گزارش الکامپ ۹۷ روز چهارم ؛ بی ثباتی اقتصادی = ضربه به استارتاپ ها

34 13,398

گزارش الکامپ ۹۷ روز چهارم را در این پست میخوانید. استارتاپ ها با چالش های گوناگونی روبه رو هستند یکی از این چالش ها، چالش اقتصادی است. این باره به سراغ رضا اسلامی‌فرد مدیرعامل استارت‌آپ گهواره رفتم. در ادامه همراه با آی تی من ، جلال ترابی باشید.

رضا اسلامی‌فرد مدیرعامل استارت‌آپ گهواره با بیان اینکه چالش‌های استارت‌آپ‌ها همان‌هایی است که کسب‌وکارهای کهنه‌کار دارند، گفت:

اگر بخواهیم لیستی از مهم‌ترین مشکلات استارت‌آپ‌ها در مقایسه با لیست مشکلات برندهای کهنه‌‌کار تهیه کنیم، خیلی تفاوت جدی بین اولویت‌ها نیست. اما ماجرا این است که استارت‌آپ‌ها در مورد بعضی از قسمت‌ها هزینه‌های زمانی می‌دهند که واقعا کشنده اشت. در ساختار مالیاتی کشور، آن‌قدر قوانین گسترده و پیچیده و عدم شفافیت وجود دارد که برای کسی که تازه از دانشگاه آمده و چند سالی است که کار کرده، سخت است که بخواهد به این فضا مسلط باشد.

گزارش الکامپ ۹۷ روز چهارم و گستردگی اتفاقات

با توجه به گستردگی اخبار و اتفاقات این نمایشگاه، مهم ترین اتفاقات را در قالب تگ زیر پوشش میدهم. او با اشاره به مشکل عدم شفافیت در قوانین، بیان کرد:

افرادی که تصمیم دارند فضای کسب‌وکار جوانان و شرکت‌های نوپا را رونق دهند، باید به این فکر کنند که چیزی که ما از آن بهره‌مند خواهیم شد شرکت‌های بزرگ است، نه شرکت‌های کوچک.

بنابراین در نظر گرفتن معافیت‌های مالیات برای چند سال اول شرکت‌ها مطمئنان باعث کاهش درآمد دولت نمی‌شود زیرا اصولا خیلی‌ از این شرکت‌ها در ابتدا اصلا سودده نیستتد. اما در عوض فرصت را برای مراکز رسیدگی و حتی مالیات هم فراهم می‌کند که دقت و انرژی‌اش را جایی صرف کند که منافع بیشتری داشته باشد.

الکامپ 97

این فعال استارت‌آپی مشکل دیگر را عدم وجود ثبات در فضای اقتصادی دانست و توضیح داد:

این مشکل در شرایط کنونی خیلی جدی است و البته شاید راه‌حل کوتاه‌مدت هم نداشته باشد. فضای استارت‌آپی مثل یک گیاه است که برای رشد نیاز به یک خاک دارد. این خاک هر چقدر هم حاصل‌خیز باشد، اما باثبات نباشد، باعث رشد نمی‌شود. ما در فضای اقتصاد کشور ثبات نداریم.  ممکن است ما تورم ۵۰ درصد هم داشته باشیم اما گر بدانیم در ۲۰ سال آینده تورم ۵۰ درصد ثابت است، این مساله باعث پیش‌بینی‌پذیری می‌شود و مشکلی که الان در کشور داریم عدم پیش‌بینی‌پذیری است.

گزارش الکامپ ۹۷ روز چهارم و حضور جوانان

اسلامی‌فرد با بیان اینکه جوانان حاضر در اینجا، تصویرشان از آینده کوتاه است، گفت:

این خیلی خطرناک است. منظور از تصویر آینده این است که من اگر بدانم قرار است یک سال روی گهواره کار کنم، یک دید دارم، ‌اگر قرار باشد یک عمر رویش کار کنم یک جور نگاه می‌کنم و اگر آن را به عنوان یک بیزینس مادام‌العمر قرار دهم که بعد از زندگی من هم ادامه داشته باشد، یک دید دیگر دارم.

این موضوع تصویر آینده است و ما باید رویش کار کنیم. ممکن است خود آینده هم خراب نباشد اما تصویرش خیلی خراب است. نوساناتی ک وجود دارد باعث می‌شود تصویر آینده خراب شود و این می‌تواند برای فضای کسب‌وکار کشنده باشد.

مدیرعامل استارت‌آپ گهواره درباره‌ی حضور در الکا‌م‌استارز اظهار کرد:

امسال اولین سال است که ما در الکامپ شرکت می‌کنیم. این اتفاق خیلی خوبی است، افرادی که مراجعه می‌کنند کنجکاو هستد که گهوار چه کار می‌کند، دقیق سوال می‌پرسند.

این نشان می‌دهد افراد آشنا به این فضا هستند و بعضا بینشان کسانی دیده می‌شوند که معلوم است علاقه‌مند به فضای فناوری اطلاعات هستند. بنابراین با جرات می‌توان گفت الکامپ در جذب عامه مردم به فناوری‌های نوین خصوصا آی‌تی خیلی موفق بوده است.

او ادامه داد:

وقتی هم می‌بینیم یک پدر با فرزند خودش آمده و به او در مورد استارت‌آپ توضیح می‌دهد، می‌تواند شروع خیلی خوبی برای کاشتن این بذر باشدکه هرکس می‌تواند یک روز کارآفرین یا ارزش‌آفرین باشد.

امیدوارم الکامپ با قدرت به کار خودش ادامه دهد و فضای الکامپ به جایی برای رونق فضای کسب و کار تغییر نکند. اینجا فضای خیلی خوبی است و آدم‌ها امیدوارند و این فوق‌العاده است.

اما افرادی که به این فضا نگاه می‌کنند باید توجه کنند که جامعه افرادی خیلی بیشتر از این یک میلیون نفری که درگیر فضای الکامپ هستند نیاز دارد. ما باید شرایطی ایجاد کنیم که همه ۸۰ میلیون نفر اینجا حضور داشته باشند و این پویایی را در خود ببینند.

تفاوت های الکام استارز با سال های گذشته خودش

این فعال استارت‌آپی درباره تفاوت‌های الکام‌استارز امسال با سال‌‌های گذشته گفت:

ما حدود دو سال سن داریم اما سال گذشته در الکامپ نبودیم. به عنوان غرفه‌دار به نظر می‌رسد نمایشگاه منظم‌تر است. دیزاینی که برای استارت‌آپ‌های پایه در نظر گرفته شده از پارسال شیک تر و محترمانه‌ تر است. البته به نظر می‌رسد ایده‌ها از پارسال خام‌تر است یعنی استارت‌آپ‌های جدید که آمدند، زودتر فیلد می‌شوند. خیلی خوب می‌شود که آمار بدهند از استارت‌آپ‌های سال گذشته چه تعداد باقی ماندند.

اسلامی‌فرد درباره خام بودن فضای استارت‌آپی اظهار کرد:

خیلی از جوان‌هایی که باید می‌رفتند در یک محیط کار کرده و تجربه کسب می‌کردند تا پخته شوند و بعد شرکت بزنند، برعکس عمل کردند و اول شرکت زدند. یکی از ایرادهای ما همین موضوع است. ایجاد استارت‌آپ برای زمانی است که کارمند خوب یک شرکت فرصتی در جامعه بشناسد که بتواند مجموع منابع در جامعه را طوری مدیریت کند که به یک ارزش جدید ختم شود. این یعنی کارآفرینی و لازمه‌اش تجربه خوب است.

الکامپ 97

او در ادامه خاطرنشان کرد:

ایرادی که در فضای استار‌ت‌آپی ما وجود دارد این تصویر است که همه قرار است استیو جابز شوند. پس می‌گویند من چرا چند سال برای یک نفر کار کنم؟ از اول کار خودم را شروع می‌کنم.

خطری که این موضوع ایجاد کرده این است که هم شرکت‌هایی که نیاز به نیرو دارند، دچار کمبود شدند که هزینه آنها هم بالا می‌رود و در نتیجه کل اکو سیستم سرعتش کند می‌شود.

درعین حال آن تجربه‌ای که استارت‌آپ‌ها می‌توانستند کنار یک شرکت دیگر کسب کنند و شاید چند سال دیگر یک استارت‌آپ خیلی خوب را راه بیندازند، به تاخیر می‌افتد.

مشکل جامعه ما

اسلامی‌فرد با بیان اینکه یک مشکل ما در جامعه این است که دیر شروع به پول در آوردن و شکست خوردن می‌کنیم،‌ افزود:

جوانان ما محرومیت اقتصادی را تجربه کردند، اما دشواری اقتصادی و حل مساله اقتصادی را تجربه نکردند. البته دهه هفتادی‌ها دارند به این سمت حرکت می‌کنند که از روز اول شروع به پول درآوردن کنند و به صورت عمل‌گرایانه به فکر کار کردن هستند.

این موضوع باعث می‌شود آدم‌ها زود تجربه شکست اقتصادی را داشته باشند که موجب پختگی می‌شود. اما خیلی خوب بود که همه چیز بیشتر سر جای خودش بود و این فضا در شرایط بهتری رشد می‌کرد.

او درباره استارت‌آپ گهواره توضیح داد:

گهواره اپلیکیشنی است که به حوزه تربیت کودک پرداخته. روانشناسان و جامعه‌شناسان می‌گویند اگر می‌خواهید جامعه را اصلاح کنید، باید از تربیت کودکان تا شش سال شروع کنید.

گهواره روی تربیت کودکان از تصمیم به بارداری تا شش سالگی تمرکز کرده و ما دو سری سرویس داریم. سرویس‌های مراقبتی مثل خواب، تغذیه، بازی و یک سرویس اجتماعی که والدین بتوانند در آن با هم تعامل داشته باشند.

کار اصلی و ایده ی کلیدی؟!

اسلامی‌فرد ادامه داد:

کار اصلی و ایده‌ی کلیدی گهواره شخصی‌سازی اطلاعات است. الان والدین علاقمند به دانستن هستند اما حجم اطلاعات خیلی زیاد است و ما روی فرآیند ارائه محتوا کار کردیم.

ما تلاش کردیم سیستمی فراهم کنیم که آنها بتوانند متناسب با سن فرزندشان اطلاعات کسب کنند و آرامش داشته باشند. گهواره در طول چند سال آینده فرآیند فرزندپروری را تبدیل به یک فرآیند لذت بخش می‌کند، همانطور که واقعا هست.

به نظر شما گزارش روز چهارم الکامپ ۹۷ چطور بود؟ منتظر پوشش ها و اخبار بعدی نمایشگاه باشید.

منبع مقاله جلال ترابی آی تی من
نوشته شده توسط پوشش خبری الکامپ 97
دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest
34 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
34
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x