آی تی من جلال ترابی
رشد کسب و کار در فضای دیجیتال

راه اندازی استارتاپ به سبک یک آشپز : مواد لازم برای پختن یک استارتاپ ؟

10

پختن یک استارتاپ؟ آره درست شنیدید! در این مقاله میخواهم دستورات لازم برای پختن درست و اصولی یک استارتاپ یعنی راه اندازی استارتاپ را به شما یاد دهم. پس در ادامه با آی تی من ، جلال ترابی همراه باشید.

اگر علاقه مند به راه اندازی استارتاپ یا همان کسب وکار نوپا هستید، باید بگویم که درواقع یک آشپز تمام عیار برای کسب وکارتان باید باشید. شاید بپرسید چرا؟ دلیلش کاملا واضح است. قبلا در مقاله سوالات قبل از راه اندازی استارتاپ به یکسی موارد پرداخته ام.

همان طور که یک آشپز با مواد غذایی و دستور پخت های بیشتری آشنا باشد میتواند غذاهای بیشتر و لذیذتری را درست کند، پس یک بنیانگذار استارتاپ هرچه قدر با جوانب راه اندازی استارتاپ بیشتر آشنا باشد، یک استارتاپ اصولی تر راه می اندازد.

راه اندازی یک استارتاپ

اصلا عجله کنید…

برای راه‌اندازی یک استارتاپ اصلا عجله نکنید، قدم های حساب شده بردارید و از متخصصان این حوزه مشاوره بگیرید تا یک راه اندازی اصولی تر را تجربه کنید.

درمسیر زندگی استارتاپی تان نباید به ایده زیاد از حد توجه کنید چراکه مهم ترین اصل در استارتاپ، پیاده سازی اصولی آن و رسیدن به درآمد است. اگر بنیانگذار استارتاپ را یک دانشجوی تازه وارد به دانشگاه فرض کنیم، اولین درآمد استارتاپ معادل فارغ التحصیلی آن دانشجو است!

راه اندازی استارتاپ مثل زندگی بخشیدن است

زندگی بخشیدن به یک استارتاپ و به موفقیت رساندن آن ساده نیست و باید به پیش نیاز های آن قبل از هرچیزی فکر کرد. اولین قدم‌ها با بررسی، تجزیه، تحلیل بازار و پتانسیل آن برای پذیرش محصول جدید آغاز می‌شود. و پس از بررسی موارد قبلی؛ با آنالیز رقبا میتوان عملکرد آن‌ها در حوزه فعالیت و همین طور تحقیق در مورد اینکه آیا کسب‌وکار می‌تواند عملکرد بهتری داشته باشد یا خیر، ادامه پیدا می‌کند.

همان طور که دربالاتر گفتم، ایده مهم نیست و باید به چگونگی پیاده سازی استارتاپ تان فکر کنید. ایده استارتاپی تان میتواند قبلا پیاده شده باشد، بومی سازی نشده و یا اصلا وجود نداشته باشد. پس استراتژی درست درپیاده سازی و دید درست مالی میتواند منجر به موفقیت استارتاپ و البته جذب سرمایه گذار باشد، پس درنتیجه بنیان‌گذار استارتاپ باید آشنایی نسبی با امور حسابداری داشته باشد.

راه اندازی یک استارتاپ

برخی از استارتاپ ها از همان ابتدا ایده خود را به شتابدهنده ها ارائه میکنند تا علاوه بر جذب سرمایه اولیه برای راه اندازی، از آموزش منتور (مربیان) برای شروع و ادامه مسیر خود استفاده کنند. اما این نکته را فراموش نکنید که قبل از ورود به شتابدهنده، حتما استراتژی و مسیر راه استارتاپ خود را مشخص کنید تا به بن بست نخورید. 

در ادامه به نکات مهمی که یک آشپز استارتاپ (بنیانگذار استارتاپ) برای پختن کامل و صحیح استارتاپ (راه اندازی استارتاپ) در نظر داشته باشد میپردازم:

۱ – راه اندازی استارتاپ و اهمیت دادن به سرمایه و محاسبات مالی

زمانی که فکر راه اندازی استارتاپ به سراغ شما می آید، سرمایه اولیه راه اندازی از دغدغه های شما میشود. البته داشتن سرمایه برای راه اندازی از کانال های مختلفی میتواند تامین شود : سرمایه شخصی – سرمایه خانوادگی – سرمایه فامیلی –  شتابدهنده – سرمایه گذاری جسورانه و….

بهترین راه برای سرمایه گذاری در استارتاپ تان، سرمایه شخصی و سرمایه خانوادگی است. چراکه دیگر نیازی به جواب پس دادن سوالات پرپیچ وخم سرمایه گذار و شتابدهنده را ندارید. اما اگر فکر می کنید سرمایه زیادی برای شروع اولیه کار نیاز دارید، در صورتیکه بتوانید با عدد و رقم و یک توجیه اقتصادی خوب نظر سرمایه گذار را جلب کنید، دیگر جای نگرانی برای رشد نخواهید داشت.

سرمایه به تنهایی در استارتاپ مهم نیست و مهم ترین نکته ای که قبل از مراجعه به سرمایه گذار یا رفتن به سراغ حساب شخصی خود بکنید، حساب وکتاب خرج هاییست که قرار است انجام دهید. به همین دلیل میگویم اطلاع از دخل و خرج های استارتاپ مهم تر از سرمایه گذاری است.

راه اندازی یک استارتاپ

۲ – در راه اندازی استارتاپ از منتور و مربیان باتجربه کمک فکری بگیرید

تجربه نداشتن در راه اندازی کسب وکار نوپا یا همان استارتاپ به این معنی نیست که شماچیزی نمیدانید! بلکه به قواعد، قوانین و پیچ و خم راه آشنایی کامل ندارید و نیازمند یک منتور درکنار خود و استارتاپتان برای راهنمایی هستید. منتور (مربیان) کسب وکار مثل معلم های دبستان هستند که به شما الفبای اولیه قواعد و اصول را به شکل واضح بیان می کنند.

همچنین مشاور مورد نظر باید دانش عمومی در صنعت کاری که شما قصد فعالیت در آن دارید را داشته باشد تا بتواند فضاهای خالی مهارتی مانند دانش مالی را پر کند. همیشه به یاد داشته باشید :

بهترین مشاور کسی است که جلوی اشتباهات بزرگ اعضای استارتاپ را بگیرد.

۳ – تابع قوانین و مقررات باشید

پیروی از قوانین و مقررات در زندگی و خصوصا کسب وکار به آرامش فکری، اصولی بودن و به صفر رساندن ریسک شکست را به همراه دارد. به یاد داشته باشید که انتخاب ساختار حقوقی برای کسب‌وکار از مهم ترین گام برای یک استارتاپ است و تأثیرات زیادی برروی عواملی مثل: مالیات، مسئولیت‌ها و سایر جنبه‌های کسب‌وکار می‌گذارد.

شرکت های با مسئولیت محدود، مثال خوب و واضح برای یک استارتاپ می تواند باشد؛ چراکه انعطاف‌پذیری زیادی دارد و در عین حال مسئولیت‌های سنگینی برای صاحب کسب‌وکار ندارد. و درنتیجه صحبت کردن با یک وکیل متخصص در امور مربوط به کسب‌وکار و مشاوره گرفتن از او بهترین راه برای جلوگیری از مشکلات حقوقی است.راه اندازی یک استارتاپ

مهم نیست در چه زمینه‌ای مشغول به کار هستید بلکه مهم اینست که  تمام مسائل حقوقی باید تحت نظر یک وکیل متخصص و حقوقی درزمینه استارتاپ ها باشد.

۴ – همیشه درحال یادگیری و مطالعه باشید

مطالعه و کسب دانش های مختلف برای کسب وکار، یک رکن جدایی ناپذیر است. درهرجایی از مسیر استارتاپی تان نیازمند یادگیری و مطالعه هستید. به عنوان مثال: شما باید با مسائل حقوقی استارتاپ خود مطلع باشید پس نیاز است تا دراین زمینه کتاب خوانده و مطالعه داشته باشید.

هیچ کارآفرینی نمی‌خواهد بعد از ارائه‌ی محصول و خدماتش به بازار با رفتار سرد و عدم رضایت مشتریان خود روبه‌رو شود. رضایت برای دو طرف باید وجود داشته باشد.

بسیاری از بنیانگذاران استارتاپ ها فکر میکنند تحقیقات بازار یک تحقیق ساده چند برگی با چند پرسش مشخص و واضح است، در صورتی که عوامل زیادی در این کار دخیل هستند. در تحقیقات بازار: تعیین اندازه‌ی بازار (Market Size)، شناسایی محصول، خدمات مشابه و علاقه‌ی مردم نسبت به محصول از عواملی هستند که موفقیت استارتاپ در بازار را رقم میزند.

یکی از نتایج تحقیقات نشان میدهد که اکثر استارتاپ ها در ۵ سال اول حیات خود دچار مرگ می شوند و دلیل آن تنها یک چیز است : عدم اطلاع کافی بنیانگذاران از چگونگی راه اندازی !

قبلا در آی تی من ، مقالات استارتاپی دیگری نیز منتشر کرده ام که دعوت میکنم آنها را مطالعه کنید:


مقالات آموزش استارتاپ در آی تی من

استارتاپ چیست


در این مقاله سعی کردم تا به مهم ترین نکات کلیدی برای راه اندازی و موفقیت آن بپردازم. به نظر شما یک استارتاپ چه عواملی را باید رعایت کند؟ آیا مسئله مالی تنها و مهم ترین مسئله برای یک استارتاپ است؟ چه عناصر دیگری در موفقیت استارتاپ دخیل هستند؟ منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستم.

۰ ۰ vote
امتیازه به این مقاله
دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest
10 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x