آی تی من
دنیای متفاوتی از استارتاپ و فناوری

شوق اتصال یا شوق وصل ؟! کدامیک ما را می کُشد؟

یادداشتی در باب اینترنت و فضای مجازی

40

انقلاب فناوری اطلاعات و ارتباطات در دنیای امروز باعث شده تا زندگی تک تک ما آنچنان متحول شود که اگر روزی به ابزار های مختلف برآمده از آن، نظیر گوشی های هوشمند، رایانه و اینترنت دسترسی نداشته باشیم، خود را چون انسان هایی متعلق به اعضار گذشته حس میکنیم.

پیشنهاد من به شما

با این حال نگاهی به شیوه استفاده ما از فناوری اطلاعات و ارتباطات در می یابیم که نوع نگاه ما به ماهیت و کاربردفناوری تا چه اندازه به نیازهای دنیای امروز متناسب است.بیایید کمی واقع بینانه تر به ماجرا نگاه کنیم : 

شیوه استفاده ما از اینترنت به عنوان یکی از اصلی ترین ابزار های فناوری در دنیای امروز به چه شکل است؟ تا چه اندازه از اینترنت برای یادگیری، فعالیت های حرفه ای کسب وکار استفاده می کنیم و تاچه اندازه از ظرفیت های خارق العاده آن برای وقت گذرانی های بیهوده اما لذت بخش بهره می گیریم؟ اگر کمی منصفانه نگاه کنیم می بینیم که اینترنت هنوز برای همه ما یک محل تفریح است و نه محلی برای کار و مطالعه جدی !

نباید این مسئله جدی را فراموش کرد که ما به اینترنت برای بسیاری از امور روزمره مان وابسته ایم، از ارتباط با خانواده و دوستانمان گرفته تا انواع خرید های اینترنتی، از مطالعه اخبار گرفته تا انجام بسیاری امور اداری و این نکته نیز مثل هرپدیده دیگر دارای مزیت ها و معایب خود می باشد.

واقعیت اینست که شتاب فزاینده نفوذ اینترنت و گوشی های همراه هوشمند به شخصی ترین حریم ها و کارکردها، مزایا و تهدیدهای همراستای خود را دارد. خبر بد اینست که حتی گوشی های هوشمند به عنوان شخصی ترین ابزار های فناوری حاضر در زندگی روزمره، سرشار ازتهدید وفرصت هستند.

یکی از نشانه های گسترش فناوری کاربرد شبکه ها و رسانه های اجتماعی در کشور و در میان مردم است که تبدیل به یکی از مهم ترین عناصر زندگی روزمره افراد به ویژه در حوزه اطلاع رسانی و سرگرمی و وقت گذرانی شده است. شبکه های اجتماعی به منبع اصلی اخبار برای بسیاری از افراد تبدیل شده اند.این تحول گسترده با توجه به تعداد بالا و طیف متنوع افراد استفاده کننده از رسانه های اجتماعی درکنار سهولت تولید و به اشتراک گذاری محتوا باعث شده تا امکان گسترش شایعات و اخبار بی پایه به شدت افزایش یابد.

حال سوال اینجاست که ما درکجای این دنیای عجیب، جذاب و هیجان انگیز و در عین حال خطرناک قرار داریم؟ نقش ما در این دنیا چیست ؟ چگونه می توانیم از مزایای آن بهره ببریم و چگونه می توانیم خودمان را دربرابر تهدید ها و خظر های آن محافظت کنیم؟ این روزها سوالاتی اند که باید برایشان جواب های درخور پیدا کنیم و جالب است بدانید که این پاسخ ها درشبکه های اجتماعی پیدا نمیشوند.

ما نیازمند منبعی هستیم که در عین حفظ سادگی دربیان مطالب به جنبه های علمی و دور از کلیشه های رایج نادرست نیز توجه داشته باشد. منبعی که بتواند ما را از تمامی جنبه های فناوری مدرن و کاربردهای آنها و مزایا و خطرات آنهاآگاه کند وبه ما یاددهد چگونه از ابزارهای مختلف فناوری به بهترین شکل ممکن برای افزایش کیفیت زندگی مان بهره بگیریم.

نظر شما درباره فضای مجازی ، اینترنت و شبکه های اجتماعی چیست ؟ چقدر از آنها برای کسب وکار، فعالیت علمی و آموزشی استفاده میکنیم ؟ منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستم.

منبع مقاله جلال ترابی آی تی من
دیگه چه خبر ؟

40
دیدگاه بگذارید

avatar
20 فعالیت های نظردهی
20 واکنش به پاسخ دهی
0 دنبال کننده گان
 
بیشترین نظر دیده شده
داغ ترین بخش نظرات
20 نویسندگان نظرات
جلال ترابیطحانیفرهانعقابtaha آخرین نظرات ارسالی
  عضویت  
جدید ترین قدیمی ترین بیشتری بازدید
هشدار به وسیله :
سحر
مهمان عزیز
سحر

یادداشت خوبی بود

رها
مهمان عزیز
رها

خیلی یادداشت خوبی بود

پارس
مهمان عزیز
پارس

عالی بود .

کیارش
مهمان عزیز
کیارش

راه حل بدید ؟

سمیرا
مهمان عزیز
سمیرا

عالی بود مستر ترابی
لطفا یه راه حل بدید

مهدی سبحانی
مهمان عزیز
مهدی سبحانی

چقدر خوب نوشتین

mohan
مهمان عزیز
mohan

خیلی خوب نوشتی

رودی
مهمان عزیز
رودی

دوست داشتم

amiri
مهمان عزیز
amiri

خیلی خوب ، درعین حال درست نوشتی

محمود
مهمان عزیز
محمود

مستر ترابی پرفکتی

گرامی
مهمان عزیز
گرامی

دوست دارم که انقدر متفاوت مینویسی

گرامی
مهمان عزیز
گرامی

شما متفاوتید
خیلی عالی بودید

مرام زاده
مهمان عزیز
مرام زاده

خیلی عالی هستی آی تی من جان

صبا
مهمان عزیز
صبا

یادداشت خوب و به جایی بود

رشتی
مهمان عزیز
رشتی

چقدر خوب مینویسید

ساسانی
مهمان عزیز
ساسانی

یادداشت هاتو دوست دارم

taha
مهمان عزیز
taha

لایک داری واقعا

عقاب
مهمان عزیز
عقاب

دوستت دارم آی تی من عزیز

فرهان
مهمان عزیز
فرهان

خیلی دوست داشتنی مینویسی

طحانی
مهمان عزیز
طحانی

شما عالی هستید