الگوریتم رنک برین یا Rank Brain چیست؟ رابطه سئو و هوش مصنوعی

40

الگوریتم رنک برین یا Rank Brain  یکی از الگوریتم های گوگل برای رتبه بندی به حساب میاد. سئو و بهینه‌سازی موتورهای جستجو تحت تأثیر علم هوش مصنوعی قرار گرفته و تغییراتی داشتن که سئوکاران باید از آن‌ها آگاه باشن. در این مقاله به بررسی رابطه سئو و هوش مصنوعی و تاثیر اون میپردازم. پس در ادامه همراه با جلال ترابی باشید.

درک عملکرد موتور جستجو از طریق آموزش سئو، اولین قدم برای بهینه‌سازی وب سایت و محتوای آنست. وقتی یک کاربر به دنبال محصول یا خدماتیست، موتورهای جستجو لیستی از سایت‌های مرتبط را به او نشون میده. سایت‌هایی که در بالای نتایج جستجو ظاهر میشن، رتبه‌بندی بهتری دارن و نشان دهنده سئوی بهتر نسبت به سایر رقباست. اما باید توجه داشت که الگوریتم‌های موتورهای جستجو همیشه در حال تغییر هستن و برای کسب رتبه‌بندی بهتر، سایت‌ها باید با قوانین جدید پیروی کنن.

این یعنی باید با هوش مصنوعی و آینده آن بسیار خوب آشنا باشید چراکه میتونه سرونوشت سایت شما رو در نتایج جستجو به خوبی رقم بزنه و در بهترین جایگاه ها قرار بده.

الگوریتم رنک برین (RankBrain) گوگل چی میگه؟

از سال ۲۰۱۵ به بعد، الگوریتم رنک برین (RankBrain) یا رنک برین به عنوان یک بخش از سیستم موتور جستجوی گوگل پیاده‌سازی شد و هنوز هم در حال استفاده است. قبل از این الگوریتم، گوگل از الگوریتم‌های توسط انسان‌ها نوشته شده استفاده میکرد، اما سیستم جدید موتور جستجو از هوش مصنوعی برای پیدا کردن سایت‌های مرتبط‌تر استفاده میکنه. الگوریتم رنک برین به تدریج جایگزین تکنولوژی‌های مبتنی بر الگوریتم شده و امروزه، تکنولوژی موتور جستجو بر روی روش‌های قدیمی غالب است و روند کار آن روز به روز تغییر میکنه.

رنک برین (RankBrain) تأثیر قوانین سئو را در حال حاضر تغییر داده، اما نتایج آن خطی نیست. الگوریتم قدیمی گوگل هنوز هم استفاده میشه، اما روش استفاده از متدهای آن تغییر کرده و میتوان گفت که رنک برین از یادگیری ماشین استفاده میکنه تا بفهمه کدام ترکیب از الگوریتم‌ها بهترین نتیجه را در جستجوی کاربر داره.

به عنوان مثال:

رنک برین در یک جستجوی خاص یاد میگیره که عنوان متا یک عامل مهم در رتبه‌بندی سایت‌ها به حساب میاد پس به سایت‌هایی که عنوان متا مشابه با عبارت جستجو شده دارن، رتبه بهتری رو اختصاص میده. اما این ممکن است در مورد جستجوهای دیگر صحت نداشته باشه و کاربر نتایج مناسبی دریافت نکنه. بنابراین، رنک برین (RankBrain) به سایر مدل‌های جستجو تأثیر الگوریتم میتونه تاثیر بده.  در هر جستجو، ترکیب الگوریتم‌ها متفاوت است.

 رنک برین به دنبال پیدا کردن سایت‌های خوب و سایت‌های بد است، نه فقط به دنبال پیدا کردن بهترین ترکیب از الگوریتم ها برای نمایش سایت ها در نتایج…

الگوریتم رنک برین یا Rank Brain

رابطه سئو و هوش مصنوعی باتوجه به الگوریتم رنک برین

هوش مصنوعی یا AI، یک فناوری پیشرفته به حساب میاد که با ترکیب نرم‌افزار و سخت‌افزار، عملکرد مغز انسان را شبیه‌سازی میکنه و حالت یادگیرندگی دائمی داره.  این فناوری به دلیل توانایی تحلیل حجم بزرگی از داده‌ها و تبدیل آن‌ها به اطلاعات مفید، قادر هست که بهتر و سریع‌تر از انسان‌ها اطلاعات را تحلیل کنه و به خوبی یادبگیره و خروجی بده.

همونطور که بالاتر گفتم هوش مصنوعی با گذشت زمان، خودش را تقویت میکنه و یادگیرندگی خوبی داره تا بتونی خروجی خوبی رو تحویل کاربر بده. به عبارت دیگه، استفاده از هوش مصنوعی به بهبود عملکرد موتورهای جستجو کمک میکنه. مثلا، زمانی که تعداد زیادی عکس از پلاتیپوس را به شبکه‌ی عصبی هوش مصنوعی وارد کنیم، سیستم در طول زمان قادر به تشخیص عکس این جاندار بوده و حتی میتونه برای اون تحلیل بنویسه.

