خارج از آی تی من

راز افراد درونگرا چیست ؟ چگونه آنها را بشناسیم ؟

افراد درونگرا نسبت به افراد عادی رفتار ها و واکنش های متفاوتی دارند. با شناسایی این افراد می توانید به راحتی با آنها ارتباط برقرار کرده و بیشتر درکشان کنید. در ادامه همراه با آی تی من باشید.

تا به حال با یک فرد درونگرا روبرو شده‌اید؟ شاید خودتان درونگرا باشید. در هر صورت احتمالا می‌دانید که درونگراها عموما از جمع‌ها دوری می‌کنند و جمع دو یا سه نفره‌ای از دوستان نزدیک را به یک رویداد اجتماعی بزرگ ترجیح می‌دهند. برخی از آنها نیز ترجیح می‌دهند به‌کلی تنها باشند.

به‌نظر می‌رسد درونگراها چند رفتار عجیب و غریب دارند که به‌منظور خودداری از موقعیت‌های اجتماعی یا صحبت با مردم از آنها استفاده می‌کنند. همان‌طور که متوجه خواهید شد، این رفتارها بسیار عجیب هستند.

آنا لی‌مایند، موسس و سردبیر ارشد Learning Mind است؛ او در یک مقاله‌ی جذاب به این مورد می‌پردازد که:

«هر فرد درونگرایی، حداقل یک‌بار در طول عمر خود به اقداماتی دست زده تا از مواجهه و صحبت با مردم خودداری کند».

درادامه به تحقیقات لی مایند در این زمینه میپردازم که جای تامل دارد.

۱ – زمانیکه صدای زنگ خانه را می شنود اظهار می کند که در خانه نیست

لی‌مایند می‌گوید:

آنها به آرامی به در نزدیک می‌شوند؛ مطمئن می‌شوند که صدای قدم‌هایشان شنیده نمی‌شود و سپس از درون روزنه‌ی در به بیرون نگاه می‌کنند. اگر شخص پشت در غریبه یا کسی باشد که مایل به ملاقاتش نیستند، تظاهر می‌کنند که کسی در خانه نیست.

این رفتار تنها مختص درونگراها نیست. برای مثال، من به‌عنوان فردی نسبتا برونگرا با داشتن حجم کاری بالا برخی اوقات مایل به ملاقات مردم نیستم. بنابراین تعجبی ندارد که یک فرد درونگرا حتی در صورت نداشتن کار سنگین و برای گذران وقت در تنهایی خویش نیز مایل به بر هم زدن آسایش خود در خانه‌اش نباشد.

۲ – مسیر پیاده روی خود را برای روبه رو نشدن با افراد تغییر می دهد

اگر درونگرا باشید، بدون شک چندین مرتبه این رفتار را انجام داده‌اید. برونگراها می‌توانند به‌راحتی از هر مسیر و خیابانی که ممکن است در آن با همکاری مواجه شوند، عبور کنند و به‌سادگی به او سلام کرده و به راه خود ادامه دهند؛ اما درونگراها مسیر طولانی‌تری را انتخاب می‌کنند تا تنها با دیگران رودررو نشوند. لی‌مایند می‌گوید:

اگر بخت با درونگرا یار باشد و قبل از دیگری، فرد آشنا را ببیند هر کاری را برای مواجه نشدن با او انجام می‌دهد. ممکن است پنهان شود، صورت خود را مخفی کند یا حتی مسیر مخالف را پیش بگیرد. آیا ساده‌تر نیست که چند کیلومتر اضافه‌تر پیاده‌روی کند تا از مکالمه با شخصی که مایل به ملاقاتش نیست، خودداری کند؟ طرز فکر یک درونگرا این‌گونه است.

۳. در سرویس بهداشتی پناه می‌گیرند

لی‌مایند می‌گوید:

این مورد، یکی از عجیب‌ترین رفتارهای درونگراها برای خودداری از روبرو شدن با دیگران است. اگر متوجه شدید که یکی از همکاران مدت زمان زیادی را در سرویس بهداشتی سپری می‌کند، مطمئن باشید که این کار را عامدانه برای خودداری از درگیر شدن در جمع دیگر همکاران انجام می‌دهد.

درونگراها با خارج شدن از جمع سعی می‌کنند محیطی بدون مزاحمت برای تفکر خود پیدا کنند. به‌علاوه، نیازی به توضیح دادن دلیل ترک محل کار خود ندارند. این شرایط باعث بهبود بهره‌وری نیز می‌شود؛ چرا که دوری از موقعیت‌های اجتماعی، به‌سرعت نیروی آنها را تجدید می‌کند.

۴ – بهانه می گیرند

دقت کنید که چه کسانی در مراسم‌های مختلف شرکت در طول سال حضور پیدا نمی‌کنند؛ این اشخاص احتمالا درونگراهای شرکت هستند. لی‌مایند می‌گوید:

درونگراها از تمام قدرت خلاقیت خود برای بهانه‌تراشی و شرکت نکردن در دورهمی‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. در حقیقت آنها برنامه‌های دقیقی را طراحی می‌کنند؛ تنها برای این‌که از تعاملات غیرصمیمانه‌ی اجتماعی که مجبور به صحبت در آنها هستند، خودداری کنند.

۵. از کافه‌ها و فروشگاه‌های محلی بیزارند !

دلیل این رفتار، روشن است؛ احتمال رو در رویی با مردم و شکل‌گیری مکالمه در این مکان‌ها بسیار بالا است. لی‌مایند می‌گوید:

تصور کنید بهترین کافه‌ی شهر را پیدا کرده‌اید. برای مرتبه‌ی اول وارد آن می‌شوید؛ سپس برای مرتبه‌ی دوم به آن‌جا می‌روید و سپس، متوجه می‌شوید که متصدی کافه شما را به‌جا می‌آورد و می‌داند که چه نوع قهوه‌ای را ترجیح می‌دهید. او به شما لبخند می‌زند و می‌پرسد: حالتان چطور است؟

این خوش و بش ساده برای اغلب افراد، خوشایند و نویدبخش نوشیدن یک قهوه‌ی دلپذیر و باکیفیت است. اما عقیده‌ی یک درونگرا متفاوت است! آنها از این دست صمیمیت‌های غیرمنتظره غافلگیر می‌شوند و از رفتن دوباره به همان کافه در آینده خودداری می‌کنند.

آیا شما، درونگراها را با این رفتارها می‌شناسید؟

عقیده‌ی شما درباره‌ی رفتارهای یک درونگرا چیست؟ به چه کسی درونگرا می‌گویید؟ آیا خودتان درونگرا هستید؟ مسئله‌ای که با خواندن توضیحات لی‌مایند پیش می‌آید این است که درونگراها را افرادی با مشکل در موقعیت‌های اجتماعی در نظر می‌گیرد و آنها را نیازمند یادگیری مهارت‌های ارتباطی و همکاری با مردم تصویر می‌کند.

تشبیهات او از درونگراها به‌عنوان افرادی مرموز، پارانوئید و مبتلا به نوعی اختلال اضطرابی یاد می‌کند که توانایی رودررویی با زندگی و مسائل آن را ندارند؛ این تشبیهات، ناامیدکننده هستند.

سوزان کین، نویسنده‌ی کتاب پرفروش «سکوت: قدرت درونگراها در دنیایی که از صبحت کردن دست نمی‌کشد» است. او، درونگراها را به شیوه‌ای بسیار مثبت‌تر تصویر می‌کند و می‌گوید:

«آنها افرادی هستند که محیط‌های آرام‌تر و دارای محرک‌های کمتر را ترجیح می‌دهند».

ملیسا دال، سردبیر مجله‌ی Science of US و نویسنده‌ی CRINGEWORTHY نیز می‌گوید:

بر اساس اکثر بررسی‌هایی که در زمینه‌ی روانشناسی شخصیتی انجام شده است، درونگرایی غالبا در مقابل برونگرایی تعریف می‌شود. اگر برونگراها، افرادی قاطع و مشتاق هستند که در محیط‌های اجتماعی و پرهیاهو به وجد و حرکت در می‌آیند، درونگراها درست نقطه‌ی مقابل آنها هستند

نظر شما درباره افراد درونگرا چیست ؟ به غیراز موارد بالا از چگونه میتوانیم آنها را شناسایی کنیم ؟ نظرات خود را با آی تی من درمیان بگذارید.

46
دیدگاه بگذارید

avatar
23 فعالیت های نظردهی
23 واکنش به پاسخ دهی
0 دنبال کننده گان
 
بیشترین نظر دیده شده
داغ ترین بخش نظرات
22 نویسندگان نظرات
ناشناسجلال ترابیرضامحمدیشانسی آخرین نظرات ارسالی
  عضویت  
جدید ترین قدیمی ترین بیشتری بازدید
هشدار به وسیله :
بورس من
مهمان عزیز
بورس من

مقاله بسیار خوبی بود

مرتضی
مهمان عزیز
مرتضی

عالی بود مثل همیشه

آرام
مهمان عزیز
آرام

مطلب جالب و متنوعی بود

نامداری
مهمان عزیز
نامداری

دوست داشتم

ساسان
مهمان عزیز
ساسان

من خودمو درونگرا می دونم
اما هیچ کدوم از موارد بالا رو قبول ندارم

فارسی
مهمان عزیز
فارسی

یکی دوتا ازین خصوصیات رو دارم ، تغییر مسیر وقتی کسیو میینم ک ازش خوشم نمیاد ولی در ظاهر صمیمی ایم !
بیشتر باعث تنهاییه و دور و بر ی ادم درونگرا اکثرا خلوته مث خودم ، حس مزخرفی بم دس میده وقتی میبینم دور و برم خلوته و بقیه خیلی راحت صحبت میکنن میخندن

گرامی
مهمان عزیز
گرامی

منم درونگرام ، از این ۵ مورد که گفتید ۴ تاشو داشتم من 🙂

البته خصوصیات مثبت زیادی هم دارن افراد درونگرا که تو این مقاله فقط به بخش عجیب و غیر عادیش پرداخته شده ، یه سرچ بزنید تو نت ویژگی افراد درونگرا رو هم بخونید بد نیست

کاریان
مهمان عزیز
کاریان

افراد درونگرا با آدمایی که حال نمیکنن دوست ندارن روبرو بشن اهل جشن و پارتی گرفتن و این جور چیزا نیستن اگر هم باشن گوشه ای جایی آروم نشستن دارن حرکت دیگران رو رصد میکنن از جلسات دوری میکنن اگر هم حضور پیدا کنن کم حرف ترین آدم تو جلسه هستن اصلا از خودشون تعریف نمیکنن اعتماد به نفس بالایی در انجام کارها دارن از پس سنگینترین کارهای محوله بر میان بی آنکه کوچیکترین سر و صدایی کنن استعداد بالایی در یادگیری دارن آدمای مهربونی هستن و به دیگران در یادگیری کمک میکنن (( از خود گذشتگی زیادی دارن ))… ادامه نظر »

جلالی
مهمان عزیز
جلالی

من تقریبا اینجوری هستم .. ولی بعضی وقتا خیلی خیلی کم هم برعکس میشم .. وقتی میتونم به یکی کمک کنم هرچی که باشه دریغ نمیکنم مگر اینکه طرف مارو یجور دیگه فرض کنه اونموقع راحت بهش میگم …..
ولی در غیر اینصورت تلاش خودمو واسه کار طرف .

شایان
مهمان عزیز
شایان

فکر کنم این ویژگیها بیشتر برای افراد خجالتی بود.
درونگرا و خجالتی با هم فرق دارن.
خجالتی بودن اصلا چیز خوبی نیست.

کمال
مهمان عزیز
کمال

بعضی وقتا درونگرا بعضی وقتا برونگرا
وقتی مجلسی دعوتم ساکت بودن برام آزار دهندست ولی وقتی تنهام از روبرو شدن با آشنا متنفرم 😐

امیر
مهمان عزیز
امیر

منم همینجوریم یجورایی در برابر موقعیت جدید و تغییر مقاومت میکنم… تنها باشم دلم نمیخواد تنهاییم بهم بخوره و وقتی دور و برم شلوغه دلم نمیخواد تنها شم!

امیر
مهمان عزیز
امیر

انسان یا مرد هست یا زن
تیپ های شخصیتی هم دو دسته ی اساسی داره : درونگرا و برون گرا
نمیشه که جزو هر دو طبقه باشی !

امیر نادری
مهمان عزیز
امیر نادری

درونگراها دسته بندی هایی هم دارند؛ اجتماعی، اضطرابی، متفکر و مهار شده

فاطمه
مهمان عزیز
فاطمه

جنسیت ربطی به تیپ شخصیتی نداره. آزمون ها و روش های متفاوتی وجود داره برای تغییر میزان درونگرایی/برونگرایی .
منظور اینکه تیپ شخصیتی وراثتی نیست و به عوامل محیطی بستگی داره و تغییر پذیره

سوسن
مهمان عزیز
سوسن

آی اَم اِ درونگرا

مولایی
مهمان عزیز
مولایی

مورد ۴ زیاد تجربه کردم:))
ولی یچیزی که ازار دهندس این وسط اینه که خیلیا فک میکنن ما درونگراها مریضیم مشکل داریم چون شبیه اونا نیستیم!
من که سالهاست سر مهمونی رفتن و اینچیزا با خانوادم دعوا دارم:))

مولایی
مهمان عزیز
مولایی

من تا حالا نتونستم خودمو بشناسم ..
ناخودآگاهم هروقت دلش بخواد درونگرا میشه و هروقتم بخواد باز بجاش برونگرا میشه ..
سیستم عجیبیه توش موندم!!

ریحانه
مهمان عزیز
ریحانه

درونگرا بودن به معنی داشتن دوستان کم نیستا یعنی تو روابط خیلی محتاتانه عمل میکنن

شانسی
مهمان عزیز
شانسی

درونگرا بودن به معنی داشتن دوستان کم نیست. بلکه اونها در ایجاد روابط جدید بسیار محتاطانه عمل میکنند.
تو ایران درونگرا بودن برای پیشرفت واقعا لازمه.
فضولی تو کار همدیگه – مانع پیشرفت همدیگه شدن – عدم پذیرش نظرات مخالف جزو خصلت اکثر ایرانی ها هست.

محمدی
مهمان عزیز
محمدی

لایک داشت

رضا
مهمان عزیز
رضا

عالی بود دوست داشتم

ناشناس
مهمان عزیز
ناشناس

کسی که موقع حرف زدن زیاد این پا و اون پا میکنه یا دماغشو گوششو پشت گردنشو میخوارونه خجالتی نیستشا ولی تو جمعیت بزرگ و کوچیک این کارارو میکنه نشونه چیه؟
و چشماش میچرخه نه که چشم چرون باشه شایدم خدایی نکرده باشه من از دور میشناسم نه که مدام کلش بچرخه ولی با هر صدایی یک نگاه میکنه این شخص مرد هستش با توجه به حرفام لطفا بگید خصوصیات این فردو. ممنون

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن