استخدام دیجیتال مارکتر ؛ چرا شرکت های آی تی به دنبال استخدام آچار فرانسه ها هستند؟

8

استخدام دیجیتال مارکتر یکی از بحث های مهم شرکت هاست. امروز یهویی این موضوع به ذهنم خورد که چرا شرکت های فناوری ایرانی به دنبال استخدام افراد با تعدد تخصص هستند و میخواهم این موضوع را باهم بیشتر بررسی کنیم.

زمانی که صحبت از استخدام در شرکت های آی تی می کنم یاد این جور آگهی ها میافتم که : 

نمونه متن استخدام شرکت آی تی

یا

نمونه متن استخدام شرکت آی تی

باتوجه به متن درخواست ها به نیاز هرشرکت یا تیم پی می بریم که دید مناسبی نسبت به نمونه متن استخدامی ندارند. 

دنبال متخصص باشیم نه آچار فرانسه

اینکه یک نفر به موارد مختلف مسلط است، یک آیتم بسیار خوب برای استخدام به حساب می آید اما این نکته را هم در نظر داشته باشید که وجود متخصص برای هر تخصص می تواند کیفیت اجرا را بسیار بالاتر ببرد.

دیجیتال مارکتینگ، سئو، شبکه های اجتماعی و تولید محتوا ۴ حوزه تخصص هستند که هرکدام زیرمجموعه و سرفصل های خودشان رادارند. یک دیجیتال مارکتر مانند یک دکتر عمومی از حوزه های تخصصی بالا می دادند و برای هرتخصص نیازمند مراجعه به متخصص مربوطه هستیم.

استخدام دیجیتال مارکتر در شرکت های آی تی می تواند روندهای مدنظر یک مجموعه برای رشد در فضای دیجیتال را محقق کند.

کیفیت را فدای پول نکنیم!

کیفیت حرف اول را در هر کسب وکار ارائه دهنده محصولات و سرویس میزند. اگر کیفیت را به خاطر صرفه جویی در هدررفت حقوق به پرسنل فدا کردیم، درواقع مشتری را از خود یک پله دور کرده ایم و همین مسئله باعث میشود تا حس بدی را برای مشتری به جای بگذاریم.

فراموش نکنیم که 

یک نفر نمیتواند : تولیدمحتوا کند ، سئو انجام بدهد و شبکه های اجتماعی را مدیریت کند و در عین حال آبدارچی شرکت هم باشد!

از افراد به اندازه توان و تخصص شان بهره ببریم و سعی کنیم کیفیت ارائه خدمات خود را بالاتر ببریم. زمانیکه کیفیت در شرکت حرف اول را بزند باعث می شود تا مشتریان وفادار برای کسب و کار شما به وجود بیاید.

این یعنی دیگر نیازی نیست به دنبال مشتری جدید برای ارائه خدمات باشید، بلکه به مشتریان قبلی خود چندین و چند مرتبه خدمات و محصولات خود را می فروشید و : 

مشتری وفادار، مشتریان وفادار دیگری می آورد

مدیر باید به تخصص افرادیکه استخدام می کند، آشنا باشد

اگر مدیر یک شرکت هستید یا مسئول نیروی انسانی، فرقی نمیکند شما باید برای استخدام فرد مدنظرِ کاربلدتان باید به تخصص هایشان مسلط باشید و آشنایی کامل به آنها داشته باشید در غیر این صورت باید منتظر حضور افرادی در شرکت و تیم تان باشید که فاقد تخصص کافی برای انجام پروژه ها هستند.

منظور از آشنایی مدیر به تخصصه افراد اینست که از جزییات و ریز هرتخصص اطلاعات کافی داشته باشد و نیاز کار خودش را به درستی درک کرده باشد. 

اگر شرکت شما نیاز به تخصص: 

  • طراحی سایت دارد؛ استخدام طراح سایت یا تیم طراحان سایت به شما کمک می کند.
  • سئو کار دارد؛ استخدام سئوکار یا تیم سئوکاران می تواند برآورده کننده این نیاز باشد.
  • شبکه اجتماعی دارد؛ استخدام سوشال مدیا منیجر (ادمین شبکه های اجتماعی) می تواند نیاز شما را در این زمینه حل کند.
  • یک فرد مسلط به حوزه های بالا برای هدایت دارد؛ استخدام دیجیتال مارکتر میتواند شما در رهبری درست فضای تبلیغات دیجیتال شما کمک کند.

استخدام دیجیتال مارکتر

کارآموز را در جای صحیح به کارگیری کنید

بسیاری از شرکت ها به دلایل مختلفی دنبال راهی برای حقوق ندادن به پرسنل متخصص هستند و در آگهی های استخدامی شان اکثرا کلمه “کارآموز” را مشاهده می کنیم و انتظار کارهای حرفه ای مثل متخصص ها را داریم.

درواقع کارآموز کسی هست که اطلاعاتی درباره کاریکه میخواهد انجام بدهد ندارد و بیشتر به دنبال یادگیری است. از کارآموز نباید انتظار کار تخصص داشت، مثل اینست که از یک بچه ۵ ساله انتظار حل معادلات درجه دوم را داشته باشیم!

قبل از به کارگیری کارآموز، اول به آیتم هاییکه در شرکت نیازهست توجه کنید. اگر آیتم مدنظر شما (مثلا دپارتمان کمپین های تبلیغاتی) فعلا نیازی به نیروی کارشناس و متخصص ندارد می توانید از کارآموز استفاده کنید و بدانید که شما در قبال زمانی که کارآموز برای شما می گذارد مسئول هستید. 

پس باید قبل از گرفتن کارآموز، از یک منبع علمی معتبر یا یک متخصص برای یادگیری کارآموزان خود استفاده کنید تا پس از پایان دوره آزمایشی (دوره کارآموزی) بتوانید آنها را به درستی در جایگاه درستشان به کارگیری کنید.

به دنبال افراد برند نباشید!

افرادیکه از برندشخصی قوی برخوردار هستند و به صورت فریلنسر (آزادکار) کار می کنند هیچ گاه به دنبال استخدام دریک شرکت با حقوق ثابت نیستند! اینجور افراد به دنبال پروژه و فرصت های بزرگ با خلق درآمد بیشتر هستند. 

از این گونه افراد زمانی باید استفاده کنید که شرکت شما در زمینه کاریش حرفی برای گفتن داشته باشد و به دنبال ایجاد یک فرصت ناب و بکر در بازار خود باشد. 

انتخاب افراد با برندشخصی قوی به شما قدرت می دهد اما زمانیکه : درجای درست از آن ها استفاده کنید.

در این میکرو مقاله سعی کردم تا به نکاتی بپردازم که نکات مهم برای استخدام یک فرد متخصص در زمینه بازاریابی دیجیتال و کسب و کارهای دیجیتالی بپردازم. به نظر شما چه نکته های دیگری باید در نوشتن یک آگهی استخدام و به کارگیری افراد متخصص درنظر گرفته شود؟ 

آن نکته را برای من کامنت کنید. منتظر کامنت های شما هستم.

دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest

8 نظر
Inline Feedbacks
View all comments