آی تی من
همراه با دنیای فناوری و رشد کسب و کارها

پدیده ای به نام چپ دست بودن !

بررسی چپ دست بودن و رفع اختلالات روانی روح و جسم

30

درحال گشت و گذار در اینترنت بودم که به سایت SCIENCE DAILY رسیدم که درباره چپ دست بودن و درمان اختلالات روانی مهم مقاله نوشته است. فرصت را مناسب دیدم تا مقاله ای متفاوت برایتان بنویسم. در ادامه با آی تی من ، جلال ترابی همراه باشید.

این مقاله به موضوع جالب رفع اختلالات روانی با چپ دست بودن اشاره کرده است. در ادامه ترجمه مقاله را برایتان آورده ام:

بر اساس یک مدل جدید مطالعه‌ی احساسات در مغز، درمان‌های معمول برای بیشتر مشکلات روانی رایج در مورد حدود پنجاه درصد افراد بی‌تأثیر و حتی مضر است.

از دهه‌ی ۱۹۷۰، نتیجه‌ی صدها تحقیق نشان داده‌ که هر کدام از نیمکره‌های مغز محل نوع خاصی از احساسات است. احساساتی مرتبط با نزدیک‌ شدن و تعامل با جهان مانند شادی، غرور و خشم از قسمت چپ مغز سرچشمه می‌گیرندو احساسات مرتبط با تنفر و ترس از بخش راست آن. اما دانیل کازازانتو، استاد دانشگاه کورنل، معتقد است آن مطالعات عمدتا روی افراد راست‌دست انجام شده است.

همین حقیقت ساده به ما درک وارونه‌ای از نحوه‌ی عملکرد احساسات در مغز می‌دهد. کازازانتو در مطالعه‌ی جدیدی می‌گوید که این مدل مورد استفاده در مطالعات پیشین در مورد افراد چپ‌دست صدق نمی‌کند؛ افرادی که احساسات هشیاری و اراده در بخش راست مغزشان قرار گرفته است.

حتی به‌صورت بنیادی‌تر می‌توان گفت جایگاه سیستم عصبی افراد برای احساسات بستگی به این دارد که آن‌ها چپ‌دست یا راست‌دست هستند یا حالتی بین این دو. بر اساس تئوری جدید که فرضیه‌ی شمشیر و سپر خوانده می‌شود، نحوه‌ی عملکرد ما با دست تعیین‌کننده این است که چگونه احساسات در مغز ما سازماندهی شده‌اند.

جنگجویان دنیای قدیم، شمشیر خود را برای حمله به دشمن در دست غالب خود می‌گرفتند (عمل نزدیک شدن) و با دست دیگر خود برای دفع حمله، سپرهایشان را بالا می‌بردند (عمل اجتناب). شبیه همین همین عادات عملکردی، احساسات نزدیک‌ شدن بستگی به نیمکره‌ای از مغز دارد که کنترل‌کننده‌ی دست غالب است و احساسات اجتناب در نیمکره‌ای هستند که دست دیگر را در کنترل دارد.

این موضوع دارای نتایجی در ارتباط با درمان‌های کنونی مشکلات اضطراب و افسردگی است که درمان عصبی نامیده می‌شوند. روش معمول و تأییدشده‌ی درمان این بیماری‌ها تحریک الکتریکی خفیف یا یک تحریک مغناطیسی در سمت چپ مغز است تا باعث تقویت احساسات مرتبط با نزدیک شدن شود. اما کازازانتو می‌گوید این درمان می‌تواند برای چپ‌دست‌ها آسیب‌زننده باشد. تحریک سمت چپ مغز می‌تواند موجب کاهش احساسات نزدیک‌شوندگی شود. درمان چپ دست‌ها با این روش درمان استاندارد احتمالا موجب بدتر شدن آن‌ها می‌شود.

کازازانتو می‌گوید:

… و از آن‌جایی که بسیاری از مردم به‌طور مشخص چپ‌دست یا راست‌دست نیستند و حالت میانه دارند؛ این تحریک موجب تغییری در آن‌ها نخواهد شد زیرا احساسات نزدیک شدن آن‌ها در هر دو نیمکره مغزشان پراکنده‌ است. این نشان می‌دهد افرادی که به‌طور مشخص و قوی، راست‌دست‌ هستند، باید درمان معمولی را دریافت کنند؛ ولی آن‌ها فقط حدود پنجاه درصد جمیعت را تشکیل می‌دهند و افراد میانه اصلا نباید تحت این درمان قرار گیرند.

کازازانتو هشدار می‌دهد که در این مطالعه فقط افراد سالم مشارکت داشته‌اند و مطالعات بیشتری لازم است تا بتوان این یافته‌ها را در حوزه‌ی بالینی به کار برد.

نظر شما درباره چپ دست بودن چیست؟ آیا چپ دست بودن صرف باهوش بودن است؟ آیا اختلالات روانی با چپ دست بودن حل میشود؟

منبع : SCIENCE DAILY

نوشته شده توسط جلال ترابی آی تی من
دیگه چه خبر ؟

30
دیدگاه بگذارید

avatar
15 فعالیت های نظردهی
15 واکنش به پاسخ دهی
14 دنبال کنندگان
 
بیشترین نظر دیده شده
داغ ترین بخش نظرات
15 نویسندگان نظرات
جلال ترابیسالارگالانیرضویرضوان آخرین نظرات ارسالی
  عضویت  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین بازدید
هشدار از طریق:
ظهیری
شما
ظهیری

چپ دستا واقعا باهوشن

مکتبی
شما
مکتبی

انتشار این مقاله بی دلیل نیست !
آقای ترابی چپ دست هستیا !

lai
شما
lai

عالی بود

zahra
شما
zahra

اتفاقا افراد چپ دست افراد بسیار باهوشی ان
خیلی خوبه

ناصر
شما
ناصر

منم چپ دستم
به چپ دست بودنم افتخار میکنم

ریحانه
شما
ریحانه

خوب بود مثل همیشه

خوانساری
شما
خوانساری

مقاله جالبی بود

sasan
شما
sasan

مقاله هاتون عالین

sasan
شما
sasan

وبسایتتون عالیه

ارش
شما
ارش

عالی!!!!

محمدی
شما
محمدی

خیلی عالی نوشتی

رضوان
شما
رضوان

مطالبتون عالین
دنبال کننده همیشگی هستم

رضوی
شما
رضوی

دست چپی هستین؟

گالانی
شما
گالانی

لایک داشت

سالار
شما
سالار

خیلی خوب بود