آکادمی آی تی منآموزش استارتاپ

زمان بهره وری تان را پیدا کنید تا بهتر از آن استفاده کنید

پیدا کردن عادات زمانی خواب و سیکل انرژی تان به شما در برنامه‌ریزی و زمان‌بندی مؤثر کارهای شخصی و وظایف شغلی‌تان بسیار کمک می کند. در ادامه همراه با آی تی من باشید.

در زندگی روزمره مان، سؤال «چه زمانی» را به‌اندازه‌ی «چگونه، چطور، چه کسی» به آن اهمیت نمیدهیم. زمان های طلایی و مهم درزندگی مان را ازدست می دهیم و درپایان روز اظهار پشیمانی یا عقب افتادن کارهایمان را می کنیم. اما به راستی چگونه می توان زمان بهره وری صحیح را پیدا کرد ؟ در ادامه با این مقاله از آی تی من باشید.

ساعات زیستی در زندگی تان مهم است، آنرا جدی بگیرید

هرکدام از ما انسان ها از چرخه‌ی زیستی و ریتم شبانه‌روزی‌ خاص به خود برخورداریم که روی فیزیولوژی و روانشناسی ما تأثیر می‌گذارد. انسان‌ها برحسب کرونوتایپ (عادات زمانی خواب) به سه گروه تقسیم می‌شوند:

  • پرندگان؛  افرادی که صبح زود بیدار می‌شوند.
  • جغدها؛ افرادی که شب تا دیروقت بیدارند.
  • پرندگان نوع سوم؛ افرادی که بین دو گروه بالایی هستند.

دفترچه یادداشت خود را بردارید، ساعاتی را که می خوابید و بلند می شوید را به دقت یادداشت کنید و نقطه‌ی میانی آن‌ها را پیدا کنید. پس از اینکه گزارش خودتان را کامل کردید جواب خود را با جواب های زیر مقایسه کنید:

  • اگر جواب شما بین ساعت یک تا ۳ صبح است، جزو ۱۴ درصد از مردمی هستید که در گروه پرندگان صبح قرار دارند
  • اگر پاسخ بین ۶ صبح تا ظهر است، جزو ۲۱ درصد از مردمی هستید که گروه جغدها را تشکیل می‌دهند
  • اگر هم نقطه‌ی میانگین بین ساعت ۴ تا ۶ صبح است، در گروه پرندگان سوم قرار دارید که ۶۵ درصد از مردم را تشکیل می‌دهند.

اوج، فرود و بهبودی خود را زمانی متوجه می شوید که دقیقا تشخیص دهید در چه گروهی قرار دارید. همه ما در طول روز این سه مرحله را مدام طی می کنیم؛ اما جالب است بدانید افرادی که در گروه جغدها قرار دارند این مراحل را برعکس طی می‌کنند؛ یعنی: بهبودی، فرود و اوج.

زمان بهره وری تان را پیدا کنید تا بهتر از آن استفاده کنید

به این نکته باید توجه کنید که اگر هر وظیفه را به زمان درست موکول کنید، کارایی خود را افزایش می‌دهید. درواقع «زمان» حدود ۲۰ درصد واریانس روی عملکرد بهینه‌ی شما به وجود می‌آورد. معمولاً سیکل عملکرد بین ۹۰ تا ۱۲۰ دقیقه است؛ ولی اگر به ریتم انرژی خود توجه کنید، می‌توانید نگاه دقیق‌تری به بهره وری خود داشته باشید.

راه حل برای هرگروه چیست ؟

پرندگان

این گروه به‌منظور ماکزیمم کردن کارایی خود باید کارهای تحلیلی و تصمیم‌گیری‌ها را به صبح زود موکول کنند؛ یعنی زمانی که نقطه‌ی اوج نمودار انرژی آن‌ها محسوب می‌شود. کارهایی که به بینش و خلاقیت بیشتری نیاز دارند، باید اواخر بعدازظهر و اوایل عصر انجام شوند؛ یعنی زمانی که روی نمودار از نقطه‌ی مینیمم دوباره به سمت بالا حرکت می‌کنیم.

جغدها و پرندگان نوع سوم

افراد این گروه باید به شیوه‌ای برنامه‌ریزی کنند که وظایف تحلیلی و تصمیم‌گیری‌ها را اواخر بعدازظهر و اوایل عصر و وظایف خلاقانه را صبح انجام دهند. پرندگان سوم باید وظایف تحلیلی و تصمیم‌گیری‌ها را در فاصله‌ی صبح زود تا نیمروز و کارهای خلاقانه را اواخر بعدازظهر و اوایل عصر انجام دهند.

کرونوتایپ چقدر برای شرکت ها ارزش دارد؟

کارفرمایان تاحدودی وظیفه دارند که مشخص کنند هرکاری چه زمانی انجام بشود. برنامه‌ریزی زمانی، باید یک مسئله‌ی استراتژیک تلقی شود نه یک موضوع اداری. مدیران باید به عادات زمانی کارمندانشان توجه کنند. به‌عنوان‌ مثال یک زنجیره‌ی خرده‌فروشی که از ساعت ۹ صبح تا ۹ شب کار می‌کند، بهتر است مسئولیت کارمندان را برحسب کرونوتایپ آن‌ها تعیین کند.

اول از هرچیز باید به این نکته پی ببرید که کارمندان و افرادیکه با آنها کار می کنید، وظایف خود را به درستی انجام میدهند.

پس اگر می‌دانید که کارمندانتان ساعات صبح به اوج بهره‌وری خود می‌رسند، بهتر است ساعت ۹ و نیم صبح را به یک جلسه‌ی بی‌اهمیت اختصاص ندهید یا ساعت ۲ بعدازظهر در مورد مسائل مهم محصول جدید با آن‌ها گفتگو نکنید. هر یک از این جلسات، ساعات مخصوص و مناسب خودش را می‌طلبد.

نظر شما درباره بهره وری زمان چیست ؟ چه کارهای دیگری را سراغ دارید که به شما در بهره وری تان کمک میکند ؟ نظرات و پیشنهادات خود را با آی تی من در میان بگذارید.

38
دیدگاه بگذارید

avatar
19 فعالیت های نظردهی
19 واکنش به پاسخ دهی
0 دنبال کننده گان
 
بیشترین نظر دیده شده
داغ ترین بخش نظرات
18 نویسندگان نظرات
جلال ترابیرستمرستمعلی جبارفائزه آخرین نظرات ارسالی
  عضویت  
جدید ترین قدیمی ترین بیشتری بازدید
هشدار به وسیله :
ali
مهمان عزیز
ali

مقاله خوبی بود

رهنما
مهمان عزیز
رهنما

خیلی عالی توضیح دادید

رهنما
مهمان عزیز
رهنما

مقاله خوبی بود . در ادامه منم چند نکته برای بهره وری زمان میگم : ۱.همیشه وقت هست شما هرگز «وقت کم نمی‌آورید». این یعنی اگر کاری را در موعد مقرر تمام نکرده‌اید، حتما به این دلیل است که آن کار برای‌تان چندان ضروری یا چندان لذت‌بخش نبوده است. ۲. روزها همیشه سریع‌تر از آنچه انتظار دارید می‌گذرند کمی زمان «حائل» بین کارهای‌تان در نظر بگیرید. از برنامه‌های بسیار دقیق دوری کنید تا در برنامه‌ریزی، دچار زیاده‌روی نشوید. گارباگلی می‌نویسد: «هرچه وظیفه یا هدفی دقیق‌تر باشد، انجام نشدن آن محتمل‌تر می‌شود.» ۳وقتی روی دور هستید، فعالیت‌های بیشتری انجام خواهید داد.… ادامه نظر »

رهنما
مهمان عزیز
رهنما

ادامه قسمت دوم : ۶. هم‌زمان انجام دادنِ کارها، تمرکز را از بین می‌برد تحقیقات نشان داده است که مغز انسان هنگامی که تمرکز خود را از موضوعی به موضوع دیگر معطوف می‌کند، انرژی بیشتری مصرف می‌کند. اگر در طول روز، چند کار را هم‌زمان با هم انجام می‌دهید، مغزتان را به شدت خسته می‌کنید. ۷. حواس‌پرتی‌‌ها قابل کنترل هستند با استفاده از روش «پومودورو»، کارهای‌تان را به بازه‌های زمانیِ ۲۵ دقیقه‌ای با ۳ تا ۵ دقیقه استراحت بین هر دو بازه‌ی کاری تقسیم کنید یا از نرم‌افزارهایی مانند «سلف‌کنترل» (‌SelfControl) استفاده کنید تا از سر زدن به سایت‌هایی مانند… ادامه نظر »

ایمان
مهمان عزیز
ایمان

مقاله خیلی خوبی بود

فرشاد
مهمان عزیز
فرشاد

مقاله عالی بود

صادق
مهمان عزیز
صادق

خیلی عالی بود . به کارم اومد

تارا
مهمان عزیز
تارا

خیلی خوب توضیح دادید . متشکرم

آرش
مهمان عزیز
آرش

جزو معدود مقاله هایی بود که تا انتها خوندم . واقعا سایت خوبی داری

علی
مهمان عزیز
علی

موفق باشی آی تی من بزرگ

داوود
مهمان عزیز
داوود

مقاله بسیار عالی بود

مرتضی
مهمان عزیز
مرتضی

خیلی خوب بود

omid
مهمان عزیز
omid

مثل همیشه عالی بود و جذاب

omid
مهمان عزیز
omid

خیلی هم خوب
به رشته ی منم مربوطه

مدیر خوب
مهمان عزیز
مدیر خوب

مطلب خوبی بود.
ممنون.

فائزه
مهمان عزیز
فائزه

خیلی خوب توضیح دادید

علی جبار
مهمان عزیز
علی جبار

سلام از این مطالب بیشتر بذارید
ممنون

رستم
مهمان عزیز
رستم

منم یه متن خوب برای مدیریت زمان و افزایش بهره وری میگذارم . امیدوارم مفید باشه : ۱- ابتدا کارهای مهمتر را انجام دهید این یک قانون طلایی در مدیریت زمان است. سعی کنید هر روز دو یا سه کار بسیار مهمی را که حتماً باید انجام شوند، تعیین کرده و الویت خود را انجام آنها بگذارید؛ هنگامی که این کارها را تمام کردید، روزتان به خوبی پیش خواهد رفت. می توانید به سراغ دیگر کارها بروید و یا آنها را به فردا موکول کنید؛ به هر حال شما کارهای مهم خود را به پایان رسانده اید. ۲- «نه» گفتن… ادامه نظر »

رستم
مهمان عزیز
رستم

ادامه قسمت دوم : ۱۴- از تعطیلات آخر هفته زیاد استفاده نکنید شاید به نظر خنده دار برسد ولی به جرات می توان گفت که انجام کمی کار در تعطیلات آخر هفته، تاثیر شگفت انگیزی در کاهش حجم وظایفتان در طول هفته دارد. هدف ۲ تا ۴ ساعت در هر روز است و خواهید دید که وقت آزاد بیشتری برای فعالیت های خود خواهید داشت. ۱۵- سیستمی سازماندهی شده بنا کنید داشتن نظم و ترتیب در کارها موجب صرفه جویی در وقت و هزینه می شود. به یاد داشته باشید که قرار نیست منظم ترین فرد جهان باشید. گفتنی است… ادامه نظر »

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن