اینوتکس ۲۰۱۹ از برگزاری تا حواشی!

12 55

از نمایشگاه های خاص گرفته تا عمومی تر ها همگی فرصت خوبی برای کسب وکارها هستند تا با مشتریان خود از تریبون رسمی و نزدیک تر دیدار داشته باشند. اما تب و تاب برگزاری برخی نمایشگاه ها مثل اینوتکس ۲۰۱۹ بسیار زیاد است به طوریکه نمی توان از آنها به سادگی عبور نمود. در ادامه همراه با آی تی من باشید.

نمایشگاه هایی که در یک سال برگزار می شود آنقدر هاهم بخت و اقبال بلندی ندارند. تب و تاب شان با همه تبلیغاتی که قبل از برگزاری انجام می شود به سرعت فروکش می کند، اما در این میان نمایشگاه هایی با سابقه کمتر توانسته اند مخاطب خوبی جذب کرده و اعتباری برای خود بهم بزنند: نمایشگاه‌هایی از جنس علم، دانش، فناوری و تکنولوژی.

قلب ایران، تهران بزرگ هر ماه شاهد برگزاری نمایشگاه های مختلف داخلی و بین المللی متعدد است. در چند روز اخیر شاهد میزبان صاحبان ایده و اندیشه‌های نو از داخل و خارج کشور با برگزاری هشتمین نمایشگاه بین المللی INOTEX ۲۰۱۹ بودیم. تاکنون هفت دوره از نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری اینوتکس در ایران برگزار شده که توانسته بستری مناسب را برای عرضه نوآوری و فناوری فراهم کند.

در این نمایشگاه برخلاف سایر نمایشگاه ها، محصولی به فروش نمی‌رسد بلکه بستری برای تبادل دانش فنی و تکنولوژی، مشارکت میان شرکت‌ها و سرمایه گذاری روی طرح‌ها و استارتاپها هدف اصلی برگزاری این نمایشگاه است. در اینوتکس تلاش می شود تا علاوه بر معرفی فناوری‌های روز کشور به صنایع، یک پل ارتباطی قوی بین تولید کننده خلاق و مشتری باشند.

اینوتکس 2019

تاریخچه اینوتکس در ایران

اولین دوره نمایشگاه فناوری اینوتکس در ایران، سال ۱۳۹۰ با حضور ۵۲ شرکت روسی در تهران برگزار شد. سال بعد در دومین سال برگزاری پیاپی علاوه بر حضور ۷۲ شرکت روسی، کشور‌های اوکراین و بلاروس نیز به جمع اینوتکس پیوستند.

در این میان جای فناوران ایرانی خالی بود، البته این جای خالی می توانست عرصه برای کشور‌های همسایه شمالی باز کند که بتوانند به راحتی ایده‌های خود را با تولید کنندگان ایران شریک کنند. در دوره‌های سوم، چهارم و پنجم نمایشگاه ۶۲۹ شرکت فناور از ۲۴ کشور مختلف حضور یافتند و مهمترین دستاورد آنها انعقاد ۱۲۹ تفاهم نامه و قرارداد بین شرکت‌کنندگان است.

تا ششمین دوره اینوتکس خبری از حضور کسب وکار و استارتاپ های ایرانی نبود. در ششمین دوره نمایشگاه سال ۱۳۹۶ به صورت آزمایشی و محدود برخی از استارت‌آپ‌ها و مخترعان کشور حضور پیدا کردند که باتوجه به استقبال گسترده مخاطبان، دور هفتم این نمایشگاه در سال ۱۳۹۷ با حضور پرقدرت اکوسیستم نوآوری و فناوری کشور برگزار شد.

اینوتکس حامی نوآوری

هم اکنون هشتمین دوره نمایشگاه بین المللی اینوتکس ۲۰۱۹ با شعار «اکوسیستم نوآوری، زیر یک سقف» و با هدف افزایش نقش استا‌رتاپ‌ها در نمایشگاه، استفاده از نوآوری‌ها در ارائه خدمات و ایجاد بازار‌های جدید برای استارت‌آپ‌ها از از ۱۹ تا ۲۲ خرداد ۹۸ در محل دائمی نمایشگاه های بین‌المللی تهران برگزار گردید.

