مفید و کاربردی
لینک های مفید و کاربردی برای شما

اینترنت اشیاء ، مفهومی پرمعنا در صنعت تکنولوژی – قسمت دوم

آشنایی با اینترنت اشیا

38

در اولین قسمت از مقاله اینترنت اشیاء ، به تعریف و کار برد اینترنت اشیا، نحوه کار آن و نقش آن در کسب وکار پرداختیم. در قسمت دوم این مقاله قصد داریم تا به مفاهیم گسترده تر و کاربردی تر اینترنت اشیاء بپردازیم.در ادامه با آی تی من همراه باشید.

پیشنهادی :

اگر قسمت اول مقاله را مطالعه نکرده اید یا نیاز به مطالعه مجدد آن دارید از لینک زیر استفاده کنید.


مقاله مرتبط :

اینترنت اشیاء : زندگی هوشمند ، جهشی بزرگ در تکنولوژی – قسمت اول


شهر هوشمند چیست ؟

شهر ها دارای زیر ساخت یا سرمایه فیزیکی هستند و در عین حال به دانش ارتباطی یا زیر ساخت اجتماعی که به آن سرمایه فکری هم میگویند احتیاج دارند. سرمیاه فکری در جهان معاصر برای رقابت شهر ها با یک دیگر یک عامل تعیین کننده به حساب میآید و به همین خاطر است که شهر هوشمند (smart city) به تدریج به عنوان یک مفهوم مهم و یک ابزار راهبردی در روند ضرورت های تولید مدرن شهری مطرح شده است.

شهر هوشمند برخاسته از توجه به تکنولوژی های ارتباطی و اطلاع رسانی است.این نوع شهر ها به خاطر توجیهی که به سرمایه های زیست محیطی و اجتماعی دارند ، این روز ها به ادبیات بازاریابی هم پیوسته اند.

اینترنت اشیاء ، مفهومی پرمعنا در صنعت تکنولوژی

معیار های اصلی زندگی هوشمند و ارتباط آن با شهر هوشمند

در شهر های هوشمند که بر اساس زیر ساخت های زندگی الکترونیک طراحی میشود نیاز های افراد به روشی هوشمندانه و با استفاده از اخرین فناوری های روز دنیا تامین می شود. اگرچه زیر ساخت های فیزیکی از مهم ترین و ضروری ترین نیاز های توسعه زندگی شهر نشینی است، اما این روز ها شهر ها بیش از پیش به ابزار های ارتباطی مبتنی بر فناوری های روز دنیا نیاز دارند. به طور کلی شهر هوشمند در دنیای معاصر به شهری گفته میشود که دارای شش معیار اصلی زندگی هوشمند جدید هستند :

  1. اقتصاد هوشمند (smart economy)
  2. حمل و نقل هوشمند (smart mobility)
  3. محیط هوشمند (smart envoriment)
  4. مردم هوشمند (smart people)
  5. زندگی هوشمند (smart living)
  6. دولت هوشمند (smart governance)

حمل و نقل هوشمند چیست ؟

سیستم حمل و نقل هوشمند یاsmart transportation   به مجموعه ای از خودرو ها ، هواپیماها و کشتی های بدون راهبر گفته میشود که با ابزار ها ، امکانات و تخصص ها از قبیل مفاهیم مهندسی ترافیک ، تکنولوژی های نرم افزاری ، سخت افزاری و مخابراتی ITS که به صورت هماهنگ و یکپارچه کار کنند بتوانند بدون راننده مسافران خود و یا محموله های تجاری را به مقصد برسانند .

فناوری های به کار رفته در سیستم های هوشمند حمل و نقل

در سیستم های هوشمند ترافیک فناوری های متفاوتی به کار می رود. از سیستم های اولیه ای مانند هدایت خودرو بدون سرنشین تا سیستم کنترل چراغ های راهنمایی، تابلو های اعلان ترافیک، دوربین سرعت سنج و سیستم خودکار شناسایی شماره خودرو که به طور همزمان اطلاعات متفاوتی را از منابع مختلف یکپارچه دریافت می کند. اطلاعاتی مانند وضع آب و هوا، وضعیت جاده تا بتوانند بدون نیاز به انسان حرکت کنند .

اینترنت اشیاء ، مفهومی پرمعنا در صنعت تکنولوژی

تولید هوشمند چیست ؟

کارخانه جات تولیدی اکثرا در بخش های مختلف نرم افزار ها و سیستم های مختلف استفاده می کنند و جزیره ای بودن این اطلاعات و درخواست گزارشات مدیریت ارشد از سرپرستان و کارشناسان مختلف باعث می شود تا در بیشتر مواقع مدیریت ارشد صفی از فرآیند ها برای دریافت گزارشات قبلی خود قرار می گیرد و همواره گزارشاتی که تهیه می گردد گذشته نگر بوده و برای تصمیم گیری های منطقی، دیر و رخداد اتفاق افتاده است. ماشین های خط تولید باهم در ارتباط باشند و در این چرخه ، میزان استفاده از اطلاعات یکدیگر در بالاترین حد مورد انتظارست .

اگر در بالای این سیستم های جزیره ای، ابری هوشمند قرار گیرد که بدون ایجاد کار و فرآیند جدید و ورود اطلاعات جدید و یا بدون استخدام افراد جدید، بصورت خودکار از اطلاعات این سیستم ها، راه حلی هوشمند را در یک نگاه کلان با امکان بررسی جزئی ترین رخداد در کلیه اطلاعات برای مدیریت ارشد بصورت تابلو یا داشبورد هایی نمایش میدهد، این امکان هوشمند میتواند شیرین ترین اتفاق در مدیریت صنعت باشد. اینترنت اشیا مفهومی است بسیار بزرگ تر از چیزی است که افراد تاکنون متوجه شدند .

نظر شما درباره اینترنت اشیا چیست ؟ چه مزایایی به زندگی بشریت می دهد ؟ نظرات خود را با آی تی من درمیان بگذارید.

منبع جلال ترابی آی تی من

38
دیدگاه بگذارید

avatar
19 فعالیت های نظردهی
19 واکنش به پاسخ دهی
0 دنبال کننده گان
 
بیشترین نظر دیده شده
داغ ترین بخش نظرات
20 نویسندگان نظرات
جلال ترابیامیر امیریسوسن پرورمحمدرضالیندانا آخرین نظرات ارسالی
  عضویت  
جدید ترین قدیمی ترین بیشتری بازدید
هشدار به وسیله :
سپهری
مهمان عزیز
سپهری

خیلی خوب بود

مهرابی
مهمان عزیز
مهرابی

لایک داشت این مقاله . خیلی استفاده کردم

مهدی
مهمان عزیز
مهدی

عالی توضیح دادید

سنانی
مهمان عزیز
سنانی

درباره ar و vr هم مطلب برید

بابازاده
مهمان عزیز
بابازاده

درباره اینترنت اشیا بیشتر مطلب بگذارین

سعید
مهمان عزیز
سعید

چقدر خوب بود

شبسا
مهمان عزیز
شبسا

خوب بود آیتی من جان

مهدی شبستری
مهمان عزیز
مهدی شبستری

لایک داشت

رضا مالکی
مهمان عزیز
رضا مالکی

مثل همیشه درجه یک بود

علی نوئی
مهمان عزیز
علی نوئی

آقا درباره این فناوری بیشتر مطلب بگذارین

خلاقی
مهمان عزیز
خلاقی

خیلی خیلی خوب و جذاب بود

شاه اعظمی
مهمان عزیز
شاه اعظمی

عین همیشه عالی

بهبود اسدی
مهمان عزیز
بهبود اسدی

عجب دنیایی دارد این اینترنت! 😕

محمدی
مهمان عزیز
محمدی

با توجه به پیشرفت هوش مصنوعی تو اون زمان اتو هم مثل ما با جنس مخالفش به وسیله وایبر ، تانگو و … ارتباط برقرار میکنه ،‌پس اینترنت لازمه واسه اینکار

نیلوفر
مهمان عزیز
نیلوفر

مثلا خارج از خونه هستی میخای بفهمی که اتو روشن نمونده باشه
مثلا دما و رطوبت لازم برای هر جنس پارچه . جنس را تشخیص میده اتو و به کامپیوتر یا مرکز اصلیش تو خونه ارسال میکنه اون هم اطلاعات را دریافت میکنه و به نسبت جنس پارچه اطلاعات دما را ارسال میکنه تا اتو تنظیمات را انجام بده
این میشه یه ارتباط اینترنتی اشیاع 😮

لیندانا
مهمان عزیز
لیندانا

شاید در ظاهر بی اهمیت باشه اما در ادامه اهداف بزرگی رو دنبال می کنه
اهداف کوچیکش مثل: از خونه می زنی بیرون غذات تو فر هست که باید بعد 20 دقیقه وضعیت فر و یا درجه عوض بشه و یا قبل از رسیدن به خونه بزنی قهوه دم بشه
طولانی مذت هم می شه گفت وقتی نشستی می تونی همه چیز رو با تنضیمات دلخواهت به کار بندازی یا خاموش کنی مسلما سر کار و شغل می تونه موثر باشه مثلا یه کارگاه یا حتی کارخونه رو بدون حضور خودت مدیر

محمدرضا
مهمان عزیز
محمدرضا

مهمترین مشکل که برای این سیستم ها پیش میاد همین مشکل امنیت هست
که اخرش هر کاری هم بکنن قابل دسترسی و نفوذ میشه اینجاس که دیگه تو حونه خودت هم کنترل و امنیت نداری
دنیای آیندی را هم علاقه زیادی به دیدنش دارم و هم ترس از این پیشرفت ها

سوسن پرور
مهمان عزیز
سوسن پرور

باتوجه به اینکه مطلب کاملیه . برای تکمیل بحث بنده تعریف ویکی پدیا رو هم اضافه میکنم که رسمی خود ویکی پدیاست : اینترنت چیزها یا چیزنت (به انگلیسی: Internet of Things) (مخفف انگلیسی: IoT) که گاهی در زبان انگلیسی اینترنت اشیا هم برای این کلمه استفاده می‌شود،به‌طور کلی اشاره دارد به بسیاری از چیزها شامل اشیا و وسایل محیط پیرامون‌مان که به شبکه اینترنت متصل شده و بتوان توسط اپلیکیشن‌های موجود در تلفن‌های هوشمند و تبلت کنترل و مدیریت شوند. اینترنت چیزها به زبان ساده، ارتباط سنسورها و دستگاه‌ها با شبکه‌ای است که از طریق آن می‌توانند با یکدیگر… ادامه نظر »

امیر امیری
مهمان عزیز
امیر امیری

خیلی عالی بود