرضه مستقیم

directory

دایرکتوری

دایرکتوری لینک / فیلم / عکس و…

discount

تخفیف

پلتفرم های ارائه تخفیف

doctor

دکتر

معرفی دکتر و کلینیک

dog

سگ

خدمات و محصولات مرتبط با حیوانات

domains

دامین

ارائه دامنه و هاستینگ

download

دانلود

اشتراک فیلم / اشتراک دانلود / سایت محتوایی دانلود

earth

زمین

سازمان های حامی محیط زیست

education

تحصیلات

موسسات و آموزشگاه های عالی

energy

انرژی

حوزه انرژی مثل نفت و گاز

engineer

مهندس

خدمات و محصولات مهندسی / سایت شخصی مهندس

engineering

مهندسی

خدمات و محصولات مهندسی / سایت شخصی مهندس

equipment

تجهیزات

خدمات و محصولات مرتبط با تجیهزات و ادوات در صنایع

estate

املاک

خدمات و مشاوره املاک / مشارکت در ساخت / فروش و رهن و اجاره

events

رویداد

برگزاری و اطلاع رسانی رویداد

exchange

تبادل

صرافی آنلاین

expert

تخصص

سایت شخصی برای افراد متخصص

management

مدیریت

خدمات و محصولات مرتبط با مدیریت

market

بازار

خدمات و محصولات مرتبط با بازارهای تخصصی

marketing

بازاریابی

خدمات و محصولات مرتبط با بازاریابی

me

مونتگرو

این دامنه مربوط به کشور مونتگرو هست اما به خاطر راحتی و معنی ” من ” دادن، برای سایت های شخصی و خدماتی گزینه مناسبی به حساب میاد.

media

مدیا

رسانه بر خط / دانلود فیلم و کلیپ

memorial

یادبود

🙂

men

مرد

محصولات و خدمات مرتبط با مردان

menu

منو

سایت های فهرست وار

mom

مامان

خدمات و محصولات مرتبط با مامایی

money

پول

خدمات و محصولات مرتبط با بازارهای مالی

movie

فیلم سینما

شزکت های تولید کننده فیلم و سریاغ

network

شبکه

خدمات شبکه و هاستینگ

ngo

انجمن مردم نهاد

انجمن و تیم های مردمی و خودجوش

ninja

نینجا

خدمات و محصولات مرتبط با ورزش نینیجا

one

یک

محصولات تک!

online

آنلاین

خدمات آنلاین / سایت محتوایی و خبری

organic

ارگانیک

فروشگاه محصولات طبیعی و ارگانیک

photo

عکس

گالری عکس / گالری عکاسی

photography

عکاسی

گالری عکس / گالری عکاسی

photos

عکس

گالری عکس / گالری عکاسی

physio

فیزیوتراپی

خدمات و محصولات مرتبط با فیزیوتراپی

pics

عکس

گالری عکس / گالری عکاسی

pink

صورتی

برندهایی که  از رنگ صورتی استفاده کردن یا یه جورایی مرتبط میشن با این رنگ

pizza

پیتزا

فست فود / پیتزا / ساندویچ

plus

مثبت

برای خدمات اضافه تر

press

خبر

سایت خبری

protection

حفاظت

شرکت های امنیتی و امنیت کار

pub

ناشر

نشریه ها و ناشران

racing

مسابقه

باشگاه های اتومبیلرانی

rent

اجاره

رهن و اجاره ملک / وسایل و محصولات

repair

تعمیر

خدمات و محصولات مرتبط با حوزه تعمیرات

report

گزارش

ارائه گزارش و گزارش گرفتن

republican

جمهوری خواه

برای افراد جمهوری خواه (این دامنه برای آمریکاست)

rest

استراحت

خدمات تفریحی گردشگری

restaurant

رستوران

معرفی و ارائه خدمات آنلاین برای رستوران

review

بررسی

نقد و بررسی محصولات

reviews

بررسی

نقد و بررسی محصولات

rocks

سنگ

خدمات مرتبط با سنگ / گروه موسیفی راک (آمریکا)

sale

فروش

فروش و حراجی محصولات

salon

سالن

خدمات مرتبط با اجاره یا فروش سالن

school

مدرسه

خدمات و محصولات مرتبط بامدارس / سایت رسمی مدرسه

science

علوم پایه

سایت محتوایی در رابطه با علوم پایه / آزمایشگاه

security

امنیت

خدمات و محصولات مرتبط با امنیت و ضد سرقت مثل امنیت سایت / امنیت ماشین و…

services

سرویس

سرویس دهنده

shoes

کفش

فروشگاه آنلاین کیف و کفش

shop

فروشگاه

فروشگاه آنلاین

site

سایت

پسوند برای سایت

shopping

خرید کردن

فروشگاه آنلاین

show

نمایش

سایت محتوایی / ارائه دهنده خدمات نمایشی

fit

سلامتی

خدمات و محصولات مرتبط باسلامتی

fitness

تناسب اندام

خدمات و محصولات مرتبط باتناسب اندام

flights

پرواز

آژانس های هواپیمایی / مسافرتی / تورهای گردشگری

florist

گل فروشی

خدمات و محصولات مرتبط با گل فروشی

football

فوتبال

فروشگاه آنلاین محصولات فوتبال / معرفی باشگاه های فوتبال

forsale

برای فروش

فروش و حراجی محصولات

foundation

بنیاد

بنیاد خیریه

fun

سرگرم کننده

سایت های مجله تفریحی و سرگرم کننده

fund

سرمایه

خدمات و محصولات مرتبط باحوزه سرمایه گذاری

furniture

مبل

خدمات و محصولات مرتبط با مبلمان اداری و منزل

gallery

گالری

گالری عکس / گالری عکاسی / گالری هنری

game

بازی

بازی آنلاین / فروش اسباب بازی / اکانت بازی/ بازی های کامپیوتری

games

بازی

بازی آنلاین / فروش اسباب بازی / اکانت بازی/ بازی های کامپیوتری

gift

هدیه

خدمات و محصولات مرتبط با هدیه دادن

gifts

هدیه

خدمات و محصولات مرتبط با هدیه دادن

global

جهانی

خدمات و محصولاتی که قرار هست جهانی عرضه بشن

gold

طلایی

خدمات ومحصولات طلایی یا VIP

golf

گلف

خدمات و محصولات مرتبط با گلف

graphics

گرافیک

خدمات و محصولات گرافیکی هنری

group

گروه

معرفی گروه های کسب و کاری یا ارائه دهنده خدمات

guide

راهنمایی

سایت های راهنما

health

سلامتی

خدمات و محصولات مرتبط با سلامتی و مراقبت بهداشتی

healthcare

مراقبت بهداشتی

خدمات و محصولات مرتبط با سلامتی و مراقبت بهداشتی

help

کمک

سایت های راهنما  / اورژانس

hiv

کندو

این کلمه دو تا معنی میده : کندو عسل – بیماری ایدز / که میتونه تمام خدمات و محصولاتی که در این دو حوزه ارائه میشه رو دربر بگیره

hockey

هاکی

خدمات و محصولات مرتبط با هاکی

holdings

هلدینگ

شرکت های بزرگی که چندین شرکت کوچیک زیرمجموعه دارن

holiday

روز مقدس

معرفی روز های مقدس و مهم

horse

اسب

خدمات و محصولات مرتبط با اسب

host

میزبان

هاستینگ و دامنه

house

خانه

خدمات و محصولات مرتبط با خانه

how

چطور

سایت محتوایی و جواب دادن به سوالات ” چطور “

industries

صنایع

کسب و کار های صنعتی

ink

جوهر

خدمات و محصولات مرتبط با جوهر

institute

موسسه

معرفی موسسه

insure

بیمه

معرفی شرکت بیمه

international

بین المللی

معرفی کسب و کار ها و محصولاتی که به صورت بین المللی کار میکنن

investments

سرمایه گذاری ها

خدمات و محصولات مرتبط باحوزه سرمایه گذاری

io

ورود خروج

این دامنه متعلق به British Indian Ocean Territory هست اما چون مخفف input output هم هست میتونه برای سایت های ارائه دهنده خدمات برنامه نویسی یا سرویس های api هم استفاده بشه

is

هست

این دامنه مربوط به اسلند هست اما چون به عنوان یه فعل هم به کار میره میتونه برای سایت هاییکه با ماهیت حضور قصد دارن فعالیت کنن مناسب باشه.

it

آی تی

این دامنه مربوط به کشور ایتالیا هست اما چون مخفف کلمه آی تی یا Information and Technology هست برای شرکت های فعال تو حوزه آی تی ، تکنولوژی و سایت های محتوایی یا ارائه دهنده خدمات این حوزه بسیار مناسب هست.

jobs

مشاغل

دایرکتوری کاریابی

kitchen

آشپزخانه

خدمات و محصولات با آشپزخانه

kiwi

کیوی

فروشگاه آنلاین فروش کیوی

land

سرزمین

سایت محتوایی / مرکز یه چیز مثلا سرزمین چرم ، سرزمین بازی

law

قانون

وکالت / معرفی خدمات قانونی / معرفی وکیل

lawyer

وکیل

وکالت / معرفی خدمات قانونی / معرفی وکیل

legal

قانونی

وکالت / معرفی خدمات قانونی / معرفی وکیل

life

زندگی

مشاوره خانواده

lighting

روشنایی

محصولات و خدمات مرتبط با روشنایی منازل و بیرون از منزل

limited

محدود

شرکت های با مسئولیت محدود

limo

لیمو

فروشگاه آنلاین فروش لیمو

lol

سرگرمی

سایت محتوایی سرگرمی

love

عشق

سایت محتوایی در رابطه با عشق / محصولات عاشقانه

ltd

با مسئولیت محدود

شرکت های با مسئولیت محدود

tattoo

تتو

خدمات تتو

tax

مالیات

این سایت برای دولت ها و مالیات گرفتن مناسب هست!

taxi

تاکسی

تاکسی اینترنتی

team

تیم

معرفی تیم

art

هنر

گارلری تصاویر / گالری عکاسی / گالری هنری / سایت محتوایی مرتباط با عکس

space

فضا

خدمات مرتبط با هوا و فضا

solutions

راه حل

کسب و کار های راه حل محور

solar

خورشیدی

خدمات و محصولات مرتبط با فناوری خورشیدی / پنل های خورشیدی

social

شبکه اجتماعی

پتلفرم شبکه اجتماعی / خدمات مرتبط با سوشال مدیا

soccer

فوتبال

فروشگاه آنلاین محصولات فوتبال / معرفی باشگاه های فوتبال

africa

آفریقا

برای شرکت های فعال در قاره آفریقا

asia

آسیا

برای شرکت های فعال در قاره آسیا

auction

حراج

فروشگاه حراجی محصولات

audio

صدا

خدمات و محصولات مرتبط با صدا / پلتفرم اشتراک پادکست

auto

اتومبیل

خدمات و محصولات مرتبط با اتومبیل

band

باند

گروه های موزیک

best

بهترین

برای هرموضوعی مناسب هست

bid

پیشنهاد

پیشنهاد خرید

bike

دوچرخه

فروشگاه محصولات و خدمات دوچرخه

bio

بیوگرافی

سایت شخصی / ارائه بیوگرافی

systems

سیستم

سیستم های حسابداری و اتوماسیون

express

سریع السیر

پست و ارسال کالا / فروشگاه آنلاین

surf

موج سواری

خدمات موج سواری

support

پشتیبانی

پشتیبانی از کاربران و مشتریان

supply

عرضه

فروشگاه آنلاین / عرصه مستقیم کالا

study

مطالعه

سایت محتوایی

studio

استودیو

معرفی استودیو

stream

استریم

خدمات استریم

store

فروشگاه

فروشگاه آنلاین

army

ارتش

برای ارتش کشور ها استفاده میشه / جدیدا به هوادران یه شخص در شبکه های اجتماعی army هم گفته میشه

tech

تکنولوژی

سایت محتوایی تکنولوژی و فناوری / خدمات و محصولات مرتبط با آن

technology

تکنولوژی

سایت محتوایی تکنولوژی و فناوری / خدمات و محصولات مرتبط با آن

tel

تلفن

فروشگاه آنلاین تلفن

tennis

تنیس

فروشگاه آنلاین تنیس

theater

تئاتر

معرفی گروه تئاتر

theatre

تئاتر

معرفی گروه تئاتر

tips

نکات

سایت محتوایی ارائه نکات و ترفند / کسب و کارهای ترفند محور

tires

لاستیک ماشین

روشگاه آنلاین لاستیک ماشین

tools

ابزار

فروشگاه آنلاین ابزارآلات صنعتی

top

بالترین

مناسب برای هر موضوعی

tours

تور

آژانس مسافری

town

شهر

مرکز خرید

toys

اسباب بازی

فروشگاه آنلاین اسباب بازی

trade

تجارت

خدمات و محصولات مرتبط با بازار و تجارت

training

آموزش

آموزش آنلاین / آموزش حضوری

travel

مسافرت

آژانس مسافرتی

tube

لوله

خدمات لوله کشی

vacations

تعطیلات

خدمات و محصولات مرتبط با تعطیلات و سرگرمی و مسافرت

ventures

سرمایه گذاری

خدمات و محصولات مرتبط باحوزه سرمایه گذاری

vet

دامپزشک

خدمات و محصولات دامپزشکی / معرفی دامپزشک

video

ویدئو

سایت اشتراک ویدئو / فیلم و سریال

villas

ویلا

خدمات و محصولات مرتبط با ویلا

vip

ویژه

ارائه خدمات و محصولات ویژه

vision

هدف

سایت انگیزشی

vote

نظرسنجی

سایت نظرسنجی / نظرسنجی گرفتن

watch

دیدن / ساعت

خدمات و محصولات مرتبط با ساعت

webcam

وبکم

خدمات  و محصولات مرتبط با وبکم و دوربین

website

وبسایت

برای هر نوع سایتی قابل استفاده هست

wiki

ویکی

سایت هایی مثل ویکی پدیا

win

برنده

حراجی

work

کار کردن

معرفی استارتاپ / کسب و کار / صنایع و…

works

کارکردن

معرفی استارتاپ / کسب و کار / صنایع و…

xyz

سه حرف آخر

در هز زمینه ای میتونه کاربرد داشته باشه

yoga

یوگا

خدمات و محصولات مرتبط با یوگا

zone

مرکز

مراکز خرید / مرکز هرچیزی !

لیست پسوند دامنه هالیست پسوند دامنه ها به تفکیک کشورها

نام کشور به انگلیسی

نام کشور به فارسی

پسوند دامنه ها

پرچم کشور

Ascension Island

جزیره اسنشن

ac

Andorra

آندورا

ad

United Arab Emirates

امارات متحده عربی

ae

Afghanistan

افغانستان

af

Antigua and Barbuda

آنتیگوا و باربودا

ag

Anguilla

آنگویلا

ai

Albania

آلبانی

al

Armenia

ارمنستان

am

Netherlands Antilles

آنتیل هلند

an

Angola

آنگولا

ao

Antarctica

جنوبگان

aq

Argentina

آرژانتین

ar

American Samoa

ساموآی آمریکا

as

Austria

اتریش

at

Australia

استرالیا

au

Aruba

آروبا

aw

Åland

جزایر الند

ax

Azerbaijan

آذربایجان

az

Bosnia and Herzegovina

بوسنی و هرزگوین

ba

Barbados

باربادوس

bb

Bangladesh

بنگلادش

bd

Belgium

بلژیک

be

Burkina Faso

بورکینافاسو

bf

Bulgaria

بلغارستان

bg

Bahrain

بحرین

bh

Burundi

بوروندی

bi

Benin

بنین

bj

Bermuda

برمودا

bm

Brunei

برونئی

bn

Bolivia

بولیوی

bo

Brazil

برزیل

br

Bahamas

باهاما

bs

Bhutan

بوتان

bt

Bouvet Island

جزیره بووه

bv

Botswana

بوتسوانا

bw

Belarus

بلاروس

by

Belize

بلیز

bz

Canada

کانادا

ca

Cocos (Keeling) Islands

جزایر کوکوس

cc

Democratic Republic of the Congo

جمهوری دموکراتیک کنگو

cd

Central African Republic

جمهوری آفریقای مرکزی

cf

Republic of the Congo

جمهوری کنگو

cg

Switzerland

سوئیس

ch

Côte d’Ivoire

ساحل عاج

ci

Cook Islands

جزایر کوک

ck

Chile

شیلی

cl

Cameroon

کامرون

cm

People’s Republic of China

جمهوری خلق چین

cn

Colombia

کلمبیا

co

Costa Rica

کاستاریکا

cr

Czechoslovakia &

Serbia and Montenegro

صربستان و مونته‌ نگرو چکسلواکی

cs

Cuba

کوبا

cu

Cape Verde

کیپ ورد

cv

Curaçao

کوراسائو

cw

Christmas Island

جزیره کریسمس

cx

Cyprus

قبرس

cy

Czech Republic

جمهوری چک

cz

East Germany

آلمان شرقی

dd

Germany

آلمان

de

Djibouti

جیبوتی

dj

Denmark

دانمارک

dk

Dominica

دومینیکا

dm

Dominican Republic

جمهوری دومینیکن

do

Algeria

الجزایر

dz

Ecuador

اکوادور

ec

Estonia

استونی

ee

Egypt

مصر

eg

Western Sahara

صحرای غربی

eh

Eritrea

اریتره

er

Spain

اسپانیا

es

Ethiopia

اتیوپی

et

European Union

اتحادیه اروپا

eu

Finland

فنلاند

fi

Fiji

فیجی

fj

Falkland Islands

جزایر فالکلند

fk

Federated States of Micronesia

ایالات فدرال میکرونزی

fm

Faroe Islands

جزایر فارو

fo

France

فرانسه

fr

Gabon

گابن

ga

Great Britain

بریتانیا

gb

Grenada

گرنادا

gd

Georgia

گرجستان

ge

French Guiana

گویان فرانسه

gf

Guernsey

گرنزی

gg

Ghana

غنا

gh

Gibraltar

جبل طارق

gi

Greenland

گرینلند

gl

The Gambia

گامبیا

gm

Guinea

گینه

gn

Guadeloupe

جزیره گوادلوپ

gp

Equatorial Guinea

گینه استوایی

gq

Greece

یونان

gr

South Georgia and the South Sandwich Islands

جورجیای جنوبی و جزایر ساندویچ جنوبی

gs

Guatemala

گواتمالا

gt

Guam

گوآم

gu

Guinea-Bissau

گینه بیسائو

gw

Guyana

گویان

gy

Hong Kong

هنگ کنگ

hk

Heard Island and McDonald Islands

جزیره هرد و جزایر مک‌دونالد

hm

Honduras

هندوراس

hn

Croatia

کرواسی

hr

Haiti

هائیتی

ht

Hungary

مجارستان

hu

Indonesia

اندونزی

id

Ireland

ایرلند

ie

Isle of Man

جزیره من

im

India

هندوستان

in

British Indian Ocean Territory

قلمرو اقیانوس هند بریتانیا

io

Iraq

عراق

iq

Iran

جمهوری اسلامی ایران

ir

Iceland

ایسلند

is

Italy

ایتالیا

it

Jersey

جرسی

je

Jamaica

جامائیکا

jm

Jordan

اردن

jo

Japan

ژاپن

jp

Kenya

کنیا

ke

Kyrgyzstan

قرقیزستان

kg

Cambodia

کامبوج

kh

Kiribati

کیریباتی

ki

Comoros

کومور

km

Saint Kitts and Nevis

سنت کیتس و نویس

kn

Democratic People’s Republic of Korea

کره شمالی

kp

Republic of Korea

کره جنوبی

kr

Kuwait

کویت

kw

Cayman Islands

جزایر کیمن

ky

Kazakhstan

قزاقستان

kz

Laos

لائوس

la

Lebanon

لبنان

lb

Saint Lucia

سنت لوسیا

lc

Liechtenstein

لیختن‌اشتاین

li

Sri Lanka

سری لانکا

lk

Liberia

لیبریا

lr

Lesotho

لسوتو

ls

Lithuania

لیتوانی

lt

Luxembourg

لوکزامبورگ

lu

Latvia

لتونی

lv

Libya

لیبی

ly

Morocco

مراکش

ma

Monaco

موناکو

mc

Moldova

مولداوی

md

Montenegro

مونتنگرو

me

Madagascar

ماداگاسکار

mg

Marshall Islands

جزایر مارشال

mh

Macedonia

جمهوری مقدونیه

mk

Mali

مالی

ml

Myanmar

میانمار

mm

Mongolia

مغولستان

mn

Macau

ماکائو

mo

Northern Mariana Islands

جزایر ماریانای شمالی

mp

Martinique

مارتینیک

mq

Mauritania

موریتانی

mr

Montserrat

مونتسرات

ms

Malta

مالت

mt

Mauritius

موریس

mu

Maldives

مالدیو

mv

Malawi

مالاوی

mw

Mexico

مکزیک

mx

Malaysia

مالزی

my

Mozambique

موزامبیک

mz

Namibia

نامیبیا

na

New Caledonia

کالدونیای جدید

nc

Niger

نیجر

ne

Norfolk Island

جزیره نورفولک

nf

Nigeria

نیجریه

ng

Nicaragua

نیکاراگوئه

ni

Netherlands

هلند

nl

Norway

نروژ

no

Nepal

نپال

np

Nauru

نائورو

nr

Niue

نیووی

nu

New Zealand

نیوزیلند

nz

Oman

عمان

om

Panama

پاناما

pa

Peru

پرو

pe

French Polynesia

پولی‌ نزی فرانسه

pf

Papua New Guinea

پاپوآ گینه نو

pg

Philippines

فیلیپین

ph

Pakistan

پاکستان

pk

Poland

لهستان

pl

Saint-Pierre and Miquelon

سنت پیر و ماژلان

pm

Pitcairn Islands

جزایر پیت‌ کرن

pn

Puerto Rico

پورتوریکو

pr

State of Palestine

فلسطین اشغالی

ps

Portugal

پرتغال

pt

Palau

پالائو

pw

Paraguay

پاراگوئه

py

Qatar

قطر

qa

Réunion

رئونیون

re

Romania

رمانی

ro

Serbia

صربستان

rs

Russia

روسیه

ru

Rwanda

رواندا

rw

Saudi Arabia

عربستان صعودی

sa

Solomon Islands

جزایر سلیمان

sb

Seychelles

سیشل

sc

Sudan

سودان

sd

Sweden

سوئد

se

Singapore

