آی تی من
دنیای متفاوتی از استارتاپ و فناوری

چه درس هایی را از زندگی افراد موفق می توان گرفت ؟

بررسی موفقیت یک درصد افراد موفق جهان

40

افراد خودساخته، میلیونر و ثروتمند جهان تنها یک درصد از جمعیت را تشکیل میدهند و جالب است بدانید ۹۹ درصد بقیه مردم برای یک درصد باقیمانده کار میکنند. اما چه درس هایی می توان از زندگی این افراد موفق گرفت ؟ در ادامه همراه با آی تی من ، جلال ترابی باشید.

پیشنهاد من به شما

مردم همیشه تصور می‌کنند این افراد هیچ مشکلی ندارند یا قبلا تمام مشکلات خود را حل کرده‌اند؛ اما در حقیقت این‌طور نیست. این مسئله به‌ویژه زمانی حقیقت دارد که بحث در مورد ثروتمندان خودساخته مطرح می‌شود. در رابطه با سرمایه‌گذارها و کارآفرینان بسیار موفق می‌توان از یک زاویه‌ی دیگر این به این سؤال‌ها پاسخ داد:

پول چیست و داشتن آن به چه معنی است و چگونه می‌تواند بر زندگی افرادی که پول زیادی دارند تأثیر ز بگذارد.

حال ببینیم چه درس هایی را میتوان از این یک درصد افراد تشکیل دهنده جوامع دنیا گرفت ؟

۱ – کسی که پول بیشتر دارد الزاما خوسبخت تمام عیار نیست !

قطعا پول بعضی مشکلات و شرایط سخت را آسان می‌کند اما خوشبختی افراد را از حد مشخصی بالاتر نمی‌برد. داده‌ها نشان می‌دهند خوشبختی افراد با حقوق سالانه‌ی بالاتر از ۱۰۵ هزار دلار از حد مشخصی فراتر نمی‌رود.

افراد غیر خوشبخت و تیره‌روزی هم هستند که ده‌ها یا صدها میلیون دلار درآمد دارند. رفتارهای مسموم، خودشیفتگی و حس فقدان باعث می‌شود صرف زمان یا ارتباط با آن‌ها دشوار شود. در اغلب موارد، این افراد بیشتر از آن‌که قدردان دارایی خود باشند یا پول خود را در راه خیر خرج کنند، به توسعه و حفظ ثروت خود می‌پردازند.

البته به این معنی نیست که تمام افراد ثروتمند این‌گونه هستند. بحث سر افرادی است که با وجود ثروت و دارایی زیاد، احساس بدبختی می‌کنند.

۲ – فداکاری هایی از جنس بزرگ

اغلب افراد ثروتمند و خودساخته هزینه‌ی زیادی برای موفقیت خود پرداخت کرده‌اند. صرف‌نظر از این که تا چه اندازه خود و خانواده‌ی خود را در معرض خطر مالی قرار داده‌اند یا زمان زیادی را صرف تمرکز بر کسب‌وکار کرده‌اند، بسیاری از آن‌ها فداکاری‌هایی داشته‌اند که کسی قادر به انجام آن نیست. اغلب این فداکاری‌ها به پشیمانی‌های بزرگ تبدیل می‌شوند.

۳ – افسوس های خاص

اغلب اوقات یک سؤال در مورد فداکاری آن‌ها مطرح می‌شود: به چه قیمتی؟ پاسخ به این سؤال قطعا قانع‌کننده خواهد بود. شاید اگر در مورد زندگی آن‌ها بپرسید، فقط حسرت و افسوس بشنوید. به گفته‌ی یکی از این افراد ثروتمند هیچ پول نمی‌تواند کودک من را به سه‌سالگی بازگرداند. همچنین پشیمانی‌هایی را در مورد از بین بردن روابط با خانواده و دوستان، آسیب زدن به ‌سلامت در طولانی‌مدت یا از دست دادن لحظه‌های تفریح در دهه‌ی بیست‌سالگی می‌شنویم.

۴. پول معنا ندارد، بلکه این ما هستیم که به آن معنا می دهیم

مانند هر سطح طبقاتی و اقتصادی دیگر، ثروتمندان هم به دو دسته‌ی خوشبخت و شوربخت تقسیم می‌شوند. اگر با هر دو گروه وقت بگذرانید، به این نتیجه می‌رسید که پول ذاتا عنصر خنثایی است و این ما هستیم پول را معیار موفقیت یا محصول برآورده ساختن هدف و علایق خود می‌دانیم و به آن معنا می‌بخشیم. ما انتخاب می‌کنیم که پول از ما در مقایسه با افراد دیگر، فردی خوشبخت و سخاوتمند بسازد. ما تصمیم می‌گیرم که پول ابزار باشد یا کالا یا حتی منبعی برای ارزش‌گذاری به خود.

۵ – پول نمیتواند مانع انسانیت باشد

هیچ مقدار پولی نمی‌تواند ما را از انسان بودن منع کند. افراد ثروتمند آسیب می‌بینند. آن‌ها صداهایی در مغز خود می‌شنوند که به آن‌ها می‌گوید به‌اندازه‌ی کافی خوب نیستند. کودکان آن‌ها مریض می‌شوند. توسط دیگران طرد می‌شوند. سرنوشت آن‌ها مثل افراد فقیر می‌شود. در این مقایسه‌ی عذاب‌آور همیشه شخص بهتر، ثروتمندتر، شوخ‌تر و حتی کامل‌تری وجود دارد. آن‌ها رنج می‌برند، احساس ناراحتی می‌کنند و کنترل امور از دستشان خارج می‌شود.

۶ – بسیاری دنبال کسب اعتبار و مشهوریت هستند

بااینکه درک ارزش بدون نیاز به اعتبار زیاد، ایده‌آل است، اما پول اغلب ساده‌ترین و واضح‌ترین ابزار برای مقایسه‌ی خود با دیگران است. بخش غم‌انگیز ماجرا این است که وقتی افراد به موفقیت مالی زیادی که آرزوی آن را داشتند دست پیدا می‌کنند، اغلب به این نتیجه می‌رسند که پول زیاد هم آن‌ها را خوشحال نمی‌کند و دچار افسردگی و حس از خودگسستگی می‌شوند.

نیاز ما به اعتبار تنها زمانی برآورده می‌شود که به یک تعریف صحیح از موفقیت برسیم که به معیارهای خارجی وابسته نباشد. اغلب اوقات ثروتمند به معنی ارزشمند نیست.

۷ – دل‌تنگ دوران سختی می‌شوند

بسیاری از افراد بسیار ثروتمند می‌گویند دل‌تنگ لحظات سخت و زمانی هستند که تازه کار خود را شروع کرده بودند. اگر از آن‌ها بخواهید سال‌های اولیه‌ی کسب‌وکار یا شغل خود را به یاد بیاورند، اغلب لبخند می‌زنند و نسبت به زمانی که بی‌پول بودند و هفته‌ای صد ساعت کار می‌کردند علاقه‌ی خاصی دارند.

برای مثال یک شخص میلیونر، دل‌تنگ‌ روزهایی بود که همسرش روی یک تشک کف زمین آپارتمان می‌خوابید و او از سادگی آن دور‌ه‌ی زندگی‌اش لذت می‌برد. گاهی اوقات یادآوری دوران سخت برای لذت بردن از ادامه‌ی مسیر خوب و مفید است.

۸ – خود را برتر از دیگران نمی دانند

در فهرست میلیاردهای خودساخته‌ی آمریکایی، هر سیزده‌ نفر آن‌ها سفیدپوست هستند. اگرچه وقتی آمار کل میلیونرهای آمریکایی را در نظر بگیرید این درصد کاهش می‌یابد اما این نسبت‌ها در جمعیت‌های مختلف یکسان نیستند. به گفته‌ی واشنگتن‌پست، ۱۵.۲ درصد از خانواده‌‌های سفیدپوست میلیونر هستند درحالی‌که تنها ۱.۹ درصد از خانواده‌های سیاه‌پوست ثروتمند هستند.

تأکید بر امتیازها و برتری ارزش موفقیت انسان را از بین نمی‌برد

بااین‌حال اگر از مردان سفیدپوست در مورد موفقیت بپرسید اغلب اوقات کلماتی مثل سخت‌کوشی، فداکاری، بصیرت و ریسک را می‌شنوید. در طول سفر موفقیت، آن‌ها به‌ندرت بر حس برتری خود به دیگران تأکید می‌کنند. البته این به‌هیچ‌عنوان به معنی دست‌کم گرفتن ارزش و تأثیر کار، فداکاری، بصیرت و ریسک نیست. موفقیت مستلزم سخت‌کوشی، فداکاری و ساعت‌های کاری زیاد است؛ اما بسیاری از امتیازها می‌توانند فرصت‌های بیشتری را در اختیار انسان قرار بدهند.

تأکید بر امتیازها و برتری ارزش موفقیت انسان را از بین نمی‌برد، بلکه فرصتی برای ترویج حس همدلی، باز کردن بحث‌های دشواری که در کسب‌وکار و جامعه با آن‌ها روبه‌رو می‌شویم و همچنین کمک به دیگران است.

نظر شما درباره میلیونر های خودساخته چیست؟ چه ویژگیهای مشترکی میان آنها وجود دارد؟ نظرات و پیشنهادات خود را درباره این موضوع با من درمیان بگذارید.

نوشته شده توسط جلال ترابی آی تی من
دیگه چه خبر ؟

40
دیدگاه بگذارید

avatar
20 فعالیت های نظردهی
20 واکنش به پاسخ دهی
0 دنبال کننده گان
 
بیشترین نظر دیده شده
داغ ترین بخش نظرات
21 نویسندگان نظرات
جلال ترابیفراهانیmrazmaداوودهومن آخرین نظرات ارسالی
  عضویت  
جدید ترین قدیمی ترین بیشتری بازدید
هشدار به وسیله :
میترا
مهمان عزیز
میترا

نوشته خوبی بود
جالب ، جذاب و متنوع

milad
مهمان عزیز
milad

پیش به سوی موفقیت

کامران
مهمان عزیز
کامران

یه چند وقت بود تو زندگیم حس میکردم یه چیز کمه تا اینکه به این نتیجه رسیدم آدم همه چیم داشته باشه باز یه هدفی از افرینشش هست پس من اومدم تا بتونم هم تو زندگی خودم پیشرفت کنم هم به دیگران کمک کنم پس تصمیم بگیریم از این به بعد برای موفقیت و خوب زندگی کردن برای خودمونم شده تلاشمونو بکنیم پیش به سوی اینده ای روشن

جلال
مهمان عزیز
جلال

ممنون
به دیدم موندن تو مسیر و ادامه دادن از شروع کردن سخت تره. حداقل واسه من اینجوری بوده. ولی محیط اطراف هم خیلی تاثیر گذاره روی موفقیت.

nateghi
مهمان عزیز
nateghi

عالی بود،ممنون.من هم از محتوای مقاله استفاده میکنم،هم برای بهبود زبانم استفاده میکنم،اول مقاله اصلیو خودم ترجمه میکنم بعد اینجا ترجمشو می خونم تا ایراداتو رفع کنم

محمدی
مهمان عزیز
محمدی

به نظرم تو زندگیت ریسک نکنی موفق نمیشی

چاررویی
مهمان عزیز
چاررویی

سلام
مقاله خیلی خوبی بود.
پیشرفت و بهبود مرحله به مرحله و مراقبت مداوم می تونه آدم رو از هر سطحی به بهترین شرایط ممکن برسونه.
خودمون را با هیچ کس مقایسه نکنیم و فقط نسبت به گذشته خودمون هر روز کمی بهتر شویم.
داشتن هدف بر اساس علایق واقعی درونی ما می تونه همه سختی ها رو آسون کنه و ما رو به روزهای بهتری هدایت کنه.
فقط کمی از گذشته خودمون بهتر شویم.

nazanin
مهمان عزیز
nazanin

پول و قدرت مادی کمک نمیکنه ؟؟ همه مون خوب میدونیم که یه عامل خیلی مهمه 🙂

امامی
مهمان عزیز
امامی

لایک داشت

آرامی
مهمان عزیز
آرامی

آقا هر کاری میکنید مهم نیست فقط قبل خواب فیلم نبینید.
آقا من عادت داشتم قبل خواب با تبلتم توی تخت چند قسمت سریال نگاه میکردم، مگه بعدش میشد خوابید؟

حالا چند وقتی یه طرح اینترنتم تموم شده و پول برا تمدیدش ندارم، دیگه سریال تعطیله.

شهابی
مهمان عزیز
شهابی

مقاله خیلی خوب و مفیدی بود، ممنونم.

ساناز
مهمان عزیز
ساناز

خیلی عالی بود دوست داشتم

کاریان
مهمان عزیز
کاریان

مقاله بسیار عالی بود

بلدی
مهمان عزیز
بلدی

عالی بود

حسام
مهمان عزیز
حسام

خیلی به جا بود . دوست داشتم

mahsa
مهمان عزیز
mahsa

خیلی جالب نوشتین
دوست داشتم

هومن
مهمان عزیز
هومن

لایک داشتی جلال جان

داوود
مهمان عزیز
داوود

بازم از اینجور مقالات رو بنویس

mrazma
مهمان عزیز
mrazma

خیلی عالی بود دوست داشتم

فراهانی
مهمان عزیز
فراهانی

عالی بود مثل همیشه