مقایسه پیام رسان های داخلی و خارجی و آب گل آلود پیامرسان های داخلی

132 5,308

مقایسه پیام رسان های داخلی و خارجی در امنیت را اینجا دارم. بازهم وبگردی و بازهم مطالب جالب و جذابی که حیف اومد براتون نگذارم. امروز یه بررسی جالب از امنیت پیامرسان های بومی دیدم که امیر هاونگی زحمت اون رو کشیده، با اجازه و رضایت اش این بررسی را اینجا منتشر می کنم. در ادامه همراه با آی تی من باشید.

این روزا بحث پیام رسان های ایرانی و امنیت شون داغ هست. منم به نوبه خودم اومدم پیام رسانهای مختلف ایرانی رو بررسی کردم و از لحاظ امنیت و رمزنگاری نقاط قوت و ضعفشون رو ذکر کردم. لازم به ذکره که از نرم افزار packet capture استفاده کردم که از تکنیک man-in-the-middle استفاده می‌کنه؛ یعنی اینکه هر فردی میتونه به این اطلاعات دسترسی داشته باشه.

۱) مقایسه پیام رسان های داخلی و خارجی : پیام رسان بیسفون

همون طور که در عکس می‌بینید، این پیام رسان، پیام‌های ارسالی رو رمز می کنه و تا جای خوبی غیرقابل decode شدن هست. اما یه مشکل داره و اون اینه که عکس های “پروفایل” مخاطبین شما در بیسفون میتونه به راحتی توسط هکرها مشاهده بشن.

۲) مقایسه پیام رسان های داخلی و خارجی : پیام رسان سروش

در این نرم افزار پیام ها رمزنگاری می‌شوند اما از رمزنگاری های معروف استفاده شده است و روش رمزنگاری نیز در پیام برگشتی از سرور ذکر می شود!

مشکل بزرگی که این روزها در خبرها نیز مشاهده کرده اید این است که شماره های افراد به راحتی قابل رویت است. کافی است در کانالی که قابلیت ارسال پیام دارد عضو شوید، شماره ادمین آن کانال رو می‌بینید! همچنین به فردی که شماره او را ندارید با استفاده از آیدی اگر به او پیام دهید می توانید شماره او را مشاهده کنید.

دلیل این امر این است که سروش، یونیک آیدی هر فرد را شماره او قرار داده است اما پیام رسانهایی مانند تلگرام از user_id خاص خود استفاده می کند و به شماره او کاری ندارد!

۳) مقایسه پیام رسان های داخلی و خارجی : پیام رسان آی گپ

در این پیام رسان پیام های ارسالی، تا حد خوبی رمزنگاری و غیرقابل رویت هستند. پیام های دریافتی از سمت سرور هم نکته خاصی برای سوءاستفاده ندارند. اما بهتر بود که کل packet رمزنگاری شود نه فقط پیام ارسالی توسط ما.

۴) پیام رسان ایتاء(نسخه بتا)

واقعا حرفی برای گفتن نمیمونه وقتی میبینیم که پیام ارسالی بدون هیچ رمزنگاری ای مستقیم قرار گرفته و می شود آن را به راحتی ردیابی کرد.بحث امنیت خیلی جدی تر می شود وقتی که میبینیم اگر ما رمز بانکی خود را برای پدر خود در پیام رسان ارسال کنیم، هر هکر مبتدی ای میتواند این پیام را به راحتی ببیند و به راحتی تمام اطلاعات شخصی ما را متوجه شود. ان شاءالله که فقط در نسخه بتا این نرم افزار این مشکل وجود دارد و به زودی در نسخه اصلی برطرف کنند.

۵) پیام رسان گپ

در این پیام رسان مانند ایتاء، پیام فرستاده شده به راحتی توسط هر هکری قابل رویت است.

۶) پیام رسان بله

این پیام رسان، رمزنگاری را واقعا به شکل خیلی خوبی انجام می دهد. حتی packet ها نیز رمزنگاری شده اند و به هیچ وجه قابل رویت نیستند. از این پیام رسان می توان در تراکنشات بانکی نیز استفاده کرد و این حد از امنیت انتظار می رود.

اینم حسن ختام بررسی = تلگرام

به عنوان نتیجه اینکه نرم افزار های بله و آی گپ و بیسفون بر روی رمزنگاری پیام های ارسالی کار کرده اند که پیام رسان بله خیلی قوی تر کار کرده. پیام رسان سروش هم رمزنگاری کرده، اما رمزنگاری های موجود و معروف توسط همه استفاده کرده. همچنین گافی داده که شماره های همه قابل رویت است!

سایر پیام رسان های گپ و ایتا متاسفانه هیچ اقدامی در زمینه رمزنگاری پیام ها انجام نداده و امنیت واقعا پایین دارند.


به پایان این مقاله رسیدیم. نظر شما درباره مطلب امیر هاونگی چیست ؟ نظرات خود را درباره این مقاله به اشتراک بگذارید. همچینین یادتون نره که به این مقاله میتونید امتیاز بدید !

۷۳%

چه امتیازی به این مقاله می دهید ؟

به مقاله امیر هاونگی رای بدهید

  • گیرایی
  • سلیس و روان بودن
  • رسایی مطلب
  • جذاب بودن
منبع مقاله امیر هاونگی
نوشته شده توسط جلال ترابی آی تی من
دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest
132 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
132
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x