آی تی من جلال ترابی
رشد کسب و کار در فضای دیجیتال

اینترنت اشیاء ، مفهومی پرمعنا در صنعت تکنولوژی – قسمت دوم

آشنایی با اینترنت اشیا

38

در اولین قسمت از مقاله اینترنت اشیاء ، به تعریف و کار برد اینترنت اشیا، نحوه کار آن و نقش آن در کسب وکار پرداختیم. در قسمت دوم این مقاله قصد داریم تا به مفاهیم گسترده تر و کاربردی تر اینترنت اشیاء بپردازیم.در ادامه با آی تی من همراه باشید.

اگر قسمت اول مقاله را مطالعه نکرده اید یا نیاز به مطالعه مجدد آن دارید از لینک زیر استفاده کنید.

[divider style="normal" top="20" bottom="20"]

مقاله مرتبط :

اینترنت اشیاء : زندگی هوشمند ، جهشی بزرگ در تکنولوژی – قسمت اول

[divider style="normal" top="0" bottom="20"]

شهر هوشمند چیست ؟

شهر ها دارای زیر ساخت یا سرمایه فیزیکی هستند و در عین حال به دانش ارتباطی یا زیر ساخت اجتماعی که به آن سرمایه فکری هم میگویند احتیاج دارند. سرمیاه فکری در جهان معاصر برای رقابت شهر ها با یک دیگر یک عامل تعیین کننده به حساب میآید و به همین خاطر است که شهر هوشمند (smart city) به تدریج به عنوان یک مفهوم مهم و یک ابزار راهبردی در روند ضرورت های تولید مدرن شهری مطرح شده است.

شهر هوشمند برخاسته از توجه به تکنولوژی های ارتباطی و اطلاع رسانی است.این نوع شهر ها به خاطر توجیهی که به سرمایه های زیست محیطی و اجتماعی دارند ، این روز ها به ادبیات بازاریابی هم پیوسته اند.

اینترنت اشیاء ، مفهومی پرمعنا در صنعت تکنولوژی

معیار های اصلی زندگی هوشمند و ارتباط آن با شهر هوشمند

در شهر های هوشمند که بر اساس زیر ساخت های زندگی الکترونیک طراحی میشود نیاز های افراد به روشی هوشمندانه و با استفاده از اخرین فناوری های روز دنیا تامین می شود. اگرچه زیر ساخت های فیزیکی از مهم ترین و ضروری ترین نیاز های توسعه زندگی شهر نشینی است، اما این روز ها شهر ها بیش از پیش به ابزار های ارتباطی مبتنی بر فناوری های روز دنیا نیاز دارند. به طور کلی شهر هوشمند در دنیای معاصر به شهری گفته میشود که دارای شش معیار اصلی زندگی هوشمند جدید هستند :

  1. اقتصاد هوشمند (smart economy)
  2. حمل و نقل هوشمند (smart mobility)
  3. محیط هوشمند (smart envoriment)
  4. مردم هوشمند (smart people)
  5. زندگی هوشمند (smart living)
  6. دولت هوشمند (smart governance)

حمل و نقل هوشمند چیست ؟

سیستم حمل و نقل هوشمند یاsmart transportation   به مجموعه ای از خودرو ها ، هواپیماها و کشتی های بدون راهبر گفته میشود که با ابزار ها ، امکانات و تخصص ها از قبیل مفاهیم مهندسی ترافیک ، تکنولوژی های نرم افزاری ، سخت افزاری و مخابراتی ITS که به صورت هماهنگ و یکپارچه کار کنند بتوانند بدون راننده مسافران خود و یا محموله های تجاری را به مقصد برسانند .

فناوری های به کار رفته در سیستم های هوشمند حمل و نقل

در سیستم های هوشمند ترافیک فناوری های متفاوتی به کار می رود. از سیستم های اولیه ای مانند هدایت خودرو بدون سرنشین تا سیستم کنترل چراغ های راهنمایی، تابلو های اعلان ترافیک، دوربین سرعت سنج و سیستم خودکار شناسایی شماره خودرو که به طور همزمان اطلاعات متفاوتی را از منابع مختلف یکپارچه دریافت می کند. اطلاعاتی مانند وضع آب و هوا، وضعیت جاده تا بتوانند بدون نیاز به انسان حرکت کنند .

اینترنت اشیاء ، مفهومی پرمعنا در صنعت تکنولوژی

تولید هوشمند چیست ؟

کارخانه جات تولیدی اکثرا در بخش های مختلف نرم افزار ها و سیستم های مختلف استفاده می کنند و جزیره ای بودن این اطلاعات و درخواست گزارشات مدیریت ارشد از سرپرستان و کارشناسان مختلف باعث می شود تا در بیشتر مواقع مدیریت ارشد صفی از فرآیند ها برای دریافت گزارشات قبلی خود قرار می گیرد و همواره گزارشاتی که تهیه می گردد گذشته نگر بوده و برای تصمیم گیری های منطقی، دیر و رخداد اتفاق افتاده است. ماشین های خط تولید باهم در ارتباط باشند و در این چرخه ، میزان استفاده از اطلاعات یکدیگر در بالاترین حد مورد انتظارست .

اگر در بالای این سیستم های جزیره ای، ابری هوشمند قرار گیرد که بدون ایجاد کار و فرآیند جدید و ورود اطلاعات جدید و یا بدون استخدام افراد جدید، بصورت خودکار از اطلاعات این سیستم ها، راه حلی هوشمند را در یک نگاه کلان با امکان بررسی جزئی ترین رخداد در کلیه اطلاعات برای مدیریت ارشد بصورت تابلو یا داشبورد هایی نمایش میدهد، این امکان هوشمند میتواند شیرین ترین اتفاق در مدیریت صنعت باشد. اینترنت اشیا مفهومی است بسیار بزرگ تر از چیزی است که افراد تاکنون متوجه شدند .

نظر شما درباره اینترنت اشیا چیست ؟ چه مزایایی به زندگی بشریت می دهد ؟ نظرات خود را با آی تی من درمیان بگذارید.

۰ ۰ vote
امتیازه به این مقاله
منبع مقاله جلال ترابی آی تی من
دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest
38 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
38
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x