هک کارت بانکی و فیشینگ ! کلاهبرداری مدرن چگونه دامن شما را می گیرد؟

20

کلاهبرداران، ترفندها و روش های نوینی را برای گرفتار کردن شما استفاده می کنند تا بدون به جای گذاشتن ردپایی، اهداف شوم خود را دنبال کنند و به جای خودشان، شما را به دام بیاندازند. یکی از این روش ها هک کارت بانکی است که در ادامه بیشتر به آن می پردازم.

دینگ دینگ ! اس ام اس جدید اومد. گوشی رو برمیدارین میبینید :

بانک فلان

واریز به فلان حساب

مبلغ واریزی : ۳٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان

شوکه هستید! تا دیروز پولی داخل این حساب نبود! امروز ۳ میلیون تومان پول نقد دارید. اما این اول یک ماجرای پر پیچ و خم قضایی است ! بعد از ۱۰ دقیقه یک نفر با حول و اضطراب به گوشی شما زنگ می زند و با صدایی نگران کننده می گوید :

الو ! الو ! آقای/خانم فلانی !

ببخشین من فلانی هستم. پسر/دختر فلانی! یادت اومد؟!

اومدم ۳٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان به حساب مامانم بریزم، شماره کارتش مشابه کارت شما بود اشتباهی به حساب شما اومد. بابام تو بیمارستانه، تو اتاق عمله…. پول لازمه… میشه این مبلغو بریزی به این شماره کارت که میگم…..

چون همیشه دل رحم بودین و نمیخواستین بقیه از دست شما ناراحت بشن، دلتون به حال طرف میسوزه و تو اون گیر و دار (بدون اینکه بررسی کنید طرف کی بوده و اصن شماره کارت بهش قبلا دادید یانه؟!) ۳٫۰۰۰٫۰۰۰ پول رو به کارتی که اعلام میشه واریز میکنید.

طرف هم با یک اس ام اس ” خیلی ممنون، خدا خیرت بده، ایشالا هرچی خدا میخوای بهت بده” دل شمارو شاد میکنه…. ولی متاسفانه شما درگیر یک پرونده فیشینگ قضایی شدید که به این راحتی ها از اون آزاد نمیشید…

هک کارت بانکی ؛ کلاهبرداری به سبک فیشینگ ، گرفتاری با طعم دادگاه

کلاهبرداران همیشه در کمین شما هستند و با روش های جدید به دنبال اخاذی بدون گذاشتن هرگونه ردپا هستند. باتوجه به پیشرفت تکنولوژی و صنعت اینترنت، این کار راحت تر انجام می شود و درصورت عدم رعایت امنیت های پایه ی ساده، می تواند به تهدیدی جدی برای شما تبدیل شود.

شما چگونه شریک جرم یک کلاهبردار می شوید؟! بگذارید قضیه را از بُعدی دیگر و با داستانی دیگر بررسی کنیم.

در خانه نشسته اید ناگهان اس ام اس می آید سه تا یک میلیون تومان یا سه میلیون به حساب شما واریز می شود ، ده دقیقه بعد فردی زنگ می زند :

 آقا ببخشید من از شهرستان قرار بوده پول واریز کنند به حساب برادرم اشتباهی به حساب شما ریخته، لطفا بریزید به این شماره کارت …. می خوام الان بابام رو از بیمارستان مرخص کنم….

شما هم به شماره کارت اعلامی میریزید، غافل از اینکه فرد تماس گیرنده دوساعت قبل، از یک نفر دیگر پیش پرداخت یک معامله رو گرفته و شماره کارت شما رو داده، الانم رفته تو طلافروشی یا یک مرکز خرید، سه میلیون تومان طلا خریده و از شما می خواد پول رو به این شماره کارت (کارت طلا فروش یا فروشنده جنس) بریزید.

بله! او به راحتی مالک طلا یا جنس مربوطه شد، ولی شما و طلافروشی تشریف بیارید کلانتری با مال باخته …!

چه اتفاقی افتاد؟

این شیوه جدید کلاهبرداریست که به تازگی به سوژه ی داغ این روزهای دادگستری شده است. اشخاص کلاهبردار با هک کارت های بانکی بنا به دلایلی (خصومت شخصی، خرده حساب های شخصی، دسترسی به اطلاعات کارت های بارمز دوم ساده یا….) مبلغی قابل توجه را از کارت هک شده برداشت نموده و به حساب شخص دوم که به عنوان قربانی اول محسوب می شود (برای پاک کردن ردپای خود از هرگونه تخلف بانکی) واریز می کنند.

و از شخص قربانی تقاضا می کنند تا مبلغ واریز شده را به حساب شخصی دیگر که قربانی دوم (اصولا فروشنده جنس مثل لپ تاپ، گوشی یا طلا محسوب می شود) منتقل کنند.

با این روش نه تنها ردپایی از خود به جای نمیگذارند بلکه با خرید، صاحب یک جنس با ارزش می شوند و این وسط مسائل قضایی و شکایت گریبان گیر قربانیان می شود.

هک کارت بانکی

راه حل چیست؟

درصورتی که وجهی نامشخص به حسابتان آمد و زنگ زدند که اشتباهی است تا ۴۸ ساعت از جابجایی پول خودداری کنید، و در صورت تصمیم به برگشت فقط به شماره کارتی که به حساب شما واریز کرده، واریز کنید و فیش آنرا نگه دارید.

برای اطمینان از این قضیه، توصیه می کنم حتما این مورد را با پلیس، مراجع قضایی یا یک وکیل قضایی آگاه درمیان بگذارید تا در این زمینه شما را به بهترین نحو یاری کنند.

توصیه های امنیتی برای جلوگیری از هک کارت بانکی

همیشه گفته اند :

پیشگیری بهتر از درمان است!

پس پیشگیری از وقوع جرم بهتر از درگیری های قضایی است. برای جلوگیری از برداشت های مشکوک و هک کارت بانکی توصیه های زیر را جدی بگیرید :

  • رمز اول و رمز دوم (رمز خرید اینترنتی) خود را هر ۱۴ روز یک بار عوض کنید.
  • اطلاعات کارت بانکی مثل ( تاریخ انقضا و ccv2 ) را محرمانه نگه دارید.
  • رمز بانکی و اطلاعات حساس خود مثل رمز اول و رمز دوم یا اطلاعات روی کارت مثل تاریخ انقضا و CVV2 را در نوت گوشی خود نگه ندارید یا روی کاغذ و کارت بانکی یادداشت نکنید.
  • درصورت بروز هرگونه مشکل مثل مفقودی کارت یا کم شدن وجه بدون اطلاع شما حتما مراتب را به بانک مربوطه اطلاع دهید.
  • اس ام اس بانک خود را همیشه فعال نگه دارید تا واریز و برداشت ها به صورت دقیق برای شما پیامک شود.

توصیه های دیگر:

  • درصورت عدم استفاده از اینترنت بانک و تلفن بانک آن را هیچ گاه فعال نکنید.
  • درصورتیکه پرداخت های اینترنتی مکرر دارید و از اینترنت بانک استفاده می کنید، نام کاربری و رمز عبور ورود به اینترنت بانک خود را حداکثر هر ۱۴ روز یکبار عوض کنید.
  • برای جلوگیری از هرگونه مشکل، همیشه دو کارت بانکی داشته باشید. از کارت اول به عنوان کارت پس انداز استفاده کنید و شماره کارت آن را در اختیار کسی قرار ندهید. از کارت دوم به عنوان کارت خرید استفاده کنید و مبلغ ناچیزی در آن نگه داری کنید. به هنگام نیاز از کارت پس انداز به کارت خرید، مبلغ مورد نظر را کارت به کارت کنید و خرید خود را به راحتی انجام دهید.
  • اینترنت بانک و خدمات مدرن بانکی را تنها روی یک کارت ( به عنوان مثال کارت خرید یا کارت پرداخت) فعال کنید.
  • درصورتیکه واریزی و برداشتی زیادی دارید، ده گردش آخر حساب خود را همیشه چک کنید و پرینت آن را داشته باشید.

نکته آخر : شماره کارت خود را دراختیار کسی قرار ندید حتی دوستان و نزدیکانتان! و کارت خود را به کسی امانت یا اجاره ندهید که عواقب سنگینی در پی خواهد داشت.

اگر به دنیای وب علاقه دارید، این صفحه را دنبال کنید تا بیشتر بخوانید. نظر شما درباره شیوه جدید کلاهبرداری چیست؟ چه راه های دیگری برای جلوگیری وجود دارد؟ منتظر نظرات و پیشنهادات شما در این زمینه هستم.

دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest

20 نظر
Inline Feedbacks
View all comments