مهارت انعطاف‌ پذیری در زندگی شخصی و زندگی کاری (کسب و کار)

0

مهارت انعطاف‌ پذیری یه مهارت خیلی مهم و اساسی تو زندگی به حساب میاد. اما اینکه چطور بهش برسیم و ازش بهره ببریم یه مسئله ی خیلی مهم هست. در ادامه ی این آموزش توسعه فردی از رشد کسب و کار همراه باشید.

دنیا در حال تغییره و بهترین پاسخ ما به اون انعطاف‌ پذیری هست. منظور از انعطاف‌ پذیری این نیست که چیزهایی بسازیم که همیشه به راه‌ هایی ختم میشن که انتظارش رو داریم. ضدگلوله‌ شدن، بسیار پرهزینه، خشک و غیرقابل‌ انعطاف هست و نیازمند شناخت کامل از آیندست.

انعطاف‌ پذیری یعنی به یه طراحی، نگرشی و سیستمی متعهد بمونیم که حتی وقتی امور به اهداف از پیش‌ تعیین‌ شده هم ختم نشدن، بازم کار کنه مخصوصاً بعداً. به جای طراحی بر اساس سناریوی بهترین مورد، تلاش کنیم تا اینطور در نظر بگیریم که اگه بهترین مورد از راه نرسه، چطور کارمون پیشرفت میکنه؟! چون احتمال این امر، خیلی بیشتره.

ملوانان میدونن که روشی خوب برای نجات از یه طوفان، حرکت ثابت به سمت نقطه‌ ای در افق هست. انعطاف‌ پذیری، حرکت جمعی و توجه به امکان‌ ها میتونه عوامل مهمی باشن که کارمون رو راحت‌ تر نمیکنن ولی بهترین مسیر رو‌به‌ جلو برای ما هستن.

چطور به مهارت انعطاف‌ پذیری برسیم؟

وقتی تصمیمت رو جدی کردی، راه های مختلفی برای رسیدن به این مهارت وجود داره. در ادامه به مهایت هایی که یه فرد منعطف داره اشاره میکنم :

احساس ارزشمندی ؛ اولین مهارت انعطاف پذیری

 • پذیرفتن خودت به عنوان فردی ارزشمند
 • احترام قائل شدن برای خودت و توانایی هات
 • سعی در شناخت نقاط مثبتی که داری و پرورش دادن آنها
 • شناخت نقاط ضعف و لاپوشانی نکردنشون

همه اینا باعث فاکتورهایی هست که بهت احساس ارزشمندی میده.

۲ – مهارت حل مسئله ؛ مهم ترین مهارت انعطاف پذیری

افراد انعطاف پذیر ذهنیتی تحلیلی – انتقادی نسبت به توانایی های خود و شرایط موجود دارن، در مقابل شرایط مختلف انعطاف پذیرن و توانایی شگفت انگیزی در پیدا کردن راه حل های مختلف درباره یه موقعیت یا مسئله خاص دارن. برای اینکه بتونی خودت را از چالش های مختلف نجات بدی بهترین راه پیدا کردن مهارت حل مسئله هست.

۳ – مهارت های اجتماعی ؛ قلب مهارت انعطاف پذیری

افراد انعطاف پذیر مهارت های ارتباط با دیگران رو خیلی خوب و بهتر از بقیه یاد گرفتن. آنها میتونن در شرایط سخت هم شوخ طبعی خودشونو حفظ کنن، با دیگران صمیمی بشن و در مواقع بحرانی از حمایت اجتماعی دیگران بهره ببرن، ضمن اینکه میتونن سنگ صبور خوبی هم برای بقیه باشن.

۴ – خوش بینی

اعتقاد خیلی زیادی به این دارن که آینده میتونه بهتر از این باشه و همیشه احساس امید و هدفمندی میکنن. این افراد باورشون اینه که میتونن زندگی و آینده خودشونو کنترل کنن.

۵ – همدلی

 • افراد انعطاف پذیر توانایی برقراری رابطه همراه با احترام متقابل با دیگران رو دارن
 • افراد انعطاف پذیر نسبت به موقعیت، احساسات و افکار خود آگاه و هوشیارن
 • از سوی دیگه احساسات و رفتارهای اطرافیان خودشونو درک میکنن
 • میپذیرن که موانع بخشی از زندگی هر انسان هست
 • به خوبی میدونن که زندگی پر از چالش هست

علاوه بر موارد بالا

 • میدونن که ما نمیتونیم از بسیاری از مشکلات اجتناب کنیم، ولی میتونیم در برابر آنها باز و منعطف باشیم و با تغییرات سازگار بشیم
 • افراد انعطاف پذیر ، خودشونو مسئول شرایط خودشون میدونن و برای هر مشکل، شکست و مسئله، منابع بیرونی رو سرزنش نمیکنن. آنها سهم خودشون در امور زندگی رو پذیرفته اند.
 • میدونن که انتظار نتایجِ دقیق در هر کاری از کنترل آنها خارج هست و همیشه سهم عوامل پیش بینی نشده رو در نظر میگیرن.
 • این افراد از مهارت های حل مسئله برخوردارن. وقتی بحرانی پیش میاد، افراد تاب آور قادرن با استفاده از فنون حل مسئله، به راه حل برسن. در حالیکه سایر افراد در این موقعیت ها دچار استرس زیاد میشن و نمیتونن راه حل مناسبی انتخاب کنن
 • افراد انعطاف پذیر خودشونو قربانی و ناتوان تصور نمیکنن؛ از نظر آنها انعطاف پذیری مهارتی آموختنی و اکتسابی هست.

اینم بگم که تغییر میزان ویتامین ها و مواد معدنی ضروری و همچنین تغییر در نوروترنزمیترها و هورمونها ، در میزان انعطاف پذیری فرد نقش مهمی دارند؛ پس جدی بگیرینش.

شما برای مهارت انعطاف‌ پذیری چکار میکنین؟ برام کامنت کنین.

دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest

0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments