چرخش در استارتاپ ؛ چقدر با معنای پیوت در استارتاپ تان آشنا هستید؟

58

چرخش در استارتاپ به چه معناست؟ بی شک مواقعی در کسب وکار شما پیش می آید که درمیابید سرویس تان ازمقبولیت لازم میان مشتریان برخوردارنیست. دراین مواقع اکثر مدیران گمان می کنند قبول اشتباه وتغییر استراتژی باعث هدررفتن وقت و هزینه آنها می شود و به شدت دربرابر تغییر مقاومت میکنند. در ادامه همراه با آی تی من باشید تا این موضوع را بیشتر بررسی کنیم.

اما چه بسا اینکه با این مقاومت، شکست عمیق تری برای کسب وکارخود رقم می زنند. برای مقابله با این ترس شاید بهتر باشد با مفهوم چرخش یا Pivot بیشتر آشنا شویم، چراکه استفاده درست و به جا از این مفهوم نه تنها باعث شکست نمی شود بلکه کسب وکارهای بزرگی در دنیا هستند که موفقیت امروزشان را مدیون همین موضوع هستند.

چرخش در استارتاپ یعنی چی؟

چرخش می تواند هریک از عناصرکسب وکار شما را شامل گردد، از تغییردربازار هدف و جایگزین کردن آن با بازار هدف مناسب تر گرفته تا تغییر بخش هایی از مدل کسب وکار خود برای منجر شدن به فروش بیشتر.

مهم ترین عاملی که به شما درچرخش مناسب و به موقع کمک می کند بازخورد مشتریان تان است. زمانی که مشتریان شما به نسبت گذشته کمتر می شوند و درآمد شما باکاهش روبرو می گردد به این معناست که ارتباط لازم میان محصول و مشتری به درستی برقرار نمی شود. در این زمان دو نوع چرخش به میان می آیند:

  • چرخش بخش مشتریان (Customer Segment Pivot)
  • چرخش نیاز مشتری ( Customer need pivot )

شاید تا اینجای کار برایتان جالب باشد که چرخش در دو بخش اساسی یعنی مشتری و نیاز مشتری باید اتفاق بیافتد. اما اگر دلیل آنرا نمی دانید نگران نباشید.

چرخش بخش مشتریان چیست ؟

در این چرخش، محصول یک مشکل واقعی را برای مشتریان واقعی حل می کند اما این مشتریان آن دسته ای نیستند که ما انتظار آن را داریم. به همین علت باید محصول برای این بخش بهینه شود.

چرا باید چرخش در نیاز مشتری هم باشد؟

در این چرخش که درآن محصول نیاز بازار را برطرف نمی کند و یا مشتری توان خرید ندارد پس نیاز به بخش بندی درمحصول خود داریم. البته به یاد داشته باشد که چرخش به معنای تغییرکلی کسب وکارتان نیست، بلکه شما با این روش روزهای بهتری برای کسب وکار خود رقم میزنید. به نظر شما درچه بخش های دیگری می تواند چرخش رخ دهد؟ آیا چرخش خوب است یا نه ؟ نظر شما چیست؟

منتظر نظرات و پیشنهادت خوبتان هستم.

دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest

58 نظر
Inline Feedbacks
View all comments