الگوریتم BERT گوگل چیست؟ معجزه هوش مصنوعی در سئو !

0 14,450

الگوریتم BERT گوگل چیست و چرا اهمیت داره؟ الگوریتم BERT گوگل نمونه ای از معجزه هوش مصنوعی در سئو هست که میتونم بهش اشاره کنم. در این مقاله از رشد کسب و کار با من همراه باش.

درست زمانی که فکر میکردین جستجوی اینترنتی به بلوغ خودش رسیده و دیگه بهتر از این نمیشه، گوگل دست به طراحی و انتشار بزرگ ترین و باهوش ترین الگوریتم خودش در ۵ سال گذشته زده. این الگوریتم که با نام BERT شناخته میشه، یه الگوریتم بر پایه هوش مصنوعی هست که به ربات های گوگل کمک میکنه تا ساختار معنایی کلمات موجود در یه عبارت جستجو شده (کوئری) رو به شکل دقیق تری درک کنه.

کلمه BERT مخفف عبارت Bidirectional Encoder Representations from Transformers هست! اصلاً نگران نام ترسناک و بیش از حد فنی این الگوریتم نباشین. قصد من از این مقاله آشنایی هرچه بیشتر شما با ساختار گوگل و جستجو در آن هست. اگه به سئو علاقه دارین، بخش آموزش سئو رو حتما مطالعه کنین.

البته قبلا توی مقاله ی سئو و هوش مصنوعی درباره ی ارتباط تنگاتنگ سئو با هوش مصنوعی صحبت کردم ولی اینجا میخوام کمی بیشتر این موضوع رو باز کنم.

الگوریتم BERT گوگل چیست و چه هدفی داره؟

در ساده ترین حالت ممکن، بِرت مدلی از زبان محاوره و روزمره هست که به الگوریتم های گوگل کمک میکنه تا حتی کوچک ترین بخش های زبان محاوره مثل حروف اضافه رو به خوبی یه انسان درک کنه! (مثل زبان محاوره این مطلب و مطلب های قبلی این سایت که خوندین)

الگوریتم BERT گوگلحالا از شما میپرسم، وقتی شروع به تایپ کردن در گوگل میکنین، بیشتر عبارت های پیشنهادی از چه نوع زبانی استفاده میکنن؟ پس اگه به اون فکر کنین خیلی منطقی به نظر میرسه:

از اونجاییکه موجوداتی که در گوگل سرچ میکنن، انسان هستن و بیشتر با زبان محاوره ی خودشون عبارتی رو جستجو میکنن، پس اگه ربات های گوگل هم به جای تمرکز بر ساختار ماشینی، به بُعد انسانی و طبیعی زبان توجه کنن، نتیجه نهایی ایده آل تر میشه.

خلاصه ای از رنک برین

البته گوگل تا اینجای کار با انتشار الگوریتم RANKBRAIN ، تا حد زیادی زبان طبیعی رو با زبان ماشینی جایگزین کرده، ولی الگوریتم BERT میتونه به عنوان مکمل رنک برین، نتایج دقیق تر و مرتبط تری را در اختیار کاربر قرار دهد. شاید بپرسین چطوری؟ قبل از اینکه بخوام این موصوع رو بررسی کنم، بهتره که به طور خلاصه با رنک برین و ساختارش آشنا باشین تا توی مقاله های بعدی درباره ش بیشتر براتون بنویسم :

رنک برین رو  میشه الگوریتم جدید گوگل بر پایه هوش مصنوعی دانست. این الگوریتم وظیفه داره تا بر اساس عبارت جستجو شده مفهوم مورد نظر کاربر رو شناسایی کرده و بهترین پاسخ رو به او نمایش بده. همچنین در ادامه بر اساس رفتار کاربران رتبه بندی نتایج جستجو رو بهینه سازی کند

درک ساختار پیچیده زبانی توسط BERT

علاوه بر این، موضوع دیگه ای که با روی کار اومدن الگوریتم جدید گوگل بهتر از قبل میشه، درک موقعیت کلمات در جملات هست. با یه مثال این موضوع رو بیشتر براتون باز میکنم :

وقتی از گوگل میپرسین (راه های مهاجرت به کانادا) گوگل به تک تک کلمات این جمله به عنوان واحد های جدا از هم نگاه نمیکنه، بلکه مفهوم هرکدوم از این کلمات رو از روی ارتباط اونها با یکدیگه تشخیص میده. در این مثال اگه حرف اضافه (به) رو تبدیل به (از) کنیم، معنی جمله کاملاً عوض میشه.
 • قبل از آپدیت BERT: گوگل متوجه تفاوت حرف اضافه (به) و (از) نیست و تنها نتایج مربوط به مهاجرت کانادا رونشون میده.
 • بعد از آپدیت BERT: گوگل متوجه تفاوت معنی این دو حرف اضافه میشه و با جستجوی هرکدوم، نتایج مربوط به هرکدوم رو نشون میده.

جالبه بدونین که این اختراعات جذاب اتفاق تازه ای نیستن و محققان هوش مصنوعی گوگل در سال ۲۰۱۸ در یه مقاله آموزشی معتبر درباره هوش مصنوعی گوگل و تاثیر اون در درک زبان انسان به صورت کلی اونها رو معرفی کردن.

الگوریتم BERT گوگلدرک بهتر زبان محاوره توسط الگوریتم BERT گوگل

طبق اطلاعاتی که در این مقاله اومده، آپدیتBERT میتونه کاری کنه تا ماشین ها (مثل الگوریتم ها، کامپیوتر ها و…) زبان محاوره رو با سرعت و آسونی بیشتری تحلیل کنن و در نتیجه درصد برداشت اشتباه از زبان انسان به شدت کاهش پیدا کنه. به این فرآیند در عمل NLP یا Natural Language Processing میگن که میشه از اون به عنوان هسته اصلی الگوریتم برت یاد کرد.

به طور خلاصه :

 • الگوریتم ها میتونن زبان ما رو درست به همون شیوه ای درک کنن که ما از اون استفاده میکنیم
 • الگوریتم های سرچ گوگل میتونن با درک بهتر زبان ما، کوئری های کاربران رو با دقت بیشتری تحلیل کنن

در نتیجه داریم:

 • درک بهتر زبان انسان + دقت بیشتر در تحلیل کوئری کاربران = نتایج دقیق تر به هدف جستجوی کاربر

 مثالی جالب برای درک بهتر الگوریتم BERT گوگل

فرض کنین عبارت انگلیسی «How to catch a cow fishing» رو در گوگل سرچ میکنیم. (ترجمش میشه : چگونه میشه ماهی خاردار صید کرد؟)

جالبه بدونین که cow در زبان انگلیسی ۲ تا معنی داره:

 • یکی به معنی گاو
 • دیگری هم در زمینه ماهیگیری به معنای نوعی ماهی خاردار دریایی

قبل از این آپدیت اگه عبارت نحوه صید ماهی خاردار (How to catch a cow fishing) رو سرچ میگردین، نتایج مربوط به معنی اول کلمه cow، یعنی گاوها بود! حتماً به این مورد توجه کردین که ما در کوئری بالا از کلمه ماهیگیری fishing استفاده کردیم ولی گوگل این کلمه رو نادیده گرفته و نتایج مربوط به گاو ها رو به ما نشون میده.

بعد از آپدیت برت چه اتفاقی افتاد؟ همون جستجو نتایجی رو ننشون میده که پر از تصویر ماهی خاردار دریایی و نتایج مرتبط با ماهیگیری هست. این یعنی الگوریتم BERT فهمیده چون عبارت جستجو شده شامل کلمه ماهیگیری هست، پس نتایجی که به شما نشون میده هم باید ارتباط نزدیکی به ماهیگیری داشته باشه.

الگوریتم BERT بیشتر روی چه نوع کوئری تاثیر میذاره؟

اگه یادتون باشه آپدیت جدید الگوریتم گوگل در مارس ۲۰۱۹ به خاطر تغییرات زیادی که در نتایج جستجو داشت، سر و صدای زیادی به پا کرد. ولی شاید بپرسین که چرا هنوز اطلاعات زیادی از جا به جایی رتبه سایت ها از الگوریتم BERT در شبکه های اجتماعی وجود نداره؟!

دلیلش اینه که الگوریتم برت بیشتر تمرکز خودشو روی کوئری های طولانی و دیالوگ محور قرار داده و چون کلمات کلیدی طولانی معمولاً هدف اول سئوکارها نیست، تغیرات برت هنوز برای بسیاری از سایت ها کاملاً مشهود نیست.

طبق گفته گوگل، این به‌ روزرسانی ۱۰ درصد نتایج جستجو رو دست خوش تغییر کیگمخ. یعنی از هر ۱۰ نتیجه، حتماً یکی از اونها از مدل جدید زبانی BERT گوگل استفاده کردن. پس اگه بخواهیم این به‌ روزرسانی رو به همه کوئری ها تعمیم دهیم، نمیتونه خیلی درست باشه.

تاثیر BERT Algorithm در سئو و روش های بهینه سازی برای آن

اولین سوالی که خیلی ها با انتشار این به‌ روزرسانی از خودشون میپرسن اینه که آیا BERT در سئو تاثیر داره؟ در جواب باید بگیم :

از اونجاییکه سئو، فرآیند بهینه سازی سایت برای موتور های جستجوست، هر تغییری که موتور های جستجو به الگوریتم های خود میدن، فرآیند بهینه سازی رو تحت تاثیر قرار میده.

پس سوال اصلی این نیست که آیا به‌ روزرسانی جدید گوگل در سئو تاثیر داره یا نه، بلکه سوال مهم تر اینه که بدونین چه روش های بهینه سازی برای برت گوگل وجود داره؟ یکی از شوخی هایی که در مورد بهینه سازی BERT در شبکه های اجتماعی ترند شده مربوط به لیست ده تایی زیر هست.

۱۰ راه برای بهینه سازی BERT گوگل

 1. You
 2.  Can’t
 3. Optimize
 4.  For
 5.  A
 6.  Deep
 7.  Learning
 8. NLP
 9.  Algorithm
 10.  Write for humans

اگه بخوایم از زبان گوگل حرف بزنیم، باید به این حقیقت اشاره کنیم که هیچ کاری نیست که بتونین اونو (بهینه سازی برای BERT گوگل) در نظر بگیرین.

آقای دنی سالیوان، یکی از چهره های شاخص گوگل در شبکه اجتماعی توئیتر در این باره میگه:

هیچ روش بهینه سازی برای BERT وجود نداره. به‌ روزرسانی جدید تنها الگوریتم های ما رو هوشمند تر کرده و این یعنی بهتر میتونیم محتوایی که برای کاربر نوشته رو درک کنیم.

الگوریتم BERT گوگل

اگه نیاز به پیش زمینه درباره سئو داری، پیشنهاد میکنم تا مقاله ی سئو و بهینه سازی سایت چیست؟ رو حتما بخونی.

نتیجه گیری؟!

پس اینطور نتیجه میگیریم که باید اول از همه نیاز کاربر رو درک کنیم و بر اساس اون، شروع به تولید محتوا کنیم. اگه کمی بیشتر دقت کنین، متوجه میشین که این الگوریتم بیش تر از همه، بر روی هدف جستجو کاربر تاکید داره و تنها دلیل انتشار اون، فقط و فقط بهبود تجربه جستجو هست.

درک هدف کاربر از جستجو مهم ترین کلید موفقیت

یکی از کارهاییکه الگوریتم BERT خوب انجام میده، پیش بینی هدف جستجو کاربر با درصد خطای پایین هست. این یعنی اگه شما یکی از کلمات عبارتی رو اشتباه تایپ کنین ولی بقیه کلمات یک مفهوم داشته باشن، گوگل به درستی متوجه منظور شما میشه و در کمال تعجب میبینین در نتایج همون چیزی رو به شما نشون میده که در ذهن شما بوده!

پس میتونیم اینطور نتیجه بگیریم : هدف اصلی الگوریتم BERT، درک بهتر و دقیق تر هدف جستجوی کاربر است. پس به جای اهمیت به ماشین ها، به زبان محاوره کاربران خودتون توجه بیشتری نشون بدید.

فقط چند لحظه به انواع روش های ماشینی در سئو فکر کنین:

 • افزونه یوآست وردپرس
 • تکرار کلمه کلیدی
 • سئو کلاه سیاه

حالا دیگه خیالتان راحت شده که مسیری که گوگل در پیش گرفته، دقیقاً مخالف ماشینی شدن هست؛ درست برعکس، گوگل هر روز داره بیشتر شبیه انسان میشه، شبیه انسان فکر میکنه و به همین دلیل بهتر میتونه در جستجوی اینترنتی به شما کمک کنه.

پس با تمام این توضیحات باید به شما بگیم که بهتره در محتوای سایت خود، درست به زبان کاربر خود حرف بزنین و با استفاده از این زبان، ارزشمند ترین محتوا رو در اختیار او قرار بدید.

مهم ترین سوالات کاربران مربوط به الگوریتم BERT گوگل (و پاسخ به آن ها!)

از همان ابتدای انتشار الگوریتم جدید گوگل، کاربران سوالات زیادی درباره این دستاورد بزرگ گوگل سوال کرده اند که در ادامه به مهم ترین آن ها پاسخ میدهیم.

 • آیا الگوریتم BERT برای زبان فارسی هم فعال هست؟ گوگل اعلام کرده این مدل ابتدا فقط برای کوئری های زبان انگلیسی فعاله ولی به مرور برای تمامی زبان های دنیا مثل زبان فارسی هم اعمال میشه.
 • مدل برت همان رنک برین جدید هست؟ به دلیل ماهیت هوش مصنوعی برت، عده زیادی اونو با رنک برین مقایسه میکنن. با اینکه BERT یه دستاورد در حوزه هوش مصنوعی گوگل هست ولی ارتباطی به رنک برین نداره. در بهترین حالت میتوانیم بگیم که این دو الگوریتم به عنوان مکمل در کنار هم کار میکنن.
 • این الگوریتم از چه زمانی به طور رسمی در سرچ گوگل اعمال شده؟ برت از اواخر ماه اکتبر سال ۲۰۱۹ برای اولین بار وارد ساز و کار جستجوی اینترنتی شد و بر اساس گزارش گوگل، تا به حال نتایج مورد قبول و خوبی رو در صفحه نتایج جستجو گوگل اعمال کرده.
 • آیا برت گوگل مفهوم بازاریابی محتوا رو تغییر میده؟ وقتی گوگل درک بیشتری از زبان ما پیدا کنه، ما هم بهتر میتونیم محتوای ارزشمند خودمون رو به دست کاربر برسونیم. تنها کاری که باید انجام بدیم اینه که برای کاربر و به زبان او محتوا تولید کنیم و اصلاً نگران این نباشیم که گوگل متوجه این حرکت ما نمیشه.

تاثیر برت در روش های تولید و بازاریابی محتوا

اولین تغییر که با روی کار اومدن مدل زبانی جدید گوگل به سئو کاران واجب میشه، تغییر در تولید محتوا و به خصوص محتوای متنی هست. روش های قدیمی تولید محتوا مثل تکرار کلمه کلیدی یا سبز کردن چراغ YOAST وردپرس برای دیده شدن در گوگل دیگه اثرگذار نیست.

به جای اینکار، باید با استفاده از تحقیق کلمات کلیدی، بتونیم به طور دقیق تری هدف جستجوی کاربران رو درک کنیم و با همون زبانی که کاربران در حال جستجو هستن، شروع به تولید محتوا کنیم. به طور مثال بخش People Also Ask یا پیشنهاد های گوگل در زبان فارسی میتونه درست مانند یه قطب نما، راه درست تولید و بازاریابی محتوا رو در عصر پادشاهی BERT به ما نشون میده.

سوالات متداول الگوریتم BERT گوگل

الگوریتم برت گوگل چه فرقی با بقیه الگوریتم های گوگل داره؟

مهم ترین تغییری که گوگل در جدیدترین الگوریتم خود داده، مربوط به درک بهتر زبان گفتار در عبارت های جستجو شده کاربران هست. با استفاده از الگوریتم BERT گوگل میتونه حتی کوچیک ترین اجزای زبان، مثل حروف اضافه و کلمات چند معنایی هم به خوبی تشخیص بده.

برت گوگل چطور این قدر خوب زبان گفتار رو میفهمه؟

آپدیت جدید برت رو میشه ماحصل تلاش ها و دستاور های شگفت انگیز گوگل در حوزه هوش مصنوعی دانست. به کمک هوش مصنوعی جدید، گوگل میتونه مثل یک انسان ساختار های زبانی رو درک کنه و با درک عمیق تر اجزای جمله، بهترین نتیجه رو به کاربر نشون بده. این یعنی گوگل به جای یه موتور، حالا مثل یه انسان مغز داره!

آپدیت برت فعال شد! حالا من چیکار کنم؟

برای اینکه بتونین پا به پای تغییر جدید گوگل حرکت کنین و از اون بهترین استفاده رو ببرین، باید ۳ کار انجام بدید:

 • هدف جستجوی کاربر رو درک کنین
 • با درک هدف، محتوای مناسبی در اختیار کاربر قرار بدید
 • با ادبیات مخاطب خود آشنا باشین و با این ادبیات محتوا تولید کنین

توی مقاله های بعدی به تشریح الگوریتم های دیگه گوگل میپردازم. به نظر شما چقدر برت به کمک ما میاد؟ چقدر این مقاله بهت کمک کرد؟ سوال سئو داری؟ کامنت کن.

دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x