آی تی من جلال ترابی
رشد کسب و کار در فضای دیجیتال

تب سلفی و کشته مرده جلوی دوربین بودن !

40

گمان می رود رابرت کورنلیوس اولین کسی است که سلف پرتره یا خودنگاره را ثبت کرده واین سرآغازی برای یک پدیده است. به عقیده بسیاری سلفی فقط یک سرگرمی ساده و گذراست و هدف آن ثبت لحظات و خاطرات است ولی آیا واقعا چنین است؟

شاید بتوان این قضیه را تا مدت ها پیش درست دانست اما با گذشت زمان و عمیق شدن در این مسئله، بعد های پنهانی هم از این پدیده در حال  ظهور است.کاربران سلفی در حال حاضر درتمام طیف ها و عقاید جای خود را بازکرده اند، از سیاستمداران گرفته تا بازیگران، فضانوردان و افراد سرشناس، سلفی دیگر محدودیتی در مکان ها و زمان ها ندارد و همچنین نظرات و دلایل متعدد مثبت و منفی بسیاری در رابطه با آن بیان شده است.

عده ای بر این عقیه هستند که سلفی به نوعی بیان کننده خودشیفتگی است و نشان دهنده اعتماد به نفش بالای ما دارد و یا به نوعی نشان از رضایت ما در شرایطی که درآن هستیم. عده ای دیگر براین عقیده هستند که سلفی کمک قابل توجهی به کشف شخصیت ما انسان ها هم از دیدگاه شخصی وخصوصی وهم از دیدگاه جمعی دارد.

به طوریکه جامعه شناسان و روانشناسان معتقدند سلفی توانسته ابعاد پنهان درفرد و دریچه ای ازدنیای پر رمز و راز او را بازکند. شاید وقت ان رسیده که بادید دیگری به این پدیده نگاه کنیم که آیا سلفی به تنهایی خود این تحول را شامل شده و یااین ارتباط پیوسته بین دستگاه های هوشمند، شبکه های متنوع اجتماعی دست به دست هم داده اند و باعث بزرگ شدن آن شده اند. به طوری که بعضی از پزشکان آن را سندروم سلفی نامیده اندو آن را برآنیدی از طیف وسیعی از ناهنجاری های عصبی – روانی و همچنین بیماری های ذهنی، اعتیاد، خودپرستی و دوری از اهداف جمعی و گروهی دانسته اند.

سلفی به گفته گاردین مانند یک سونامی عظیم، دنیا و زندگی مردم را فراگرفته است. دردنیای پست مدرن کنونی آیا گرایش به فردگرایی روبه افزایش است؟ و آیا این مقوله باعث تقابل فرد با جمع و سپس با اجتماع می شوید؟ اگر بخواهیم یک تعریف جامع از سلفی داشته باشیم این است که سلفی به نوعی یک زندگی نامه نویسی به سبک مدرن در دنیای امروز ماست!

نظر شما درباره سلفی چیست ؟ نظراتتون را درباره سلفی و تب جلوی دوربین بودن درمیان بگذارید.

۰ ۰ vote
امتیازه به این مقاله
منبع مقاله جلال ترابی آی تی من
دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest
40 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
40
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x