سنگاپور

sg

Saint Helena

سینت هلینا

sh

Slovenia

اسلوونی

si

Svalbard and

Jan Mayen Islands

سوالبارد و جزایر/ یان ماین

sj

Slovakia

اسلواکی

sk

Sierra Leone

سیرالئون

sl

San Marino

سن مارینو

sm

Senegal

سنگال

sn

Somalia

سومالی

so

Suriname

سورینام

sr

South Sudan

سودان جنوبی

ss

São Tomé and Príncipe

سائوتومه و پرینسیپ

st

Soviet Union

اتحاد جماهیر شوروی

su

El Salvador

السالوادور

sv

Sint Maarten

سینت مارتن

sx

Syria

سوریه

sy

Swaziland

سوازیلند

sz

Turks and Caicos Islands

جزایر تورکس و کایکوس

tc

Chad

چاد

td

French Southern and Antarctic Lands

سرزمین‌های قطب جنوب و جنوبی فرانسه

tf

Togo

توگو

tg

Thailand

تایلند

th

Tajikistan

تاجیکستان

tj

Tokelau

توکلائو

tk

East Timor

تیمور شرقی

tl

Turkmenistan

ترکمنستان

tm

Tunisia

تونس

tn

Tonga

تونگا

to

East Timor

تیمور شرقی

tp

Turkey

ترکیه

tr

Trinidad and Tobago

ترینیدادوتوباگو

tt

Tuvalu

تووالو

tv

Taiwan

تایوان

tw

Tanzania

تانزانیا

tz

Ukraine

اکراین

ua

Uganda

اوگاندا

ug

United Kingdom

انگلستان

uk

United States of America

ایالات متحده آمریکا

us

Uruguay

اروگوئه

uy

Uzbekistan

ازبکستان

uz

Vatican City

واتیکان

va

Saint Vincent and the Grenadines

سنت وینسنت و گرنادین‌ ها

vc

Venezuela

ونزوئلا

ve

British Virgin Islands

جزایر ویرجین انگلستان

vg

United States Virgin Islands

جزایر ویرجین ایالات متحده

vi

Vietnam

ویتنام

vn

Vanuatu

وانواتو

vu

Wallis and Futuna

والیسوفوتونا

wf

Samoa

ساموآ

ws

Yemen

یمن

ye

Mayotte

مایوت

yt

Yugoslavia

یوگسلاوی

yu

South Africa

آفریقای جنوبی

za

Zambia

زامبیا

zm

Zaire

زائیر

zr

Zimbabwe

زیمباوه

zw

سوالات متداول درباره لیست پسوند دامنه ها

۱ – هرشخص چند دامنه از لیست پسوند دامنه ها میتونه ثبت کنه؟

محدودیتی توی ثبت دامنه ملی و بین المللی برای شخص / اشخاص یا شرکت ها وجود نداره.

۲ – دامنه ها بعد از ثبت چقدر طول میکشه فعال بشه؟

دامنه های بین المللی بلافاصله پس از پرداخت هزینه و دامنه های بین المللی پس از تایید توسط ایرنیک که حدود ۲ تا ۱۲ ساعت طول میکشه ، فعال میشن.

۳ – چطور بهترین اسم رو قبل از انتخاب لیست پسوند دامنه ها ، انتخاب کنیم؟

در انتخاب نام برای استارتاپ درباره این موضوع بیشتر گفتم.

۴ – تعرفه لیست پسوند دامنه ها در بین الملل چطور محاسبه میشه؟

برحسب دلار حساب میشه اما دامنه های ملی تعرفه ثابت دارن.

۵ – برای ثبت دامنه بین المللی نیازی به حساب بین المللی داریم؟

از طریق هاستینگ های داخلی هم میتونین اقدام به ثبت کنین.


تو لیست پسوند دامنه ها سعی کردم تا به صورت جامع به هرچیزی که درباره دامین باید بدونین بپردازم. دامنه سایتت ملی هست یا بین المللی؟ کدومش بهتره؟ درباره دامنه سوالی داری؟ زیر همین پست کامنت کن.

دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest

0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments