آی تی من
همراه با دنیای فناوری و رشد کسب و کارها

زمان بهره وریتان را پیدا کنید تا بهتر از آن استفاده کنید

چگونه بهترین زمان بهره وری را پیدا کنیم ؟

38

پیدا کردن عادات زمانی خواب و سیکل انرژی تان به شما در برنامه‌ریزی و زمان‌بندی مؤثر کارهای شخصی و وظایف شغلی‌تان بسیار کمک می کند. در ادامه همراه با آی تی من باشید.

در زندگی روزمره مان، سؤال «چه زمانی» را به‌اندازه‌ی «چگونه، چطور، چه کسی» به آن اهمیت نمیدهیم. زمان های طلایی و مهم درزندگی مان را ازدست می دهیم و درپایان روز اظهار پشیمانی یا عقب افتادن کارهایمان را می کنیم. اما به راستی چگونه می توان زمان بهره وری صحیح را پیدا کرد ؟ در ادامه با این مقاله از آی تی من باشید.

ساعات زیستی در زندگی تان مهم است، آنرا جدی بگیرید

هرکدام از ما انسان ها از چرخه‌ی زیستی و ریتم شبانه‌روزی‌ خاص به خود برخورداریم که روی فیزیولوژی و روانشناسی ما تأثیر می‌گذارد. انسان‌ها برحسب کرونوتایپ (عادات زمانی خواب) به سه گروه تقسیم می‌شوند:

  • پرندگان؛  افرادی که صبح زود بیدار می‌شوند.
  • جغدها؛ افرادی که شب تا دیروقت بیدارند.
  • پرندگان نوع سوم؛ افرادی که بین دو گروه بالایی هستند.

دفترچه یادداشت خود را بردارید، ساعاتی را که می خوابید و بلند می شوید را به دقت یادداشت کنید و نقطه‌ی میانی آن‌ها را پیدا کنید. پس از اینکه گزارش خودتان را کامل کردید جواب خود را با جواب های زیر مقایسه کنید:

  • اگر جواب شما بین ساعت یک تا ۳ صبح است، جزو ۱۴ درصد از مردمی هستید که در گروه پرندگان صبح قرار دارند
  • اگر پاسخ بین ۶ صبح تا ظهر است، جزو ۲۱ درصد از مردمی هستید که گروه جغدها را تشکیل می‌دهند
  • اگر هم نقطه‌ی میانگین بین ساعت ۴ تا ۶ صبح است، در گروه پرندگان سوم قرار دارید که ۶۵ درصد از مردم را تشکیل می‌دهند.

اوج، فرود و بهبودی خود را زمانی متوجه می شوید که دقیقا تشخیص دهید در چه گروهی قرار دارید. همه ما در طول روز این سه مرحله را مدام طی می کنیم؛ اما جالب است بدانید افرادی که در گروه جغدها قرار دارند این مراحل را برعکس طی می‌کنند؛ یعنی: بهبودی، فرود و اوج.

زمان بهره وری تان را پیدا کنید تا بهتر از آن استفاده کنید

به این نکته باید توجه کنید که اگر هر وظیفه را به زمان درست موکول کنید، کارایی خود را افزایش می‌دهید. درواقع «زمان» حدود ۲۰ درصد واریانس روی عملکرد بهینه‌ی شما به وجود می‌آورد. معمولاً سیکل عملکرد بین ۹۰ تا ۱۲۰ دقیقه است؛ ولی اگر به ریتم انرژی خود توجه کنید، می‌توانید نگاه دقیق‌تری به بهره وری خود داشته باشید.

راه حل برای هرگروه چیست ؟

پرندگان

این گروه به‌منظور ماکزیمم کردن کارایی خود باید کارهای تحلیلی و تصمیم‌گیری‌ها را به صبح زود موکول کنند؛ یعنی زمانی که نقطه‌ی اوج نمودار انرژی آن‌ها محسوب می‌شود. کارهایی که به بینش و خلاقیت بیشتری نیاز دارند، باید اواخر بعدازظهر و اوایل عصر انجام شوند؛ یعنی زمانی که روی نمودار از نقطه‌ی مینیمم دوباره به سمت بالا حرکت می‌کنیم.

جغدها و پرندگان نوع سوم

افراد این گروه باید به شیوه‌ای برنامه‌ریزی کنند که وظایف تحلیلی و تصمیم‌گیری‌ها را اواخر بعدازظهر و اوایل عصر و وظایف خلاقانه را صبح انجام دهند. پرندگان سوم باید وظایف تحلیلی و تصمیم‌گیری‌ها را در فاصله‌ی صبح زود تا نیمروز و کارهای خلاقانه را اواخر بعدازظهر و اوایل عصر انجام دهند.

کرونوتایپ چقدر برای شرکت ها ارزش دارد؟

کارفرمایان تاحدودی وظیفه دارند که مشخص کنند هرکاری چه زمانی انجام بشود. برنامه‌ریزی زمانی، باید یک مسئله‌ی استراتژیک تلقی شود نه یک موضوع اداری. مدیران باید به عادات زمانی کارمندانشان توجه کنند. به‌عنوان‌ مثال یک زنجیره‌ی خرده‌فروشی که از ساعت ۹ صبح تا ۹ شب کار می‌کند، بهتر است مسئولیت کارمندان را برحسب کرونوتایپ آن‌ها تعیین کند.

اول از هرچیز باید به این نکته پی ببرید که کارمندان و افرادیکه با آنها کار می کنید، وظایف خود را به درستی انجام میدهند.

پس اگر می‌دانید که کارمندانتان ساعات صبح به اوج بهره‌وری خود می‌رسند، بهتر است ساعت ۹ و نیم صبح را به یک جلسه‌ی بی‌اهمیت اختصاص ندهید یا ساعت ۲ بعدازظهر در مورد مسائل مهم محصول جدید با آن‌ها گفتگو نکنید. هر یک از این جلسات، ساعات مخصوص و مناسب خودش را می‌طلبد.

نظر شما درباره بهره وری زمان چیست ؟ چه کارهای دیگری را سراغ دارید که به شما در بهره وری تان کمک میکند ؟ نظرات و پیشنهادات خود را با آی تی من در میان بگذارید.

نوشته شده توسط جلال ترابی آی تی من
دیگه چه خبر ؟

38
دیدگاه بگذارید

avatar
19 فعالیت های نظردهی
19 واکنش به پاسخ دهی
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین نظر دیده شده
داغ ترین بخش نظرات
18 نویسندگان نظرات
جلال ترابیرستمرستمعلی جبارفائزه آخرین نظرات ارسالی
  عضویت  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین بازدید
هشدار از طریق:
ali
شما
ali

مقاله خوبی بود

رهنما
شما
رهنما

خیلی عالی توضیح دادید

رهنما
شما
رهنما

مقاله خوبی بود . در ادامه منم چند نکته برای بهره وری زمان میگم : ۱.همیشه وقت هست شما هرگز «وقت کم نمی‌آورید». این یعنی اگر کاری را در موعد مقرر تمام نکرده‌اید، حتما به این دلیل است که آن کار برای‌تان چندان ضروری یا چندان لذت‌بخش نبوده است. ۲. روزها همیشه سریع‌تر از آنچه انتظار دارید می‌گذرند کمی زمان «حائل» بین کارهای‌تان در نظر بگیرید. از برنامه‌های بسیار دقیق دوری کنید تا در برنامه‌ریزی، دچار زیاده‌روی نشوید. گارباگلی می‌نویسد: «هرچه وظیفه یا هدفی دقیق‌تر باشد، انجام نشدن آن محتمل‌تر می‌شود.» ۳وقتی روی دور هستید، فعالیت‌های بیشتری انجام خواهید داد.… ادامه این نظر »

رهنما
شما
رهنما

ادامه قسمت دوم : ۶. هم‌زمان انجام دادنِ کارها، تمرکز را از بین می‌برد تحقیقات نشان داده است که مغز انسان هنگامی که تمرکز خود را از موضوعی به موضوع دیگر معطوف می‌کند، انرژی بیشتری مصرف می‌کند. اگر در طول روز، چند کار را هم‌زمان با هم انجام می‌دهید، مغزتان را به شدت خسته می‌کنید. ۷. حواس‌پرتی‌‌ها قابل کنترل هستند با استفاده از روش «پومودورو»، کارهای‌تان را به بازه‌های زمانیِ ۲۵ دقیقه‌ای با ۳ تا ۵ دقیقه استراحت بین هر دو بازه‌ی کاری تقسیم کنید یا از نرم‌افزارهایی مانند «سلف‌کنترل» (‌SelfControl) استفاده کنید تا از سر زدن به سایت‌هایی مانند… ادامه این نظر »

ایمان
شما
ایمان

مقاله خیلی خوبی بود

فرشاد
شما
فرشاد

مقاله عالی بود

صادق
شما
صادق

خیلی عالی بود . به کارم اومد

تارا
شما
تارا

خیلی خوب توضیح دادید . متشکرم

آرش
شما
آرش

جزو معدود مقاله هایی بود که تا انتها خوندم . واقعا سایت خوبی داری

علی
شما
علی

موفق باشی آی تی من بزرگ

داوود
شما
داوود

مقاله بسیار عالی بود

مرتضی
شما
مرتضی

خیلی خوب بود

omid
شما
omid

مثل همیشه عالی بود و جذاب

omid
شما
omid

خیلی هم خوب
به رشته ی منم مربوطه

مدیر خوب
شما
مدیر خوب

مطلب خوبی بود.
ممنون.

فائزه
شما
فائزه

خیلی خوب توضیح دادید

علی جبار
شما
علی جبار

سلام از این مطالب بیشتر بذارید
ممنون

رستم
شما
رستم

منم یه متن خوب برای مدیریت زمان و افزایش بهره وری میگذارم . امیدوارم مفید باشه : ۱- ابتدا کارهای مهمتر را انجام دهید این یک قانون طلایی در مدیریت زمان است. سعی کنید هر روز دو یا سه کار بسیار مهمی را که حتماً باید انجام شوند، تعیین کرده و الویت خود را انجام آنها بگذارید؛ هنگامی که این کارها را تمام کردید، روزتان به خوبی پیش خواهد رفت. می توانید به سراغ دیگر کارها بروید و یا آنها را به فردا موکول کنید؛ به هر حال شما کارهای مهم خود را به پایان رسانده اید. ۲- «نه» گفتن… ادامه این نظر »

رستم
شما
رستم

ادامه قسمت دوم : ۱۴- از تعطیلات آخر هفته زیاد استفاده نکنید شاید به نظر خنده دار برسد ولی به جرات می توان گفت که انجام کمی کار در تعطیلات آخر هفته، تاثیر شگفت انگیزی در کاهش حجم وظایفتان در طول هفته دارد. هدف ۲ تا ۴ ساعت در هر روز است و خواهید دید که وقت آزاد بیشتری برای فعالیت های خود خواهید داشت. ۱۵- سیستمی سازماندهی شده بنا کنید داشتن نظم و ترتیب در کارها موجب صرفه جویی در وقت و هزینه می شود. به یاد داشته باشید که قرار نیست منظم ترین فرد جهان باشید. گفتنی است… ادامه این نظر »