تفاوت نسل جدید و نسل قدیم ؛ ما بی نظیرترین نسل هستیم

0

تفاوت نسل جدید و نسل قدیم در چی هست؟ به نظر من ، ما دهه ۷۰ – ۶۰ ایها بهترین نسل خودمون هستیم! چرا؟ تو این یادداشت برات کامل میگم.

نسل ما سال ۱۴۰۰ و قرن جدید رو هم دید… ما بی‌ نظیر ترین نسلی هستیم که نه قرن ها پیش و نه قرن ها بعد کسی اونو تجربه میکنه. ما نسل انتقال هستیم، نسلی که پیوند دهنده‌ی آخرین نسل سنتی و اولین نسل مدرن در پهنای ایران زمین هست. نسلی هستیم که هم خانواده‌ی پرجمعیت رو دیدیم و هم خانواده کم جمعیت تک فرزندی رو تجربه کردیم.

نسلی هستیم که عمو، عمه، دایی و خاله برامون بسیار پر رنگ بود و نسلی رو دیدیم که کم‌ کم با اون غریبه شد. نسلی هستیم که همسایه و هم محله‌ ای بخش مهمی از خاطراتمون بود و نسلی رو دیدیم که در یه آپارتمان چند واحدی کسی، کسی رو نمیشناسه!

نسلی هستیم که پای تلویزیون‌ های کوچیک سیاه و سفید، ساعت ها چشم انتظار یه برنامه کودک نشستیم و نسلی رو دیدیم که با انبوهی از برنامه‌ های مختلف، تلویزیون‌ های چند بعدی و هوشمند رو تجربه کرد. نسلی هستیم که خوابیدن‌ های چند نفره کنار هم رو تجربه کردیم و نسلی رو دیدیم با اتاق خواب‌ های مخصوص!

نسلی که با تلفن‌ های سکه‌ ای و عمومی بزرگ شدیم و هنرمون بازکردن صفربند تلفن‌ های خانگی بود و نسلی رو دیدیم با تلفن‌ های همراه و هوشمند. نسلی که گروه‌ های گفتگومون، جمع شدن هامون داخل کوچه بود و نسلی رو دیدیم که با ایسنتاگرام و واتس اپ و تلگرام، جمع‌ های مجازی تشکیل دادن.

تفاوت نسل جدید و نسل قدیم

نسلی که مسافرت با مینی‌ بوس، پیکان و پشت وانت رو تجربه کردیم و نسلی رو دیدیم با اتومبیل های مدرن و هواپیما و… نسلی که با هفت‌ سنگ و توپ‌ پلاستیکی و تیله، بزرگ شدیم و نسل بازی های (پلی استیشن)، (آمانگ آس) و (پاپ جی) رو دیدیم.

نسلی که هفته‌ ها و ماه‌ ها در خونه پدر بزرگ و عمو و دایی و … میموندیم و نسلی رو دیدیم که ماه‌ ها و سال ها خبری از هم ندارن. نسلی که پول تو جیبی‌ مون سکه‌ ای بود و تغذیه‌ هامون نون و قندی و لقمه پنیری، و نسلی رو دیدیم که با کارت بانکی زندگی کرد و انبوهی از فست‌ فودها رو دید.

نسلی که با خریدن کفشی، تموم لذت دنیا در وجودمون موج میزد و نسلی رو دیدیم که قفسه‌ ای از کفش های جور واجور داره و هیچ لذتی از اون نمیبره. نسلی که لباس های عیدمون تموم دلخوشی مون بود و نسلی رو دیدیم با انبوهی از لباس های رنگارنگی که هیچ حسی به اونها ندارن.

چشم انتظاری برای …

نسلی که ماه‌ ها چشم انتظار فیلم جدیدی بر پرده سینما بودیم و نسلی رو دیدیم که به راحتی به انبوهی از فیلم ها دسترسی داره. نسلی هستیم که با دوربین‌ های (کداک) و (فوجی) عکس میگرفتیم و همیشه اضطراب ظاهر نشدن عکس ها رو داشتیم و نسلی رو دیدیم که با دوربین موبایلش، هر لحظه و هر جا سلفی میگیره.

تفاوت نسل جدید و نسل قدیمنسلی هستیم که تماشای آلبوم‌ های خانوادگی، یکی از سرگرمی مهمان‌ هامون بود و نسلی رو دیدیم که هزاران عکس بی حس رو در رم و فلش ذخیره میکنه. نسلی صبور که هفته‌ ها منتظر قسمت دیگه از یه سریال بودیم و نسلی عجول رو دیدیم که تحمل یه روز انتظار برای دیدن قسمت دیگه از سریالی تلویزیونی رو نداره.

نسلی که پذیرایی خونه هامون پر بود از پشتی و بالش های رنگارنگ و نسلی رو دیدیم که مبل و صندلی بخش زیادی از فضای خونه رو اشغال کرده. نسلی که روی زمین و سر سفره‌ ای بزرگ مینشستیم و نسلی رو دیدیم که جامون رو به روی میز نهارخوری منتقل کرد.

ما بی نظیر ترین نسل خودمون هستیم

ما بی‌ نظیرترین نسلی هستیم که نه قبلا وجود داشته و نه بعد ها به وجود میاد

نه نسل قبل از ما باورش میشد که روزی بیاد که هر کسی صاحب تلفنی باشه و با اون با هر کجای دنیا تماس تصویری بگیره و تلویزیون‌ های رنگی هوشمند، کامپیوتر، لب‌ تاب و ماهواره داشته باشه و صاحب اینترنتی بشه که جهان رو به دهکده‌ ای کوچیک تبدیل کنه و جای پدربزرگ ها و مادربزرگ ها سرای سالمندان باشه (البته همه اینطوری نیستن) و آپارتمان، مکان زندگی بشه.

و نه نسل بعد از ما باورش میشه که روزگاری، مردمی بدون تلویزیون و موبایل زندگی کردن، بچه‌ ها اتاق مخصوص نداشتن، خانواده‌ ها پر‌جمعیت بودن و بچه‌ ها کلی برادر و خواهر و خاله و عمو و دایی و عمه داشتن، خبری از اینستا و واتس اپ و … نبوده و خونه‌ ها، حیاط بزرگی داشتن….

ما نسل انتقالیم… آخرین بازمانده‌ های نسل سنتی و اولین اهالی دهکده مجازی نسل مدرن. ما با تموم سختی‌ هاییکه داشتیم نسلی بی نظیریم!


قصدم از نوشتن این یادداشت توهین یا بی احترامی به نسل های قبل از دهه ۶۰ یا بعد از ۸۰ نیست، همه ی آدم ها محترم هستن. توی این یادداشت قصد داشتم تا کمی به دور از فضای آنلاین یادداشتی رو گرآوری کنم که کمی تلنگر هم برامون باشه. امیدوارم که نکته های پنهان و نهفته درون این متن رو گرفته باشین و ازش نهایت استفاده رو برده باشین.

عکس ها : سریال پدر سالار

ارادتمند شما – جلال ترابی

دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest

0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments