تولز لند
منوی خدمات من !

بهترین فرمول رهایی از ترس = سخنرانی در جمع دوستان و افراد آشنا

با بهترین فرمول رهایی از ترس های بی مورد آشنا شوید

40

در این مقاله میخواهم با توجه به تجربه ای که کسب کرده ام، با شما صحبت کنم. یکی از راههای خوب برای جلوگیری از ترس های بی مورد و غلبه بر ترس سخنرانی میان دوستان و آشنایان است. اما چگونه ؟ در ادامه همراه با آی تی من باشید تا این موضوع را بیشتر صحبت کنم.

حتما بخون :

گاهی با وجود آنکه اعتماد‌به‌نفس لازم را برای صحبت در میان جمع ندارید، در کلاس درس یا محل کارتان برای ارائه سخنرانی دعوت می‌شوید. در این مواقع ترس و استرس آنچنان وجودتان را فرامی‌گیرد که برای برای رهایی از آن به دنبال راه حل می‌گردید. اما متوجه می‌شوید که این کار همیشه ممکن نیست؛ و ناگزیر باید شهامت صحبت کردن در مقابل انبوهی از جمعیت را کسب کنید.

سخنرانی در میان جمع «شبکه‌ اجتماعی دیگری» است که موجب می‌شود به بازار ‌هدف خود دست پیدا‌‌ کنید. در‌ واقع در کنار اینکه مطالب ‌خود را برای شانس ‌موفقیت در شبکه‌های‌‌ اجتماعی پست ‌می‌کنید، می‌توانید با صحبت کردن خصوصیات منحصربه‌فرد حرفه خود را نیز به برندتان اضافه کنید.

بالاترین میزان تشویش و اضطراب در جهان، ترس از سخنرانی در جمع شناخته شده است. جای تعجب هم نیست؛ چرا‌ که ایستادن در مقابل جمعیتی ناشناس و صحبت کردن برای آن‌ها قدری ترسناک به ‌نظر می‌رسد.

به‌هر‌حال، هیچ‌چیز مانند سخنرانی در جمع باعث پیشرفت ‌شغلی نخواهد ‌شد. در واقع با این کار در مقابل بازار‌ هدف خود از تخصص و مهارت‌هایتان صحبت می‌کنید و آن‌ها را در نظر شنونده‌ها مهم نشان می‌دهید؛ همچنین می‌توانید در افزایش فروش و اعتبار شرکت خود تأثیر بسزایی بگذارید.

علاوه بر آن، این کار باعث ‌می‌شود در دسترس مخاطب مورد نظر قرار بگیریم و در مدت‌زمان کوتاه، معامله‌های سودمند بیشتری انجام ‌دهیم. روش‌های مختلفی برای افزایش بهره‌وری در شغل وجود ‌دارند؛ می‌توانید در تمام روز وقت خود را صرف خرید تبلیغات هدفمند در شبکه‌های‌ اجتماعی کنید، روی سِن سخنرانی در مقابل مخاطب مورد نظر خود ۳۰ دقیقه صحبت‌ کنید یا میزگردی برای گفتگوی پنج‌دقیقه‌ای ترتیب‌ دهید.

با صرف زمان کمتر نتیجه بهتری می‌گیرید و ارزش حرفه شما نیز بیشتر می‌شود. حال ببینیم چه مواردی می تواند این ترس را به طور کامل از بین ببرد؟ 

قبل از صحبت، تاثیر گذار خوبی باشید

روز سخنرانی سعی کنید زودتر به محل برسید و با مخاطب‌های خود ارتباط برقرار کنید. تعامل و گفتگوی متقابل با شنونده‌ها، موجب ایجاد صمیمیت می‌شود و این نیز به نوبه خود آن‌ها را مشتاق شنیدن صحبت‌هایتان خواهد کرد.

علاوه ‌بر ‌این، با انجام این کار حامیان خود را پیشا‌پیش به سوی خود جلب خواهید‌ کرد. ایجاد دوستی و صمیمیت با مخاطب‌ها بهترین راه برای تأثیر‌گذاری و قدردانی بیشتر از آن‌ها و بهبود ترس‌هایتان است.

روزی یکی از اعضای گروه سخنرانی‌های مدیران، تصمیم داشت برای جمعی از بانوان ارشد مهندسی صحبت کند. طبق برنامه‌ریزی‌هایی که از قبل ترتیب داده بود، زودتر به محل رسید و همراه آن‌ها مشغول صبحانه شد.

در زمان صرف صبحانه، شرکت‌کننده‌ها موضوع‌های بخصوصی را که تمایل داشتند در طول سخنرانی‌ درباره‌ی آن‌ها بشنوند با او در میان گذاشتند. وقتی صحبت‌های خود را ارائه داد، در کنار پاسخگویی به سؤال‌های مخاطب‌های مورد نظر، ارتباط چشمی نیز با آن‌ها برقرار می‌کرد و به این طریق توانست اعتماد آن‌ها را به خود جلب کند.

حساس نشو !

سعی کنید سخنرانی خود را بیش از اندازه تمرین نکنید. تمرین‌ افراطی موجب وسواس فکری می‌شود و این مسئله، گیج و سردرگمتان خواهد‌ کرد. هر‌چه تغییرهای بیشتری در روند کاری خود ایجاد ‌کنید بیشتر به خودتان شک می‌کنید که این مسئله نیز منجر به ایجاد ترس خواهد شد. کمتر تمرین کنید و بیشتر وقت خود را برای آرام کردن فکر و اعصاب خود اختصاص دهید.

راه‌های مختلفی برای این کار وجود دارند که هر فرد با توجه به علاقه و نیاز خود آن را انتخاب می‌کند. برخی افراد پیش از رفتن روی سِن سخنرانی با کشیدن چند نفس عمیق آرامش خود را به دست می‌آورند. اما بعضی دیگر نیاز دارند از چند ساعت قبل، کارهایی برای آرام کردن خود انجام دهند. مثلا به موسیقی کالیپسو گوش‌ می‌کنند؛ چرا‌که به گفته آن‌ها اینگونه آهنگ‌ها، اغلب همراه با داستان و طنزی خاص هستند که گوش کردن به آن‌ها تمرکزشان را بیشتر می‌کند.

شوخ طبعی را فراموش نکنید

خنداندن شنونده‌ها کار بسیار لذت‌بخشی است. با اضافه ‌کردن قدری شوخ‌طبعی به سخنرانی خود، نه‌ تنها تجربه‌ای به یادماندنی برای آن‌ها به وجود می‌آورید‌ بلکه باعث می‌شوید شنونده‌ها با اشتیاق بیشتر به صحبت‌هایتان گوش‌ کنند.

برای شکستن فضای خشک و سرد به‌وجودآمده، می‌توانید از خاطره‌ها و بازی‌های خنده‌دار دوران کودکی‌ خود در خانواده استفاده کنید. اخیراً یکی از سخنران‌ها، عکسی از آن روزها را در صفحه‌ی نمایشگر برای شنونده‌ها به اشتراک گذاشت؛ در این عکس شیرینی‌های کوکی را به‌طور اتفاقی در خانه سوزانده‌ بود؛ در واقع موضوع عکس در رابطه با موضوع صحبت‌هایش بود و او از داستان طنز عکس برای از بین بردن فضای سرد و خشک حاکم استفاده کرد.

قسمتی از سخنرانی را به یکی از داستان‌های شخصی‌تان پیوند بدهید؛ با این کار می‌توانید توجه مخاطب‌ها را به‌طور مستقیم به پیغام مورد نظرتان جلب کنید. عکس‌العمل آن‌ها ترستان را کم می‌کند و اعتمادبه‌نفستان را در سِن سخنرانی بالا می‌‌برد.

نظرشما درباره سخنرانی در یک جمع شناخته شده و دریک جمع ناشناخته چیست ؟ تا چه حد می تواند مهم یا ترسناک باشد ؟ نظرات خود را درمیان بگذارید.

منبع INC

40
دیدگاه بگذارید

avatar
5000
20 فعالیت های نظردهی
20 واکنش به پاسخ دهی
0 دنبال کننده گان
 
بیشترین نظر دیده شده
داغ ترین بخش نظرات
20 نویسندگان نظرات
جلال ترابیبورس منناتاشاناصریبرابری آخرین نظرات ارسالی
  عضویت  
جدید ترین قدیمی ترین بیشتری بازدید
هشدار به وسیله :
بالایی
مهمان عزیز
بالایی

پس بگو چرا بیشترین سالن های گفتگو تاریکه من فکر می کردم می خوان نورو متمرگز کنن روی سخنران پس دلیلش این بود
خدایی سخته جلوی ۲۰۰ ۳۰۰ نفر حرف زدن اونم اینکه ریلکس باشی

بهرام پور
مهمان عزیز
بهرام پور

امروز اولین روزی بود که مدرسه نبودم، ولی بی نهایت خوشحالم که دیگه مجبور نیستم توی سرما و یا زیر آفتاب توی صف نیستم و سخنرانی های کلیشه ای و حال بهم زن یکعده خودپسند و بی سواد رو نمیشنوم،همه چیز مدرسه ها خوب بود ولی آخه ظلمه آدم دو ساعت توی صف سخنرانی ها و خاطرات معلم پرورشی و معاون های اضافی (اسپم) رو بشنوه.

بختیاری
مهمان عزیز
بختیاری

من حدود ۲ سال تقریبا میشه گفت بیزینس من بودم برای شرکت های مثل سن ایچ / ایران خودرو / مدرسان شریف / گاج و غیر محصولمو توضیح و شرح دادم و یه جورای یه مینی سخنرانی هم داشتم تجربه ی ۲ سال من اینه !!! اولا موقعه ی سخنرانی به چیزی غیر از موضوع فکر نکنید / دوما گوشیتونو سایلنت کنید یعنی یک زنگ بی موقعه از دوستان و یا فامیل کل تمرکز رو به هم میزنه !!! زوره الکی نزنید که با کلاس و کتابی حرف بزنید که خیلی زود سوتی میدید بیشتر به قیافه ها نگاه کنید… ادامه نظر »

saeed
مهمان عزیز
saeed

تو ۷۰ درصد سخنرانی ها فقط خزعبل شنیدم همه حرف ها اسکی از رو هم دیگه بوده به غیر از ۳۰ درصد که اونم دکترا بودن آدم های فهمیده.

براتی
مهمان عزیز
براتی

یک روشی که من معمولن استفاده میکنم شوخی توی ارائه هامه. باعث میشه بیشتر احساس نزدیکی‌کنم با مخاطب و استرسم کمتر میشه.‌مورد بعدی هم اینه که سعی میکنم نگاهم رو‌ گاهن متوجه یک نفر کنم و سعی کنم اونو تحت تاثیر قرار بدم.
این قضیه نور کاملن برعکسه برام.
البته همیشه قبل ارائه های استرس دار چشمامو به دور دست میدوزم و گاهی می بندم و آیه الکرسی زمزمه میکنم.
تو اجراهام جلو تعداد بالا آدم مشکلی نداشتم از این جهت(به جز اوایل دوران دانشجویی)

آرانی
مهمان عزیز
آرانی

من تاحالا نه کنفرانس دادم نه سمینار ،دفعه اولمه بخاطر دفاع پایان نامه،کلا آدم دسترسی ام هستم،برام دعاکنید لطفا
بنظرم توکل بر خدا و درنظرداشتن جمله ی “این نیز میگذرد” باید تأثیر مثبت خوبی داشته باشن

talebi
مهمان عزیز
talebi

کنفرانس دادن سر کلاس ها بحثیه که افراد زیادى با اون مشکل دارند.
به نظر من اگه فرد تسلطش بر مطلبى که میخواد ارایه بده کامل باشه و حتى فرا تر از اون، کنفرانسش به احتمال زیاد موفق هست. و تمرین در مقابل مخاطب واقعى باعث روان شدن گفتار فرد میشه. تسلط کافى + تمرین کافى = ارایه موفق
چقد خلوته!!! 😐

ali
مهمان عزیز
ali

خیلی‌ مطلب خوبی‌ بود،یکی‌ از مشکلات و ترس‌های من همینه و خیلی‌ روش دارم کار می‌کنم،اکثر مواردی رو که اشاره شد رو انجام دادم و آخرین بار نتیجه‌ خوبی‌ هم گرفتم یکی‌ دیگه از کار هایی که من می‌کنم و اشاره هم شد دیدن کنفرانس‌های دیگران هستش سایت TED نمونهٔ خوبیه،البته فرقی‌ بین اون کنفراس ها و ارائه هایی که ما باید بدیم تو محیط‌های دیگه وجود داره

در کل مطلب مفیدی بود

عیسی
مهمان عزیز
عیسی

من که تو دوران مدرسه خیلی استرس داشتم

اصلا نمیتونستم تو روی افراد نگاه کنم و مطلبی که تو ذهنم بود رو به جمع القا کنم و همیشه سرم پایین بود

ولی با این مطلب خوب و مفید یه چیزایی یاد گرفتم

دکتر
مهمان عزیز
دکتر

ذهن انسان همزمان قادر به انجام دو تا کار نیست یعنی نمیتونی هم صحبت کنی هم شکل و اندازه حاضرین رو بررسی کنی و به این فکر کنی که دیگران راجبت چی فکر میکنند که باعث میشه حرفات یادت بره و باید خیلی طبیعی و دوستانه رفتار کنی مثل عادل فردوسی پور!!!!!!!!

mosavi
مهمان عزیز
mosavi

من خودم موقع ارائه اوایل صدام میلرزه اما بعد ۲-۳ دیقه درست میشه. اما یه جورایی به نظر میرسه این لرزش رو فقط خودم متوجه میشم چون بعدش همه می گفتن خیلی خوب بوده و اصلا متوجه این لرزش صدام نشدن

هاشمی
مهمان عزیز
هاشمی

من توی کل سخنرانی هایی که توی شرکت داشتم و جلسه ها شرکت می کردم ، از روش درختی استفاده می کردم . یعنی اول موضوع بعد یه مثال خارجی و بعد از گفتن ، رابطه ی موضوع با مثال خارجی ، به مثال داخلی می پرداختم تا موضوع رو به صورت کامل فرو کنم توی ذهن مخاطب بعد از اون یه لبخند کافیه. همین لبخند خودش باعث کنکاو ذهن مخاطب میشه و می بینی که به راحتی داره باهات همکاری میکنه. اگر اختلاف نظر داشته باشه به خاطر زوایای مختلفی هستش که من یادی ازشون نکردم. این اختلاف به… ادامه نظر »

آترین
مهمان عزیز
آترین

به همه دوستان خسته نباشید می گم نکات بسیار جالبی رو مطرح کردن و خیلی استفاده کردیم.من تازه شروع کردم به اینکه بتونم در جمع صحبت کنم و فکر کنم هنوز خیلی راه دارم و باید ممارست زیادی داشته باشم و امیدوارم که دوستان با کامنتهای بیشتر ء بیشتر مرا در این مسیر راهنمایی کنن خداوند اجرتان دهد.

آرتان
مهمان عزیز
آرتان

من اول کنفرانسام استرس دارم که با گذشت سه چهار دقیقه به اوووووجش میرسه ینی دستام و مخصوصا صدام میلرزه قلبم تند تند میزنه سرم داغ میکنه? اما تقریبا بعد از شیش هفت دقیقه بدنم اروم میشه من از وسطای کنفرانسم اروم میشم این منو زجر میده چون اون تیکه اول کنفرانسم به نظر خودم کیفیت خوبی نداره و برعکس تیکه اخر عالیه دوس دارم اون حالت لرزش و استرس رو تجربه نکنم و از اول اروم باشم قبلنا تا متوجه میشدم که صدام داره میلرزه سریع بلند میشدم و یه مقدار قدم میزدم و نکاتی رو پاتخته مینوشتم و… ادامه نظر »

ماکان
مهمان عزیز
ماکان

این راههایی که دوستان گفتند خوبه ولی منم استرس دارم و نه با تاریکی اتاق کنفرانس و نه با شوخی و این چیزا استرسم کم نمیشه. فقط یه راه برام میمونه اونم اینه که قرص بخورم و ضربان قلبمو کاهش بدم. چاره ندارم :)))))

برابری
مهمان عزیز
برابری

خیلی عالی بود

ناصری
مهمان عزیز
ناصری

آقا من یه مقاله خوندم در این رابطه گفتم با شما هم به اشتراک بذارم : ” راهکارهای یک روانشناس برای کاهش اضطراب در حین سخنرانی و ارائه ” چندین سال پیش من به یک سخنرانی عمومی دعوت شدم و متاسفانه در یک اقدام اشتباه این دعوت را پذیرفتم. به عنوان یک دانش آموز به شدت در مورد این اتفاق وحشت زده بودم و تقریباً هر شب کابوس این را می دیدم که صحبت هایم را در حین مراسم فراموش کرده ام. سه روز قبل از سخنرانیم هر چقدر تلاش می نمودم و هر چقدر تمرین می کردم فایده ای… ادامه نظر »

ناتاشا
مهمان عزیز
ناتاشا

لایک داشت

بورس من
مهمان عزیز
بورس من

مثل همیشه عالی و گویا

بورس من
مهمان عزیز
بورس من

خوب بود مثل همیشه