رازهای موفقیت در تجارت ؛ زیباییِ عملی در کسب و کار چی میتونه باشه؟

0

رازهای موفقیت در تجارت کم نیستند و رسیدن به رازهای موفقیت در تجارت کمک میکنه تا ما بیشتر از قبل موفق باشیم. در این یادداشت از رشد کسب و کار میخوام بیشتر درباره این موضوع صحبت کنم.

زیباییِ عملی در دسترس همه‌ی ماست و اگه اونو انتخاب کنیم، میتونه به سنگ‌ بنای کارمون تبدیل بشه. برخی از ما چیزی میسازیم و خیلی از ما نیز یه سیستم میسازیم. زیباییِ عملی یعنی چیزی بسازیم که بهتر، صاف‌ تر، تمیزتر، قابل فهم‌ تر، مهربان‌ تر، موثرتر، دوستان ه‌تر یا قابل دسترس‌ تر از حد لازم باشه.

سیستم عامل ویندوز مایکروسافت، زیباییِ عملی که بتونید جریانی از ریزه‌ کاری‌ ها رو در پس‌زمینه‌ اش مشاهده کنین نبود. سنگین و منجمد بود ولی کارش رو انجام میداد. از اون طرف سیستم عامل مکینتاش حداقل برای ۲۰ سال، به طرز شگفت‌ آوری ظریف و زیبا بود.

وقتی هم از کار میوفتاد، به زیبایی از کار میوفتاد!!! سیستم عامل مکینتاش، قبل از اینکه از ما بخواد چیزهایی رو تایپ کنیم، از اون چیزها خبر داشت. لبخندی بر چهره داشت و به نظر میرسید که یه حس شوخ‌ طبعی به همراهش داره.

رازهای موفقیت در تجارت و چیزی که میسازیم

وقتی چیزی میسازیم که زیباییِ عملی داره، زمان و انرژیمون رو صرف تجربه‌ی کاربری میکنیم. این تلاش، بیشتر از وقتی که کاربر به صورت‌ های مالی بشه و زیان شرکت نگاه میکنه، رضایت اونو تامین میکنه. اتفاقا جلب رضایت کاربر در بلند مدت، بهترین عامل برای افزایش درآمد شرکتی هست که قدرت انحصاری نداره.

وقتی یه طراح، کاربُردی‌ بودن رو با لذت‌ بخش‌ بودن ترکیب میکنه، هر چیزی که بسازه ما رو به سمت خودش میکشونه. این همون ظرافت، زیبایی و ریزه‌ کاری هست که ما در دنیایی که ساختیم، به دنبالش هستیم. دشمن زیباییِ عملی، پیچیدگی مداوم هست که اغلب، محصولِ نیازهای رقابتی، تأثیرات شبکه‌ ای و وضعیت موجود هست.

زیباییِ عملی به این معنا نیست که اون چیزی که ساختیم بدون نقص باشه. این یعنی چیزی که ما ساختیم، ارزشش رو داره و به کاربر، به خاطر انتخابی که کرده، حس بهتری میده، نه حس بدتر. اغلب اوقات، بخش (خدمات مشتریان) اینطوری معنا میشه:

پاسخگویی به تلفن‌ها و پس‌دادن پول مشتری

ولی خدمات به مشتریان، خیلی قبل‌ تر از خراب‌ شدن محصول شروع میشه، خدمات به مشتریان، متعهدشدن به ایجاد یک تجربه در مشتری است. ایجاد حس لذت، قبل از آنکه مشتری درخواست کرده باشه. تزریق همدلی و بینش در تعاملاتی که مردم با شما برقرار میکنن.

البته این کار زحمت داره. پس در این مورد، هر کاری لازم هست؛ به طور کامل و با جزئیات. برای یه محصول یا خدمات، انجام بدید هرچند که از نظر برخی‌ ها، چنین تلاشی ظاهرا یه کار اختیاری باشه. به محض اینکه یه محصول یا سازنده‌ی یه سیستم، طوری رفتار کنه که انگار کاربر، هیچ حق انتخاب دیگه به جز او نداره، ظرافت، زیبایی و ریزکاری در محصول شروع به ناپدید‌شدن میکنن.

از رازهای موفقیت در تجارت چی میدونی؟ برام تو کامنت ها بنویس.

دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest

0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments