آی تی من
همراه با دنیای فناوری و رشد کسب و کارها

اشتباهاتی که یک دیجیتال مارکتر می تواند انجام دهد !

بررسی اشتباهات رایج در دیجیتال مارکتینگ

32

اگر یک دیجیتال مارکتر هستید و با خم و پیچ های دیجیتال مارکتینگ آشناییت ندارید، این مقاله را حتما بخوانید. در ادامه همراه با آی تی من ، جلال ترابی باشید.

داشتن استراتژی موفق برای بازاریابی نیازمند پلت‌فرم، کانال، شنوندگان و محتوای مناسب است. درواقع چالش‌های استراتژی دیجیتال مارکتینگ به‌اندازه‌ای سخت است که اغلب شرکت‌ها اشتباهات خود را دائم تکرار می‌کنند.

نتیجه‌ی تحقیقات نشان داده است امروزه بیش از پنج هزار پلت‌فرم برای کمک به کسب‌وکارها در دسترس است و تنها ۹ درصد بازاریابان می‌توانند روی استفاده از یک روش تمرکز کنند.

درنتیجه برندها تلاش کمتری برای اجرای استراتژی بازاریابی و جلب رضایت مخاطبان خود انجام می‌دهند. این اشتباه‌های رایج تنها مختص استراتژی‌های بازاریابی نیست بلکه توسط کسب‌وکارهایی که برای افزایش مخاطب تلاش می‌کنند نیز انجام می‌شود.

هم اکنون دو دوره بسیار خوب در این زمینه دارم که به شما توصیه میکنم حتما مطالعه کنید :


آموزش دیجیتال مارکتینگ

آموزش ایمیل مارکتینگ


دیجیتال مارکتینگ

دست کم گرفتن اهمیت داده ها

بسیاری از کسب‌وکارهای در حال رشد اهمیت داده‌ها را در توسعه‌ی استراتژی بازاریابی دست کم گرفته و زمان چندان زیادی را به تحقیقات تخصیص نمی‌دهند. درصورتی‌که روزبه‌روز به اهمیت استفاده از داده افزوده می‌شود. هرقدر داده‌های بیشتر و مفیدتری در اختیار بازاریابان قرار بگیرد، فرصت‌های بیشتری برای شناخت مشتری و محصولات فراهم می‌شود. به همین دلیل شرکت‌ها نباید هیچ محدودیتی در جمع‌آوری و استفاده از داده‌ها قائل شوند.

به‌عنوان مثال بسیاری از شرکت‌های مشاوره، هر کلمه‌ی کلیدی را به چشم فرصتی جدید برای جمع‌آوری داده به منظور پیدا کردن مخاطبان جدید می‌بینند. این شرکت‌ها حجم زیادی از کلمات کلیدی را توسعه داده‌اند تا به موتور جستجوی هر مشتری میلیون‌ها کلمه‌ی کلیدی اختصاص دهند.

اهمیت ندادن به داده‌ها باعث می‌شود شرکت‌ها چشم‌انداز ارزشمندی را از دست بدهند یا نتیجه‌گیری درستی نداشته باشند مخصوصا زمانی که نیازهای شخصی هر مشتری باید مشخص شود.

برندها می‌توانند داده‌ی مورد نظر خود را از طریق مصاحبه با مشتری، نظرسنجی و تحقیقات در زمینه‌ی بازار تأمین کنند. اگر داده‌های جمع‌آوری شده با تجزیه و تحلیل مناسبی همراه باشند می‌توانند درآمد شرکت را تا ۱۵ درصد افزایش دهند.

عدم تمرکز برروی ویژگی منحصر به فرد محصول یا خدمت

پیوستن لایه‌های مختلف استراتژی بازاریابی برند باید تعریف واحدی از وجه تمایز برند نسبت به رقبا را نشان دهد. تعریف وجه تمایز برند، به مشتری این امکان را می‌دهد که بداند کدام برند نیازهایش را بهتر برطرف می‌کند تا با دید بهتری نسبت به انتخاب محصول مورد نظر اقدام کند.

همچنین این ویژگی منحصربه‌فرد باید محوریت تمام کمپین‌های مرتبط با بازاریابی دیجیتال باشد. بسیاری از موتورهای جستجو محصولات را بر اساس ویژگی‌های پایه و قیمت آن‌ها دسته‌بندی می‌کنند. درنتیجه مشخص کردن وجه تمایز برند نقش حیاتی را در مشخص شدن هدف اصلی برند ایفا می‌کند.

دیجیتال مارکتینگ

برندها برای مشخص کردن ویژگی منحصربه‌فرد خود باید بپرسند «چه ویژگی باعث می‌شود مردم محصول ما را انتخاب کنند؟» به‌عنوان مثال برندی که در زمینه‌ی تولید کفش فعالیت می‌کند، تمرکز خود را روی تولید کفش‌هایی با ماندگاری بالا می‌گذارد و یک برند دیگر محصولات شخصی‌سازی شده را به‌عنوان ویژگی منحصربه‌فرد انتخاب می‌کند.

مورد اولی که بررسی کردیم یعنی تحلیل داده‌های جمع‌آوری شده، باعث جذب مشتری‌هایی می‌شود که دنبال بهترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین انتخاب هستند و مورد دوم یعنی تمرکز روی ویژگی منحصربه‌فرد، مشتری‌هایی را جذب می‌کند که به ظاهر و نام برند اهمیت بیشتری می‌دهند.

اهمیت نداشتن مشتریان فعلی در کسب وکار = اشتباهی بزرگ !

دانشگاه کسب‌وکار هاروارد در تحقیقات مختلف خود اعلام کرده است نگه داشتن مشتری‌های فعلی بین پنج تا ۲۵ برابر ارزان‌تر از تلاش برای جذب مشتری‌های جدید است.

درنتیجه می‌توان گفت تلاش برای نگهداری مشتری میزان درآمد شرکت را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد. اما بسیاری از کسب‌وکارها مشتری‌های فعلی برند را فدای مشتری‌های جدید کرده و تلاشی برای افزایش ماندگاری آن‌ها انجام نمی‌دهند.

دیجیتال مارکتینگ

نتیجه‌ی تحقیقات دیگری نشان داده است شرکت‌ها تا ۷۰ درصد شانس بیشتری برای فروش محصول به مشتری‌های قدیمی دارند درحالی‌که تنها ۲۰ درصد شانس دارند مشتری جدید را نسبت به خرید محصول برند ترغیب کنند.

مشتری که حاضر شده است یک بار پول خود را برای خرید محصول یک برند خرج کند خیلی راحت‌تر از مشتری جدید نسبت به خرید محصول جدید تشویق می‌شود. مشتری وفادار سرمایه‌ی هر برندی است و حفظ ارتباط میزان وفاداری آن‌ها را افزایش خواهد داد.

دادن پیشنهاد ویژه برای خرید محصول، در نظر گرفتن تخفیف یا مطلع کردن آن‌ها از رسیدن محصولات جدید پیش از آغاز تبلیغات سراسری، به مشتری احساس ارزشمند بودن داده و وفاداری آن‌ها را نسبت به برند افزایش می‌دهد.

این افراد تشویق می‌شوند بازخوردهای خود را با برند در میان گذاشته و به پیشرفت آن کمک کنند. کمپین‌های ایمیلی و نظرسنجی از آن‌ها از ابتدایی‌ترین راه‌های حفظ ارتباط با مشتری‌های قدیمی برند است و نسبت به جذب مشتری جدید هزینه‌ی بسیار کمتری دارد.

از بین بردن اشتباهات بازاریابی غیر ممکن نیست، تنها کافی است سرعت فرآیند استراتژی بازاریابی را پایین آورید، داده‌های لازم را جمع‌آوری کرده، خودتان را از رقبا متمایز کنید و به مشتری‌های قدیمی خود ارزش دهید. اعمال این راه حل‌های ساده، کمک می‌کند استراتژی‌های بازاریابی نتیجه‌ی بهتر و هزینه‌ی بسیار کمتری داشته باشد.


آموزش دیجیتال مارکتینگ

آموزش ایمیل مارکتینگ


به نظر شما چه اشتباهات رایج دیگری می تواند در این زمینه رخ بدهد؟ آیا دیجیتال مارکتینگ در ایران، در مسیر واقعی خود قرار دارد؟ منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستم.

منبع : ENTREPRENEUR

نوشته شده توسط جلال ترابی آی تی من
دیگه چه خبر ؟

32
دیدگاه بگذارید

avatar
16 فعالیت های نظردهی
16 واکنش به پاسخ دهی
0 دنبال کننده گان
 
بیشترین نظر دیده شده
داغ ترین بخش نظرات
16 نویسندگان نظرات
نداجلال ترابیجلالداراساشا آخرین نظرات ارسالی
  عضویت  
جدید ترین قدیمی ترین بیشتری بازدید
هشدار به وسیله :
سحر
مهمان عزیز
سحر

عنوان جذب کننده ای رو برای این مطلب انتخاب کردید
خود مطلب هم خوب بود
از این پس شما را دنبال میکنم
ارادت

ساسان
مهمان عزیز
ساسان

ممنون از شما. واقعا استفاده کردم

کاویانی
مهمان عزیز
کاویانی

سلام آقای ترابی
ممنون از مطالب خوب و کاربردی شما
آی تی من در ارائه مطالب ناب و کاربردی بی نظیره
واقعا نیست سایت دیگری در این سطح
سپاسگزاریم

ساناز
مهمان عزیز
ساناز

مثل همیشه عالی و کاربردی

کامران
مهمان عزیز
کامران

درباره دیجیتال مارکتینگ دوره ای هم گذاشتید؟

احسان
مهمان عزیز
احسان

ممنون از مطالب خوبتون

ساسان
مهمان عزیز
ساسان

عالیه سایتتون

شایسته
مهمان عزیز
شایسته

بسیار مطالبتون مفید،خلاصه و عالی بود.درواقع اصل مطلبو به من گفتین.ممنون از شما

منصور
مهمان عزیز
منصور

عالی هستی آی تی من !

شاه منصوری
مهمان عزیز
شاه منصوری

مطلب خیلی زیبایی بود

کارن
مهمان عزیز
کارن

ممنون ولی میشه یه نمونه استراتژی هم بگید . معمولا چطور باید استراژی نوشت؟

مبین
مهمان عزیز
مبین

مطلب خوبی بود . دمتون گرم . با ارزوی موفقیت روز افزون !

ساشا
مهمان عزیز
ساشا

درباره دیجیتال مارکتینگ بیشتر مطلب بگذارین

دارا
مهمان عزیز
دارا

عالی بود مثل همیشه

جلال
مهمان عزیز
جلال

بسیار جالب بود من تازه وارد این حرفه شدم و خیلی برایم مفید بود.

ندا
مهمان عزیز
ندا

سپاس از مطلب خوبتون
سوالی که دارم اینه که آیا من که پروژه های خیلی کوچک و کوتاه مدت هم انجام میدهم(مثلا مارکتینگ برای یک رویداد یا فروش فوق العاده با مدت زمان محدود)، هم می تونم از این استراتژی ها بهره ببرم یا روش های مخصوص لازم دارم؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید که چطور کسب اطلاع کنم