گزارشی از کمپین جهش سئو ۲۰۲۲ مِستربلیط + تجربیات مهمی که کسب کردم

8

کمپین جهش سئو ۲۰۲۲ مِستربلیط یکی از کمپین های استراتژیکی بود که در اواخر خردادماه ۱۴۰۱ اجرا شد و تاثیرات خیلی خوبی به رشد سایت داد. در ادامه میخوام تجربیات خودم رو از مدیریت کمپین و اتفاقاتی که افتاد براتون بگم. پس در ادامه همراه من باشین.

مِستر بلیط همواره به عنوان یکی از بازیگران اصلی فروش آنلاین خدمات گردشگری شناخته می‌شود و چند ماهی است، با توجه به فروکش کردن پاندمی کرونا، جدی‌ تر از قبل در فضای بازاریابی در حال نقش آفرینی هستیم.

هدف اصلی ما چی بود؟

ما در  ِمستربلیط اعتقاد داریم که دنیا با سفر، جای بهتری خواهد بود و در همین راستا با شعار “سفر برای همه” همواره در تلاش هستیم تا با ایجاد فیچرهای کاربردی، بستر سفر آسان و به صرفه را برای همه مردم ایران فراهم کنیم. حوزه گردشگری یکی از حوزه های بسیار پررقابت و بی رحمی هست که به همین راحتی ها نمیشه داخلش ورود پیدا کرد و باید استراتژی قوی و هزینه زیاد برای به ثمر رسیدن داشته باشی. و هدف اصلی ما از این کمپین رسیدن به ترافیک بیشتر و افزایش جایگاه ما در میان رقبای اصلی بازار بود.

کمپین جهش سئو 2022 مِستربلیطاز ۱/۱/۱ که فرصت همکاری با مجموعه مِستر بلیط برام مهیا شد، تجربه های بسیار خوبی در زمینه سئو پیدا کردم و به خاطر ماهیت بازار گردشگری که قبلا داخلش فعالیت نداشتم باعث شد تا دید بهتری نسبت به مدیریت سئوی سایت و مدیر سئو (SEO Manager) پیدا کنم.

رقابت با کله گنده های بازار گردشگری هم هنر و هم روحیه جنگنده بودن میخواد، شاید بپرسید چرا؟ چون در آن واحد که درحال انجام یک سری اقدامات هستی، ممکنه رقیب بیاد و کل بازی رو به نفع خودش بهم بزنه و اونجا تنها چیزی که از کف دستت رفته؛ هزینه و زمانی بوده که روی کار گذاشتی و آخرش نتیجه ای هست که نگرفتی!

تاریخچه کمپین جهش سئو ۲۰۲۲ مِستر بلیط

توی هر سازمانی، بخش های مختلف مثل مدیریت، پروداکت، عملیات (کال سنتر)، مارکتینگ و سئو وظایف مختلفی رو برعهده دارن. اما نوک حمله دقیقا جاییکه همه زحمات سازمان باید به ثمر بشینه دست تیم مارکتینگ و سئو هست. اجرای کمپین به مناسبت های مختلف یکی از کارهایی هست که توی مِستر بلیط انجام میدیم و این دقیقا یکی از نقاط قوت به حساب میاد.

در مِستر بلیط مدیریت کمپین (کمپین منیجر) هم همیشه دست مدیر مارکتینگ نیست و وظیفه اون رو هردفعه به یک نفر میسپاره و هدف از این کار آشنایی و درگیرشدن تمامی بخش ها با اهداف کمپین هست. البته این رو هم بگم که مدیر مارکتینگ همیشه حواسش به همه چیز هست حتی اگه کمپین منیجر نباشه!

برای خرداد ماه تصمیم تیم مارکتینگ بر این بود که روی دو مورد غیرسئویی کار بشه اما باتوجه به اینکه اواخر ماه بهار و با شروع فصل تابستان، سفرهای تفریحی شروع میشه و از طرفی رزرو هتل در کنار خرید بلیط هواپیما خیلی اوج میگیره، با همفکری بین تیم مارکتینگ و سئوی مِستر بلیط تصمیم براین شد تا کمپین پروموت سرویس هتل رو از طریق سئو داشته باشیم.

چرا این کمپین رنگ و بوی سئو به خودش گرفت؟

سئو یکی از راه حل های مهم برای هر سازمان به حساب میاد و مِستر بلیط هم از این قضیه مستثنی نیست. سعی ما براین بود تا مجموعه اقداماتی که انجام میدیم منجر به رشد سرویس هتل در صفحات گوگل بشه و این موضوع از جنبه های مختلفی برای ما اهمیت پیدا کرده بود. به همین خاطر به جای اینکه دنبال اجرای کمپین های TTL یا ۳۶۰ درجه باشیم به سمت سئو حرکت کردیم و یک ابتکار نوآورانه هم به حساب میومد.

درسته که کمپین در یک بازه مشخصی اجرا میشه و عموما دید مارکتینگ این هست که توی اون کمپین یک فروش خیلی خوب اتفاق بیوفته، اما دید ما از کمپین جهش سئو ۲۰۲۲ این بود که اقدامات ما یکسری بازدهی کوتاه مدت داره و اثر میان مدت و بلند مدت اون رو بعدا خواهیم دید.

چرا اسم “کمپین جهش سئو ۲۰۲۲ مِستربلیط”؟

به جهش توی سئو خیلی اعتقاد دارم و از اسم “جهش” هم خیلی خوشم میاد، به همین خاطر اسم کمپین رو کمپین جهش سئو ۲۰۲۲ مِستر بلیط گذاشتیم. اما مهم ترین هدفی که در نظر داشتم جهش بزرگ مِستر بلیط در معرفی سرویس هتل بود. پس باهمین اسم سعی کردم تا مفهومی که میخواستم رو به تیم سئو، مارکتینگ و سازمان برسونم و تو این زمینه موفق بودم.

از اونجاییکه همفکری تیمی و بین تیمی خیلی بالاست، خیلی زود به توافق های اولیه میرسیم و سعی میکنیم تا سرموقع به اجرای کمپین برسیم.

شعار و آرت ورک کمپین

هرکمپین بازاریابی، شامل شعار و آرت ورک کمپین میشه تا تو ذهن مخاطب به خوبی جای بگیره. کمپین سئوی مِستر بلیط هم از این قضیه پیروی میکرد و سعی ما در انتقال مفهوم شعار و آرت ورک ها، حس ” مقرون به صرفه بودن هتل در مِستر بلیط ” بود.

شعارهای کمپین

عمدتا شعارهاییکه انتخاب میکردیم در دو دسته جای میگیرفتن:

مقصد محور بودن:

 • یه هتل دلباز، تو شهر شیراز
 • یه هتل با دوستان، تو سفر اصفهان
 • یه هتل محشر، تو سفر مشهد
 • یه هتل تمیز، وسط تبریز
 • یه هتل ارزون، تو قلب تهرون
 • یه هتل باحال وسط شمال

درگیر کردن احساسات مخاطب:

 • هتل راحت واسه استراحت
 • یه هتل ارزون، تو سفر تابستون
 • یه هتل خنک بایه همسفر تک
 • یه هتل شیک با یه حکم پیک
 • یه هتل جادار نزدیک بازار

نمونه آرت ورک های کمپین:

آرت ورک ها باتوجه به شعارها و حسی که میخواست منتقل پیدا کنه توسط تیم محتوا و طراحی گرافیک مِستر بلیط پیاده سازی شد که از همین آرت ورک ها در بنرهای تبلیغاتی هم استفاده کردیم:

کمپین جهش سئو 2022 مِستربلیطکمپین جهش سئو 2022 مِستربلیطکمپین جهش سئو 2022 مِستربلیطکمپین جهش سئو 2022 مِستربلیطکمپین جهش سئو 2022 مِستربلیطکمپین جهش سئو 2022 مِستربلیط

استفاده از آرت ورک های کمپین در گیف بنرها:

برای کمپین چکارهایی انجام دادیم؟

اقدامات کلیدی و مهمی که در حین کمپین انجام دادیم در دو دسته بندی مهم انجام شد:

مربوط به

سئو داخلی On-Page

 • تولید محتوا در مجله مِستر بلیط و معرفی هتل های قابل رزرو هرشهر مِستر بلیط
 • لینکسازی های داخلی گسترده در صفحات مختلف و با قدرت بالا در سایت
 • اصلاح ساختار صفحات هدفی که در کمپین مهم بود (خیلی از اصلاحات قبل از کمپین انجام شده بود)
مربوط به

سئو خارجی Off-Page

 • درج رپورتاژ در سایت های با قدرت دامنه (Domain Authority) بالاتر از مِستر بلیط
 • دسته بندی رپورتاژها در سه دسته : ضعیف، متوسط و قوی با هدف معرفی هرچه بیشتر سایت
 • اجاره فیکس بنر در سایت های پرترافیک با موضوع گردشگری و سایت هاییکه مخاطب هدف ما هستن
 • استفاده از ظرفیت پیج اینستاگرام و مسابقه اینستاگرامی با هدف انتقال ترافیک هدفمند به سایت
 • لینکسازی و سیگنال به صفحات هدفی که برای ما در کمپین مهم بودن
 • استفاده از پوش نوتیفیکیشن و ارسال پیامک به مخاطبان فعلی

دسته بندی رپورتاژها برحسب تخمین ترافیک و قدرت دامنه انجام شد. البته این نکته رو هم باید یادآور بشم که قدرت دامنه و قدرت صفحه شاید در حال حاضر یک ملاک صحیح و اصولی از نظر گوگل به حساب نیاد ولی از طریق این مورد میشه به صورت حدودی ملاک هاییکه توی دسته بندی رپورتاژ ها میخواستیم رو به دست بیارم و خب دو تا هدف اصلی رو نباید از یاد برد:

۱) لینک گرفتن از رسانه مدنظر ۲) معرفی سرویس هتل در سایت مدنظر

مسابقه اینستاگرامی با هدف کنجکاو کردن کاربران و هدایت اونها به سایت برای پیدا کردن معما بوده و از طرفی جواب ها رو توی پیج برای ما میفرستادن. همین کار باعث شد تا ترافیک زیادی به سایت منتقل بشه و از طرفی Time on site رفت بالا که توی ادامه گزارش رو گذاشتم

چرا باید سایت های تازه کار رو برای رپورتاژ انتخاب میکردم؟

رپورتاژ در سایت های تازه کار از چند جهت خیلی خوب هست و میتونه یک گزینه مثبت برای شما به حساب بیاد. رپورتاژ در اینجور سایت ها یا سایت هاییکه لینک خارجی کمتری داخلشون درج شده چند تا مزیت داره :

 1. معرفی سرویس یا خدماتت به مخاطبین اون سایت حتی زودتر از رقبات (چون کمتر بهشون توجه میشه)
 2. لینک گرفتن باید به صورت سبدی باشه، یعنی هم از سایت های قوی و هم از سایت های تازه کار باشه

دلیل اینکه میگم باید لینک گرفتن به صورت سبدی باشه، به خاطر اینه که گوگل متوجه طبیعی بودن روند لینکسازی باشه و از طرفی لینک گرفتن از دامنه های تازه یا سایت هاییکه لینک خارجی کمتری دارن برای گوگل جذاب میتونه باشه. (البته این یه نوع دید برای لینکسازی هست)

چه نتایجی از کمپین حاصل شد؟

انتظار از کمپین های سئو برحسب KPI و OKR که سازمان داره باید همراستا باشه و از اونجاییکه تو هرموضوع کسب و کاری ممکنه افت و اوج ورودی سایت طبیعی باشه، وجود یک KPI منسجم و محکم جهت ارزیابی بسیار مهم و حیاتی به نظر میرسه.

ما توی کمپین جهش سئو، KPI رو بررسی جایگاه کلمات کلیدی مربوط به سرویس هتل و OKR ما مربوط به بهبود جایگاه کلماتی که مربوط به صفحات هتل میشد گذاشتیم که میتونستیم از طریق سرچ کنسول به طور دقیق و در بازه روزانه، هفتگی و ماهانه بسنجیم و از میزان پیشرفت کمپین مطلع بشیم.

دیدی که باید داشته باشیم…

از اونجاییکه توی سئو فقط یه طرفه به قضیه نباید نگاه کنیم، دو فاکتور برای من مهم بود:

 1. ترافیکی که صفحات دریافت میکنن
 2. میزان شناخته شدن صفحات توسط گوگل که هر دو جزو فاکتورهای اساسی در سئو هم به حساب میان.

هنگام شروع کمپین، با انجام همزمان کارهای مختلفی که مربوط به سئو خارجی و سئو داخلی میشد باعث شد تا پوزیشن کلمات ما در سرویس هتل به نصف هم برسه و پرش خوبی رو تجربه کردیم.

کمپین جهش سئو 2022 مِستربلیط
منبع : سرچ کنسول

علاوه بر این مورد ترافیک منتقل شده از سمت سایت هاییکه اجاره فیکس بنر داشتیم، در کنار تبلیغات داخل پیج اینستاگرام مِستر بلیط باعث شد تا ترافیک قابل توجهی در زمان کمی وارد سایت بشن و همین موضوع باعث بهبود هرچه بیشتر جایگاه ها شد.

مسابقه اینستاگرامی برای پیدا کردن شعار کمپین با هدف هدایت کاربران به سایت بود و همین امر باعث شد تا روزانه بالای ۸۰۰ کلیک موثر و مفید رو به سایت داشته باشیم که Time On Site به طور متوسط ۱دقیقه داشتن که این یک ترافیک ارگانیک موثر و بینظیر به حساب میاد و همین کار باعث شد تا ۵۰% ترافیک روزانه ما در صفحات هتل افزایش پیدا کنه.

کمپین جهش سئو 2022 مِستربلیط
منبع : گوگل آنالیتیکس

نتایج حاصل شده، نتایج کوتاه مدت کسب شده در سئوی سایت هست و بعد حاصل شدن نتایج در زمان های میان مدت و بلند مدت حتما این گزارش رو بروز میکنم تا درجریان قرار بگیرید.

نکات مهی که برای من تجربه شد…

هر کمپینی باعث میشه تا تجربیات خوبی برای کمپین منیجر و افراد مسئول داخل کمپین داشته باشه، مهم ترین تجربیاتی که توی این کمپین کسب کردم:

 • هماهنگی های مالی برای پرداخت ها رو حتما قبل از شروع کمپین داشته باشین تا در حین کمپین فاصله بین انجام تسک ها خصوصا درج رپورتاژ و فیکس بنرها نیوفته. رعایت این مسئله در این کمپین باعث شد تا همه چیز سرموقع اجرا بشه و جلو بره
 • روی سایت هاییکه برای رپورتاژ انتخاب میکنین، وسواس به خرج بدین. روی لینک های خروجی داخل صفحه، بک لینک هاییکه به سایت های دیگه داده میشه و همین طور ماندگاری رپورتاژ بعد از درج حتما دقت کنین
 • سایت های با رتبه و ترافیک بالا الزما انتقال ترافیک خوبی از طریق فیکس بنر به سایت ندارن! پس جایگاهی که میخواید رزرو کنین رو حتما در نظر داشته باشین و از طریق ابزارهای گوگل آنالیتیکس حتما رصد کنین

تجربیات دیگری که کسب کردم…

 • انجام همزمان همه کارها باعث میشه تا نتیجه مدنظر حاصل بشه و اکتفا کردن به یک یا دو کار الزاما موفقیت نمیاره!
 • کمپین های سئویی خیلی متفاوت از کمپین های دیجیتال مارکتینگ هستن و برخلاف اینجور کمپین ها که در حین کمپین، نتایج حاصل میشه باید بازدهی کمپین های سئو رو به سه بخش کوتاه مدت – میان مدت و بلند مدت تقسیم کنین و اگر در کوتاه مدت نتیجه مدنظر حاصل نشد (با وجود تمام تلاش ها) باید منتظر نتایج میان مدت و بلند مدتِ خوب حتما باشین!
 • اسپانسرلینک ها به کار شما سرعت میدن اما از سایت هایی اسپانسرلینک دریافت کنین که به صورت مدام به شما SL (Sponser link) میدن و اجاره ماهیانه اونها در اکثر مواقع به کار شما نمیاد. (من با چندین سایت هماهنگ کردم اما به خاطر تمدید ماهیانه قید اسپانسرلینک رو برای کمپین زدم!)

درباره نکات مهم اجاره فیکس بنر در سایت ها و درج رپورتاژ حتما یه مقاله مفصل هفته آینده براتون دارم، پس منتظر باشین!

سخن آخر

مهم ترین دستاوردی که هرکمپین داره قطعا تجربیات در کنار نتایجی هست که از کمپین به دست میاد و تیم سئو و بازاریابی درکنار همدیگه میتونن این نتایج رو رقم بزنن. پس کار تیمی رو جدی بگیرین و کسب و کار شما در هرسطحی که هست حتما از پتانسیل افراد دیگه به نحو درست استفاده کنین تا نتایج رو چندین و چند برابر دریافت کنین.

در کنار همه این موارد به نکات زیر حتما توجه داشته باشین:

 • اعتماد به تیم و کار تیمی که برای کمپین انجام میدید
 • ایجاد جسارت و کوچِ افراد برای ورود به یک فضای رقابتی با دید خلاقانه
 • همراه کردن تیم های مختلف در مارکتینگ و محصول با نتایجی که قراره حاصل بشه
 • برنامه ریزی به موقع برای طراحی آرت ورک، پیاده سازی گیف بنر ها و هماهنگی برای درج بنر و رپورتاژ ها
 • استفاده از عنصر خلاقیت و جذابیت در طراحی شعارها و آرت ورک های کمپین
 • تولید محتوای اختصاصی برای هر رپورتاژ متناسب با استراتژی هر رسانه
 • استفاده از پتانسیل رسانه‌ های مختلف به صورت همزمان
 • تعریف KPI و Tracker برای رصد مستمر و بهینه‌ سازی کمپین

تشکر میکنم از:

 • تیم مارکتینگ و مدیر مارکتینگ
 • بچه های محصول و فنی
 • تیم سئو
 • تیم محتوا و سوشیال مدیا

که همه شون همه جوره پابه پای کمپین ها پیش میان تا نتاج بزرگ حاصل بشن. نظر شما درباره کمپین جهش سئو ۲۰۲۲ مِستربلیط چیست؟ آیا نکته ای هست که توی کمپین به شما کمک کرده باشه؟ منتظر نظرات و پیشنهاداتون هستم. نظراتتون رو برای من زیر همین پست کامنت کنین. در اولین فرصت جواب میدم.

دیگه چه خبر ؟
عضویت
هشدار از طریق:
guest

8 نظر
Inline Feedbacks
View all comments