اگر گوگل ساخت ایران بود با چه وب سایت و اپلیکیشن هایی رو به رو بودیم؟

48 3,398

اگر گوگل ساخت ایران بود … تا حالا فکر کردید اگر گوگل ایرانی بود چی می شد؟ در این یادداشت قصد دارم تا نگاهی کوتاه به بومی بودن گوگل بیندازم! پس در ادامه همراه با آی تی من باشید.

همانطور که می دانید گوگل بزرگترین موتور جستجو دنیا به صورت کاملا اتفاقی به این موضوع برخورد کردم که اگر گوگل ساخت مهندسان ایرانی بود چه طبعاتی برای ما داشت ؟  شاید برای شما هم جالب باشد… 

اگر گوگل ساخت ایران بود

  • اگر گوگل دست ایرانیان بود، از آخر اولین موتور جستجو دنیا بودیم ! کی به کیه شاید دومین …. شاید سومین …شاید…
  • اگر گوگل دست ایرانیان بود، باجستجوی هرعبارت باید باحجم زیادی از بنرهای تبلیغاتی و پنجره های پاپ آپ سروکله میزدیم بلکه به نتیجه جستجوی مطلوبمان برسیم … آن هم شاید…
  • اگر گوگل دست ایرانیان بود، سرویس جیمیل به جای ۱۵GB فضا، ۱٫۵GB فضای رایگان داشت و برای هرگیگ استفاده از این سرویس باید هزینه می دادیم… بماند که بنرهای تبلیغاتی آزاردهنده هم داخل میل باکس مان همیشه رخ نمایی می کرد!
  • اگر گوگل دست ایرانیان بود، گوگل آنالیز با آن همه امکانات هیچ وقت رایگان نبود… شاید آرزو به دل وبمستران ایرانی می ماند که از ابزارهای آن استفاده کنند.. چرا که پلن های آن سربه فلک میگذاشت…
  • اگر گوگل دست ایرانیان بود، مفهومی به اسم سئو به وجود نمی آمد … شاید سئو از دیدگاه گوگل ایرانی این بود : ” هرچی بیشتر پول بدی ، بالاتری ! ”  ( رقابت کسب وکار ها برای بالا بودن به میزان بودجه و پارتی بود )
  • اگر گوگل دست ایرانیان بود، شاید خود گوگل بک لینک میفروخت ! از کجا معلوم ؟!( اگر سئوکار باشی میفهمی چی میگم ! )
  • اگر گوگل دست ایرانیان بود، نمیدانستیم الگوریتم جستجویمان را از کدام موتور جستجو محبوب بگیریم ؟! اصلا از کجا معلوم برخی از سایت ها با پارتی صفحه اول بیایند؟!
  • اگر گوگل دست ایرانیان بود، شاید برای ثبت وبسایتمان هم باید هزینه پرداخت میکردیم !

و اگر گوگل ساخت ایران بود به جای صفحه شیک و سرچ باکس با این صحنه روبرو می شدیم :

تاریخچه گوگل

انتخاب نام گوگل جنبه شعاری دارد؛ به این مفهوم که گوگل قصد دارد تا سرویسها و خدمات و اهداف خود را به تمام جهان گسترش دهد.
به بیان دیگر استفاده گوگل از این لفظ ماموریت گوگل را برای سازماندهی کردن انبوهی از اطلاعات حاضر در وب نمایان می کند.
به عدد «ده به توان ده به توان صد» گوگل پلکس(Googolplex) میگویند و به عدد «ده به توان ده به توان ده به توان صد» گوگل دوپلکس (Googolduplex) می گویند. 
گوگل کار خود را به عنوان یک پروژه تحقیقات در اوایل سال ۱۹۹۶ به وسیله “لاری پیج” و “سرجی برین” که دو دانشجو PHD از دانشگاه “استنفورد” بودند شروع کرد.
موتور جستجوی گوگل به خاطر سادگی طراحی و نتایج جستجو مرتبط آن در میان کاربران اینترنت جای بخصوصی برای خود باز کرد.

