تحلیل روانشناسی اینستاگرام ؛ دروغ های شیرینی که باور میکنیم !

48 4,118

تحلیل روانشناسی اینستاگرام را اینجا بخوانید. باگسترده تر شدن اینترنت خصوصا شبکه های اجتماعی موبایلی، فرصتی مناسب برای بارگذاری و اشتراک هرچه سریع تر محتوا به وجود آمده است.در ادامه همراه با آی تی من باشید. 

 اما در این میان اینستاگرام به عنوان بهترین رسانه برای به اشتراک گذاری عکس و فیلم شناخته شده است. در این مقاله قصد دارم تا درباره دروغ هایی صحبت بکنم که دراینستاگرام بارها و بارها به آن ها برخورده ایم اما به سادگی از کنار آنها گذشته ایم. 

اینستاگرام فرصتی را برای ما فراهم کرده تا بهترین لحظات خود را با دیگر دوستانمان به راحتی فشردن چند دکمه به اشتراک بگذاریم. اما همه اینها به کنار، برخی از کاربران تنها فقط برای نشان دادن خوشی هایشان و گرفتن چند لایک یا کامنت بیشتر دست به هرکاری می زنند!

از گرفتن عکس با ماشین های مدل بالای اجاره ای گرفته تا عکس های فتوشاپی که هرکسی می تواند پی به دروغ بودن آن ببرد. اما به راستی فکر می کنید کجای کار مشکل دارد ؟ چرا در شبکه های اجتماعی مثل نقل و نبات دروغ میگوییم؟ چرا دروغ تبدیل به حرفی شیرین برایمان شده است؟ اصلا گفتن یک دروغ به جای یک حرف راست چه نفعی برایمان دارد؟ 

تحلیل روانشناسی اینستاگرام ؛ کمبود محبت و دیده شدن = مشکل اصلی

دروغ های شیرینی که باور میکنیم ! - بررسی اینستاگرام از دید یک کاربر ایرانی

خلقت انسان به گونه ای است که نیاز به توجه ومحبت دیگران دارد اما این نیازها باید به درستی و درجای خودش برطرف شود. امامتاسقانه تکنولوژی با همه خوبی و کار راه اندازیش، بازهم دست خوش سوء استفاده های خواسته و ناخواسته می شود. بارها در اینستاگرام عکس هایی را لایک کرده ایم که وجود خارجی ندارند! تاحالا به چند مورد برخورد کردید؟ تاحالا چند بار به موارد زیر برخورد کرده اید ؟

  • عکس هایی که به زور فتوشاپ ، ارزش لایک کردن پیدا کرده اند !
  • غذاهای رنگارنگی که هرروز در استوری میگذاریم اما دریغ از آنکه حتی یک دفعه آن ها را تجربه کرده باشیم.
  • حرف با خدا بودن میزنیم اما عکس هایمان حرفی دیگر میزند؟!
  • از ولخرجی هایمان ویدیو و عکس میگذاریم، غافل از اینکه کمبود محبت خود را غیر مستقیم اعلام کرده ایم!

کاش کمی وضع پست هایمان بهتر بود ! به هرنحوی سعی می کنیم تا لایک ، کامنت و ویو ویدیو هایمان ( تعداد نمایش ) بالاببریم ! چه با یک عکس جذاب و بعضا خلاف اعتقادات و فرهنگ چه با به رخ کشیدن چیز هایی که داریم. اما به راستی چقدر به این موضوع فکر کردیم که با اشتراک این چیزها سطح توقع افراد جامعه را بالا برده ایم ؟ 

تاحالا به این موضوع فکر کردیم که ممکن است حتی یک عکس از غذاهای لاکچری ما، دل یک پسربچه پایین شهر را بسوزاند و سطح توقع بیجای آن را از خانواده اش بالا ببرد ؟ یا به جای بارگذاری عکس های آنطوری، عکس هایی که حس خوب را منتقل می کنند نگذاریم؟

فرهنگ استفاده را فراموش نکنیم

دروغ های شیرینی که باور میکنیم ! - بررسی اینستاگرام از دید یک کاربر ایرانی

استفاده از تکنولوژی یک طرف، فرهنگ استفاده از آن هم یک طرف دیگر. داشتن یک اپل آیفون آخرین مدل یا یک مدل پرچمدار از سامسونگ گلکسی نشان از باکلاس بودن یا سطح بالای کمال و شعور رو نمی رساند.

باید فرهنگ استفاده از این ابزار های هوشمند را بدانیم. به جای پُز دادن چیز هایی که داریم به فکر جاری کردن محبت ، حس موفقیت و جریان عشق درست باشیم. فضای مجازی پرشده از دروغ های شیرینی که به شنیدن آن عادت کرده ایم. انگار که حرف درست مثل زهرمار تلخ شده و با خوردن چند شیشه عسل هم کاری از پیش نمیرود!

بیاییم از همین امروز شروع کنیم!  شاید قدرت نوشتن ما آنقدری باشد که بتوانیم یک نفر را از خودکشی، اعتیاد، خیانت یا هرکاری که بوی اشتباه می دهد نجات دهیم!

شما چطور فکر میکنید ؟ چقدر با صحبت های من موافقید ؟ 

منبع مقاله جلال ترابی آی تی من
دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest
48 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
48
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x