راه های تقویت مغز و قدرتمند کردن ذهن دربرابر مشکلات غیرمنتظره زندگی

0 4,616

راه های تقویت مغز در برابر مشکلات غیرمنتظره زندگی چی هست؟ آیا راه های تقویت مغز به ما کمک میکنه که بتونیم دوام بیشتری بیاریم؟ تو این مقاله از رشد کسب و کار این موضوع رو بیشتر بررسی میکنیم.

شاید برای شما هم شرایطی خاص،‌ پرتنش و ظاهرا غیر قانون تحمل پیش اومده باشه که در اون موقعیت‌ ها، کنترل همه چیز رو از دست دادید. چطوری میشه در چنین شرایطی همچنان با ذهنی قدرتمند، ‌اقتدار امور رو در دست گرفت و میدان رو خالی نذاشت؟

گاهی اوقات به دلایل شرایط بیرونی، احساس‌ های مختلفی از جمله وحشت، گیجی، سردرگمی، تنهایی، غم، ناراحتی و بسیاری از حالت‌ ها و احساس‌ های غیرقابل تحمل همچون سیلی تخریب کننده به سمت ما هجوم میارن. اگه از قدرت لازم برای رویا رویی با چنین سیل‌ های سنگینی برخوردار نباشیم، ممکنه ضربه‌ های جدی‌ تری بخوریم.

اقتدار ذهنی یکی از موضوعات مهمی هست که میتونه به ما کمک کنه تا در چنین شرایطی بتونیم با سختی‌ ها مبارزه کنیم و پیروز میدان زندگی‌ مون بشیم. تو این مقاله میخوام چندتا راهکار ساده اما کاربردی که به اقتدار ذهنی در شرایط خاص کمک میکنه اشاره کنم:

راه های تقویت مغز : فکر و خیال کردن بیش از حد رو بذار کنار

وقتی بیش از حد در مورد موضوعات مختلف فکر و خیال میکنیم، ‌استرس و تنش بیشتری رو تجربه خواهیم کرد. اگه مشکلی دارین اونو به صورت عقلانی تجزیه و تحلیل کنین؛ اما فکر و خیال بیش از حد نه تنها کاری از پیش نمیبره، بلکه باعث هدر رفتن انرژی ذهنی شما میشه.

راه های تقویت مغز

یکی از راهکارهایی که به شما کمک می‌کنه تا بیش از حد فکر و خیال نکنین،‌ نوشتن افکار خودتون هست. دغدغه‌ ها رو یادداشت کنین. سعی کنین دچار نشخوار ذهنی نشین که نتیجه اون ابتلا به افسردگی خواهد بود. حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه هر فکر ناراحت کننده‌ ای رو یادداشت کنین و سپس خودتونو برای یه مبارزه تمام عیار با مشکلات آماده کنین.

میتونین در مورد مشکلات خودتون با دوستی قابل اعتماد هم مشورت کنین؛ اما حواستون باشه که این کار رو برای گرفتن مشورت و حل مساله انجام بدید. وقتی مشکلات رو یادداشت میکنین از بار ذهنی شما کاسته میشه و قدمی در جهت حل آنها برمیدارین.

راه های تقویت مغز : احساسات خودتونو نادیده نگیرین

گاهی اوقات وقتی مشکلی پیش میاد دیگران با جملات فانتزی مثبت سعی میکنن به فردی که دچار مشکل شده کمک کنن. در حالیکه اون شخص در وضعیتی هست که توان شنیدن چنین صحبت‌ های زیبایی رو نداره. کلیشه‌ هایی مثل (روی مثبت قضیه رو ببین)، (خوش بین باش.)، (ممکن بود بدتر از این پیش بیاید.) و جملاتی از این دست که اتفاقا تحت برخی شرایط میتونه کمک کننده باشه ولی همیشه اینطور نیست!!!!

گاهی لازمه فرد با احساسات واقعی خود روبرو بشه و بپذیره که مشکلی رخ داده و باید با اقتدار از اون عبور کنه. مثبت اندیشی خوبه ولی همیشه نمیتونه فرد رو از چاله‌ ای که در اون افتاده بیرون بکشه و باید با مشکل رو در رو مواجه بشه. اونو بپذیره و برای حل مشکل راهکاری پیدا کنه.

قبلا درباره چگونه به احساس خوب برسیم؟ برات گفتم که میتونی بخونی و ازش استفاده کنی.

راه های تقویت مغز : در پس هر مشکلی ” چرایی ” وجود داره، بهش توجه کن

وقتی مشکلی پیش میاد، معمولا به صورت پیش فرض در مورد چرایی اتفاق افتادنش توضیح میدیم. گاهی خوش بینانه و گاهی بدبینانه در مورد چرایی وقوع حادثه‌ ها صحبت میکنیم. به سبک خودتون درمورد توضیح علت وقوع اون حادثه دقت کنین.

  • آیا اوضاع رو تحت کنترل خودتون میبینین؟
  • آیا همه چیز از کنترل خارج شده؟
  • با اعتماد به نفس موضوع رو توضیح میدید یا خود رو فردی ضعیف میدونین که قادر به عبور از این مساله نیست؟

راه های تقویت مغز

افرادی که عموما با سبک بدبینانه وقایع رو توضیح میدن،‌ اغلب اقتدار لازم را روی شرایط به وجود آمده ندارن و احساس ضعف میکنن که بهتره با تقویت اعتماد به نفس سعی کنن بر این ضعف غلبه کنن.

امید داشته باش

یکی از بزرگ ترین و مهم‌ ترین پارامتر هایی که به شما کمک میکنه بتونین تحت هر شرایطی دوام بیارین و در میدان مبارزه زندگی کم نیارین،‌ امید داشتن هست.

گاهی اوقات احساسات منفی باعث میشه، نور امید در وجودمون کمرنگ بشه؛‌اما آگاهی به این موضوع که امید اسلحه‌ ای قدرتمند برای عبور موفق از مسائل و مشکلات زندگی هست، باعث میشه انرژی از دست رفته به شما برگرده.

احساسات منفی درمورد حادثه یا مساله رخ داده وجود دارن و نمیشه منکر اونا شد؛ اما در پس همه اینها امید وجود داره. امیدوارانه به سمت اهداف خود حرکت کنین.

برای اینکه بتونین امیدوارانه حرکت کنین این سوالات رو از خودتون بپرسین:

  • اول: از خودتون بپرسین برای چی دارم تلاش میکنم؟ هدفم چیه؟
  • دوم: الان کجا هستم؟ امروز چه شکلیه؟ چه چیزی باعث شده به هدفم نرسم؟
  • سوم: برای برداشتن موانع چه کارهایی باید انجام بدم؟ چه کسی میتونه به من کمک کنه؟ چطور؟

به نظرت راه های تقویت مغز دیگه چیا میتونه باشه؟ چقدر میتونیم دربرابر مشکلات زندگی دوام بیاریم؟ نظراتتو برام کامنت کن.

دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x