یا اگر به اندازه‌ی کافی کدهای کامپیوتری ویروسی یا malware به او نشان داده بشه، ویروس‌های کامپیوتری را تشخیص میده. درنهایت اگه به اندازه‌ی کافی کلمات و عبارات یک زبان را دریافت کنه، عبارات جستجو شده را بهتر درک میکنه و بهتر به آن‌ها پاسخ میده.

انواع هوش مصنوعی و ارتباط آن با رنک برین

هوش مصنوعی به طور کلی به سه دسته تقسیم‌بندی می‌شود:

۱- هوش مصنوعی محدود (Artificial Narrow Intelligence) یا به اختصار ANI: این نوع هوش مصنوعی بر روی یک وظیفه خاص تمرکز داره، مانند بازی شطرنج یا فیلتر کردن اسپم.

۲- هوش مصنوعی عمومی (Artificial General Intelligence) یا به اختصار AGI: این نوع هوش مصنوعی توانایی عمومی مانند انسان رو داره و به طور گسترده‌تری در انجام وظایف مختلف قابل استفاده است.

۳- سوپر هوش مصنوعی (Artificial Superintelligence) یا به اختصار ASI: این نوع هوش مصنوعی از توانایی هوش مصنوعی عمومی بیشتری برخوردار است و ظرفیت بسیار بزرگی داره.

الگوریتم رنک برین (RankBrain) که توسط گوگل استفاده میشه، نمونه‌ای از هوش مصنوعی محدود (ANI) است. این سیستم بر مبنای اتصالات کار میکنه و روشی به نام “یادگیری عمیق” یا “deep learning” رو شبیه سازی میکنه. رنک برین (RankBrain) برای تشخیص اشتباهات در خروجی و استفاده از این اطلاعات برای نتایج کوئری‌های آینده از روش بازگشت به عقب (backpropagation) استفاده میکنه. به عنوان مثال، این الگوریتم قادر است تشخیص بده که عکسی که به عنوان اردک شناخته شده، در واقع پلاتیپوس هست یا نه؟!

در صفحه الگوریتم های گوگل برای سئو درباره الگوریتم های گوگل برای نمایش و رتبه بندی سایت ها به طور مفصل صحبت کردم. مطالعه الگوریتم های نوشته شده تو این صفحه بهت کمک میکنه تا درک بهتری از رتبه بندی گوگل در نمایش لینک ها داشته باشی.

الگوریتم رنک برین یا Rank Brain چطور به کسب و کارهای کوچیک کمک میکنه؟

الگوریتم رنک برین به مرور زمان یاد میگیره که کدام سایت‌ها بهترین پاسخ را به نتایج جستجو ارائه میدن و سپس ویژگی‌های مشترک آن‌ها رو تحلیل و بررسی میکنه. استفاده از کلمات کلیدی و حجم استفاده از آن‌ها اهمیتی داره، اما تنها کافی نیست. همچنین به ساختار سایت ها نیز اهمیت ویژه ای میده.

به عنوان مثال، یک وب‌سایت بدون موضوع خاص به عنوان یک وب‌سایت نامناسب در نظر گرفته میشه و رتبه بالایی در نتایج جستجو نخواهد داشت. رنک برین همچنین به لینک‌های خارجی اهمیت میده و برای مثال، اگر وب‌سایتی که در حوزه کفش فعالیت میکنه به یک وب‌سایت مرتبط با پوشاک لینک بده برای این الگوریتم کاملا طبیعی به حساب میاد. اما اگه به یک وب‌سایت مرتبط با کامپیوتر لینک داده بشه، نمره خوبی کسب نمیکنه. برای جلوگیری از کسب نمره منفی، بهتر است با پارامترهایی که الگوریتم رنک برین برای وب‌سایت‌های خوب در نظر میگیره آشنایی کامل داشته باشین و از اونها بهره‌گیری کنین.

درباره  الگوریتم اسپم برین و الگوریتم E-A-T به طور مفصل دو مقاله کامل نوشتم که میتونین در سایت بخونین و درباره ماهیت این دو الگوریتم مهم در رتبه بندی آشنایی پیدا کنین. دو مقاله اسپم برین و E-A-T برای اولین بار در وب فارسی از منابع خارجی معتبر ترجمه شده و در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است.

الگوریتم رنک برین یا Rank Brain

از نظر الگوریتم رنک برین یک وبسایت خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشه؟

وب‌سایت‌های خوب به مرور زمان به عنوان معیارهای ارزیابی مورد استفاده قرار میگیرن و این تاثیر میتونه روی رتبه بندی هم داشته باشه. استفاده از لینک‌های داخلی و خارجی مرتبط میتونه مفید باشه ولی اما چگونه میشه با سایر عوامل تأثیرگذار آشنا شد؟ بهترین راه اینه که با ماهیت رنک برین به خوبی آشنا بشیم:

۱- کیفیت محتوا و صفحه رو در اولویت قرار بدین

قبل از هر چیز، باید کیفیت وب‌سایت را بهبود بخشید. گرافیک و محتوای استفاده شده در وب‌سایت اهمیت داره، بنابراین باید کیفیت محتوای تصویری و متنی خود را افزایش داد. این کار، میزان درگیری کاربران و تعداد وب‌سایت‌هایی که به شما لینک میدن را افزایش خواهد میده. اسپم برین به این موضوع اهمیت زیادی میده و وب‌سایت را براساس آن رتبه‌بندی میکنه.

۲- تجربه کاربر رو باید در نظر بگیرین

تجربه کاربری بسیار مهم هست و امروزه جزو رتبه بندی های گوگل به حساب میاد. توانایی کاربر در برقراری ارتباط با گرافیک وب‌سایت و ورود به بخش‌های مورد نظر به طور راحت برای رنک برین اهمیت داره. برای درک بهتر این موضوع، وب‌سایت‌هایی که در صنعت مرتبط با شما فعالیت میکنن و رتبه‌بندی خوبی دارن را شناسایی کنین و طراحی مشابهی داشته باشین.

۳- ارائه محتوای کاربردی، غنی و کامل

زمانی که فردی برای خرید تی‌شرت به وب‌سایت شما وارد میشه، نباید به صفحه‌ی مدل‌های لباس‌های پاییزی منتقل بشه. کلمات کلیدی باید به لینک‌های مرتبط متصل بشن تا کاربر به راحتی به بخش مورد نظر وارد بشه. پس ارتباط محتوا با کلمه‌ای که به آن لینک میشه خیلی مهم هست.

سوالات متداول الگوریتم رنک برین

الگوریتم رنک برین یکی از الگوریتم های مهم گوگل برای رتبه بندی به حساب میاد. کار اصلی این الگوریتم این هست که به صورت معناگرایانه متوجه بشه که کاربر چی سرچ کرده و هرچیزی که مرتبط با خواسته کاربر هست رو بیاره.
مثلا اگر کاربر سرچ کنه : سئوی فروشگاهی
احتمالا درخواست کاربر مرتبط با کلمات کلیدی مثل : سئو سایت فروشگاهی – سئو سایت فروشگاهی وردپرس و کلمات مشابه هست که براش میاره.

بله، این الگوریتم با خاصیت یادگیرندگی و هوش مصنوعی که در دل خودش داره عملا هرچیزی رو که پردازش کنه به خوبی یاد میگیره و برای دفعات بعدی خودش رو بهبود میده.

از نظر الگوریتم رنک برین وبسایت هاییکه
۱ – سایت هاییکه کیفیت محتوا و صفحه خوبی رو داشته باشن
۲ – تجربه کاربری و حس خوب اون رو در نظر بگرین
۳ – محتوای غنی و کامل ارائه کنن
جزو بهترین سایت ها حساب میشن

بله، رنک برین علاوه بر اینکه به ارتباط معنایی صفحات در سایت خودمون اهمیت میده بلکه به لینک هاییکه از وب سایت های مشابه که در حوزه کاری ما هستن هم اهمیت داده و بیشتر تاثیر رو از سایت هایی میده که مشابه کار ما باشن.

سیاست رنک برین بر این هست که از سایت های مشابه و صفحات هم‌معنی اگر لینک داده بشه شروع به رتبه دادن میکنه و تاثیر مثبت میذاره. مثلا اگر صفحه شما مرتبط با فروش کفش زنانه هست، اگر از یک سایت دیگه مشابه کار شما که در زمینه کفش یا حتی کفش زنانه کار میکنه لینک بگیرین اثر بهتری دریافت میکنین تا از یک خبرگزاری لینک دریافت کنین.

نتیجه گیری

در حال حاضر، سئو تبدیل به یک بازی پیچیده شده  و گوگل به طور مداوم قوانین بازی رو تغییر میده. هوش مصنوعی و تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ نقش مهمی در سئو ایفا میکنن و درک مفاهیم آنها برای بهبود سئو وب‌سایت بسیار حیاتی به حساب میاد.

برای مشاوره سئو کافیه وارد صفحه بشی و بامن ارتباط بگیری. در زمینه الگوریتم های گوگل و رشد سایت در گوگل بهت کمک میکنم.

نظر شما درباره سئو و هوش مصنوعی چی هست؟ آیا میتونن به اندازه کافی روی نتایج گوگل تاثیر گذار باشن؟ توی کامنت های همین پست با من در میان بذار.

منبع مقاله entrepreneur
دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest

40 نظر
Inline Feedbacks
View all comments