گوگل را همه می شناسیم. حالا دیگر آنقدر با زندگی روزانه ما عجین شده است که پاسخ هر سوالی را از او می پرسیم. گوگل انگار یک دانای مطلق است. پیرمردی که جواب هر سوالی را دارد و با هر سوال پاسخ های جامع و کاملی را بصورت متن، تصویر، ویدئو و … در اختیار ما می گذارد.

جاه طلبی گوگل

هر روز خبرهایی از جاه طلبی های گوگل در زمینه های مختلف را می خوانیم.پروژه هایی در زمینه اینترنت پرسرعت تا اتومبیل های بدون سرنشین! اما به راستی گوگل چقدر بزرگ است؟ این مطلب می کوشد با برخی محاسبات ریاضی گوگل واقعی را به شما بشناساند. اگر گوگل یک کشور بود با ۲۰۶,۴۴۸,۱۰۳ بازدید روزانه اش از برزیل پرجمعیت تر می شد. در این صورت گوگل با این مقدار جمعیت پس از کشورهای چین، هند، آمریکا و اندونزی پنجمین کشور پرجمعیت جهان می نمود.

بطور متوسط از هر ۸ کاربر اینترنت یک نفر هر روز سری به Google.com می زند. حالا فرض کنید این تعداد در یک جا گرد هم آیند.در این صورت برای جا دادنشان به حداقل ۲۰۶۵ استادیوم نیوکمپ نیاز داریم تا آنها را در کنار هم بنشانیم! اگر این ۲۰۶,۴۴۸,۱۰۳ بازدیدکننده روزانه دست در دست یکدیگر و در کنار هم بایستند یک خط انسانی به طول ۲۳۱۲۲۲ کیلومتر را می سازند که بیش از ۴٫۶ برابر طول دیوار چین است.

۳۴٫۷ درصد جمعیت کشور گوگل را مردم امریکا تشکیل می دهند.کشورهای هند، چین، آلمان پس از امریکا بیشترین ساکنین را در گوگل دارد. جالب آنکه کشورمان ایران با تصاحب ۲٫۸ درصد از جمعیت گوگل در مقام هفتم جهان قرار دارد.

بازدید کنندگان گوگل

بطور متوسط بازدیدکنندگان گوگل حدود ۱۱٫۷۶ صفحه از این سایت را بازدید می کنند، به این معنا که سرورهای گوگل باید در هر روز ۲,۴۲۷,۸۲۹,۶۹۱ صفحه وب را نمایش دهند که معادل ۲۸,۱۰۰ صفحه در هر ثانیه است. در سال ۱۹۹۸ سرورهای گوگل ۲۵میلیون صفحه را ایندکس کرده بودند حال آنکه در سال ۲۰۱۰ این عدد ۱۶۰۰ برابر شده و به عدد ۴۰میلیارد صفحه وب رسیده است.

در این صورت اگر صفحه وب یکتای ایندکس شده توسط گوگل را بتوانیم بر روی یک سمت کاغذ A4 پرینت بگیریم با این کاغذها می توان حدود پنج بار کل امریکای شمالی را فرش کرد. بیش از یک تریلیون آدرس اینترنتی (URL) یکتایی که گوگل ایندکس کرده است را اگر بصورت پشت سر هم بنویسیم این آدرسها تشکیل خطی به طول ۵۱ میلیون کیلومتر را خواهند داد که یک سوم فاصله بین زمین تا خورشید خواهد بود.

در صورتی که میخواستیم تمام سایت هایی که گوگل ایندکس کرده است را در یک مانیتور نمایش دهیم اندازه صفحه نمایش ما باید ۶میلیون مایل (از گوشه به گوشه) می بود یعنی ۲۴۱ برابر خط استوا. گوگل در نظر دارد در آینده ای نزدیک حدود ۱۰۰ پتابایت (هر پتابایت = ۱۰۰۰۰۰۰ گیگابایت) اطلاعات را جمع آوری کند.این اطلاعات معادل نیمی از تمام آنچه است که بشر از ابتدا تا کنون بصورت مکتوب درآورده است.

در داستان برند گوگل به طور کامل به تاریخچه ی گوگل و اتفاقاتی که برای آن افتاده است پرداخته ام.

جیمیل گوگل

مجموع ظرفیت هایی که گوگل به کاربران جیمیلش اختصاص داده است برابر با ۱٫۷۴ میلیارد CD صوتی کامل است.این CD ها در صورتی که روی هم قرار گیرند ارتفاعی برابر با ۲۰۸۸ کیلومتر را خواهند ساخت که ۲۳۶ برابر بلندتر از قله اورست می باشد.
در صورتی که شما برای جستجوی هر صفحه وب که در گوگل ایندکس شده است یک دقیقه وقت بگذارید ۳۸۰۲۶ سال زمان لازم خواهد بود تا تمام صفحات را مشاهده کنید حال آنکه این کار برای گوگل حداکثر ۰٫۵ ثانیه زمان می گیرد.

تا کنون حدود ۱٫۵ میلیارد تصویر توسط گوگل شناسایی و ثبت شده است.برای ذخیره تمام آنها شما به ۱۱۲ میلیون فلاپی دیسک نیاز دارید یعنی کوهی به ارتفاع ۳۹۱ کیلومتر از فلاپی دیسک !

۱۵۶۲۵۰۰ عدد از پرحجم ترین iPad های موجود در بازار را لازم خواهید داشت تا ایندکس های گوگل را در آنها ذخیره کنید. این iPad ها در مجموع ۱۰۶۳ تن وزن دارند و در صورتی که در کنار هم قرار داده شوند فاصله لندن تا پاریس را خواهند پیمود.

تا سال آینده فضای مورد نیاز گوگل برای ذخیره صفحات وب به یک اگزابایت (معادل ۱٫۰۷۳٫۷۴۱٫۸۲۴ گیگابایت) خواهد رسید یعنی فضایی که ۵۰۰۰۰ سال تصویر ویدئویی با کیفیت DVD اشغال میکند.

چقدر درخت نیاز هست؟

شما نیاز به تبدیل ۱٫۲ میلیون درخت به کاغذ دارید تا بتوانید ۲۴ پتابایت اطلاعاتی که گوگل در هر روز پردازش میکند را پرینت بگیرید.دارائی شخصی سرگئی برین و لری پیج (مالکان گوگل) هر کدام به ۱۷٫۵ میلیارد دلار می رسد. حقوقی که این دو از گوگل دریافت می دارند سالیانه یک دلار می باشد ! درآمد ۸٫۳ میلیارد دلاری گوگل به تنهایی با مجموع تولید ناخالص داخلی شش کشور باربادوس،مغولستان، مالدیو، دومینیک، گرینلند و جزایر کیمن برابری می کند.

هزینه نگهداری یوتیوب روزانه نزدیک به ۱ میلیون دلار بوده و در هر دقیقه ۲۴ ساعت ویدئو در آن آپلود می شود به این معنا که کاربران در هر روز چهار سال کامل ویدئو در این سایت آپلود می نمایند.ویدئوی “Charlie Bit My Finger” تاکنون پربیننده ترین ویدئوی یوتیوب بوده و تا کنون ۲۳۸,۰۹۴,۲۷۷ بازدید از این ویدئو ثبت شده است یعنی در مجموع تا به امروز سه و نیم سال از تاریخ بشر صرف دیدن این ویدئو شده است !

اولین توئیت رسمی گوگل به زبان باینری و ترجمه عبارت معروف “I’m feeling lucky” بود. و در پایان واژه “گوگل” در سال ۲۰۰۶ به واژه نامه میریام وبستر و لغت نامه انگلیسی آکسفورد افزوده شد.

اگر روزگاری باغ های معلق بابل، فانوس اسکندریه، اهرام ثلاثه و امثالهم به عنوان شاهکارهای نبوغ بشری مورد توجه قرار می گرفتند شاید بتوان شاهکار گوگل را نیز به عنوان یکی از نمادهای هوش و توانایی انسان مدرن به رخ آیندگان کشید.

نظر شما درباره گوگل چیست؟ اگر گوگل نبود چه اتفاقی برای دنیای وب می افتاد؟ نظرات خودتون رو با من به اشتراک بگذارین.

منبع مقاله جلال ترابی آی تی من
دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest
48 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
48
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x