از خوب به عالی : بی‌ نقص‌ بودن معنیِ کمال‌ گرایی نمیده!

0 17,919

از خوب به عالی رفتن باید چطوری باشه؟ آیا بی نقص بودن یعنی کمال گرایی؟ تو این یادداشت از رشد کسب و کار میخوام این موضوع رو بررسی کنم.

کمال‌ گرایی (perfectionism) یه اسلحه و راهی برای مخفی‌ شدن به حساب میاد اما بی‌ نقص‌ (perfect) در اغلب جلسات به راحتی از زبان مشتری شنیده میشه.

معنی بی‌ نقص تو دنیای مدرن یعنی نقشه‌ ای که شکست نمیخوره و عیب خیلی خیلی خیلی کمی داره مثل :

  • اتوبوسی که سر وقت حرکت میکنه
  • عمل جراحی که یه ضایعه‌ی دریچه‌ ای رو ترمیم میکنه
  • برنامه‌ ی کامپیوتری که خطا نمیده

اینا آجرهاییست که برای ساختن در دنیای خودمون رو هم چیدیم …

کمال‌ گرایی روشی هست برای اینکه دیگران رو به خاطر عدم رعایت استانداردهایی خیالی، سرزنش کنیم یا خودمون رو گول بزنیم تا از انجام کاراییکه به دوشمون هست شونه خالی کنیم. کمال‌ گرا مایل به نتیجه‌ ایست که هرگز به دست نمیاد، آنها به این خاطر یه کمال‌ گرا هستن که پشت سر غیرممکن‌ ها مخفی میشن…

از خوب به عالیاز خوب به عالی در واقعیت کجاست؟

خارج از دنیای ریاضیات، چیزهای کمی وجود دارن که واقعاً بی‌ نقص باشن. تعریف ما از استاندارد هاست که مجالی برای انجام کارها به ما میده، اتوبوسی که زود میرسه، مورد علاقه‌ ی هیچ‌کس نیست! برای کسی که دنیال مشارکت باشه، وعده‌ دادن‌ و عمل به آنها یه روش محسوب میشه. ما به استاندارد های بهتری نیاز داریم که محصولش، سیستم‌ هایی با کارکرد مفید و وعده‌ هایی قابل اطمینان‌ تر باشه.

کنار کشیدن طولانی‌ مدت از امور، به این دلیل که شرایط میتونست بهتر از این باشه، یه راه اجتناب از مشارکت هست. و اعمال قدرت یا استفاده از یه حق ویژه برای مجبور کردن دیگران برای قبول استاندارد هاییکه همیشه سطح‌ شون بالا میره و در عین حال، مفید بودنشون کمتر میشه، روش مفیدی به حساب نمیاد.

میخواین اوضاع بهتر بشه؟ براش زحمت بکشین ولی کمال‌ گرایی یه نقص محسوب میشه!

دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x