اینوتکس ۲۰۱۹ با همکاری بخش‌های مختلفی از جمله پارک فناوری پردیس، مرکز فن بازار ملی ایران، مرکز شتابدهی نوآوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری در ۱۰ حوزه ی:

 • فناوری زیستی
 • زیست محیطی
 • تجهیزات و ملزومات پزشکی و بیمارستانی
 • فناوری اطلاعات و ارتباطات
 • مخابرات
 • فناوری‌های مرتبط با نفت و گاز
 • انرژی‌های تجدید پذیر
 • نانو فناوری
 • شیمی و مواد جدید
 • فناوری‌های شهری
 • هوافضا و مکانیک
 • دستگاه‌ها و تجهیزات پیشرفته
 • فناوری‌های شناختی 

برگزار شد. اینوتکس استیج، کافه سرمایه، اینوتکس پیچ و اینوتکس تلنت با حضور فناوران داخلی و خارجی از دیگر برنامه های حاشیه اینوتکس ۲۰۱۹ بود. اینوتکس فرصت بسیار مناسبی برای شبکه سازی میان افراد علاقه مند و کسب وکار ها بود تا با فرصت های جدید آشنا بشوند.

اینوتکس 2019

از حواشی اینوتکس ۲۰۱۹ چه خبر؟

شاید جذاب ترین و داغ ترین بخش هر نمایشگاه، حواشی است که خواسته یا ناخواسته رخ می دهد. داغ ترین حاشیه ای که این نمایشگاه به همراه داشت، بحث هزینه ورودی به این نمایشگاه بود که واکنش های مختلفی را به همراه داشت. بزرگترین انتقادی که به اینوتکس ۲۰۱۹ وارد بود، هزینه ورودی نمایشگاه و نحوه چیدمان غیر اصولی غرفه ها بود. تا جاییکه این موضوع در اینستاگرام و توییتر با نقد های تند و کنایه آمیزی همراه بود. 

بلیط های ۳۵۰۰۰ تومانی تا غرفه های ۶۰۰/۰۰۰ تومانی!

در روز های اول برگزاری نمایشگاه، افراد شرکت کننده باید مبلغی حدود ۳۵۰۰۰ تومان را برای شرکت در نمایشگاه پرداخت می کردند. از هر نگاهی، این مبلغ در مقایسه با وسعت برگزاری نمایشگاه الکامپ که ورودی ۲۰۰۰ تومانی دارد بسیار بالاتر است.

فرض کنیم اگر سه نفر از افراد یک استارتاپ قصد دور زدن در این نمایشگاه را داشته باشد، باید ۱۰۵۰۰۰ تومان هزینه ورودی بدهند! این درحالیست که برای الکامپ هزینه ای ۶۰۰۰ تومانی را دارد.

بررسی بلیط های گران قیمت اینوتکس ۲۰۱۹

به سایت اصلی اینوتکس رفتم و در در رابطه با نمایشگاه با این نوشته مواجه شدم :

نمایشگاه اینوتکس امسال در ادامه روند سال گذشته، رویکرد استارتاپی دارد و اجزای مختلف اکوسیستم (استارتاپ ها، شتابدهنده ها، VCها، فرشتگان کسب وکار، شرکتهای فناوری، مخترعین، مراکز رشد و پارکهای فناوری، منتورها و مربیا، برگزارکنندگان رویدادهای کارافرینی، بروکرهای فناوری و …) در این نمایشگاه حضور دارند.

هدف امسال ما سه نکته است:

اول می خواهیم کلی سرمایه گذار بیاوریم تا ایده هایتان را عملی کنید.

دوم مشارکت و همکاری بین شرکت های بزرگ و استارتاپ ها را با هم افزایش دهیم

و سوم اینکه کلی محتوای جدید و دست اول که تا حالا نشنیدید تولید کنیم.

برای تحقق اهدافمان بخش های مختلفی درنظر گرفتیم که مهمترین آنها همزمانی اینوتکس با اولین “مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه” است که کمیسیون اجتماعی-اقتصادی سازمان ملل قصد برگزاری اش را در اینوتکس دارد. و قرار است از ۶۲ کشور نماینده های خارجی دعوت کند تا شاهد اینوتکس باشند.

از سایر رویدادهای این نمایشگاه می شود به رویداد کافه سرمایه اینوتکس، Reverse Pitch ، INOTEX Pitch، ایستگاه کارآموزی و اشتغال، INOTEX Talent، جلسات تناظریابی (Matchmaking)، جلسات مذاکره B2B، و … اشاره کرد که همگی همزمان با اینوتکس برگزار خواهند شد.

آیا هدف الکامپ با اینوتکس یکی است ؟

با رفتن به سایت الکامپ هدف برگزاری آن بیشتر مشخص می شود :

الکامپ در عرصه طراحی، ساخت و تولید و پشتیبانی از محصولات، خدمات، محتوا و راهکارهای صنایع الکترونیکی، کامپیوتر و دیجیتال در اقتصاد ایران و بزرگترین رویداد فناوری کشور است. الکامپ همه ساله با حضور گسترده و چشمگیر دست‌اندرکاران این حوزه و مخاطبان آنها در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.

نمایشگاه الکامپ، آوردگاهی است که سالانه ذینفعان توسعه و تحول اقتصاد دیجیتال با بررسی فرصت‌های بازار به جایگاه‌سازی محصولات و خدمات خود پرداخته و عملکرد سالانه خود را در معرض دید و داوری مشتریان و استفاده‌کنندگان قرار می‌دهند تا با تحریک تقاضای بازار به تعمیق و گسترش اقتصاد کشور یاری رسانند.

دستیابی به اقتصاد دانش‌بنیان و عمق‌بخشی به اقتصاد زیست‌بوم فناوری کشور، جز با مشارکت فعال تمامی ذینفعان اقتصاد و تحول دیجیتال در حوزه‌های مختلف الکترونیک، کامپیوتر (سخت‌افزار و نرم‌افزار) حضور مقتدرانه بازیگران بخش‌های مختلف اقتصادی، صنعتی و خدماتی کشور محقق شدنی نیست.

تفاوت الکامپ و اینوتکس در چیست؟

شاید این سوال شما هم باشد. دراینجا باید به این نکته اشاره کنم که برگزاری همزمان اینوتکس با اولین “مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه” و رویدادها و سخنرانی هایی که همزمان با اینوتکس برگزار شد. با یک جستجوی ساده متوجه شدم که بلیط اینوتکس در سال گذشته ۳۰۰۰۰ تومان بوده است پس همزمانی با امجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه دلیل این تفاوت قیمت نیست.

نکات زیر میتواند جواب بسیاری از سوالها را بدهد :

 • تعداد روز های هر دو نمایشگاه ۴ روز است.
 • در نمایشگاه الکامپ ورود برای عموم مردم آزاد است اما در اینوتکس هم زمان با در نظر گرفتن این نکته رویکردی تخصصی تر به ماجرا دارد و اعتقاد دارد حضور در این نمایشگاه، بهتر است مختص افرادی باشد که دیدی تخصصی تر به فناوری دارند و برای استفاده از خدمات و رویدادهای تخصصی که در خلال نمایشگاه برگزار می شود حاضرند بها بپردازد.

بررسی هزینه های جداگانه برخی برنامه های اینوتکس ۲۰۱۹

در بررسی هاییکه انجام دادم، متوجه شدم که برای حضور در برخی از رویدادهایی که در خلال نمایشگاه از جمله اینونایت، اینوجوان و حتی اولین مجمع نوآوری آسیا باید هزینه جداگانه ای معادل ۲۵۰، ۵۵ و ۲۲۰ هزار تومان پرداخت کرد! (شاید این مورد اصلی ترین فرق بین الکامپ و اینوتکس باشد!)

اما نکته جالب تر اینجاست که هر دو نمایشگاه با حمایت اصلی ارگان های دولتی برگزار می شوند. پارک فناوری پردیس، صاحب امتیاز نمایشگاه اینوتکس است و مرکز فن بازار ملی ایران و مرکز شتابدهی نوآوری، برگزارکنندگان نمایشگاه اند.

همچنین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری از حامیان و پشتیبان های دائمی نمایشگاه هستند. با یک تفاوت کوچک، برگزار کننده اصلی الکامپ سازمان نظام صنفی رایانه‌ای است.

حواشی شبکه های اجتماعی

پست میلاد نوری درباره نحوه چیدمان غرفه ها با بک گراند سبد میوه و توییت هایی که در جواب پست او آمده بودند جای تامل داشت. انتقاد اصلی میلاد به چیدمان غرفه ها خصوصا غرفه هایی که با سبد میوه چیده شده بودند و نورپردازی ضعیف سالن بود. 

میلاد در اینستاگرامش گفته :

من امروز رفتم نمایشگاه نوآوری و فناوری اینوتکس. چند تا نوآوری جدید توی این نمایشگاه به چشمم اومد که باهاتون مطرح می‌کنم.

۱- برای ورود به سالن‌های اینوتکس باید نفری ۳۵.۰۰۰ تومان پرداخت کنید که نسبت به رقم ورودی سایر نمایشگاه‌ها عجیب بود.

در مقابل پرداخت این هزینه، هیچ سرویس یا خدمات خاصی هم دریافت نمی‌کنید که این مبلغ رو توجیه کنه. اگر کسی برای بازدید از نمایشگاه های موازی مثل سلامت یا حمل و نقل اومده بود، همین مبلغ باعث میشد به این نمایشگاه سر نزنه و از رونق نمایشگاه کم می‌کرد.

۲- غرفه‌هایی با بکگراند سبد میوه ساخته شده بود که به اندازه ایستادن یک‌نفر فضا داره و ۶۰۰.۰۰۰ تومان بابتش دریافت شده. ظاهرا ابتدا بهشون گفته شده امکان شرکت در بخش سرمایه‌گذاری هم دارید. اما بعدا مشخص شده اون قسمت هم هزینه جدا داره.

یک غرفه هم بود با بکگراند جعبه‌های دیجی‌کالا که هرکس رد می‌شد اشتباها از مسئول غرفه در مورد خدمات دیجی‌کالا سوال می‌کرد. صاحب غرفه ششصد هزار تومان برای یک فضای سرپایی یک نفره هم پرداخت کرده بود.

و بازهم مشکل

۳- از یکی از درهای سالن قصد ورود داشتیم، بهمون گفتن اینجا خروجی هست. توی این گرما باید کل سالن رو دور بزنین از در دیگه وارد بشین. تاحالا تو هیچ‌کدوم از نمایشگاه‌های داخلی ندیده‌بودم این رو و همیشه از همه درهای سالن می‌شد وارد شد.

‌بنظرم قربانی اصلی این نمایشگاه غرفه‌داران هستند که با پرداخت هزینه غرفه، خدمات مناسبی دریافت نکردن. از طرفی به دلیل مبلغ بالای ورودی، ممکنه مراجعه‌کننده‌های زیادی به نمایشگاه و غرفه‌ها سر نزنن. این نمایشگاه برخی مزیت‌ها هم داشت که بنظرم کمترین وظایف برگزارکنندگان در قبال غرفه‌داران و مراجعین بود و نیازی به تعریف و تمجید بابتش نیست.

نمایشگاه اینوتکس 2019

اگر خواستید یک نمایشگاه جهت رضایت مراجعه کنندگان برگزار کنید، کارهای اینوتکس رو نکنید. اما اگر خواستید یک نمایشگاه صرفا به قصد کسب درآمد برگزار کنید، مثل اینوتکس هم‌زمان از غرفه‌داران و اسپانسر و مراجعه کننده هزینه دریافت کنید.

تهش هم با جعبه میوه براشون غرفه بسازید. برای شرکت در بخش‌هایی که روز اول قولش رو بهشون دادید هم مجزا پول بگیرید. واقعا لازمه هر نهادی یک نمایشگاه با هر سطح کیفی و هر مبلغی برگزار کنه و یک برچسب بین‌المللی روی عنوانش بزنه؟!

و پست تامل برانگیز علی صدرالدینی درباره دریافت هزینه ورودی روز اول نمایشگاه که در روز های بعد ورودی رایگان شده است!

نمایشگاه اینوتکس 2019

و توییت نیما شفیع زاده درباره دست های پشت پرده اینوتکس ۲۰۱۹ هم جالب بود :

نمایشگاه اینوتکس 2019

قوانین برگزاری چه می گویند؟

از همه جنجال و حاشیه های اصلی نمایشگاه که بگذریم، به سایت اینوتکس سری زدم. پاسخ سایت اینوتکس و جوابیه های آنها درباره هزینه ها و کیفیت برگزاری بررسی کردم. راستش با خواندن این متن ها، بیشتر متوجه می شوید ضرر اصلی را چه کسی  کرده است! سایت اینوتکس در این باره گفته :

موضوع هزینه دریافتی بابت ورود افراد در نمایشگاههای مطرح دنیا ازجمله نمایشگاه های مربوط به فناوری و نواوری (از جمله جیتکس، وب سامیت، اسلاش و …) دریافت هزینه ورودی از بازدیدکنندگان (که گاه تا ۱۰۰۰ یورو هم می رسد) بخشی از اقتصاد نمایشگاه است و درآمد کلانی را نیز برای نمایشگاه به همراه دارد و بازدیدکنندگان پذیرفته اند برای مشاهده آخرین تحولات و قرار گرفتن در فضایی که می توانند با دیگران بصورت موثری شبکه سازی کنند، هزینه پرداخت کنند.

نمایشگاه اینوتکس ۲۰۱۹ از ۵ اردیبهشت ماه تا ۱۶ خردادماه ۹۸، بلیت زودهنگام خود را به میزان ۲۸ هزار تومان (چیزی حدود ۲ دلار) و بلیت عادی خود را به میزان ۳۵ هزار تومان قیمت گذاری نمود. صدالبته هدف نمایشگاه از این کار، درآمدزایی نبوده و دریافت این هزینه، باعث فیلتر شدن بازدیدکنندگان و حضور افراد تخصصی شده است.

بازخوردها

بازخوردِ دریافت شده از غرفه داران سال گذشته این بود که شاید در مقایسه با سایر نمایشگاه ها با تعداد کمتری از بازدیدکننده مواجه بودند ولی کلیه بازدیدکنندگان افراد تخصصی بودند و سوالات مرتبط و هدفمند پرسیده و به دنبال ایجاد ارتباط مشخصی بودند.

و این امر از اتلاف وقت غرفه داران جلوگیری کرده است. از طرفی برای هر غرفه تعداد ۱۵ کد رایگان و برای هر کانتر تعداد ۵ کد رایگان تعریف شده بود که به مشتریان و ذینفعان خود بدهند (جمعا ۲۰۰۰ کد رایگان). برای تعداد زیادی از دانشگاهها و انجمن های علمی و تورهای اعزامی از شهرستان ها کدهای تخفیف ۵۰ درصد و ۷۰ درصد تعریف و ارسال شده است.

بطوری که تا صبح روز دوشنبه ۲۰ خرداد، میانگین پرداختی هر فرد برای حضور در نمایشگاه به کمتر از ۱۳ هزار تومان رسیده بود. باید توجه شود هزینه های برگزاری یک نمایشگاه بقدری زیاد است که با توجه به افزایش چندبرابری هزینه های چاپ، کاغذ، چوب، موکت، رنگ، حمل و نقل و … مبلغ جمع آوری شده از بازدیدکنندگان حتی ۵ درصد کل هزینه های نمایشگاه اینوتکس هم نمی شود و تأثیری در اقتصاد نمایشگاه ندارد و این امر بر برگزارکنندگان و مجریان نمایشگاهی پوشیده نیست.

اصولا رجیستری خود کاری هزینه زا است و درآمد آن صرف خودش می شود. برای مثال اجاره کامپیوتر؛ پرینتر؛ تاچ استند؛ اسپیس و … و خرید لیبل، کارت و بند گردن آویز و استفاده از نیروی انسانی بخش رجیستری و … دارای هزینه هایی است که بخش بزرگی از درآمد آن را صرف خود می کند.

ادعاهای رایج

در هر صورت با توجه به ممانعت شرکت سهامی نمایشگاههای جمهوری اسلامی ایران بعنوان مالک و موجر سالن های نمایشگاهی علیرغم هماهنگی قبلی برای انجام رجیستری توسط اینوتکس، بخش رجیستری اختیاری شده و هزینه ورود به نمایشگاه نیز صفر شد.

ادعای دوستان شرکت سهامی، اتلاف وقت بازدیدکنندگان در صف های رجیستری بود که البته به نظر می رسد آنها در درجه اول می بایست پاسخگوی اتلاف وقت بازدیدکنندگان در ساعات ابتدایی و انتهایی نمایشگاه در خیابان نمایشگاه و پارکینگ های آن باشند که گاه طی روز بیش از ۱٫۵ ساعت به طول می انجامد.

این امر صدمه زیادی به سیستم ثبت اطلاعات دبیرخانه اینوتکس زده و تقریبا ۴۰ درصد افراد ورودی بدون ثبت اطلاعات خود وارد نمایشگاه شدند. از طرف دیگر شاهد حضور افراد زیادی بودیم که قرابتی با این زیست بوم نداشته و با مراجعه به غرفه های اینوتکس، درخواست کاتالوگ، اب معدنی، خودکار و اشانتیون و … می کردند که این امر با اعتراض تعدادی از غرفه داران مواجه شد.

دفاع مجدد

با توجه به موارد فوق، ضمن دفاع مجدد از سیستم رجیستری و پرداخت هزینه برای بازدید از نمایشگاه های تخصصی در کشور، برای ادای احترام به کلیه افرادی که با در نظر گرفتن شرایط تعریف شده در نمایشگاه نسبت به ثبت نام و پرداخت هزینه اقدام کرده بودند، و اثبات این مدعا که رجیستری تأثیری در درآمدزایی نمایشگاه ندارد، دبیرخانه نمایشگاه تصمیم گرفته است مبلغ پرداخت شده توسط کلیه افرادی که متقاضی عودت آن هستند را به آنها برگرداند. 

غرفه های خاص نمایشگاه در نمایشگاه اینوتکس بازیگران مختلف زیست بوم نوآوری کشور حضور دارند و حضور آنها در ۲ قالب غرفه و کانتر است. یکی از این بازیگران، «برگزار کنندگان رویدادهای کارآفرینی» در کشور هستند که امسال میزبان ۶ تیم بودیم.

از طرفی همه ساله ۳ ماه قبل از برگزاری اینوتکس، رویدادی برگزار میکنیم که در آن از دانشجویان و صاحبین ایده دعوت می کنیم که برای برگزاری بهتر نمایشگاه، ایده پردازی کنند. امسال در رویداد نوآوری نوآورانه ۲، یکی از ایده ها، برپایی غرفه ای با استفاده از جعبه نوشابه بود که موضوع جالب و متفاوتی به نظر می رسید.

شرایط دریافت

لذا ضمن اعطای یک کانتر و صندلی و پریز برق و پوستر فوم کات به برگزارکنندگان رویدادها (یعنی تعهدات کامل ما به آنها)، دیوایدر و دیوار پشت آنها با سبدهای پلاستیکی ساخته شد. این موضوع مورد پسند این افراد قرار نگرفت و در ساعات پایانی روز اول اعتراض کتبی خود را به دبیر نمایشگاه اعلام کردند و روز بعد ضمن عذرخواهی از آنها، قبل از ساعات ظهر، فضای استقرار این دوستان جابجا شد.

حجم گسترده توئیت ها و پستهای اینستاگرامی درخصوص این ۶ غرفه (که معادل ۱٫۵ درصد کل غرفه داران هستند) چیزی جز تخریب نمایشگاه را به ذهن متبادر نمی کند.

مشکلات زیرساختی و فیزیکی نمایشگاه ما بعنوان دبیرخانه نمایشگاه، ضمن پذیرش این مشکلات، اعلام می کنیم مالک و سازنده سالن های نمایشگاه، شرکت سهامی نمایشگاهی است که می بایست درخصوص نور کم سالن ها و تهویه نامناسب آنها پاسخگو باشد. با این وجود با نصب چندین پروژکتور مشکل نور کم سالن ۴۴ برطرف شد.

نکته دیگر مسیر ورود توان یاب ها به نمایشگاه بوده که ۲ رمپ در ورودی سالن خلیج فارس برای این کاردر نظر گرفته شده است که هر ۲ مسیر توسط شرکت سهامی مسدود شده و تلاش ما برای بازکردن این مسیرها بی پاسخ مانده است.

قضاوت و برداشت کاملا آزاد !

امسال در نمایشگاه اینوتکس ۲۰۱۹ شرکت کردید؟ به نظر شما این نمایشگاه چقدر برای شما مفید بود؟ چه انتقاد هایی به این نمایشگاه وارد میکنید؟ نظرات و پیشنهادات خود را با آی تی من در میان بگذارید.

دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest
12 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x