یازدهمین جشنواره ملی حرکت اصفهان ؛ از پیام نور تا بخش بین الملل

گزارشی کوتاه از جشنواره ملی حرکت

12 15,982

یازدهمین جشنواره ملی حرکت اصفهان ، امسال به میزبانی دانشگاه اصفهان دربخش های مختلف برگزار شد.

جشنواره ملی حرکت، هرساله در بخش های مختلف برای رقابت میان دانشجویان سراسر دانشگاه های کشور برگزار میشود که امسال ۴ تا ۷ ام آذرماه، دانشگاه اصفهان میزبان این جشنواره بود. تعریف جشنواره حرکت از زبان خود جشنواره : 

جشنواره ملی حرکت ویژه انجمن‌های علمی دانشجویی و با تأکید بر هم ­افزایی، تکثیر ایده­ های خلاق و ایجاد انگیزه و نشاط در انجمن‌های علمی دانشجویی همه ساله برگزار می‌شود. این جشنواره تلاش می­کند تا مبنا و مبداء حرکتی نوین برای سازماندهی فعالیت‌های علمی دانشجویی باشد.

جشنواره‌ی ملی حرکت، به تعبیری دیگر، حرکتی است ملی برای شکوفایی استعدادهای شگرف جوان خلاق و اندیشمند ایرانی، برای اعتلای ایران و ایرانی و برای ارتقاء موقعیت و اندیشه‌های کمال‌جویی ایرانی و برای ایجاد فردایی بهتر، ایرانی‌آبادتر و آزادتر در پرتو اراده‌ و استعدادهای جامعه دانشجویی کشور.

این جشنواره سالانه توسط اداره کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با همکاری دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور، پژوهشگاه‌ها و سایر مراکز علمی با حمایت دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی و غیردولتی برگزار می­شود.

و مهم ترین هدف جشنواره ملی حرکت، شناسایی انجمن­های علمی دانشجویی موفق، انعکاس فعالیت‌های الگو و موفق و ایجاد تحرک توام با جهت­ دهی فعالیت­های انجمن­های علمی دانشجویی است.

از یازدهمین جشنواره ملی حرکت اصفهان امسال چه خبر؟

امسال از دانشگاه های دولتی، غیر دولتی و پیام نور در این جشنواره شرکت کرده بودند و دستاوردهای خود درزمینه های مختلف را درمعرض دید همگان قرار دادند. بخش جالب و جذاب این جشنواره، بخش بین الملل و شرکت دانشجویان خارجی از ۱۰۷ کشور جهان در این جشنواره بود.

برنامه های جانبی جشنواره، برگزاری پنل های کارآفرینی، فعالیت و پویایی انجمن های علمی و پرداختن به موضوع داغ استارتاپ ها بود. درمیان غرفه ها، حضور غرفه ارتباط دانشگاه با صنعت به دانشجویان دیگر دانشگاه ها امکان ارتباط و نزدیکی هرچه بیشتر با صنعت را میداد.

یازدهمین جشنواره ملی حرکت

دکتر غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری در مراسم اختتامیه یازدهمین جشنواره ملی حرکت که با حضور بیش از ۸۰ دانشجوی خارجی در دانشگاه اصفهان برگزار شد، حضور پررنگ بخش بین‌الملل در این دوره از جشنواره را، زمینه‌ساز تعامل علمی بیشتر بین دانشگاه‌های ایران و جهان دانست. دکتر غفاری گفت:

امروز شاهد بزرگ‌ترین رویداد حوزه دانشجویی هستیم که با فعالیت‌های داوطلبانه، خاصه در حوزه انجمن‌های علمی دانشجویی، موفق به برگزاری چنین رویداد بزرگی در کشور شده‌اند.

 این جشنواره با توجه به ماهیت خود، منحصر به فضاهای دانشگاهی نیست و در حال حاضر صنعت، جامعه و دولت را نیز در بردارد.

فلسفه برگزاری این جشنواره به نگاهی که نسبت به تشکیل و تقویت انجمن‌های علمی و دانشجویی وجود دارد، معطوف می‌شود.
وی دانشگاه را عرصه تولید دانش نظری دانست و افزود: امروزه باید این دانش نظری به صحنه عمل و کاربرد نزدیک شود و اثربخشی بیشتر نظام دانشگاهی در حوزه‌های عمومی محسوس‌تر از گذشته باشد.

این انجمن‌ها در پی حلقه اتصالی هستند که دستاوردهای دانشگاه را در بدنه جامعه بروز دهند.

عکس از : محمد مهدی جعفری – شقایق محمدی

نظر شما درباره جشنواره ملی حرکت چیست؟ آیا این جشنواره میتواند در پویایی دانشگاه و دانشجو موثرباشد؟ منتظر نظرات شما هستم.

دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest
12 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x