آی تی من جلال ترابی
رشد کسب و کار در فضای دیجیتال

شوق اتصال یا شوق وصل ؟! کدامیک ما را می کُشد؟

یادداشتی در باب اینترنت و فضای مجازی

40

انقلاب فناوری اطلاعات و ارتباطات در دنیای امروز باعث شده تا زندگی تک تک ما آنچنان متحول شود که اگر روزی به ابزار های مختلف برآمده از آن، نظیر گوشی های هوشمند، رایانه و اینترنت دسترسی نداشته باشیم، خود را چون انسان هایی متعلق به اعضار گذشته حس میکنیم.

با این حال نگاهی به شیوه استفاده ما از فناوری اطلاعات و ارتباطات در می یابیم که نوع نگاه ما به ماهیت و کاربردفناوری تا چه اندازه به نیازهای دنیای امروز متناسب است.بیایید کمی واقع بینانه تر به ماجرا نگاه کنیم : 

شیوه استفاده ما از اینترنت به عنوان یکی از اصلی ترین ابزار های فناوری در دنیای امروز به چه شکل است؟ تا چه اندازه از اینترنت برای یادگیری، فعالیت های حرفه ای کسب وکار استفاده می کنیم و تاچه اندازه از ظرفیت های خارق العاده آن برای وقت گذرانی های بیهوده اما لذت بخش بهره می گیریم؟ اگر کمی منصفانه نگاه کنیم می بینیم که اینترنت هنوز برای همه ما یک محل تفریح است و نه محلی برای کار و مطالعه جدی !

نباید این مسئله جدی را فراموش کرد که ما به اینترنت برای بسیاری از امور روزمره مان وابسته ایم، از ارتباط با خانواده و دوستانمان گرفته تا انواع خرید های اینترنتی، از مطالعه اخبار گرفته تا انجام بسیاری امور اداری و این نکته نیز مثل هرپدیده دیگر دارای مزیت ها و معایب خود می باشد.

واقعیت اینست که شتاب فزاینده نفوذ اینترنت و گوشی های همراه هوشمند به شخصی ترین حریم ها و کارکردها، مزایا و تهدیدهای همراستای خود را دارد. خبر بد اینست که حتی گوشی های هوشمند به عنوان شخصی ترین ابزار های فناوری حاضر در زندگی روزمره، سرشار ازتهدید وفرصت هستند.

یکی از نشانه های گسترش فناوری کاربرد شبکه ها و رسانه های اجتماعی در کشور و در میان مردم است که تبدیل به یکی از مهم ترین عناصر زندگی روزمره افراد به ویژه در حوزه اطلاع رسانی و سرگرمی و وقت گذرانی شده است. شبکه های اجتماعی به منبع اصلی اخبار برای بسیاری از افراد تبدیل شده اند.این تحول گسترده با توجه به تعداد بالا و طیف متنوع افراد استفاده کننده از رسانه های اجتماعی درکنار سهولت تولید و به اشتراک گذاری محتوا باعث شده تا امکان گسترش شایعات و اخبار بی پایه به شدت افزایش یابد.

حال سوال اینجاست که ما درکجای این دنیای عجیب، جذاب و هیجان انگیز و در عین حال خطرناک قرار داریم؟ نقش ما در این دنیا چیست ؟ چگونه می توانیم از مزایای آن بهره ببریم و چگونه می توانیم خودمان را دربرابر تهدید ها و خظر های آن محافظت کنیم؟ این روزها سوالاتی اند که باید برایشان جواب های درخور پیدا کنیم و جالب است بدانید که این پاسخ ها درشبکه های اجتماعی پیدا نمیشوند.

ما نیازمند منبعی هستیم که در عین حفظ سادگی دربیان مطالب به جنبه های علمی و دور از کلیشه های رایج نادرست نیز توجه داشته باشد. منبعی که بتواند ما را از تمامی جنبه های فناوری مدرن و کاربردهای آنها و مزایا و خطرات آنهاآگاه کند وبه ما یاددهد چگونه از ابزارهای مختلف فناوری به بهترین شکل ممکن برای افزایش کیفیت زندگی مان بهره بگیریم.

نظر شما درباره فضای مجازی ، اینترنت و شبکه های اجتماعی چیست ؟ چقدر از آنها برای کسب وکار، فعالیت علمی و آموزشی استفاده میکنیم ؟ منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستم.

۰ ۰ vote
امتیازه به این مقاله
منبع مقاله جلال ترابی آی تی من
دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest
40 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
40
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x