پشتکار و تلاش یا باور درست؟ کدوم ما رو بیشتر موفق میکنه؟

از پشتکار و تلاش زیاد شنیدم که اگه داشته باشیم موفق میشیم...!

14

 

پشتکار و تلاش رو همیشه از زبان پدر، مادر و مربیان خودمون شنیدیم. حتی از اسطوره های موفق و کساییکه از دید ما موفق هستن شنیدیم که پشتکار و تلاش ما رو به هرجایی میرسونه. اما آیا این واقعیت داره؟

بروس اسپرینگستین (Bruce Springsteen) خواننده، نوازندهٔ گیتار و آهنگساز موسیقی راک و موسیقی محلی (folk) آمریکایی هست که متن ترانه‌ هاش درباره کسایی هست که سعی می‌کنن به مشکلات مالی غلبه کنن و روزگار موفقی رو داشته باشن.

نیمه‌ی ابتدایی زندگینامه‌ ی بروس اسپرینگستین، بعضی چیزها رو کاملا روشن می‌کنه:

  • او توانایی‌ مادرزادی برای نواختن گیتار رو نداشت و در واقع پس از آموزش‌ های اولیه او نواختن رو رها کرد، طوریکه حتی قادر به نواختن یه نوت موسیقی هم نبود.
  • استعداد خوانندگی نداشت، هرگروهی که عضوش بود به یه خواننده‌ ی اصلی نیاز داشت ولی بروس اسپرینگستین اون خواننده اصلی نبود.
  • به همین دلیل بود که همه او رو ترک کردند و مخاطبان از او فاصله گرفتن. اولین مدیر برنامش به تلفن‌ های او پاسخ نداد و هم گروهی‌ هاش خسته شدن و اونو رها کردن.
  • او حتی رانندگی هم بلد نبود! اهل ولگردی در شهر هم نبود تا حداقل، جذابیت یه ستاره‌ ی راک رو داشته باشه.
درباره‌ی اهمیت استعداد (Talent) خیلی گفته شده و در حالیکه مهارت(Skill)، چیزی قابل دستیابی هست.

به نمایش بزار …

همه‌ی لیدرهای خلاق، ویژگیِ مشترکی دارن:

به نمایش گذاشتن هرچیزی که بلد هستن…! چه در کسب‌وکار و چه در هنر یا در جامعه…

اونا بدون توجه به واکنشی که جهان (مردم) در برابرشون داره، برخلاف طبیعت نوپایی که مهارتشون داره و علیرغم تردیدهایی که وجود داره، مدام کارشونو پیش میبرن.

نقش جامعه به نظرم اساسیه، افرادی که دوروبر خودتون جمع کردید میتونن داستان شما رو توقیت کنن و استاندارد کار رو برای شما حتی بالاتر ببرن و کار رو حتی براتون سخت تر کنن.

پس از رسیدن به موفقیت، جامعه جزئی اساسی از داستان موفقیت شما میشه ولی اول باید به پیمودن این مسیر متعهد بشید… اما چطوری؟!

پشتکار و تلاش

قبلا درباره خودت را بشناس ارزشت را بشناس چون ما فقط یک بار زندگی می کنیم ! صحبت کردم.

پشتکار و تلاش یا باور درست؟

وقتی زندگینامه افراد موفق رو بررسی میکنم یه تفاوت اصلی بین اونا و آدمهای معمولی وجود داره، شاید پشتکار و تلاش یکی از عامل های موفقیت باشه اما عامل اصلی نیست! درواقع عامل اصلی که باعث موفقیت میشه ” باور درست داشتن به هدف و ایمان به راهی که میری ” هست.

وین دایر درباره باور میگه :

باور کنید تا ببینید !

جمله کوتاه اما پر مغزیه و همه چی رو بهمون میگه. هرچیزی که الان داریم میبینیم براساس باور های ماست و اگه چیزی رو الان نمیتونیم ببینیم یا باورش برامون سخته به خاطر اینه که هنوز باور نکردیم تا بتونیم ببینیم!

اگه میگی بازار کساده، مشتری نیست، فلان چیز جواب نمیده، اینا به باور های تو برمیگرده و باورهای مارو توجه های ما در طول روز میسازه.

تکنیکی برای تغییر باور ها

از همین لحظه که داری این مقاله رو میخونی ، سعی کن به قسمت هایی توجه کنی که کمتر توجه کردی ، باورهایی که درباره پول، ثروت ، سلامتی و روابط داری رو زیر سوال ببر ! اگه تو یکی از مواردیکه گفتم یا همشون موفق نبودی حتما یه جایی از کارت مشکل داره!


من به توسعه فردی خیلی علاقه دارم و سعی کردم در بخش آموزش توسعه فردی مقاله های نابی رو برات آماده کنم که تو این مسیر بهت کمک میکنه. اگه سوالی داری و یا نظری خوشحال میشم زیر همین پست برام بزاری…

دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest

14 نظر
Inline Feedbacks
View all comments